Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Po koj specifikacii se isto bre koga ednava ima twin i toa Sanyo?
Toa ti e isto ko da zemes Swift i Golf da sporeduvas....verovatno i dvete ke digaat 100ka ili 150, ama deka dvete isto ke te sluzat isto vreme tesko brale ;)
A Midea moze da napise sto saka....ti veruvas vo sve sto e napisano ? ;)
Kao sto tu im veruvas n tie tvoite (ne im praam veke reklama)

https://youtu.be/khMg-dlP4AU
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Лоша споредба направи сега со Golf и Swift

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Ako imas Swift :)[DOUBLEPOST=1470062775][/DOUBLEPOST]
Kao sto tu im veruvas n tie tvoite (ne im praam veke reklama)

https://youtu.be/khMg-dlP4AU
Moite ja gi imam, po toa sto sum videl od niv im veruvam , a ti sto imas ?
Zemi be Midea koj ti brani ? Ama da dojdes u najladnoto zimoska i da pokazes i Temperaturi i potrosuvacka vazi ? ;)
I zaobigji me te molam....eve ti go tzlatko neka te druzi so soveti...jasno mi e kolku si ti tuka dojden da izberes klima a kolku si za reklama ili potocnio antireklama.
Imase eden drug Bobo pred tebe ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Ako imas Swift :)[DOUBLEPOST=1470062775][/DOUBLEPOST]
Moite ja gi imam, po toa sto sum videl od niv im veruvam , a ti sto imas ?
Zemi be Midea koj ti brani ? Ama da dojdes u najladnoto zimoska i da pokazes i Temperaturi i potrosuvacka vazi ? ;)
I zaobigji me te molam....eve ti go tzlatko neka te druzi so soveti...jasno mi e kolku si ti tuka dojden da izberes klima a kolku si za reklama ili potocnio antireklama.
Imase eden drug Bobo pred tebe ;)
Jas misam deka sum na forum a ne u sovetuvaliste ili na epp ili pa na IQ testiranje.
I da odlicno e da se slusne mislenje od sopstvenici mislam deka toa go pobarav uste vo prviot moj post a jas ke odberam sto ke kupam.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
@ Strelec сакаш да кажеш дека Swift не чини?
Инаку Honda возам

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Jas misam deka sum na forum a ne u sovetuvaliste ili na epp ili pa na IQ testiranje.
I da odlicno e da se slusne mislenje od sopstvenici mislam deka toa go pobarav uste vo prviot moj post a jas ke odberam sto ke kupam.
Kolku da svatis sto sporeduvas....specifikaccii rece hahaha :)
Nokria 14/18 ima kompresor C-6RVN93HOP
AOYG18LFC ima kompresor C-6RVN93H0T
Samo edna bukva e razlicna vo modelot na kompresorot koj obicno oznacuva serija, dizajn ili nekoja mala modifikacija....aj sto si nepismen sto sporeduvas mala Nokria so Midea....najvekje smeta sto si premnogu Aroganten za tvojata nepismenost.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Kolku da svatis sto sporeduvas....specifikaccii rece hahaha :)
Nokria 14/18 ima kompresor C-6RVN93HOP
AOYG18LFC ima kompresor C-6RVN93H0T
Samo edna bukva e razlicna vo modelot na kompresorot koj obicno oznacuva serija, dizajn ili nekoja mala modifikacija....aj sto si nepismen sto sporeduvas mala Nokria so Midea....najvekje smeta sto si premnogu Aroganten za tvojata nepismenost.
A ti ako bese tolku pismen ke odese na IT forum a ne na KAJGANA
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Vo ovie mozi da se dodade I GREE UCROWN so twin stage twin-rotary kompresori ako se znae deka eden Carier za Americki pazar gi koristi ovie isti kompresori od Gree
Ucrown 12 kata nosi 12.1cm3 twin stage twin-rotary kompresor za 70 karti e edna od najdobrite masini za parite kaj nas,sekako ako se spremate za polarni zimi.
Se od Fucicu 12 LLC, Luca, Lm LEC seriite site koristat 8.9cm3 ( okolu 9000bty)Toshiba kompresori a fucicu 12 kata Luca kosta neverojatni 56 karti. Pa Sega videte kolku optereteno ke rabotat vo odnos na toa sto Fucicu go dava kako toplina po eurovent.
Zatoa micubisito fh35ve so 15 cm3 kompresor twin-rotary za 60 karti e zakon za Fujitsu luca so 8.9cm3 kompresor i 56 karti istoto vazi I za toshibata suzumi I slicni iako se brend ne vredat za parite.
Inace za infomacija od Fucicu site modeli trgnuvajki od 18 kata LF, NOKRIA, LT serijata koristat Sanyo twinrotari kompresori i se edni od najdobrite masini za greenje na pazarot.[DOUBLEPOST=1469951199][/DOUBLEPOST]
Gree tezi 28 kg ima kompresor 9.1cm3.
Tvojata tezi 34 kg so
Kompresorot ASD084SFNA7JK1, znaci 8.4 cm3 kompresor i 2 kw na -15 I 2.7 kw na -7 po eurovent ti greese 50 kvadrati bez problem,kolku ti bese vnatresnata temperatura na -10 nadvoresna temperatura 20 stepeni sigurno. Se e ova nerealno.
Sega ke ti kazam sto e realno jas so mojata lg d12ak-s12ak so 10.2 cm3 kompresor 37kvadrati greev na -14 stepeni nadvoresna klimata namestena na 25 stepeni na najsilen izduv ne mrdna od 23 stepeni vnatresna, termometarot namesten na 5 metri od klimata trosese 800-1200w ( okolu 900w najmnogu se dvizese potrosuvacka)
I uste edna bitna rabota da se kazi za servisnite upatstva od Gree samo na niv imam sretnato application area za sekoja klima pa ako sakate edna klima da vi raboti komotno, mirno I mnogu godini I dobro da topli bez pomos na dodatno greenje i na -15 mozite da se vodite po toa.
A ne vaka pausalno se pisuva so 12 ka klima se great 50 kvadrati,ama na kolku vnatresna temperatura e prasanje?
Smetkata bi bila vakva
9 ka do 15 kvadrati
12ka do 25kvadrati
18 ka da 35kvadrati
I klimata ke trae godini bez problem, ovde ima isklucoci kako na primer
Micubisito fh35ve koe moze da se smeta za 18 ka.
Нереално би било во куќа напраена во 80та год.
Во стан направен во 2015 со 10цм стиропор и прозори со дебелина 86мм и три стакла со четири сезони и еден надворешен ѕид кој гледа на запад итекако е можно.
Кој сака да се увери добредојден е зимоска да провери, нема зошто да лажам јас не заработувам од клими.

И башка имам две мали деца и зимурлива жена така да топло е дома.
Ова го имам кажано ама ајде да повторам. Во дневна е 24, а во спалната беше 22.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Во собава имам клима со Р407...


Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ај да споделам искуство
Во собава имам клима olympus aircon -airkool со R407...
Од сликата гледате што клима е.
Климава лади,корне.
Внатрешната единица има термометар кој покажува реална температура и не ја покажува темп. на која е наместена на даљинското.
Ме изненади што после пуштањето за 3-5 секунди почна ладно да дува.
Стара технологија е но може да парира на новите клими без проблем.мислам на ладење ;)

На греење не сум ја пробал :)




Sent from my Redmi Note 2
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Нереално би било во куќа напраена во 80та год.
Во стан направен во 2015 со 10цм стиропор и прозори со дебелина 86мм и три стакла со четири сезони и еден надворешен ѕид кој гледа на запад итекако е можно.
Кој сака да се увери добредојден е зимоска да провери, нема зошто да лажам јас не заработувам од клими.

И башка имам две мали деца и зимурлива жена така да топло е дома.
Ова го имам кажано ама ајде да повторам. Во дневна е 24, а во спалната беше 22.
кај мој пријател исто во стан, зимоска Т не падна никогаш под 19с. без никакво греење
сигурно ме разбра што сакам да кажам, ме мрзи да пишувам, имам 8-9 убави стегнато
морам да се докажам, не ме држи место
мојата куќа е правена 1897год. со 75см. надворешни зидови од кал и дрва место арматура, плус имам секаде по 2 тавани место еден, и над секој има по 5см тервол. На надворешните 2 зида на север и запад имам ставено 8см стиропор. По твое која има подобра изолација?
Станот од 2015год. или мојата куќа од 19 век ??
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Здраво. Сакам да прашам дали некој се греел на радијатор (ребраст) со уље на еден грејач на струја од 1.5kw? Отприлика колку часа ќе држи топлина и дали е економично?
И дали со стиропор изолација би било уште потопло?
Збориме за соба од 13m2 во стан на јужна страна.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
кај мој пријател исто во стан, зимоска Т не падна никогаш под 19с. без никакво греење
сигурно ме разбра што сакам да кажам, ме мрзи да пишувам, имам 8-9 убави стегнато
морам да се докажам, не ме држи место
мојата куќа е правена 1897год. со 75см. надворешни зидови од кал и дрва место арматура, плус имам секаде по 2 тавани место еден, и над секој има по 5см тервол. На надворешните 2 зида на север и запад имам ставено 8см стиропор. По твое која има подобра изолација?
Станот од 2015год. или мојата куќа од 19 век ??
Нема проблем, празници се :)
Секоја чест за твојата куќа, спаѓа во 1% во МК што имаат минимална топлотна загуба.

Тоа е уствари и поентата, колку е помала загубата на топлина поекономично ќе се грееш и ладиш со било што.

Пошто сум во фаза на градба на куќа, ме интересира како го имаш решено вентилирањето (луфтирање) на собите?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Нема проблем, празници се :)
Секоја чест за твојата куќа, спаѓа во 1% во МК што имаат минимална топлотна загуба.

Тоа е уствари и поентата, колку е помала загубата на топлина поекономично ќе се грееш и ладиш со било што.

Пошто сум во фаза на градба на куќа, ме интересира како го имаш решено вентилирањето (луфтирање) на собите?
не ми се сменети прозорите, многу се стари самоправски, немам потреба од лувтирање, 24 часа природно несакајќи си влегува воздух низ нив :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom