Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

T

Tetro

Гостин
Скоро дознав дека Мојот поранешен најдобар другар кој откако привремено се разделивме со девојката(секако јас уште ја сакав) тој чекал момент да оди и да и се додворува, по толку поминато време заедно од цела година и пол таа ме мелеше да се вратиме заедно ама поради приватни проблеми бевме принудени да се разделиме на краток период, не очекував од неа да падне на додворувањата на другарот, но пред 2 недели дознав дека не само што паднала туку и се заљубила во неговите слатки зборови. Тој пред 2 месеци се оддалечи од мене јас незнаејки ја причината се обидов да дознаам, но пред 2 недели сфатив зошто е така, тој се плаши да нема конфликт со мене бидејки Знаеше дека ми е најдобар другар и не му беше гајле за моите чувства и сакаше да ми нанесе смртна болка со тоа што ке ја заведе девојката што ја сакам и ми била девојка долго време, јас тоа од нејзе не го очекував и повеќе моите чувства за неа избледеа, Но тоа не е крај, тој дали случајно или намерно е во истиот клас на факултет со мене . Ке учиме заедно цели 5 години. Збунет сум несакам ликот да му го погледнам, заслужува да го претепам до смрт. Некој совети ве молам =/
Заборави на таа што не си сакал да и се вратиш, најпрво.
Другарот твој згрешил. Никогаш не чепкај бивша на другар бе. Згрешил, ама не заслужуваш да бидеш жртва понатаму. Живееме у држава која има закони. Ако тепаш, ќе платиш :)

Помири се со направеното до сега, остај ѓи, ако се сречни вака, нека им биде. Ако и таа те сакала и те молела, пак ќе се врати. :) Ако ја сакаш, ќе ја видиш на само некаде и разговарај. А на другарот речи му само: како можеше, свака ти част?, со иронија малце, да го заплашиш.... ама, не кревај рака, јасно?
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Искулирај си, релаксирај се и не се замарај, неможе да сакаш некој кој те пука у мозок, батали..........кога кучка се ебе брат нема стој, ке се поебе со мене тебе или било кој..
Не можам баш да кулирам, немам таков темперамент, додека и двајцата не им се одмаздам нема да се чувствувам добро. Правда сакам да има, и сакам да осетат како е да се на мое место.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Скоро дознав дека Мојот поранешен најдобар другар кој откако привремено се разделивме со девојката(секако јас уште ја сакав) тој чекал момент да оди и да и се додворува, по толку поминато време заедно од цела година и пол таа ме мелеше да се вратиме заедно ама поради приватни проблеми бевме принудени да се разделиме на краток период, не очекував од неа да падне на додворувањата на другарот, но пред 2 недели дознав дека не само што паднала туку и се заљубила во неговите слатки зборови. Тој пред 2 месеци се оддалечи од мене јас незнаејки ја причината се обидов да дознаам, но пред 2 недели сфатив зошто е така, тој се плаши да нема конфликт со мене бидејки Знаеше дека ми е најдобар другар и не му беше гајле за моите чувства и сакаше да ми нанесе смртна болка со тоа што ке ја заведе девојката што ја сакам и ми била девојка долго време, јас тоа од нејзе не го очекував и повеќе моите чувства за неа избледеа, Но тоа не е крај, тој дали случајно или намерно е во истиот клас на факултет со мене . Ке учиме заедно цели 5 години. Збунет сум несакам ликот да му го погледнам, заслужува да го претепам до смрт. Некој совети ве молам =/

или
:toe:
 
A

Auditore

Гостин
Скоро дознав дека Мојот поранешен најдобар другар кој откако привремено се разделивме со девојката(секако јас уште ја сакав) тој чекал момент да оди и да и се додворува, по толку поминато време заедно од цела година и пол таа ме мелеше да се вратиме заедно ама поради приватни проблеми бевме принудени да се разделиме на краток период, не очекував од неа да падне на додворувањата на другарот, но пред 2 недели дознав дека не само што паднала туку и се заљубила во неговите слатки зборови. Тој пред 2 месеци се оддалечи од мене јас незнаејки ја причината се обидов да дознаам, но пред 2 недели сфатив зошто е така, тој се плаши да нема конфликт со мене бидејки Знаеше дека ми е најдобар другар и не му беше гајле за моите чувства и сакаше да ми нанесе смртна болка со тоа што ке ја заведе девојката што ја сакам и ми била девојка долго време, јас тоа од нејзе не го очекував и повеќе моите чувства за неа избледеа, Но тоа не е крај, тој дали случајно или намерно е во истиот клас на факултет со мене . Ке учиме заедно цели 5 години. Збунет сум несакам ликот да му го погледнам, заслужува да го претепам до смрт. Некој совети ве молам =/
Тури им кур и на двацјата, не паѓај толку ниско за да се степаш или да гледаш да им направиш лошо, пробај да се испонашаш како човек, остани за нив класа и прај се дека те боли курот, кога тогаш тие самите ќе ти дојдат е тогаш еби им матер(вербално).
 
?

..........

Гостин
Не можам баш да кулирам, немам таков темперамент, додека и двајцата не им се одмаздам нема да се чувствувам добро. Правда сакам да има, и сакам да осетат како е да се на мое место.
Хехе правда, :) а кој си ти да делиш правда да пресудуваш, они со кој ке се дружат и со кој ке се ебат е нивно демократско право загарантирано со устав, се што би направил за да се одмаздиш ќе падне на твоја сметка, затоа ти викам кулирај и не се замарај, најди си друга скрши се од ебање со неа и се ке ти помине.....
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Хехе правда, :) а кој си ти да делиш правда да пресудуваш, они со кој ке се дружат и со кој ке се ебат е нивно демократско право загарантирано со устав, се што би направил за да се одмаздиш ќе падне на твоја сметка, затоа ти викам кулирај и не се замарај, најди си друга скрши се од ебање со неа и се ке ти помине.....
не е тоа тоа, неможам целосно да ви ја објаснам случката, ептен е замрсена, на секое ниво е морално пореметена од нив двајцата. Си ветив на себе дека ке им се одмаздам на било каков начин.
 
A

Auditore

Гостин
не е тоа тоа, неможам целосно да ви ја објаснам случката, ептен е замрсена, на секое ниво е морално пореметена од нив двајцата. Си ветив на себе дека ке им се одмаздам на било каков начин.
Ондак не гледам зошто бараш тука совети.
Не сме ние крим- фанатаци, само кајганџии.
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Ондак не гледам зошто бараш тука совети.
Не сме ние крим- фанатаци, само кајганџии.
Барам совети како да се справам со луѓе како него , затоа што па ке проба да ми униште живото, добро го знам и ке проба пак.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Скоро дознав дека Мојот поранешен најдобар другар кој откако привремено се разделивме со девојката(секако јас уште ја сакав) тој чекал момент да оди и да и се додворува, по толку поминато време заедно од цела година и пол таа ме мелеше да се вратиме заедно ама поради приватни проблеми бевме принудени да се разделиме на краток период, не очекував од неа да падне на додворувањата на другарот, но пред 2 недели дознав дека не само што паднала туку и се заљубила во неговите слатки зборови. Тој пред 2 месеци се оддалечи од мене јас незнаејки ја причината се обидов да дознаам, но пред 2 недели сфатив зошто е така, тој се плаши да нема конфликт со мене бидејки Знаеше дека ми е најдобар другар и не му беше гајле за моите чувства и сакаше да ми нанесе смртна болка со тоа што ке ја заведе девојката што ја сакам и ми била девојка долго време, јас тоа од нејзе не го очекував и повеќе моите чувства за неа избледеа, Но тоа не е крај, тој дали случајно или намерно е во истиот клас на факултет со мене . Ке учиме заедно цели 5 години. Збунет сум несакам ликот да му го погледнам, заслужува да го претепам до смрт. Некој совети ве молам =/
Хехе најдобар другар. Никогаш не ти ни бил.
Не паѓај на негово ниво. Остави ги нека прават што сакаат.
Кога тогаш, он ке биде тој што ке дое и ќе ти се извини за грешката. Е тек тогаш твое ќе биде да одлучиш дали би се дружел со него или не. :toe:
А нејзе, изгледа и се ебело или типов бил премн добар во додворувањето па типкава и се препуштила на романтиката.
 
A

Auditore

Гостин
Барам совети како да се справам со луѓе како него , затоа што па ке проба да ми униште живото, добро го знам и ке проба пак.
Дали го прочита мојот пост?
Прочитај го два пати пред да донесеш било каква одлука.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
не е тоа тоа, неможам целосно да ви ја објаснам случката, ептен е замрсена, на секое ниво е морално пореметена од нив двајцата. Си ветив на себе дека ке им се одмаздам на било каков начин.
Го прочитав и делот од твојот проблем.
Кажи ми што ке добиеш ти со тоа ако им се одмаздиш?Ке ти биде подобро?Грешиш.
Не спагај на нивно ниво момче.
Едно време и јас сакав да се одмаздам на мојот бивш за тоа што ме повреди на многу да не речам циничен начин.
Но размислив убаво и ден денес не го ставам на рецка.Тој е отпишан од мене.
Тој да ти бил другар немало така да ти стори.
Правдата ке ја задоволи оној горе а не ти...
Тркалто се врти верувај ми.
Се врти и тоа како.
А ти кулирај си.
Знам дека е тешко.
И јас имам темперамент како твојот.
Но верувај не вреди да се мачиш со таква ниска постапка.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
не е тоа тоа, неможам целосно да ви ја објаснам случката, ептен е замрсена, на секое ниво е морално пореметена од нив двајцата. Си ветив на себе дека ке им се одмаздам на било каков начин.
Мислам дека најдобриот начин да им се одмаздиш е стварно к*р да не те боли за тоа. Јust let go...and keep on with life. Животот не работи како што замислуваме баш, има многу ситуации во кои многу нешта не се фер или праведни и најдобриот начин да се справиш со нив е само да ги прифатиш and move on. Ако размислиш, во моментов веројатно има 100 пати подобри работи што можеш да ги правиш од замарање со одмазди. Одмазда = негативна емоција = носи повеќе негативни емоции. Ако немаш никаква емоција кон тоа т.е. само прифатиш дека се случило најрационално што може тогаш може да размислуваш со ладна глава што ќе правиш понатаму. Ова со начини за одмазда ти создава доста негативност што те прави да размислуваш уште понерационално.

Исто, малце запрашај се која е причината што тој/таа го сторил тоа, како луѓе сме многу лоши во детектирање зошто некој направил нешто бидејќи не ја земаме многу во предвид ситуацијата во која се наоѓал тој што го направил тоа нешто, на пр..ако видиме некој како убил некој подмолно одма доаѓаме до заклучоци дека е психо бла бла али ако ја видиме ситуацијата (на пр. мајка му починала пред 2 дена, брат му го земал наследството и му забил грб во нож, другиот брат му сугерирал да изврши убиство + му купил пиштол што имало огромно влијание) доста луѓе ќе добијат по-балансиран поглед на целата ситуација и ќе заклучат дека типот не е баш психо во вистинска дефиниција. ок сега ова не е екстремна ситуација како убивање лол али ја сваќаш поентата, мислам дека еден начин да си ја намалиш лутината е да прашаш "Кои се други објаснувања зошто тој/таа го направил тоа? Што ако не сум во право?" Емоционално тешко е да ги прашуваш овие прашања на почетокот али долгорочно ќе ти биде мн. подобро.

--- надополнето ---

Не можам баш да кулирам, немам таков темперамент, додека и двајцата не им се одмаздам нема да се чувствувам добро. Правда сакам да има, и сакам да осетат како е да се на мое место.
Пак, ултимативно ти решаваш како ќе се чувствуваш, околината има влијание али и ти имаш огромно влијание врз тоа како се чувствуваш. За почеток ако си океј со тоа што се десило е супер за продолжување понатаму во рационална насока.

Btw, ако тоа 'скоро дознав' е пред неколку саати/минути боље да земеш неколку саати одмор прави нешто што те реклаксира па после дојди овде каде што ќе можеш да размислуваш со ладна глава, многу е тешко да размислуваш рационално кога си во некој емоционален екстрем (лутина итн).
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Го прочитав и делот од твојот проблем.
Кажи ми што ке добиеш ти со тоа ако им се одмаздиш?Ке ти биде подобро?Грешиш.
Не спагај на нивно ниво момче.
Едно време и јас сакав да се одмаздам на мојот бивш за тоа што ме повреди на многу да не речам циничен начин.
Но размислив убаво и ден денес не го ставам на рецка.Тој е отпишан од мене.
Тој да ти бил другар немало така да ти стори.
Правдата ке ја задоволи оној горе а не ти...
Тркалто се врти верувај ми.
Се врти и тоа како.
А ти кулирај си.
Знам дека е тешко.
И јас имам темперамент како твојот.
Но верувај не вреди да се мачиш со таква ниска постапка.
Сакам да се одмаздам на специфичен начин, сакам да ги натерам да се чувствуваат како што јас се чувствувам сега, знам дека ке ми помине но желбада да ги ставам на мое место ке остане.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
И тоа што викаш... инаку се обидувам да ја заборавам ама некако слабо ми иде, ептен сум се затрескал.
Те сака ама нејќе да и бидеш дечко :). Да бараш некоја голема причина тешко да најдеш пошто да било нешто за решавање ќе ти рекла, најверојатно и се здосадило, нашла друг или којзнае која трета причина.

Најпаметно ти е да се оттрескаш за да не бидеш емоционално зависен од неа као што си сега па ако некад пак она сака тргни пак ако ти е ќеиф, ама ќе можеш да си бидеш лежерен без многу да се припотресуваш како сега.

Скоро дознав дека Мојот поранешен најдобар другар кој откако привремено се разделивме со девојката(секако јас уште ја сакав) тој чекал момент да оди и да и се додворува, по толку поминато време заедно од цела година и пол таа ме мелеше да се вратиме заедно ама поради приватни проблеми бевме принудени да се разделиме на краток период, не очекував од неа да падне на додворувањата на другарот, но пред 2 недели дознав дека не само што паднала туку и се заљубила во неговите слатки зборови. Тој пред 2 месеци се оддалечи од мене јас незнаејки ја причината се обидов да дознаам, но пред 2 недели сфатив зошто е така, тој се плаши да нема конфликт со мене бидејки Знаеше дека ми е најдобар другар и не му беше гајле за моите чувства и сакаше да ми нанесе смртна болка со тоа што ке ја заведе девојката што ја сакам и ми била девојка долго време, јас тоа од нејзе не го очекував и повеќе моите чувства за неа избледеа, Но тоа не е крај, тој дали случајно или намерно е во истиот клас на факултет со мене . Ке учиме заедно цели 5 години. Збунет сум несакам ликот да му го погледнам, заслужува да го претепам до смрт. Некој совети ве молам =/
1)Викаш сте се разделиле ама она те молела? Ова не е баш јасно, ти не си сакал да сте у врска или нешто друго?

Како и да е, она коа се заљубила у другар ти вие не сте биле у врска така што да не бил он можел некој друг да биде ако ме сфаќаш. Не дека е убаво чувство ама на слободна девојка (па и не слободна) можел секој да и се пушти и сигурно и се пуштале многу само ги откачувала без да ти каже :).

2) Велиш сакал да ти нанесе смртна болка, имаш доказ? Може му се бендисувала девојката одамна, чекал да раскинете и и се пуштил, сфаќам дека не ти е убаво, осносно грозно е чувството ама у љубов нема фер и никогаш немало впрочем као и за други области у живот (не дека го правдам другар ти). Освен тоа многу си концентриран на него а он ништо без неа не можел да направи, типката можела да му удри корпа ако нејќела нели?

Дали ќе им враќаш или не е секундарно ама пак од неа зависело највеќе, ние се пуштаме а они одлучуваат дали и на кого ќе му речат ДА :).

Сепак ми се чини не е ова целата прикаска и има недокажани делови...
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Сакам да се одмаздам на специфичен начин, сакам да ги натерам да се чувствуваат како што јас се чувствувам сега, знам дека ке ми помине но желбада да ги ставам на мое место ке остане.
Знам како се чуствуваш ама не вреди.Верувај не вреди.
Со тоа што ке им покажеш дека к*р не те боли како погоре што спомна една форумџика ке ги боли повеке.
Ако веке имаш желба да го претепаш,повели што да ти кажам друго.
Ама ке паднеш на ниско ниво.

Со срека:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom