Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Алал да ти е: знаеш да сурфаш...:pos:

Ако ги погледнеш датумите од нивното погубување, ќе дојдеш до одреден заклучок, но тоа за тебе е претешка работа....
Daj hint...ne vibriram jas na tvojot level..tro priglup sum!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Daj hint...ne vibriram jas na tvojot level..tro priglup sum!
Е ми ако де, можиш и така да си бидеш и да си останиш, ја‘ не ти се лутам...:)

Ама прво, погледни ги датумите. Не ги виде нели? Датумите укажуваат на која страна од Светов се погубувани „научниците„.

Ако погледнеше во дното од табелата, ќе видеше дека на Истокот, кај православата Црква, погубувања ги имаат вршено царевите а не епископите...

Ќе ти текни....
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Е ми ако де, можиш и така да си бидеш и да си останиш, ја‘ не ти се лутам...:)

Ама прво, погледни ги датумите. Не ги виде нели? Датумите укажуваат на која страна од Светов се погубувани „научниците„.

Ако погледнеше во дното од табелата, ќе видеше дека на Истокот, кај православата Црква, погубувања ги имаат вршено царевите а не епископите...

Ќе ти текни....
Aham..znaev..ne bev siguren dali taa karta ke ja igras....Nego da te mavnam so tvoj kamen sea....Neli crkvata e edna? Ili pu pu ne se vazi sea toa?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Aham..znaev..ne bev siguren dali taa karta ke ja igras....Nego da te mavnam so tvoj kamen sea....Neli crkvata e edna? Ili pu pu ne se vazi sea toa?
Со мојот камен можеш да се акнеш само по твојата глава и ништо појќе...

Црквата навистина е една, света, соборна и Апостолска, но не е и римо-католичка. Погледни ги датумите и имињата: ќе видиш дека наведените „научници„ се погубувани од римската Црква, оти сите датуми се после шизмата од 1054-тата година.

Е па Суб, толку од твојот камен....:icon_lol:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Со мојот камен можеш да се акнеш само по твојата глава и ништо појќе...

Црквата навистина е една, света, соборна и Апостолска, но не е и римо-католичка. Погледни ги датумите и имињата: ќе видиш дека наведените „научници„ се погубувани од римската Црква, оти сите датуми се после шизмата од 1054-тата година.

Е па Суб, толку од твојот камен....:icon_lol:
Da de ostali rimo katolici ne sa hristijani... oni sa (dopuni)! Dvojni arisni miki dvojni! Nego vaka ispaga deka pravoslavieto e sekta be miki..! ccc!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не ја извртуј работава: напишав дека учењето од Црквата е достапно за сите, што значи дека се работи и за доверба „на збор„.
Ништо јас не извртувам, ти кажа дека кај вас немало посебен сој на луѓе што само тие имале пристап до знаењето, за веднаш потоа да кажеш дека само светиите ваши можеле да кажат што кое значи. Тие две изјави се контрадикторни една на друга а и двете се од тебе.
Се лажеш: „функционираат„ они од Ренесансот па наваму...Доцниш.
Сега., преостанува „само„ од теорија да станат пракса.
Пракса се тие од моментот кога секоја земја се обврзува да ги имплементира во својот законодавен и судски систем.
Пад извртуваш; јас пишувам за начинот на кој функционираат „човековите права„ во Македонија за сите оние набројани категории од граѓани, кои (граѓани) постојат, живи се и ги „уживаат„ своите права. Некои од нив, веќе се погребани па верувам дека на гробиштата, најдобро се ужива во правата...
Дури и на дете му е јасно дека било која утопија е нереална, а општество каде никој не го крши законот, каде нема кражби, нема убиства, сите се задоволни, нема сиромашни и слично е токму тоа - утопија! За да бидат човечките права реалност потребен е законодавен систем што се базира на истите, а не општество каде сите поединци се совршени и безгрешни. Денешната цивилизација се базира токму на вредности што во својата суштина ги имаат правата и слободите што предходно ги нагласив! Тоа значи дека политичкиот, законодавниот и етички модел се темели на нив, што го прави ова време, време во кое човечката цивилизација за првпат има степен на слобода и права какви што никогаш предходно во пишаната човечка историја не постоеле!
Ова кое си го напишал во постов, е работа на вера и доверба. За Бога, се‘ е можно па и претворањето на водата во вино.
Значи приказни и басни за кои треба верба и доверба се реалност, а нешто кое е очигледно и секојдневно како правниот, судски и уставен поредок насекаде низ светот, е фантазија?!
Зашто сметаш дека токму ти не би бил инересен случај за некој психијатар, кој може да намлати докторат, проучувајќи го начинот за претворање на фантазијата во стварност?..
Немора да сметаме ништо, оди кај било кој психајатар, покажиму го муабетов, и дојди да ни кажеш тука што одговор ќе добиеш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ништо јас не извртувам, ти кажа дека кај вас немало посебен сој на луѓе што само тие имале пристап до знаењето, за веднаш потоа да кажеш дека само светиите ваши можеле да кажат што кое значи. Тие две изјави се контрадикторни една на друга а и двете се од тебе.
.
Тоа што не ги разбираш нештата од Црквата па непрекидно „набадаш„ произволности, со надеж дека можеби нешто и ќе потрефиш, не ме прави мене контрадикторен, туку тебе те прави инаетџија кон веќе познати нешта.[DOUBLEPOST=1466709752][/DOUBLEPOST]
Пракса се тие од моментот кога секоја земја се обврзува да ги имплементира во својот законодавен и судски систем.
.
Со оглед на тоа кој ги одредува властите во државите низ Светов, не ме чуди што така избраните власти со неверојатна леснотија ги препишуваат начелата од ООН, а не ги практикуваат.

Скапанава Македонија е школски пример за тоа непочитување.[DOUBLEPOST=1466709834][/DOUBLEPOST]
Значи приказни и басни за кои треба верба и доверба се реалност, а нешто кое е очигледно и секојдневно како правниот, судски и уставен поредок насекаде низ светот, е фантазија?!
.
Верата и делата од верата се забележани на хартија.
Правниот поредок е забележан на хартија, а нефункционален во пракса.

Разликата е очигледна.[DOUBLEPOST=1466709887][/DOUBLEPOST]
Немора да сметаме ништо, оди кај било кој психајатар, покажиму го муабетов, и дојди да ни кажеш тука што одговор ќе добиеш.
Важи; и ти стори го истото па ќе споредуеме кој одлепил...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Тоа што не ги разбираш нештата од Црквата па непрекидно „набадаш„ произволности, со надеж дека можеби нешто и ќе потрефиш, не ме прави мене контрадикторен, туку тебе те прави инаетџија кон веќе познати нешта.
Ова е елементарна логика, ако твојата црква го поддржува твојов став, тогаш твојата црква заедно со тебе има проблем со здравиот разум. Значи од една страна тврдиш дека нема посебна група луѓе што имаат ексклузивитет над знаењето и дека секој може да има увид, потоа изјавуваш дека само светиите можеле да кажуваат што кое значи! По трети пат ти кажувам дека тие две изјави се контрадикторни! Инаетот не ти менува ништо.
Со оглед на тоа кој ги одредува властите во државите низ Светов, не ме чуди што така избраните власти со неверојатна леснотија ги препишуваат начелата од ООН, а не ги практикуваат.

Скапанава Македонија е школски пример за тоа непочитување.
Тоа може многу лесно да го провериме. Прочитај ги правата на човекот во Liber Oz и пробај да ускратиш било кое од нив. Ако поминеш неказнет, значи дека ти си бил во право. Ете, пробај да забраниш некому да мисли као му е волја, пробај да забраниш некому да се облекува како му е волја, пробај да забраниш некому да љуби како и кому му е волја! Спречи било кое од овие права, и да видиме дали ќе поминеш без последици. Бива?
Верата и делата од верата се забележани на хартија.
Правниот поредок е забележан на хартија, а нефункционален во пракса.

Разликата е очигледна.
Тешка глупост. Ете ти предизвик, пробај да спречиш било кого да живее според било кое од наведените права во Liber Oz, па ќе видиме дали се само на хартија.
Важи; и ти стори го истото па ќе споредуеме кој одлепил...
Ќе бираш ти или да одберам јас психијатар?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ова е елементарна логика, ако твојата црква го поддржува твојов став, тогаш твојата црква заедно со тебе има проблем со здравиот разум.
И ја‘ миљон пати ти напишав дека Телемата и телемитите имаат извртена логика.
По шти си повеќе во право до мене? Според Телемата?...[DOUBLEPOST=1466710784][/DOUBLEPOST]
По трети пат ти кажувам дека тие две изјави се контрадикторни!
Одговорот е ист.
Еве го:
„...
Не ги разбираш нештата од Црквата, а ги коментираш. Двата мои постови се точни и непротивречни, а твоето неразбирање на истите, си останува.
Учењето од Светите Оци е достапно за сите членови во Црквата. Се‘ што треба, е изразување намера за прифаќање на нивното учење барем на разумно ниво‘.
Оците и Црквата ништо не кријат: не криеше ниту Христос. Начинот на кој се станува „свет„ е познат па кој сака и кој може, нека „носи„....„.[DOUBLEPOST=1466711055][/DOUBLEPOST]
Тоа може многу лесно да го провериме. Прочитај ги правата на човекот во Liber Oz и пробај да ускратиш било кое од нив. Ако поминеш неказнет, значи дека ти си бил во право. Ете, пробај да забраниш некому да мисли као му е волја, пробај да забраниш некому да се облекува како му е волја, пробај да забраниш некому да љуби како и кому му е волја! Спречи било кое од овие права, и да видиме дали ќе поминеш без последици. Бива?
Сета оваа будалаштина од „човекови права„ која и‘ ја припуваш на Телемата, нема врска со Телемата, туку со човековата огревовеност, која, во нашево време, најде своја поткрепа во правниот поредок. Така, имаме ситуации на озаконета содомија, озаконети истополни „бракови„ озаконета проституција,озаконета наркоманија,озаконета евтаназија...

И сега ќе ми речеш дека озаконетиот грев не е грев?...:sneaky:

За среќа, Црквата се‘ уште укажува и повикува, но Црквата не се замара со тоа што кажал Светов.[DOUBLEPOST=1466711155][/DOUBLEPOST]
Тешка глупост. Ете ти предизвик, пробај да спречиш било кого да живее според било кое од наведените права во Liber Oz, па ќе видиме дали се само на хартија.
Тешко: немам намера никого да го спречувам да се валка и да ужива во гревот.
Нека му биде според верата негова...[DOUBLEPOST=1466711187][/DOUBLEPOST]
Ќе бираш ти или да одберам јас психијатар?
Јас веќе имам одбрано: редот е твој.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И ја‘ миљон пати ти напишав дека Телемата и телемитите имаат извртена логика.
По шти си повеќе во право до мене? Според Телемата?...
...„.
Тој што има разум, одамна сватил досега, без гајле. Ти спиј си и понатаму на тоа уво дека твоите приглупи клевети и лаги можат да ни наштетат.
Одговорот е ист.
Еве го:
„...
Не ги разбираш нештата од Црквата, а ги коментираш. Двата мои постови се точни и непротивречни, а твоето неразбирање на истите, си останува.
Учењето од Светите Оци е достапно за сите членови во Црквата. Се‘ што треба, е изразување намера за прифаќање на нивното учење барем на разумно ниво‘.
Оците и Црквата ништо не кријат: не криеше ниту Христос. Начинот на кој се станува „свет„ е познат па кој сака и кој може, нека „носи„.
...„.
Тоа не го менува фактот дека имаш две контрадикторни изјави, бидејќи во првата си кажа дека немало посебен "сој" на луѓе што имале монопол над учењето, потоа кажуваш дека учењето е такво какво што светиите ваши ќе кажеле дека е, и дека "увидот" на другите се сведува на прифаќање на тоа што им е кажано. Неможноста да ја увидиш апсурдноста во овој став, само е показател плус за степенот на испран мозок кај тебе.
Сета оваа будалаштина од „човекови права„ која и‘ ја припуваш на Телемата, нема врска со Телемата, туку со човековата огревовеност, која, во нашево време, најде своја поткрепа во правниот поредок. Така, имаме ситуации на озаконета содомија, озаконети истополни „бракови„ озаконета проституција,озаконета наркоманија,озаконета евтаназија...

И сега ќе ми речеш дека озаконетиот грев не е грев?...:sneaky:

За среќа, Црквата се‘ уште укажува и повикува, но Црквата не се замара со тоа што кажал Светов.
Комплимент е човек како тебе да каже дека човековите права се "будалштина". А за тоа дали и колку имаат врска со Телемата, многу лесно може да се види со обична споредба кога се напишани едните а кога другите. Поедноставно здравје. Тоа што ти и сличните на тебе, сметате дека човековите права и слободи се грев, е повеќе од доволен аргумент за прашањето во насловот на оваа тема. И искрено се надевам дека што поголем број луѓе ќе ги прочитаат овие твои ставови.
Тешко: немам намера никого да го спречувам да се валка и да ужива во гревот.
Нека му биде според верата негова...
Тешко Мики, затоа што ако се обидеш, ќе го јадеш! Ќе добиеш санкција или казна! А тоа е доказ дека правата на човекот се реалност и дека се основа на законодавниот, судскиот и уставниот поредок на оваа држава. Сакал ти или не, живееш според законите на новиот еон.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Тој што има разум, одамна сватил досега, без гајле. Ти спиј си и понатаму на тоа уво дека твоите приглупи клевети и лаги можат да ни наштетат.
.
Моето учество на форумов е со сосема друга намера, а за мене е доволно што сами на себе си наштетувате.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Тоа не го менува фактот дека имаш две контрадикторни изјави, бидејќи во првата си кажа дека немало посебен "сој" на луѓе што имале монопол над учењето, потоа кажуваш дека учењето е такво какво што светиите ваши ќе кажеле дека е, и дека "увидот" на другите се сведува на прифаќање на тоа што им е кажано. Неможноста да ја увидиш апсурдноста во овој став, само е показател плус за степенот на испран мозок кај тебе.
Можеш уште 1000 пати да ја извртиш мојата реченица и таа нема да стане противречна. Ќе си остане само твоето петљање во теми кои не ги познаваш.[DOUBLEPOST=1466712595][/DOUBLEPOST]
Комплимент е човек како тебе да каже дека човековите права се "будалштина". А за тоа дали и колку имаат врска со Телемата, многу лесно може да се види со обична споредба кога се напишани едните а кога другите. Поедноставно здравје. Тоа што ти и сличните на тебе, сметате дека човековите права и слободи се грев, е повеќе од доволен аргумент за прашањето во насловот на оваа тема. И искрено се надевам дека што поголем број луѓе ќе ги прочитаат овие твои ставови.
И јас се надевам дека што појќе форумџии ќе ги прочитаат моите ставови...За среќа, веќе има и такви.[DOUBLEPOST=1466712689][/DOUBLEPOST]
А тоа е доказ дека правата на човекот се реалност и дека се основа на законодавниот, судскиот и уставниот поредок на оваа држава. .
„...Оваа држава...„?...:pos:

На моменти (многу често...) ме фаќа срам која будала е на чело од оваа конфекција од држава. И другите околу него не се поарни. [DOUBLEPOST=1466712736][/DOUBLEPOST]
Сакал ти или не, живееш според законите на новиот еон.
Дај потсети ме, како јас живеам според новиот еон....Ќе можеш? Јас велам дека не можеш...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Можеш уште 1000 пати да ја извртиш мојата реченица и таа нема да стане противречна. Ќе си остане само твоето петљање во теми кои не ги познаваш.
Не е ништо извртено, секој со здрав разум лесно ќе види.
И јас се надевам дека што појќе форумџии ќе ги прочитаат моите ставови...За среќа, веќе има и такви.
Нека се множат и постовиве твои и читателите. Ти си најголемиот адут човек да види каква заблуда е религијата.
„...Оваа држава...„?...:pos:

На моменти (многу често...) ме фаќа срам која будала е на чело од оваа конфекција од држава. И другите околу него не се поарни.
Тие што моментално ја водат државата не се државата. Една од причините што многу луѓе ги фаќа срам поради нив, е токму тоа што беа фатени и разоткриени како се обидуваат да ги прекршат истиот тој закон и устав за кои зборував предходно.
Дај потсети ме, како јас живеам според новиот еон....Ќе можеш? Јас велам дека не можеш...
Можам. Еве вака живееш според новиот еон:
Тешко: немам намера никого да го спречувам да се валка и да ужива во гревот.
Нека му биде според верата негова...
Немаш моќ и немаш можност да спречиш било кого да живее различно од тебе и да верува во различни нешта. И покрај трагикомичните теми за забрани, и покрај клеветите и лагите од порталите како "борба за веру", не ви поминуваат подмолните и мизерни обиди да ја наметнете вашата црна идеологија! И никогаш нема да ви помине!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Не е ништо извртено, секој со здрав разум лесно ќе види.
И јас го велам истото: сега, останува да видиме здрав разум во Телемата.[DOUBLEPOST=1466750964][/DOUBLEPOST]
Нека се множат и постовиве твои и читателите. Ти си најголемиот адут човек да види каква заблуда е религијата.
Ај и од мене „една„: ти си школски пример за извртена логика, која нема благе везе во очигледноста од стварноста.[DOUBLEPOST=1466751033][/DOUBLEPOST]
Тие што моментално ја водат државата не се државата. Една од причините што многу луѓе ги фаќа срам поради нив, е токму тоа што беа фатени и разоткриени како се обидуваат да ги прекршат истиот тој закон и устав за кои зборував предходно.
Хмммм, да: сега треда да го чекаме новиот еон да дојде...и Уставот само од себе да почне да функционира.[DOUBLEPOST=1466751084][/DOUBLEPOST]
Можам. Еве вака живееш според новиот еон:
А тоа е?...[DOUBLEPOST=1466751145][/DOUBLEPOST]
Немаш моќ и немаш можност да спречиш било кого да живее различно од тебе и да верува во различни нешта.
Ниту имам таква намера, ниту делувам во тој правец.
Пак се фаќаш за „негативната исповест„.[DOUBLEPOST=1466751184][/DOUBLEPOST]
И покрај трагикомичните теми за забрани, и покрај клеветите и лагите од порталите како "борба за веру", не ви поминуваат подмолните и мизерни обиди да ја наметнете вашата црна идеологија! И никогаш нема да ви помине!
Поминуваат, само не си заприметил...или никој не ти кажал.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom