ОНЕ и ВИП се споија

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Околу оперативните трошоци се согласувам, таму се поголеми од тука, но околу капиталните инвестиции не би се согласил.
Во Кичево кај двајца другари мои кои купиле мобилни од Алиекспрес, не им работи интернетот на ВИП. Прочачкав кај двајцата(различни телефони) и видов дека телефоните фабрички се сетирани на 3Г интернет, а во градот ВИП нема 3Г:tapp:

Еве што има на располагање:

Вип има 3г во Кичево, господ знае кинезите каков шит му продале :)
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Не знам дали има начин да им се преоптерети мрежата, сите наеднаш да почниме да звониме. Мрежата си има капацитет ако се пребукира можно е до застој да дојде.
Во вид на протест секој ден така да им правиме.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Не знам дали има начин да им се преоптерети мрежата, сите наеднаш да почниме да звониме. Мрежата си има капацитет ако се пребукира можно е до застој да дојде.
Во вид на протест секој ден така да им правиме.
Не може да се проптерети.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.201
Поени од реакции
15.251
Вип има 3г во Кичево, господ знае кинезите каков шит му продале :)
Ne sum siguren pošto kaj mene doma site sme na Mobimak.

A probuvav so Leago Alfa5- dva kom.( od AMC) i blackview a8 i dvata nemaat internet.
Koga gi prefrliv na 2g dobija internet ama spor.

Dvata Leago odlično rabotat na Mobimak

A i ovoj skreenshoot e napraven so alfa5(od mojata sopruga-rutiran) i ne registrira 3g na Vip
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
Ne sum siguren pošto kaj mene doma site sme na Mobimak.

A probuvav so Leago Alfa5- dva kom.( od AMC) i blackview a8 i dvata nemaat internet.
Koga gi prefrliv na 2g dobija internet ama spor.

Dvata Leago odlično rabotat na Mobimak

A i ovoj skreenshoot e napraven so alfa5(od mojata sopruga-rutiran) i ne registrira 3g na Vip
Nema logika, eve ti frekfenten opseg od vip i telekom i sto podrzuva BlackviewA8,
 

Attachments

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.201
Поени од реакции
15.251
Neznam, nikogaš ne sum bil na Vip. Prijatelite(vsušnost se prijatelki) samo baraa sovet od mene i kaj dvata beše istiot problem a različni telefoni kupeni od različni mesta.

Jad lično skoro sekogaš sum zemal telefoni od Mobimak so doplata vo pretplatata
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.730
Поени од реакции
1.308
oне.Вип ја информира јавноста во однос на доставените извештаи до АЕК за четвртиот квартал 2015 година и за првиот квартал на 2016 година



оне.Вип ја информира јавноста дека откако ја доби методологијата на АЕК за пресметката на просечна цена на мобилни услуги, а во врска со неодамнешната објава за наводен раст на цените, оне.Вип изврши детална интерна анализа на извештаите доставени до АЕК со цел да се лоцираат можните причини за таквиот погрешен заклучок. При тоа беа лоцирани два специфични ненамерни пропусти кои придонеле во значителна мерка во создавање на нереалната слика за раст на цените. Имено, идентификувавме дека од наша страна во извештаите биле прикажани повисоки приходи од реално реализираните во мобилниот сегмент, како резултат на интеграцијата на комплексни системи кои се користат за генерирање на извештаи и неусогласеноста на дефинициите за пресметка на приходите во мобилниот сегмент. Истото се однесува во делот на поделба на приходите од месечна претплата на пакетираните услуги во мобилниот и фиксниот сегмент, како и прикажување на приходите од фиксни ГСМ услуги во мобилниот сегмент (согласно интерната политика за репортирање), додека според стандардите за репортирање на АЕК треба да бидат прикажани во фиксниот сегмент. Втората грешка беше идентификувана во прикажување на обемот на сообраќај, каде што се прикажани помал број на минути бидејќи по спојувањето, поранешниот “сообраќај кон други мрежи” помеѓу Вип оператор и ОНЕ беше само изваден од извештаите и не беше додаден во категоријата “сообраќај во сопствена мрежа” како што требаше да биде по спојувањето.

Сметаме дека прикажаните приходи кои биле повисоки од реално реализираните во мобилниот сегмент, како и помалиот сообраќај во значителна мера влијаеле врз пресметките и заклучоците од страна на АЕК. Би сакале да истакнеме дека нема грешки во методологијата на пресметки на АЕК и искрено жалиме што нашите пропусти во извештаите значајно влијаеја врз АЕК во носењето на погрешни заклучоци. По завршувањето на сите потребни корекции и потврдата на податоците, доставивме ажурирани извештаи и извинување до АЕК за направените пропусти. Цврсто стоиме зад најновите ажурирани квартални извештаи кои ги доставивме до АЕК и се нудиме со целиот наш капацитет и транспарентност да и асистираме на АЕК во процесот на верификација на новите извештаи.

Во оваа прилика би сакале да и се извиниме не само на АЕК, туку и на јавноста, бидејќи сметаме дека нашите пропусти во доставените извештаи придонесоа во извесна мера да се создаде негативна слика и коментари во пошироката јавност. Би сакале да нагласиме дека нашите финансиски извештаи генерирани на ниво на цела компанија не се предмет на корекција и остануваат како што се.

Во име на транспарентноста и реалното информирање на јавноста, би сакале накратко да информираме дека оне.Вип се соочува со тренд на намалување на приходите на малопродажниот пазар на мобилни комуникациски услуги во однос на приходите од мобилни услуги на ОНЕ и Вип оператор пред да се случи спојувањето. Ова соодветно се рефлектира во намалување на просечната цена на минута разговор во оне.Вип во четвртиот квартал на 2015 година од 0.2% во однос на претходниот квартал. Истиот тренд е евидентен и во првиот квартал на 2016 година каде што просечната цена за минута разговор во оне.Вип е пониска за 0.5% во однос на кварталот пред спојувањето.

Ја уверуваме јавноста дека нема покачување на малопродажните цени на тарифите во Вип брендот, тарифните модели кои беа достапни за корисниците и пред спојувањето на компаниите се достапни и понатаму, воедно компанијата воведе неодамна нови тарифни планови под Вип брендот кои имаат уште повеќе минути и поголеми интернет пакети по најдобри цени на пазарот. Со комерцијалната интеграција на брендовите нема промени во договорите склучени досега. Корисниците продолжуваат да ги користат услугите под истите услови под кои ги имаат склучено своите договори, со истите цени согласно избраниот тарифен модел, со уште повеќе бенефиции и сите бесплатни минути за разговор можат да ги користат сега кон најголемата мобилна заедница во Република Македонија.

Извор: vip.mk 23.06.2016
Чекајте малку другар(к), некој овде некого прави будала или мене така ми се чини? :D Сакаат да ми кажат дека нема зголемување на цените и намалување на понудите, туку само они си згрешиле нешто тук-таму?! :D
Искрено не знам што да речам, стварно не може веќе што да се коментира ... :D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
Чекајте малку другар(к), некој овде некого прави будала или мене така ми се чини? :D Сакаат да ми кажат дека нема зголемување на цените и намалување на понудите, туку само они си згрешиле нешто тук-таму?! :D
Искрено не знам што да речам, стварно не може веќе што да се коментира ... :D
Pa kako nesto zgresile, pa platile debeli pari na Aek, i sega kese pravat mutavi ,demek greska bilo ova,ona,
i vo pravo si sto i dase komentira dazbe e, treba drzavata da reagira, ama cekaj, ups .... ? koja drzava? ? ?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Dali nekoj sklucil nov dogovor so Vip kako e novata mreza dali ima segde 4g i kakvi brzini ima?
 
B

bngj45

Гостин
На Вип страната пишува дека 236 ден е да се префрли истиот број од телеком на вип,дали тие 236 ден ке ги имам како кредит кога ке бидам префрлен?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.730
Поени од реакции
1.308
Dali nekoj sklucil nov dogovor so Vip kako e novata mreza dali ima segde 4g i kakvi brzini ima?
Моите имаат склучено нов договор со Vip, конкретно Vip Combo 4L, па ни следуваа и два мобилни броја со L тарифа. Вака сум задоволен во однос на интернетот, ама 3G, за 4G ќе треба да се појде со моите да ја смениме картицата, бидејќи таа во салонот кога ми даваше телефон ми дала картица што не поддржува 4G, па прашував во друг салон, ми рекоа дојди ќе ти ја смениме.
Според фотки што ги има на нет, доста добри брзини вади 4G LTE од Vip, е за тоа каде е покриеноста, не знам да ти кажам, ама можеш да видиш на нивниот сајт, само колку е точна, не знам.

На Вип страната пишува дека 236 ден е да се префрли истиот број од телеком на вип,дали тие 236 ден ке ги имам како кредит кога ке бидам префрлен?
Ау, зарем се наплатува премин од еден во друг оператор? Ние кога се префрлавме, не ни наплатија ништо, но можеби зашто од One во Vip беше, плус и после официјалниот стар. Иначе не верувам, бидејќи се расипани, гарант нема да ти ги додадат како кредит на телефонот.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
На Вип страната пишува дека 236 ден е да се префрли истиот број од телеком на вип,дали тие 236 ден ке ги имам како кредит кога ке бидам префрлен?
Те префрлаат на припејд, па тие 236 ден кредит може да ги искористиш додека не сакаш да се префрлиш на постпејд ... во мое време кога се префрлав така беше
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.730
Поени од реакции
1.308
Вип продолжува со изградбата на нова мрежа во Битола и во Прилеп
27/06/2016



Вип ги известува своите корисници дека ги продолжува активностите за изграба на нова мобилна мрежа во регионот кој ги опфаќа градовите Битола и Прилеп и околината.

Во текот на изградбата на нова мрежа на дадените локации во даденото време, можно е корисниците да почувствуваат извесни прекини во мобилната комуникација, а тоа во блиска иднина значи подобар квалитет и подобро корисничко искуство за сите корисници.

Изградбата на нова мобилна мрежа на Вип започна кон крајот на минатата година со цел да обезбеди за сите корисници значително поголем капацитет за користење на 3G технологијата, покриеност на целата територија на земјата и достапност на 4G LTE низ цела Македонија и сето тоа за да обезбеди најдобро корисничко искуство со најновите светски технолошки достигнувања во мобилниот сегмент.

Според планираните активности, новата мобилна мрежа на Вип треба да биде завршена до крајот на годината во сите урбани области во Македонија.

Извор: vip.mk
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Dali ova nova mreza znaci novi anteni so maximalna brzina na 3G koe e 42 mbps ili podpbruvanje na postojnata koja ja imat maximalna 4 mbps koe e za sramota
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.730
Поени од реакции
1.308
Dali ova nova mreza znaci novi anteni so maximalna brzina na 3G koe e 42 mbps ili podpbruvanje na postojnata koja ja imat maximalna 4 mbps koe e za sramota
Би требало да значи првото, односно нови антени евентуално задржување на некои од старите, но надградување на истите. Секако, 42Mbps на 3G тешко дека ќе успее, бидејќи зависи колку луѓе се поврзани и низа други фактори, теоријата речиси никогаш не е иста со тоа на терен односно праксата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom