Воен Удар во Турција

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Spored videata na mediumite ima bajagi tenkovi, oklopni transporteri kako i vooruzeni vojnici koi se del od pucot i se na poveke lokacii vo Ankara i Istanbul, znaci ne stanuva zbor samo za mal del od armijata tuku malku pogolem del, pogolem del na generali i vojnici ucestvuvale vo sega veke propadnatiot puc !
No interesno e kako toa pri seto toa naoruzuvanje tenkovi, transporteri, helikopteri i puski vo racete namesto po kratka i ekspresna postapka so seta svoja mok da gi zazemat site drzavni institucii, policiski stanici, aerodromi i.t.n. tie samo si se vozat so tenkcinjata po ulicite kade sto isto taka ima i vooruzeni vojnici koi si sedat bukvalno so skrsteni race i nisto ne pravat, vakov amaterski puc voopsto ne ni treba da se narekuva puc tuku detska igranka !
Da imas vo svoi race tenkovi, transporteri, voeni letala, puski, bombi i da ne mozes da ja prezemes vlasta vo drzavata stvarno treba da si faten vo racete i vo nozete !
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.352
Поени од реакции
36.269
Прво испадна дека војската организирала пуч,за на крај да испадне дека само 1500 војници учествувале.Алоооо со 1500 грујо не го буткаш бе камо ли ердоган.Смрди со километри.
Пуч се прави и со сто војници. Се заробуваат клучните лидери на државата, институциите и политичките партии и војската се става целосно под команда преку генералштабот.

Само тоа треба да биде плански и брзо организирано.

Овие никој од политичарите не фатија ни Ердоган ни премиерот ни МВР, само началникот на Генералштабот.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.048
Поени од реакции
36.480
Народ. Сиромашен желен да биде хранет со патриотизам и религија. Е доаѓа ерата на тој народ.
А за кој народ да дојде ерата? За тие либералите и педерите шо бркаат покемони по парковите?

Ердоган е тежок психопат и исламист и манипулант , али никој неможе да го успори неговиот легитимен мандат кој го доби од народот. Ако на мнозинството од овие 80 и кусур милиони колку шо ги има Турција им се свиѓа политиката шо ја води и ја подржуват неговата идеологија , незнам кој курац друг би имал право да се буни.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Народ. Сиромашен желен да биде хранет со патриотизам и религија. Е доаѓа ерата на тој народ.
Epa porano vo minatiot vek komunistite go lazea narodot i mu go perea mozokot so nivnata ideologija, sega vo noviov vek patriotive go pravat istoto so nivnata ideologija, polnenje na glavata na narodot so nacionalizam, patriotizam, religija ... istoto se slucuva vo MKD kako i vo nasa mila i bratska Turcija ... da zivee sultanot Erdogan :drk:uhhh
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А за кој народ да дојде ерата? За тие либералите и педерите шо бркаат покемони по парковите?

Ердоган е тежок психопат и исламист и манипулант , али никој неможе да го успори неговиот легитимен мандат кој го доби од народот. Ако на мнозинството од овие 80 и кусур милиони колку шо ги има Турција им се свиѓа политиката шо ја води и ја подржуват неговата идеологија , незнам кој курац друг би имал право да се буни.
Хах, од каде си толку сигурен во легитимноста на турските избори па вака да тврдиш? И паторот овде гази на "легитимни" избори.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.048
Поени од реакции
36.480
Хах, од каде си толку сигурен во легитимноста на турските избори па вака да тврдиш? И паторот овде гази на "легитимни" избори.
Не се легитимни , тие ликови што лежеа пред тенкови сношти фантоми беа. :pos:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Луѓе не знам зошто сте со мислење дека само 1500 војници учествувале во ударов.
По сите вести стои дека 1500 се уапсени. Не мора да значи дека сите што учествувале до сеа се уапсени.
 
W

wicked_1

Гостин
А за кој народ да дојде ерата? За тие либералите и педерите шо бркаат покемони по парковите?

Ердоган е тежок психопат и исламист и манипулант , али никој неможе да го успори неговиот легитимен мандат кој го доби од народот. Ако на мнозинството од овие 80 и кусур милиони колку шо ги има Турција им се свиѓа политиката шо ја води и ја подржуват неговата идеологија , незнам кој курац друг би имал право да се буни.
Мислењево е дефиниција за се што е погрешно денеска, нешто што сака да не врати во среден век.

Ти ги мразиш забрадените, ама по пишувањата си архетип на особа со обратно поставени премиси со тие по кои што се водат на другата страна. Нема некои разлики, може само попримитивни методи се користат на исток.

Хах, од каде си толку сигурен во легитимноста на турските избори па вака да тврдиш? И паторот овде гази на "легитимни" избори.
Што си има врска дали се легитимни?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не се легитимни , тие ликови што лежеа пред тенкови сношти фантоми беа. :pos:
Дај ми 100 лепчиња од специјал, зелена салата и некое парче паризер салама ќе ти најдам во Скопје будали што ќе скокнат у нуклеарен реактор, не пред тенк, ако тоа за тебе е "легитимност".
Криминалецов има доволно пари да ги плати еден по еден сите (не 1500, туку 15000) учесници во бламажава за ти да си донесеш став дека нешто е легитимно. Не им ги сфаќате криминално-фантазерските потенцијали, очигледно.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Луѓе не знам зошто сте со мислење дека само 1500 војници учествувале во ударов.
По сите вести стои дека 1500 се уапсени. Не мора да значи дека сите што учествувале до сеа се уапсени.
Jas mislam deka duri i nekolku iljadi vojnici ucestvuvale vo pucov, so poddrska na nekolku desetici generali, Ankara i Istanbul se golemi gradovi, a spored videata po mediumive imase kupista tenkovi, oklopni transporteri, voeni kamioni, vojnici po ulicite naoruzani do zabi, e sega toa sto nisto ne napravija, nisto ne postignaa dremejki si e veke druga prikazna !
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Јас се можам да разберам,но овие Албанците и другите муслимани од балканот,што толку го подржуваат Ердоган никако неможам да ги разберам...
Зошто во Ердоган гледаат сојузник кој ќе ги реализира нивните планови за Голема Албанија и исламски држави кои ќе ги окупираат каурите. Некој погоре постираше изјава на Ердоган "Џамиите се касарни, минарињата бајонети, верниците војници".
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.048
Поени од реакции
36.480
Мислењево е дефиниција за се што е погрешно денеска, нешто што сака да не врати во среден век.

Ти ги мразиш забрадените, ама по пишувањата си архетип на особа со обратно поставени премиси со тие по кои што се водат на другата страна. Нема некои разлики, може само попримитивни методи се користат на исток.
Значи според тебе мнозинството ако донесе одлука што не иде во прилог со твојата , е погрешна? Не ги сакам ич забрадените , али во никој случај не ме боли кур шо сакаат да си прават во државата , и кој да им ја води.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Турциве тотално разочараа...крај на секуларноста ако армијата не успее да воведе ред.
Они одамна го изгубија тоа. Евроопјаните ги ставаат Турците во ист ранг како и мигрантите од арапските земји.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.182
Поени од реакции
16.504
Модерна Турција веќе станува оксиморон, односно знчително се менува значењето на тој поим, затоа што тоа веќе не е Ататуркова Турција ниту секуларна република, туку има тенденција да стане исламска република чив татко ќе биде Ердо. Навистина не верував дека Ердо ќе догура волку далеку и ќе стане врховен господар на се што е турско, а тоа не е само Турција туку се што се протега од Балканот до Азија. Долго време се пишува за воен удар во Турција и еве веќе конечно се случи и веќе после ова се е јасно и нема повеќе надеж за онаа шака напредни либерални Турчиња кои протестираат на Таксим, затоа што модерниот Турчин сонува за нова Отоманска Империја а не за дрвцата на плоштадот. И не ме ни чуди исходот на пучов со оглед на тоа дека Ердоган добар дел од армијата и генералите способни да му направат преврат ги исчисти и прати во затвор. Уште повеќе плаши фактот што Ердо сосема веројатно ќе му рипне во прегратка на Путин а тоа може да значи и компромис и целосно препуштање на Балканот на турското влијание. Тек допрва и ќе ја осетиме после ова бегалската криза.

Сега е време за сите турски синови и потурици да го слават раѓањето на новата Империја со боза и баклава такозвана торбешка закуска.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom