Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Со една девојка веќе 4 години учиме заедно средно,а се знаеме повеќе од 10 години бидејќи сме семејни пријатели.Пред 10 дена почнав да се заљубувам во неа кога бевме на екскурзија од гимназија низ Југославија,а таа не го знае тоа дури и јас не знаев што се случува со мене зашто кој и да и се приближеше од машките јас веднаш го бркав од собата и не се одлепив од неа.Подоцна сватив дека сум се заљубил во мојата најдобра другарка од детството и од тинејџерството.Со неа делев се уште од мал и си ги знаеме сите тајни,дури се запишавме во исто школо и седиме веќе 8 години заедно.Ако им откријам нема да ме сфати сериозно бидејќи ме сака ама како брат.Исто беше и со мене ама сега веќе почнав да ја избегнувам зашто не можам да одолеам.
Ако му се случило на некој нешто такво чекам одговор:smir:

и совет што да правам
Кажи и како се осеќаш, и гледај да бидеш директен, не маткај многу. Ако го осеќа истото, ке ја наредите работата, ако не... другарството може да го расипите на одреден период, но немора да значи. Пак може да си останете другари.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Со една девојка веќе 4 години учиме заедно средно,а се знаеме повеќе од 10 години бидејќи сме семејни пријатели.Пред 10 дена почнав да се заљубувам во неа кога бевме на екскурзија од гимназија низ Југославија,а таа не го знае тоа дури и јас не знаев што се случува со мене зашто кој и да и се приближеше од машките јас веднаш го бркав од собата и не се одлепив од неа.Подоцна сватив дека сум се заљубил во мојата најдобра другарка од детството и од тинејџерството.Со неа делев се уште од мал и си ги знаеме сите тајни,дури се запишавме во исто школо и седиме веќе 8 години заедно.Ако им откријам нема да ме сфати сериозно бидејќи ме сака ама како брат.Исто беше и со мене ама сега веќе почнав да ја избегнувам зашто не можам да одолеам.
Ако му се случило на некој нешто такво чекам одговор:smir:

и совет што да правам
Нели меѓу вас нема тајни и се си кажувате,тогаш зошто ова да го премолчиш и да ја избегнуваш?Можеби и таа го чувствува истото за тебе?
Затоа биди директен и кажи и што чувствуваш за неа.Доколку таа не чувствува ништо спрема тебе,те гледа само како брат(како што си пишал),ако ти е вистинска пријателка нема да ти се налути.:smir:
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Taka e ve podrzuvan site samo hrabro zasto hrabrite gi prati srekata i bez grizi se ke si dojde na svoe mesto
 

butterfly8

peperutce
Член од
17 март 2009
Мислења
96
Поени од реакции
5
истиов случај сум и ја...утре мојата е на матурска и не е до тоа дека немам доверба или дека она би направила нешто ама едноставно се чуствувам некако морничаво со самата помисла дека во иста вечер ќе биде и матурската на "фраерчињата" од Гимназијата Кочо Рацин а пошто ги знам какви се некако чудно се осеќам....ама верувам во неа а и она мислам дека не би ми направила такво нешто после 2 години врска
А таа матура:) Знам дека сум чукната ама уште сега размислувам за апсолвентската и му викам: нели нема да одиш на екскурзијата:vozbud:.
Да појаснам има уште најмалку 3 години до тогаш:pos2:.
:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Залапај ја.
Нека и бутне јазик у грло за да неможе ништо да рече. :wink:


Со една девојка веќе 4 години учиме заедно средно,а се знаеме повеќе од 10 години бидејќи сме семејни пријатели.Пред 10 дена почнав да се заљубувам во неа кога бевме на екскурзија од гимназија низ Југославија,а таа не го знае тоа дури и јас не знаев што се случува со мене зашто кој и да и се приближеше од машките јас веднаш го бркав од собата и не се одлепив од неа.Подоцна сватив дека сум се заљубил во мојата најдобра другарка од детството и од тинејџерството.Со неа делев се уште од мал и си ги знаеме сите тајни,дури се запишавме во исто школо и седиме веќе 8 години заедно.Ако им откријам нема да ме сфати сериозно бидејќи ме сака ама како брат.Исто беше и со мене ама сега веќе почнав да ја избегнувам зашто не можам да одолеам.
Ако му се случило на некој нешто такво чекам одговор:smir:

и совет што да правам

Сдс :icon_roll, кхм... вака.

Мојата интуиција ми вели дека слично на тебе размислува и девојчето.

Првин анализирај малце, дали она го пренагласува користењето на зборот “Брат“ во обраќањето кон тебе, дали го акцентира строго “пријателството“, дали ти дозволува да бидеш малце поинтимно близок со неа...во смисла да седите прегрнати, дали има обичај за нејзините симпатии-дечковци тебе да ти раскажува (лош знак), и според мене најважното.. како она се однесувала кога ти си имал
девојка?


Болката и ризикот е што се знаете од мали, сте се приврзале премногу и сега кај тебе почнува да се оформува оној заштитнички став кон неа, бидејќи вие пораснавте а ти сепак би сакал да ја задржиш само за себе.

Затоа преиспитај се и себе, дали вистина ја сакаш или претпоставуваш..се залажуваш.
Не се сомневам дека се сакате како другари, меѓутоа дали би функционирале како пар?


Да сум јас, откако би ја преанализирал вака ситуацијата, сигурно би пробал да и се приближам.. и малку по малку да ја преминувам границата, би почнал со комплименти(ненаметливи), со прегрнување, прошетки-ситуации на само, играње со нејзината коса, до некои идеализирани муабети за љубовта, се' додека не проценам дека е веќе “безбедно“ да ја пољубам, односно да пробам да ја пољубам.

Погубно би било доколку она се збуни и изреагира непредвидливо, па во тој случај ќе мора веднаш да ја седнеш и машки да исфрлиш се' од себе, да и го кажеш сето ова и своите чувства.
Па другар, после веќе се зависи од неа.

Ти најважно не си испаднал коркач пред самиот себе и си се борел за својата љубов.
 

GoKo}sBePoT

Опасниот Буцко
Член од
27 јули 2007
Мислења
582
Поени од реакции
5
Епа вака...Вакво чуство првпут у животов иам...незнам дали ја сакам,ама да и кажам не ми е сеедно,дека ми се свиѓа да и тоа превише,ама незнам зашо толку мислам на неа и се замарам за глупости поврзани со неа...Односите коа сме заедно се ептен ок,коа не сме некако баш како да сме одалечени и односине се ладни као да нејкеме ни двајцата нареден пат да се видиме...
 

Sds

Член од
31 март 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Нека и бутне јазик у грло за да неможе ништо да рече. :wink:





Сдс :icon_roll, кхм... вака.

Мојата интуиција ми вели дека слично на тебе размислува и девојчето.

Првин анализирај малце, дали она го пренагласува користењето на зборот “Брат“ во обраќањето кон тебе, дали го акцентира строго “пријателството“, дали ти дозволува да бидеш малце поинтимно близок со неа...во смисла да седите прегрнати, дали има обичај за нејзините симпатии-дечковци тебе да ти раскажува (лош знак), и според мене најважното.. како она се однесувала кога ти си имал
девојка?


Болката и ризикот е што се знаете од мали, сте се приврзале премногу и сега кај тебе почнува да се оформува оној заштитнички став кон неа, бидејќи вие пораснавте а ти сепак би сакал да ја задржиш само за себе.

Затоа преиспитај се и себе, дали вистина ја сакаш или претпоставуваш..се залажуваш.
Не се сомневам дека се сакате како другари, меѓутоа дали би функционирале како пар?


Да сум јас, откако би ја преанализирал вака ситуацијата, сигурно би пробал да и се приближам.. и малку по малку да ја преминувам границата, би почнал со комплименти(ненаметливи), со прегрнување, прошетки-ситуации на само, играње со нејзината коса, до некои идеализирани муабети за љубовта, се' додека не проценам дека е веќе “безбедно“ да ја пољубам, односно да пробам да ја пољубам.

Погубно би било доколку она се збуни и изреагира непредвидливо, па во тој случај ќе мора веднаш да ја седнеш и машки да исфрлиш се' од себе, да и го кажеш сето ова и своите чувства.
Па другар, после веќе се зависи од неа.

Ти најважно не си испаднал коркач пред самиот себе и си се борел за својата љубов.
1.Sds го напишав од мајтап јас не сум Сдсм,напротив татко ми е директор и кадар на Вмро Дпмне исто како и нејзиниот татко.
2.Прегрнати седевме цела екскурзија во автобусот и 4 дена во собата заедно бевме.
3.Играње со нејзината коса ми е дозволено уште пред 5 години оти таа има таква навика,да си игра со косата и не може да заспие ако не си ја фати косата:pos2:
4.Прошетки низ град секој ден после школо
5.Комплименти,заебанции колку сакаш.

Е за тоа како да им кажам дека ја сакам стварно не знам:nesvest:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
1.Sds го напишав од мајтап јас не сум Сдсм,напротив татко ми е директор и кадар на Вмро Дпмне исто како и нејзиниот татко.
2.Прегрнати седевме цела екскурзија во автобусот и 4 дена во собата заедно бевме.
3.Играње со нејзината коса ми е дозволено уште пред 5 години оти таа има таква навика,да си игра со косата и не може да заспие ако не си ја фати косата:pos2:
4.Прошетки низ град секој ден после школо
5.Комплименти,заебанции колку сакаш.

Е за тоа како да им кажам дека ја сакам стварно не знам:nesvest:
питање...само со тебе е вака опуштена или општо е “дружељубива“ ??
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
1.Sds го напишав од мајтап јас не сум Сдсм,напротив татко ми е директор и кадар на Вмро Дпмне исто како и нејзиниот татко.
2.Прегрнати седевме цела екскурзија во автобусот и 4 дена во собата заедно бевме.
3.Играње со нејзината коса ми е дозволено уште пред 5 години оти таа има таква навика,да си игра со косата и не може да заспие ако не си ја фати косата:pos2:
4.Прошетки низ град секој ден после школо
5.Комплименти,заебанции колку сакаш.

Е за тоа како да им кажам дека ја сакам стварно не знам:nesvest:

Остана уште да му одговориш на СтатусКво погоре и мислам дека патот ти е повеќе од зацртан, јас би одел храбро напред :)
 

Sds

Член од
31 март 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
питање...само со тебе е вака опуштена или општо е “дружељубива“ ??
Со мене и со нејзините братучеди.Не е имала дечковци бидејќи е од многу угледна фамилија.Татко и само со мене и моите другари ја пушта да излегува:toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Со мене и со нејзините братучеди.Не е имала дечковци бидејќи е од многу угледна фамилија.Татко и само со мене и моите другари ја пушта да излегува:toe:
Ти си “печен за зет“....Само храбро...!
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Vaka SEGA!!!!!
Sakam da fatam ubava zesnka ama akam od tie ubavite sogazina :salut:ednas imav edna ama nekako u mirisase ustata
 

Sds

Член од
31 март 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Ти си “печен за зет“....Само храбро...!
Хаха па ќе видиме.Ако бидне работа ќе го ограбам сефот и таму каде што е татко ми и таму каде што е татко и директор и ќе ги честам сите Кајгана форумџии:vozbud::vozbud:

Vaka SEGA!!!!!
Sakam da fatam ubava zesnka ama akam od tie ubavite sogazina :salut:ednas imav edna ama nekako u mirisase ustata
Ако ја сакаш нема да им ја мирисаш устата.Како ке им биде на неа кога ќе смрдиш на алкохол и цигари на пример
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Хаха па ќе видиме.Ако бидне работа ќе го ограбам сефот и таму каде што е татко ми и таму каде што е татко и директор и ќе ги честам сите Кајгана форумџии:vozbud::vozbud:



Ако ја сакаш нема да им ја мирисаш устата.Како ке им биде на неа кога ќе смрдиш на алкохол и цигари на пример
ama nekako nemie sveedno ne sigi mie zabite:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom