Покачен холестерол

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Мешај го со маслиново масло, и црн пипер. Да и лук помага.....

Се зима после оброк, а може и врз самиот оброк како зачин.
Како успеваш ова да го пиеш многу чуден вкус има ? Ја зедов едно лајче маслиново масло и го измешав со едно лајче куркума и замалку што не повратив (издржав го голтнав со многу вода). Незнам како ќе издржам секој ден ова да го правам...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Стај го во ориз, или било што и измешај убаво - зачин е.

Доволно ти е 1/4 лажиче. Со црн пипер е многу битно да го зимаш, и со било кој друг зачин за вкусот да го "покриеш" можеш со рузмарин - секако е исто против воспалителен и моќен анти-оксидант слично како турмерикот. Исто така и со ѓумбир, имаат неверојатна синергија.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Како успеваш ова да го пиеш многу чуден вкус има ? Ја зедов едно лајче маслиново масло и го измешав со едно лајче куркума и замалку што не повратив (издржав го голтнав со многу вода). Незнам како ќе издржам секој ден ова да го правам...
Пробај црно семе (Cumin Oil) па да видиш што е лош вкус:(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Пробај црно семе (Cumin Oil) па да видиш што е лош вкус:(
Немој да го нарекуваш Cumin oil, Cumin е сосема друга билка, вака доаѓа до забуни и до корисници кои купуваат погрешен продукт.

Црно семе е black seed oil (Nigella Sativa) и не е препорачливо да се пие во форма на масло, иако интернетот сугерира друго. Никогаш неможеш да знаеш каков процес е користен за добивање на маслото, колку е концентрирано, итн.

Користете го семето, во сирова форма.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Немој да го нарекуваш Cumin oil, Cumin е сосема друга билка, вака доаѓа до забуни и до корисници кои купуваат погрешен продукт.

Црно семе е black seed oil (Nigella Sativa) и не е препорачливо да се пие во форма на масло, иако интернетот сугерира друго. Никогаш неможеш да знаеш каков процес е користен за добивање на маслото, колку е концентрирано, итн.

Користете го семето, во сирова форма.
А каде може да се набави?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Има, само што јас на продукти кои се продаваат кај нас генерално не им верувам. Побарај по продавнициве за здрава храна, фирмите кои ги посочив не се плашат да објаснат од каде им потекнува продуктот, како е одгледуван, да го приложат репортот од тестирање за нутритивната вредност и квалитет на истиот, имаат отворена и директна комуникација со одгледувачите кои ги пласираат за нив во чиста и проверна средина итн.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Има, само што јас на продукти кои се продаваат кај нас генерално не им верувам. Побарај по продавнициве за здрава храна, фирмите кои ги посочив не се плашат да објаснат од каде им потекнува продуктот, како е одгледуван, да го приложат репортот од тестирање за нутритивната вредност и квалитет на истиот, имаат отворена и директна комуникација со одгледувачите кои ги пласираат за нив во чиста и проверна средина итн.
Во продавница за здрава храна,го најдов ова,како зачин се користи за пецива.Е сега не ми е јасно,како да се конзумира или да се пие,ама е многу ситно.
Па те молам ако може мислење 14079591_10206004843435096_5137465258774636679_n.jpg
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
1/2 лажиче 3x на ден после оброк, со малце маслиново масло.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
И што е поефикасно ова или куркумата?
Незнам,не сум пробала со куркума.А за ова што јас го земам,во септември ќе одам да проверам преку крвна слика.
Ти како ја земаш куркумата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom