Најекономично греење и ладење

Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Ajde malce da odime analiticno vo detali ama da ja barame vistinata a ne da napagjame ili favorizirame! Eve zemav da citam vnimatelno niz objavenite podatoci od @Gree info do sega i se potrudiv da sublimiram na edno mesto za da ne mora da se bara i cita dolgo nanazad, a sekako ako sum zgresil nesto popravete me, znaci:
Gree Cozy Economic.jpg
Gree Lomo 12K LCLH.jpg
Gree Change GWH09KF-K3DNA6J 2row eev.jpg

Zaklucok e deka sepak vo slucajot na Gree Change GWH09KF-K3DNA6J postoi greska vo specifikacijata na tehnickiot dokument za dvoredniot izmenuvac koja moze i da e nenamerna ne navleguvam samo konstatiram.

Pointereseniot moment e sporedbata na slikata za istiot model koja ja postavi @Gree info i slikata na @yamaha10 koja toj na kraj sepak rece deka e ustvari negovata klima:
Greemak vs Yamaha10 Change 9 photo.jpg
Pocnuvajki od perkata na ventilatorot na dolnata nogarka drzac ke uvidite uste nekolku razlicni detali da ne gi nabrojuvam pa tuka ima prostor za diskusija koja bi trebale da ja finishirame dobronamerno i konstruktivno bez napadi navredi i seiri..
 

Energija doo

Греење, Ладење и Климатизација
Член од
17 мај 2016
Мислења
7
Поени од реакции
5
Toshiba Suzumi Plus Inverter клима уред:

А++ / А+ Висока енергетска класа при ладење / греење,
• Голем избор на капацитети 2,5 ÷ 7,0 kW
• Најнова Toshiba TWIN ROTTARY компресорска технологија ( кај моделите од 4,5 kW па нагоре ) ,
• Опција за далечински управувач тип RB-RXS30-E со можност за неделен
тајмер со 4 дневни поставувања, " HI Power ",
" 8°C ( заштита од замрзнување)" , функции ( со доплата ),
• 7 во 1 IAQ антибактериски филтрирачки систем, функција на самочистење,
• Опсег на работа ладење - надворешна температура од -10 ÷ 46°C,
• Опсег на работа греење - надворешна температура од -15 ÷ 24°C.

За повеќе информации:

info@energija.com.mk
Тел: ( 02 ) - 3061 - 466, 3061 - 467,

Работно време:

Понеделник - Петок 08:00ч - 20:00ч,
Сабота 09:00ч - 14:00ч

Suzumi Plus inverter.jpg
 

Attachments

Член од
8 октомври 2015
Мислења
257
Поени од реакции
866
Pocituvani,

Opisot Condenser Coil Length vo specifikacijata oznacuva dali e ednoredetn ili dvoreden izmenuvacot t.e. :

1. GREE COZY ECONOMIC 12000Btu 731 X 19.05 X 550 , EDNOREDEN
2. GREE LOMO LCLH 12000Btu 710 X 38.10 X 508 , DVOREDEN
3. GREE CHANGE 9000Btu 710 X 19.05 X 508 , EDNOREDEN

Sto se odnesuva do slikata, Greemak Group Vi potvrduva deka se raboti za model Change 9000Btu.

So pocit,
Greemak Group
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Pocituvani,

Opisot Condenser Coil Length vo specifikacijata oznacuva dali e ednoredetn ili dvoreden izmenuvacot t.e. :

1. GREE COZY ECONOMIC 12000Btu 731 X 19.05 X 550 , EDNOREDEN
2. GREE LOMO LCLH 12000Btu 710 X 38.10 X 508 , DVOREDEN
3. GREE CHANGE 9000Btu 710 X 19.05 X 508 , EDNOREDEN

Sto se odnesuva do slikata, Greemak Group Vi potvrduva deka se raboti za model Change 9000Btu.

So pocit,
Greemak Group
Togas ke ve zamolam da objasnite na shto se odnesuva opisot: Condenser Rows-fin Gap koj vo dokumentot so Change e "Condenser Rows-fin Gap mm 2-1.4"
Blagodaram..
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Gi gledam slikive postirani od @yamaha10 za koi tvrdi deka negovi se onie na koj nema EMV i dvoreden izmenuvac (bar vaka go razbrav)....
Ispadja deka toa voopsto ne tocno:
-slikani se ste 4 vo 2013 god so CANON IXSUS 70, taka veli EXIF-ot i tuka nema mrdanje
Bi bilo ubavo toj samiot da si pojasni sto e i kako e!
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Gi gledam slikive postirani od @yamaha10 za koi tvrdi deka negovi se onie na koj nema EMV i dvoreden izmenuvac (bar vaka go razbrav)....
Ispadja deka toa voopsto ne tocno:
-slikani se 2013 god so CANON IXSUS 70, taka veli EXIF-ot i tuka nema mrdanje
Bi bilo ubavo toj samiot da si pojasni sto e i kako e!
"Bez Starca nema udarca!" vikaat... Bravo Zlatko kakvo zapazanje na koj da mu teknese ova (y)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Пристигнаа магарињата експресно од Скопје уште денеска :D
Прегледај го приврзокот 146458
A EXIF-ot na ovaa slika e SONY DSC-W55....i hipoteticki da gi ima dvata fotoaparata (SONY i Canon IXSUS) prasanjeto e kako so Canon IXUSot gi ima slikano 3te drugi sliki, nadvoresnata so perkata za koja tvrdi deka e negovata( a ne e) ama i plus slikata so kapilarata (koja vidovme ja nema vo Change) i plus EEVto od bogznae koja klima i koj forum.
Niedna slika ne e negova od tie 3, so tipicna provincijalskata provokacija uspee od Gremak da izvlece da mu otvorat klima i da mu pokazat dali e so EEV ili kapilara. Taka si go rascisti somnezot ako izmenuvacot ne e dvoreden (sto se gleda i bez otvaranje na klimata) da ne e mozebi i bez EEV...ete mu otvoriva druga klima za da mu potvrdat, toa fakticki i go barase yamaha, da mu se pokaze EEVto bez da ja otvori negovata.
@vedar mislam deka nema da dobies odgovor na poslednoto prasanje ;) Ili vesela matematika....ako Condenser Rows-fin Gap 2-1.4 e dimenzija vo mm i dvojkata ne oznacuva broj na redovi, kako togas istiot podatok vo inchi e 2-1/18 odnosno samo 1.4mm stanaa 1/18inchi a brojot 2 ostana pak 2 :rolleyes:
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
@yamaha10 ima SONY DSC-W55 ( i toj bil sonyevec kako mene, doduse amatersko aparatce, da ne ima nekoj po doma nekoj MINOLTA star objektiv slucajno odlicno odi na SONY DSLR) i so nego se slikani dvete kutii na GREE, samo sto datumot ne mu e setiran... Siguren sum deka nemal namera nekogo da laze ili da pribavi nekoja korist od ova, tuku samo sakase da ni napravi paralela kako treba da bide a vo negoviot slucaj ne e taka. Bar jas vaka go razbrav ova so slikite. Najubavo toj samiot ce ni pojasni sto e i kako e
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Strelec znam deka nema da dobijam... a so toa ke se potvrdi ona sto go znam znaes znaeme ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
@Strelec znam deka nema da dobijam... a so toa ke se potvrdi ona sto go znam znaes znaeme ;)
Ako go najdes servisnoto i tamu e istiot podatok kako ova na Greemak, taka da mislam deka od izvorot e greskata a ne vo specifikacijata na Greemak....moja greska sto samo toj podatok go posociv tuka na yamaha za Condenser rows, bez da ja vidam debelinata na izmenuvacot....odsega sekoj neka si tolkuva podatoci i servisni sam za sebe.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Jas mislam deka yamaha5+5 i nema voopsto kupeno klima, samo ve dupci :icon_mrgr:
Mnogu korektno od Greemak sto otvorija klimi za da se ubedat potencijalnite kupuvaci. Za Hansolot od sekogas sum imal pozitivno mislenje (ne barajte vo istorija sto tocno sum pisuval :icon_mrgr:) iako imam Gree Change za koja da bi mozel da smenam nesto nikogas ne bi ja kupil, ednostavno nema kuvet
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Ako go najdes servisnoto i tamu e istiot podatok kako ova na Greemak, taka da mislam deka od izvorot e greskata a ne vo specifikacijata na Greemak....moja greska sto samo toj podatok go posociv tuka na yamaha za Condenser rows, bez da ja vidam debelinata na izmenuvacot....odsega sekoj neka si tolkuva podatoci i servisni sam za sebe.
Tocno taka druze greskata si e izvorna i veruvam nenamerna pa ne pomisliv valjda deka Greemak im gi sostavuva dokumentite pa im gi prakja vo Zhuhai :)
I ako tebe ti promaknalo togas sto ostanuva za nas sto naucivme od tebe kako da gi citame ;)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Strelco suredi edna kupa luge na forumot ubeduvajki deka za pomali pari ke dobijat pogolem kvalitet:bravobe:, odamna imam kazano deka kolku pari tolku muzika vredi bukvalno za inverterite, a ne za friziderite, no koj saka da veruva e druga prikazna, ima edna pogovorka deka edna laga kazana pet pati i od pet dusi (tuka i toa ne mora da e tocno, posto nekoj moze da ima poveke profili) na kraj se prifaka kako vistina.
Gree kako brend mozda prodava mnogu ali vo Indija i Banglades, isto kako i poveketo kineski telefoni sto se prodavaat, kako sto i kaj nas se prodavaa sekakvi marki pa i denes se prodavaat glavno za ladenje, narodot gi kupuva bez da razmisluva, udira zegata i bara spas, taka da sekoja vtora kuka, stan, dukan ima nekoja skart klima, koja ja pusta tek koga ge dojde 35+ stepeni plasejki se kolku ke potrosi i togas, posto najnormalna navika kaj nas e da se grees, no da se ladis e sepak nov luksuz koj trosi struja.
Kupuvanjeto na inverter kaj nas e primarno za greenje, duri kako vtora opcija doaga poekonimcno ladenje koe nikoj niti go racuna u povratot na pari od klimata, edno e potrosuvacka od 1kw od obicnata, a drugo e 250w na saat od inverterot. Polemikata vi e totalno promasena so ovie diskusii za Gree 9-ka, bez pari da ja davaat ne vredi, nominalna potrosuvacka od 900w za grenje-ladenje e nonsens, maksimalna 1550w, ludnica, poglednete na visokiot brend klimi kolku e nom-maks. na edna 9-ka, tolku vreme ste na forumot i pak ja gubite poentata, dali vredi ili ne vredi sprema potroseno-isporacano. Ako veke ne vi e bitno toa togas uopste ne kupuvajte inverter, kupete on-off klima i ke imate greenje- ladenje em za eftini pari, em ke bide kolku tolku ekonomicno
 
Член од
1 март 2007
Мислења
110
Поени од реакции
13
Дечки, нов момент! .. ми треба ваше по стручно мислење за GREE HANSOL GWH18TC-S3DNA1D = 18ка цца 60к денари +4000 монтажа
На што да обрнам внимание на/за климата !?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Малку ми е нејасно како Hansol со 1,3кг и 43кг надворешна единица има номинален топлотен капацитет од 4KW, 0,6KW минимален и 5KW максимален.

Fujitsu 12LMCA со 850г и 26кг надворешна единица успева да извади номинален капацитет од 4KW, минимален од 0,9KW и максимален од 5,3KW so 3.1KW на -7 за 3.000 денари помалку.

Panasonic 12RKE 990г и 34кг надворешна единица успева да извади номинален капацитет од 4KW, минимален од 0,8KW и максимален од 5,1KW so 3.3KW на -7 за 7.000 денари помалку.
Eve be @gigovit....ti kao poznavac i expert po problematikata objasni mu na @nikola2004mkd kako ovie markive ke izvadat ista toplina kako Hansolot i dvete so po 10kg~15kg pomalce tezina.
Samo da ne reces deka zelezo staval Gree u Hansolot :)))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom