Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
колку чини овој документ и дали врши работа?
Незнајме дали врши работа али јас би ти препорачал поарно од струмичкото здружение да извадиш оти на таја потврда има образложение за селото на дедоти(број на жители и националности.На пр:во 1912 година во с.Рапеш живееле 333 жители сите бугарски христијани).На ова од Битола ги нема тие податоци едноставно тврдат дека си само нивни член а со тоа не се докажва дека имаш бугарско потекло.
Иначе 30 евра е.
П.С. јас сум од Битола и поради тие причини не извадив од Битолското.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Stvarno rabotive se izmesaa epten.
Ima chlenovi koi svedochat deka se odbieni so prvi bratuchedi, vujkovci, lichni karti, itn .... ima chlenovi koi TVRDAT deka se pushteni samo do potvrda od zdruzenie. E sega sto e vistinata????
Vaka samo se zbunuvame, voznemiruvame i nervirame. Znachi so sigurnost moze da kazeme deka sem ako ne ni e nekoj blizok rodnina po srebrena linija do bg dokument, vrvka ni e rabotava. Srebrena linija, kako mi objanija, e predok nagore: majka , tatko, baba, dedo, vujko so isti roditeli kako majka ti, cicko so isti roditeli kako tatko ti. Mene mi rekoa deka bratuched ne pominuva zoshto moze da zel pasos po roditel koj ne e vo krvna vrska so tebe. A eve imame svedoci deka eden kup zemaa pasos so vtor a kamo li so prv bratuched.
Znachi rabotava kako se "razpolozeni" ili kakva e "momentalnata politika" na BG prema nas.
Nekoi chlenovi kazaa deka se zaostruvala rabotava, pa gi molam da objasnat kako toa se zaostruva rabotava??? A ne samo ke napishat : "ne davaat od 1 april" i tolku.
Daj objasnete poubavo!!!
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Stvarno rabotive se izmesaa epten.
Ima chlenovi koi svedochat deka se odbieni so prvi bratuchedi, vujkovci, lichni karti, itn .... ima chlenovi koi TVRDAT deka se pushteni samo do potvrda od zdruzenie. E sega sto e vistinata????
Vaka samo se zbunuvame, voznemiruvame i nervirame. Znachi so sigurnost moze da kazeme deka sem ako ne ni e nekoj blizok rodnina po srebrena linija do bg dokument, vrvka ni e rabotava. Srebrena linija, kako mi objanija, e predok nagore: majka , tatko, baba, dedo, vujko so isti roditeli kako majka ti, cicko so isti roditeli kako tatko ti. Mene mi rekoa deka bratuched ne pominuva zoshto moze da zel pasos po roditel koj ne e vo krvna vrska so tebe. A eve imame svedoci deka eden kup zemaa pasos so vtor a kamo li so prv bratuched.
Znachi rabotava kako se "razpolozeni" ili kakva e "momentalnata politika" na BG prema nas.
Nekoi chlenovi kazaa deka se zaostruvala rabotava, pa gi molam da objasnat kako toa se zaostruva rabotava??? A ne samo ke napishat : "ne davaat od 1 april" i tolku.
Daj objasnete poubavo!!!
Oд ова ти што го напиша нема поубаво објаснување.Искрено никој незнај што точно се дешава.Факт е дека има некое заострување бидејки партијата на каракачанов која е дел од власта(истата која го предложи законот за да се олесни постапката) упати отворено писмо до владата во кое го искажува своето незадоволство од работата на директорот на дирекцијата за бугарско државјанство и барање за негова смена.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Незнајме дали врши работа али јас би ти препорачал поарно од струмичкото здружение да извадиш оти на таја потврда има образложение за селото на дедоти(број на жители и националности.На пр:во 1912 година во с.Рапеш живееле 333 жители сите бугарски христијани).На ова од Битола ги нема тие податоци едноставно тврдат дека си само нивни член а со тоа не се докажва дека имаш бугарско потекло.
Иначе 30 евра е.
П.С. јас сум од Битола и поради тие причини не извадив од Битолското.
Исто така, во потврдата од Струмица, покрај статистика се наведува и дека лицето зборува бугарски дијалект. Не знам дали намерно или не, ама измените во новиот закон што треба да се донесе исто така имаат дополнување дека лице од блгарски произход е исто и лице кое зборува бугарски дијалект. Сметам дека и затоа е додадена оваа ставка во потврдата од Струмица.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Luge ima nekoj od mart mesec koj seuste ne e vnesen vo bazata na podatoci. Jas bev na intervju 28 Mart i seute nemozam da vlezam na WEB. Mi pokazuva Липсват данни...
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки некој со слично искуство како моето...

презимето на прадедо ми не е исто со презимето на дедо ми во изводите и легализираните документи, а името и другите податоци се исти. Како е можно татко и син да имаат различни презимиња? Можно е поради ова да има некаков проблем во Министерството?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Luge ima nekoj od mart mesec koj seuste ne e vnesen vo bazata na podatoci. Jas bev na intervju 28 Mart i seute nemozam da vlezam na WEB. Mi pokazuva Липсват данни...
Jas od 2 mesec na intervju uste mi go pisuva toa.Ministerstvo ni na e mail nitu na trl nemozam da gi dobijam,posrednikov prasuva veke dva meseci .Rabotava fati si go patot za Sofia.[DOUBLEPOST=1463394542][/DOUBLEPOST]
Luge ima nekoj od mart mesec koj seuste ne e vnesen vo bazata na podatoci. Jas bev na intervju 28 Mart i seute nemozam da vlezam na WEB. Mi pokazuva Липсват данни...
Jas od 2 mesec na intervju uste mi go pisuva toa.Ministerstvo ni na e mail nitu na trl nemozam da gi dobijam,posrednikov prasuva veke dva meseci .Rabotava fati si go patot za Sofia.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Jas od 2 mesec na intervju uste mi go pisuva toa.Ministerstvo ni na e mail nitu na trl nemozam da gi dobijam,posrednikov prasuva veke dva meseci .Rabotava fati si go patot za Sofia.
Јас бев на крајот на Март на интервју и ми пишува:

Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Дечки некој со слично искуство како моето...

презимето на прадедо ми не е исто со презимето на дедо ми во изводите и легализираните документи, а името и другите податоци се исти. Како е можно татко и син да имаат различни презимиња? Можно е поради ова да има некаков проблем во Министерството?
Во која смисла не е исто? Доколку во посмртницата на прадедо ти стои исто презиме како и во изводот на дедо ти кај што му пишува кој му е татко, не е битно дали се различни презимињата. Односно, да речеме прадедо ти се вика Петко Петков (и така му стои во извод/посмртница), а дедо ти (син му) се вика Стојан Стојанов, не е проблем доколку во изводот на дедо ти пишува дека татко му е Петко Петков. Ама, доколку прадедо ти е Петко Петков (во извод/посмртница), а во изводот на дедо ти Стојан Стојанов пишува дека е од татко Петко Стојанов, тогаш има проблем.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Во која смисла не е исто? Доколку во посмртницата на прадедо ти стои исто презиме како и во изводот на дедо ти кај што му пишува кој му е татко, не е битно дали се различни презимињата. Односно, да речеме прадедо ти се вика Петко Петков (и така му стои во извод/посмртница), а дедо ти (син му) се вика Стојан Стојанов, не е проблем доколку во изводот на дедо ти пишува дека татко му е Петко Петков. Ама, доколку прадедо ти е Петко Петков (во извод/посмртница), а во изводот на дедо ти Стојан Стојанов пишува дека е од татко Петко Стојанов, тогаш има проблем.
Проблемот е што во посмртницата, прадедо ми е заведен како Стефановски, а во посмртницата на дедо ми е заведен како Величковски истиот човек.
 
V

vkv

Гостин
Дечки некој со слично искуство како моето...

презимето на прадедо ми не е исто со презимето на дедо ми во изводите и легализираните документи, а името и другите податоци се исти. Како е можно татко и син да имаат различни презимиња? Можно е поради ова да има некаков проблем во Министерството?
Kaj mene tatko mi vo krstenicata e so edno prezime a vo izvod e so drugo. pravev izjava so dvajca svedoci deka se raboti za isto lice[DOUBLEPOST=1463396724][/DOUBLEPOST]
Дечки некој со слично искуство како моето...

презимето на прадедо ми не е исто со презимето на дедо ми во изводите и легализираните документи, а името и другите податоци се исти. Како е можно татко и син да имаат различни презимиња? Можно е поради ова да има некаков проблем во Министерството?
Kaj mene tatko mi vo krstenicata e so edno prezime a vo izvod e so drugo. pravev izjava so dvajca svedoci deka se raboti za isto lice
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Kaj mene tatko mi vo krstenicata e so edno prezime a vo izvod e so drugo. pravev izjava so dvajca svedoci deka se raboti za isto lice[DOUBLEPOST=1463396724][/DOUBLEPOST]
Kaj mene tatko mi vo krstenicata e so edno prezime a vo izvod e so drugo. pravev izjava so dvajca svedoci deka se raboti za isto lice
ХМ, кај мене во умреницата прадедо ми е заведен како Петко Стефановски, а кај дедо ми во умреницата во "Татково Име" е запишан како Петко Величковски..

Изгледа си менувале презимиња.. Што да правам сеа? Поминав интервју, и таа што ми го правеше интервјуто не најде некоја забелешка околу тоа.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Дечки некој со слично искуство како моето...

презимето на прадедо ми не е исто со презимето на дедо ми во изводите и легализираните документи, а името и другите податоци се исти. Како е можно татко и син да имаат различни презимиња? Можно е поради ова да има некаков проблем во Министерството?
Можно е!!!Дедоми прво се презивал Стаматов а подоцна си го менал во Ристевски.Во матична служба ке си побараш потврда или некаков документ со кој ке докажат дека се работи за истото лице.Во регистарот сигурно има хронологија како е заведен кога се родил и сигурно кога го менал презимето.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Можно е!!!Дедоми прво се презивал Стаматов а подоцна си го менал во Ристевски.Во матична служба ке си побараш потврда или некаков документ со кој ке докажат дека се работи за истото лице.Во регистарот сигурно има хронологија како е заведен кога се родил и сигурно кога го менал презимето.
Зошто посредникот не ми го кажа ова дека треба да извадам потврда дека е истото лице., кога го поддавав документите.. Сеа веројатно можам да ја однесам во министерството, иако поминав интервју пред 2 месеци некаде.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Зошто посредникот не ми го кажа ова дека треба да извадам потврда дека е истото лице., кога го поддавав документите.. Сеа веројатно можам да ја однесам во министерството, иако поминав интервју пред 2 месеци некаде.
Чим си поминал, или чекај да видиш како ке се изјасни МП или за сигурно извади и приложија во преписката.50% 50% се шансите т.е можи да НЕ ти побарат а можи ДА ти побарат да се докажиш.Ако не го сметаш како трошок голем, мој совет е да извадиш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom