Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И јас го велам истото: сега, останува да видиме здрав разум во Телемата.[DOUBLEPOST=1466750964][/DOUBLEPOST]

Ај и од мене „една„: ти си школски пример за извртена логика, која нема благе везе во очигледноста од стварноста.[DOUBLEPOST=1466751033][/DOUBLEPOST]

Хмммм, да: сега треда да го чекаме новиот еон да дојде...и Уставот само од себе да почне да функционира.[DOUBLEPOST=1466751084][/DOUBLEPOST]

А тоа е?...[DOUBLEPOST=1466751145][/DOUBLEPOST]

Ниту имам таква намера, ниту делувам во тој правец.
Пак се фаќаш за „негативната исповест„.[DOUBLEPOST=1466751184][/DOUBLEPOST]

Поминуваат, само не си заприметил...или никој не ти кажал.
Кој кутар изговор за човек си ти само......
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Неможам да кажам за другите луѓе зошто се повеќе се оддалечуваат од верата, незнам што им е причината за да станат атеисти, но, ете јас за мене да кажам зошто се повеќе тежнеам да станам атеист, можеби ако некој ми даде добар логичен одговор на прашањето а тоа е-Зошто Бог го осуди цело човештво да носи име на грешник на земјата и тоа само поради ЕДЕН ангел, само поради Луцифер да се жртвува цело човештво и да се стави на искушенија..зарем немаше способност Бог да му се спротистави, да му се докопа до срцето на Луцифер и да се ослободи од него..вреди ли толку тој еден ангел за сите луѓе на планетава???
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Многу е едноставно: лукавиот не е вреден за внимание, ниту е повикан на спасение.
На спасение, поканет е само човекот.

А причината да се биде атеист е само една: тоа е немањето избор. Ако образовниот систем и медиумите ти нудат само атеизам, што ќе одбереш? Атеизам, атеизам или атеизам? [DOUBLEPOST=1466772125][/DOUBLEPOST]
Кој кутар изговор за човек си ти само......
За гре‘ота...:place:
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Многу е едноставно: лукавиот не е вреден за внимание, ниту е повикан на спасение.
На спасение, поканет е само човекот.

А причината да се биде атеист е само една: тоа е немањето избор. Ако образовниот систем и медиумите ти нудат само атеизам, што ќе одбереш? Атеизам, атеизам или атеизам? [DOUBLEPOST=1466772125][/DOUBLEPOST]

За гре‘ота...:place:
Мене ли ми одговори или на друг незнам, но за кој лукав мислеше, од каде па он дека е лукав и не е вреден за внимание а човекот е поканет за спасение, кое спасение, зошто спасение..па нели сме сите божји деца!?
Зошто да се раѓаме грешни, нели би можело да се родиме наместо со првобитниот грев, да се родиме со првобитната добрина?
Прифаќането на атеизам е ИМАЊЕ на избор, неприфаќање на затварање на умот, неприфаќање на ускратени можности, стеснување на патот кон знаење, откажување на најдобриот дел од себе поради некое си опростување на незнам кој грев и некое си небесно царство и уште многу други глупави работи.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Мене ли ми одговори или на друг незнам, но за кој лукав мислеше, од каде па он дека е лукав и не е вреден за внимание а човекот е поканет за спасение, кое спасение, зошто спасение..па нели сме сите божји деца!?
Зошто да се раѓаме грешни, нели би можело да се родиме наместо со првобитниот грев, да се родиме со првобитната добрина?
Прифаќането на атеизам е ИМАЊЕ на избор, неприфаќање на затварање на умот, неприфаќање на ускратени можности, стеснување на патот кон знаење, откажување на најдобриот дел од себе поради некое си опростување на незнам кој грев и некое си небесно царство и уште многу други глупави работи.
Целата приказна е апсурдна. Креаторот кој е семоќен и сезнаен, неможел да го предвиди и спречи "лукавиот" и поради тоа сега сите се раѓале грешни..... Како може некој од кој се потекнува, од една страна да тврди дека е безгрешен и совршен а од друга страна да тврди дека дел од неговата креација е грешен?! Ако се потекнува од него, од кого потекнува тоа што тој ќе го прогласи за грешно?
Барањето "дежурен кривец" во ѓаволот е провидно и апсурдно. Епикур го увидел тоа уште пред 2300 години, но очигледно кај луѓето стравот е посилен од разумот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мене ли ми одговори или на друг незнам, но за кој лукав мислеше, од каде па он дека е лукав и не е вреден за внимание а човекот е поканет за спасение, кое спасение, зошто спасение..па нели сме сите божји деца!?
Зошто да се раѓаме грешни, нели би можело да се родиме наместо со првобитниот грев, да се родиме со првобитната добрина?
Прифаќането на атеизам е ИМАЊЕ на избор, неприфаќање на затварање на умот, неприфаќање на ускратени можности, стеснување на патот кон знаење, откажување на најдобриот дел од себе поради некое си опростување на незнам кој грев и некое си небесно царство и уште многу други глупави работи.
Поставуваш прашања или изнесуваш оправданија за своето неверие?
Ето, изгубениот вселенски патник веќе ти посака „добредојде назад„...

Со среќа![DOUBLEPOST=1466799061][/DOUBLEPOST]
Целата приказна е апсурдна..
Не постои поасурдна работа од замената на видливата реалност со неостварлива фантазија.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Поставуваш прашања или изнесуваш оправданија за своето неверие?
Ето, изгубениот вселенски патник веќе ти посака „добредојде назад„...

Со среќа![DOUBLEPOST=1466799061][/DOUBLEPOST]

Не постои поасурдна работа од замената на видливата реалност со неостварлива фантазија.
Не можеш ти да ја држиш жената под контрола! Таа како сака така, ти немаш никаква моќ над нејзе, излези од тој трип веќе еднаш. Жената е православна христијанка и е верна, што и јадеш душата? Што се осмелуваш да ја критикуваш? Пријателка ми е нормлано дека ќе и посакам добредојде! Живеам јас и со христијани и со муслимани MIKI1 туку ме чуди како ти христијанин, а не живееш со христијани? Немој да бидеш злобен! Остави ги другите да растат и да љубат, немој да го храниш лошиот волк! :)[DOUBLEPOST=1466799451][/DOUBLEPOST]Наместо со љубов и внимание да ја охрабреше ти побрза да ја осудиш! Нема место за такво зло во Новото време! Играш руски рулет, немој да се мешаш во одлуките на другите, биди човек! :)[DOUBLEPOST=1466799498][/DOUBLEPOST]
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не можеш ти да ја држиш жената под контрола! Таа како сака така, ти немаш никаква моќ над нејзе, излези од тој трип веќе еднаш.
Ајде де...

Кав виде дека ја контролирам? Како ја контролирам? Не знаеш, така?

Па ти и‘ посака добедојде назад у сатанизмот, а јас и‘ посакав среќа. Друго прашање е колку има среќа во сатанските работи.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не постои поасурдна работа од замената на видливата реалност со неостварлива фантазија.
Па кој те тера да ја заменуваш видливата реалност со неостварлива фантазија?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Ајде де...

Кав виде дека ја контролирам? Како ја контролирам? Не знаеш, така?

Па ти и‘ посака добедојде назад у сатанизмот, а јас и‘ посакав среќа. Друго прашање е колку има среќа во сатанските работи.
Ме обвинуваш за сатанизам, јас сум далеку од сатанист. Иако моето разбирање за сатаната е далеку од онаа твоето со кое се обидувате да ги држите луѓето под контрола и страв! Немој така, пробај биди човек барем еден ден!

Оваа жена беше на одмор надвор од Македонија додека ти се сунчаше на форум, од кај знаеш дека нема свој проблеми и дека можеби не престојувала на место каде што православието немало свој пропорции, зборувала со различни луѓе отворила нови хоризонти! Ама поради тоа што вашата ограниченост е толку бедна не можете да се воздржите од критика и осуда на слободноумие! Затоа што сакате да мислат сите како вас! Тоа ќе ве однесе до пропаст и страдање!

Исто како што христијанството ви умира преку хистерии и агресиност и контрадикторно однесуваше од православно тука на форум!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ме обвинуваш за сатанизам, јас сум далеку од сатанист.
Опрелестените не се свесни за својата прелест, исто како што тешките затвореници себе се гледаат за млади невести.[DOUBLEPOST=1466801189][/DOUBLEPOST]
Исто како што христијанството ви умира преку хистерии и агресиност и контрадикторно однесуваше од православно тука на форум!
Зависи како гледаш на состојбата: дали рисјанството опаѓа или сатанизмот расте.[DOUBLEPOST=1466801322][/DOUBLEPOST]
Оваа жена беше на одмор надвор од Македонија додека ти се сунчаше на форум, од кај знаеш дека нема свој проблеми и дека можеби не престојувала на место каде што православието немало свој пропорции, зборувала со различни луѓе отворила нови хоризонти! Ама поради тоа што вашата ограниченост е толку бедна не можете да се воздржите од критика и осуда на слободноумие! Затоа што сакате да мислат сите како вас! Тоа ќе ве однесе до пропаст и страдање!
Не‘ам појма која е „...оваа жена...„, а според изнесеново, се чини дека знаеш подоста подробности за истата од мене. Но, што е тоа битно, битно е дека ја држам под контрола...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1466801429][/DOUBLEPOST]
Па кој те тера да ја заменуваш видливата реалност со неостварлива фантазија?
Мојата вера има и дела.

Твојата вера е запишана на папир и се‘ што треба, е да причекаме да дојде новиот еон, во кој запишаното ќе прејде во операционализирање-за едно пар милиони години

Разликата е очигледна.
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
Опрелестените не се свесни за својата прелест, исто како што тешките затвореници себе се гледаат за млади невести.[DOUBLEPOST=1466801189][/DOUBLEPOST]

Зависи како гледаш на состојбата: дали рисјанството опаѓа или сатанизмот расте.[DOUBLEPOST=1466801322][/DOUBLEPOST]

Не‘ам појма која е „...оваа жена...„, а според изнесеново, се чини дека знаеш подоста подробности за истата од мене. Но, што е тоа битно, битно е дека ја држам под контрола...:icon_lol:
Можеш да се залажуваш само дека твоите обиди да ја вратат таму каде што несака да биде ќе бидат успешни! Не е во ред тоа, за тебе, не за друго.
Ако ти гледаш пак на се што не е православно дека е сатанизам, тоа е твој проблем.

Заклучок е дека не само што си бил интелектуално не стабилен туку и ментално! :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Можеш да се залажуваш само дека твоите обиди да ја вратат таму каде што несака да биде ќе бидат успешни! Не е во ред тоа, за тебе, не за друго.
Кај го виде тој мој обид, чедо мое ќораво? Дај потсети ме.

Еве, јас те потсетувам дека токму ти и‘ посака добро враќање назад во сатанизмот, а јас и‘ посакав среќа.[DOUBLEPOST=1466801618][/DOUBLEPOST]
Заклучок е дека не само што си бил интелектуално не стабилен туку и ментално! :)
Кога ќе го надминеш пубертетот, дој назад на форумов.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Опрелестените не се свесни за својата прелест, исто како што тешките затвореници себе се гледаат за млади невести.[DOUBLEPOST=1466801189][/DOUBLEPOST]

Зависи како гледаш на состојбата: дали рисјанството опаѓа или сатанизмот расте.[DOUBLEPOST=1466801322][/DOUBLEPOST]

Не‘ам појма која е „...оваа жена...„, а според изнесеново, се чини дека знаеш подоста подробности за истата од мене. Но, што е тоа битно, битно е дека ја држам под контрола...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1466801429][/DOUBLEPOST]

Мојата вера има и дела.

Твојата вера е запишана на папир и се‘ што треба, е да причекаме да дојде новиот еон, во кој запишаното ќе прејде во операционализирање-за едно пар милиони години

Разликата е очигледна.
И мојата ,,вера" е запишана на папир. Ете, во Новиот Еон нема место за Христос, но јас имам абсолутно право да читам за Христос, да кажам дека некој негови нешта ми се допаѓаат, можам слободно да кажам дека го сметам и за свој учител заедно со уште неколку духовни учители што се појавиле во Азија и Африка и насекаде каде што не стапнал Исус! Папирот на кој се запишани нештата кои што ми се допаѓаат во врска со Исус се изгубените Гностички евантелија! Што ќе ми кажеш за нив! Зошто за нив нема место во твојата црква, новиот завет?! Во нив пишува се најдобро за Христос... знаеш? Не знаеш, предпоставувам! :)[DOUBLEPOST=1466801790][/DOUBLEPOST]
Кај го виде тој мој обид, чедо мое ќораво? Дај потсети ме.

Еве, јас те потсетувам дека токму ти и‘ посака добро враќање назад во сатанизмот, а јас и‘ посакав среќа.[DOUBLEPOST=1466801618][/DOUBLEPOST]

Кога ќе го надминеш пубертетот, дој назад на форумов.
MIKI1 трагично е тоа што сум дупло помлад од тебе, на форум постојат дупло помлади од мене, а и јас и тие те спуштивме на ниво да немаш што друго да кажеш освен ,,јаа", ,,надмини" , ,,серење", што е вистинатa?"

:)[DOUBLEPOST=1466801873][/DOUBLEPOST]Ти и рече нејзе нешта споменувајќи го и мојот ник тука на форумот MIKI1. Немој да се обидуваш да манипулираш со луѓето, знае таа кој сум јас!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom