ТВ Нова

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Секако дека се што кажа треба да се очекува. Јас тоа и го тврдам, не постои независен медиум, човек, итн... И Нова да има целосно обратна уредувачка политика, пак субјективноста е човечка особина. Нам ни требаат уште мноооогу години за да го смениме малограѓанското во нас. А тоа само со работа, плати.. да не бидеме сите политичари (како и селектори) и да не интересира обичниот живот...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.932
Поени од реакции
7.588
Искрено ме заболе Тасе дали телевизијава била и известува повеќе за ВМРО или повеќе за СДСМ, мене мило ми е што конечно има телевизија каде може да се погледне и дебата а да не е тоа само за политичкиве случувања. Имаше дебатни со тема од музика, спорт и ред друго.

Eднаш имаше дебатна за македонската музика
https://youtu.be/JiA8FVZZ5Z8?list=PL-dsxULzpIWUTrVU0WxUFSb4IKpupczaF

А денес имаше дебатна за Евровизија каде се зборуваше за Македонија како претставник на тој фестивал. Друго што ми е мило е тоа што е модернизирана, има нова технологија, доста модерен дизајн, доста повеќе посветено време да имаат што е можно повеќе вклучувања во живо од повеќе случувања.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Искрено ме заболе Тасе дали телевизијава била и известува повеќе за ВМРО или повеќе за СДСМ, мене мило ми е што конечно има телевизија каде може да се погледне и дебата а да не е тоа само за политичкиве случувања. Имаше дебатни со тема од музика, спорт и ред друго.

Eднаш имаше дебатна за македонската музика
https://youtu.be/JiA8FVZZ5Z8?list=PL-dsxULzpIWUTrVU0WxUFSb4IKpupczaF

А денес имаше дебатна за Евровизија каде се зборуваше за Македонија како претставник на тој фестивал. Друго што ми е мило е тоа што е модернизирана, има нова технологија, доста модерен дизајн, доста повеќе посветено време да имаат што е можно повеќе вклучувања во живо од повеќе случувања.
Јас би сакал како некој кој што нема позитивно мислење за телевизијата да бидам демантиран и телевизијата да почне да емитува квалитетна програма.
Но овие тешко дека ќе земаат да даваат странски филмови и серии ( од САД), тешко дека ќе понудат некое шоу притоа да биде лиценцирано и откупено од странство.
Така да, им преостанува само да пуштаат повремено дебатни емисии за музика, театар, спорт и слично...
Колку да мачкаат очи дека нешто поинакво даваат.
За технологија, па тоа е кога немаме ништо видено екстра толку години, па се дига фама на вакви работи.
Да не види некој од странство па да ни се смее и да ни каже :bravobe:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Многу се чудам кога од телевизии се бараат филмови. Тоа треба да е во втор, трет план. Филмови се знае каде треба да се бараат. Шоу да..
Но, да сме реални дека кај тоа мноооогу тешко оди. Нема пазар. Нема спонзори кои имаат некој интерес, нема хонорари за учесници,за водители, за реализатори...
Многу е тешко кај нас да се понуди повеќе од она што денес се нуди. Малку сме и нема ПАЗАР.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.932
Поени од реакции
7.588
Телевизијава е од информативен карактер и фокусирана е на вести од политика, спорт, култура, економија, репортажи и забавна емисија а вие барате филмови, серии и лиценцирани шоуа :eek:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.168
Поени од реакции
5.015
Само уште да се викаше ТВ Вмро Дпмне, секој собир на ДПМНЕ го објавуваат во живо, цели часови.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
M
Телевизијава е од информативен карактер и фокусирана е на вести од политика, спорт, култура, економија, репортажи и забавна емисија а вие барате филмови, серии и лиценцирани шоуа :eek:
Марчело, не можам а да не ја забележам твојата контрадикторност со употребата на клише фразата ,, ме заболе Тасе,, во овој контекст? Велиш дека воопшто не те изнтересира дали телевизијата известува за вмро или сдсм, т.е власт или опозиција, а веднаш во следната објава потенцираш дека е информативна тв и дека е сулудо да се бара да пуштаат филмови?? парадоксот го гледам во тоа што се сложуваме дека е информативна, но не ти е битно за кого и како известува?? Тоа како да гледаме Спорт арена, и ми викаш ало ја сум по спортот па што ми пуштат тоа си гледам? Можеби си брзал, па истрча со објава, а можеби ти барам несвесно само алиби, пошто твоите објави барем до тој момент имаа тежина. ТВ НОВА не да е битно како, за кого, зошто и чуму известува, туку е од круцијално значење за телевизија со таков карактер. Тасе би играл улога според мене, ако коментиравме за фешн тв на пример, ја пуштаме ради добрата музика и да бидам искрен ради некој кадар на ,,сајд бооб,, и таму, да, преку тасе што ќе пуштат, пошто тао им е работа, да пуштаат за да опуштат, додека кај овие е да пуштаат за да ,,информираат,, што се две сосема различни димензии.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.932
Поени од реакции
7.588
M


Марчело, не можам а да не ја забележам твојата контрадикторност со употребата на клише фразата ,, ме заболе Тасе,, во овој контекст? Велиш дека воопшто не те изнтересира дали телевизијата известува за вмро или сдсм, т.е власт или опозиција, а веднаш во следната објава потенцираш дека е информативна тв и дека е сулудо да се бара да пуштаат филмови?? парадоксот го гледам во тоа што се сложуваме дека е информативна, но не ти е битно за кого и како известува?? Тоа како да гледаме Спорт арена, и ми викаш ало ја сум по спортот па што ми пуштат тоа си гледам? Можеби си брзал, па истрча со објава, а можеби ти барам несвесно само алиби, пошто твоите објави барем до тој момент имаа тежина. ТВ НОВА не да е битно како, за кого, зошто и чуму известува, туку е од круцијално значење за телевизија со таков карактер. Тасе би играл улога според мене, ако коментиравме за фешн тв на пример, ја пуштаме ради добрата музика и да бидам искрен ради некој кадар на ,,сајд бооб,, и таму, да, преку тасе што ќе пуштат, пошто тао им е работа, да пуштаат за да опуштат, додека кај овие е да пуштаат за да ,,информираат,, што се две сосема различни димензии.
Јас телевизијава не ја гледам заради тоа што извесуваат повеќе за одредена партија туку ради што детално знаат да известуваат за случувањата како што е бегалската криза, за нападот во Брисел, за во Турција каде сето тоа интересно беше графички прикажано. Исто така им ја следам забавната емисија Сцена иако имаат некој досадни прилози небитни некогаш. Го следам некогаш и она отворено дебатно студио само кога има теми што не се политички . Емисијата Неформално каде Катерина Тодевска Спасиќ онаа порано што беше во Телма прави интервјуа со познативе наши фаци. Тоа е тоа што гледам на телевизијава, а политика не ме интересира многу но ете за случувањата на политички план не може колку и да не сака а да не се информираш по нешто од тоа.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Јас телевизијава не ја гледам заради тоа што извесуваат повеќе за одредена партија туку ради што детално знаат да известуваат за случувањата како што е бегалската криза, за нападот во Брисел, за во Турција каде сето тоа интересно беше графички прикажано. Исто така им ја следам забавната емисија Сцена иако имаат некој досадни прилози небитни некогаш. Го следам некогаш и она отворено дебатно студио само кога има теми што не се политички . Емисијата Неформално каде Катерина Тодевска Спасиќ онаа порано што беше во Телма прави интервјуа со познативе наши фаци. Тоа е тоа што гледам на телевизијава, а политика не ме интересира многу но ете за случувањата на политички план не може колку и да не сака а да не се информираш по нешто од тоа.
Па само во првата реченица кажа доста за тоа каков пристап има телевизијава, известува од Кос, и Лезбос, а неизвестува одСЈО на пример? Дали мислиш дека летот со дрон кој го покажува цутот на сончогледите во Пелагонија е побитен и визуелно поисполнителен од некоја суштинска информација, како на пример подготовките за промена на име, СЈО, наместени тендери и слично? Сцена? Е сега ме зезаш сигурно. Збирниот коефициент на цела таа екипа која го работи тој проект е еднаков со нивото на клиентите на Иван исцелител, патем емисијата мислам дека се укинува од денес. Тоа што не те интересира политика е сосема ок и твое право, но сепак зарем за човек што политика не го интересира или можеби и го иритира зарем не сметаш дека си на погрешна фрекфенција? Еве линк за сцена дека екипата ја отпуштаат: http://a1on.mk/wordpress/archives/628621
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.932
Поени од реакции
7.588

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Од каде им е оваа информација ? Точна ли е ?
Сега проверувам на time.mk и vesti.mk ми излегува дека ја има на само три сајтови.
Земи ме мене како најсигурен и најточен извор, како дел од тие мегафони.

Точна е информацијава, рационализираат, но не баш искусни бркаат па нови оставаат, обратно е. Е сеа секој избркан по балкански начин гледа да го оцрни местото од каде што јадел леб. Телевизијата си е ок, најдобра систематизација на вработени имаат.

Имам една друга информација што од морален аспект не ми се допаѓа. Ама ок тоа више се чаршиски муабети. Сигурни муабети :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Од каде им е оваа информација ? Точна ли е ?
Сега проверувам на time.mk и vesti.mk ми излегува дека ја има на само три сајтови.
Земи ме мене како најсигурен и најточен извор, како дел од тие мегафони.

Точна е информацијава, рационализираат, но не баш искусни бркаат па нови оставаат, обратно е. Е сеа секој избркан по балкански начин гледа да го оцрни местото од каде што јадел леб. Телевизијата си е ок, најдобра систематизација на вработени имаат.

Имам една друга информација што од морален аспект не ми се допаѓа. Ама ок тоа више се чаршиски муабети. Сигурни муабети :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
615
Поени од реакции
496
ТВ Нова за почеток отпушта 35 вработени. Да видиме дали одредени медиуми кои трубеа кога Телма отпушташе 12 вработени ќе трубат на истиот начин.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Земи ме мене како најсигурен и најточен извор, како дел од тие мегафони.

Точна е информацијава, рационализираат, но не баш искусни бркаат па нови оставаат, обратно е. Е сеа секој избркан по балкански начин гледа да го оцрни местото од каде што јадел леб. Телевизијата си е ок, најдобра систематизација на вработени имаат.

Имам една друга информација што од морален аспект не ми се допаѓа. Ама ок тоа више се чаршиски муабети. Сигурни муабети :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да чуеме :D
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Од каде им е оваа информација ? Точна ли е ?
Сега проверувам на time.mk и vesti.mk ми излегува дека ја има на само три сајтови.
Претпоставувам точна, гледам се повикуваат на извор од внатре. Е сеа колку може да им се верува тоа е веќе друго, останува на индивидуална проценка. Додаток: Горе веќе еднаш спомнатиот Гоце Михајлоски ( се одзива и на името Илија Димовски ), деновиве обајвил на фб профил покајнички статус на грижа на совеста, во кој се жалел на тоа што сите му правеле притисок што одработува во ТВ НОВА, и делел уверувања во статусот како тој е наводно морална вертикала и слично. На сиот циркус, приајтелите го напраиле лом во коментари, а на помош со коментар го одбранил Александр Спасовски, познат наркоман и дилер од Н.Лисиче, на што пријателите на Гоце му рекле ок Гоце гаси интернет, доволно е, Сарма те одбрани. Толку за лобито и нивото во оваа телевизија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom