Протести низ Македонија (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Затворот не му гине на Грујо.

Поништување на аболицијата, одлагање на изборите и прогласување на Уставниот суд за ненадлежен за работата на специјалното јавно обвинителство, се трите услови кои, според неофицијалните информации, ги испорачува меѓународната заедница во преговорите.
Баш тоа црното е најголем проблем, оти уставниот суд мора го прогласи СЈО за незаконско!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Баш тоа црното е најголем проблем, оти уставниот суд мора го прогласи СЈО за незаконско!
Сега ќе го прогласат и за ненадлежен, па нема да може ништо во врска со СЈО да прогласува. :icon_lol:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Сега ќе го прогласат и за ненадлежен, па нема да може ништо во врска со СЈО да прогласува. :icon_lol:
Ако се направи тоа може слободно да го затворат оти ќе нема никаква улога понатаму (со тие пари што се трошат можат да се спасат неколку Тамари(y)).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ако се направи тоа може слободно да го затворат оти ќе нема никаква улога понатаму (со тие пари што се трошат можат да се спасат неколку Тамари(y)).
Кој ќе нема улога? Уставниот суд? Тој одамна нема никаква улога освен да забришува по Грујо...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Кој ќе нема улога? Уставниот суд? Тој одамна нема никаква улога освен да забришува по Грујо...
Значи додека суди за мене е супер, после не го бива, епа нема да го биде кога секој си прави закони како што му одговараат, а не ферма никаков устав!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Значи додека суди за мене е супер, после не го бива, епа нема да го биде кога секој си прави закони како што му одговараат, а не ферма никаков устав!
Уставниот суд прогласи дека оние кои прават изборни измами претседателот може да ги помилува, што фикусот експресно направи. Дали тебе тоа ти делува во склад со правните и етичките норми на една демократска држава?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
ВМРО донесе закон за да нема аболиција за повеке дела, ама не водеше сметка дека е прекршен уставот, СДСМ само во собранието тврдеше дека е незаконски ама не поднесе никаква иницијатива законот да падне, оти му одговараше да нема никакви аболиции додека ВМРО е на власт.
Сега ВМРО си го бутна својот закон, оти сега му одговараше, додека СДСМ тврди дека уставниот суд работел по партиска линија, а тој закон можеше да падне уште пред 5-6 години, само никој не се замарал со тоа.[DOUBLEPOST=1463045619][/DOUBLEPOST]
Уставниот суд прогласи дека оние кои прават изборни измами претседателот може да ги помилува, што фикусот експресно направи. Дали тебе тоа ти делува во склад со правните и етичките норми на една демократска држава?
Ако се водевме со етика тогаш требаше да го остави и законот кој што беше во македонските општини мајките да добиваат повеќе пари (незнам какви беа условите точно), ама тој пресуди дека и шошоните треба да се стимулираат да се котат повеќе, тоа етички е за тебе????????????????????????
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
ВМРО донесе закон за да нема аболиција за повеке дела, ама не водеше сметка дека е прекршен уставот, СДСМ само во собранието тврдеше дека е незаконски ама не поднесе никаква иницијатива законот да падне, оти му одговараше да нема никакви аболиции додека ВМРО е на власт.
Сега ВМРО си го бутна својот закон, оти сега му одговараше, додека СДСМ тврди дека уставниот суд работел по партиска линија, а тој закон можеше да падне усте пред 5-6 години, само никој не се замарал со тоа.[DOUBLEPOST=1463045619][/DOUBLEPOST]

Ако се водевме со етика тогаш требаше да го остави и законот кој што беше во македонските општини мајките да добиваат повеќе пари (незнам какви беа условите точно), ама тој пресуди дека и шошоните треба да се стимулираат да се котат повеќе, тоа етички е за тебе????????????????????????
Сега не разбрав, дали ТИ сметаш дека она што го направи Уставен е во склад со моралните и политичките норми во една нормална демократска држава? Не ми кажувај приказни, одговори со да или не? Дали сметаш дека оние кои влегуваат во изборни измами треба да имаат шанса да бидат помилувани?[DOUBLEPOST=1463045950][/DOUBLEPOST]
Ако се водевме со етика тогаш требаше да го остави и законот кој што беше во македонските општини мајките да добиваат повеќе пари (незнам какви беа условите точно), ама тој пресуди дека и шошоните треба да се стимулираат да се котат повеќе, тоа етички е за тебе????????????????????????
Тоа не е етичко прашање. Тоа е национално и правно прашање. Пред Уставот на РМ сите нејзини граѓани се еднакви, затоа не можеш да стимулираш наталитет само во одредени области, затоа што ги дискриминираш другите. И мене тоа не ми се допаѓа, ама ако сакаме правна држава, тој закон така не може да опстане.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Пред Уставот на РМ сите нејзини граѓани се еднакви, затоа не можеш да стимулираш наталитет само во одредени области, затоа што ги дискриминираш другите. И мене тоа не ми се допаѓа, ама ако сакаме правна држава, тој закон така не може да опстане.
Јас сум против било каква аболиција, го имам кажано тоа и порано, треба комплетно да се укине тоа оти на ЦРЕПОТ (во случајот Хорке) му се дава право да помилува билој кој и за било какво дело!
Работата на уставниот суд е да ја оценува законитоста на зоконите, тој не треба никогаш да се води по етички или други причини, ако е прекршен уставот тој треба да го поништи тој закон.
Препрочитај си го зацрнетото и мислам дека самиот ќе разбереш зошто СЈО е незаконско, нешто слично пишува и за јавните обвинителства!
 
W

wicked_1

Гостин
Јас читам, за разлика од вас партиските активисти на форумов. Еве, паметен си.. кажи ми, ако може Иванов да ја повлече оваа аболиција, дали може и претходни да повлече, ако не може, зошто не би можело. Знам дека не можеш да дадеш одговор, ама ај.. да те проверам. ;)
Јас те прашав дали знаеш како иде процедурата, кој цени, кој орган се координира, до кој се поднесува предлог.
Ти напиша дека не знаеш.

И сега да не сакаш да те учиме тука на форумов за право, знаеш колку вакви како тебе има?
Јас вака мислам:
1. Не може
2. Ако може, може и за претходни.

Мислам дека е фер(ски).
Не Ѓорѓе, не е ова трибина на гдом со другарите амеби, не може да го обликуваме правото и да ја местиме логиката ко што тебе ќе ти одговара, си го згрешил местото.
Гледам дека имаш голема желба за дебата, ама правната неписменост извира од тебе па потопуе се живо и диво.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Работата на уставниот суд е да ја оценува законитоста на зоконите, тој не треба никогаш да се води по етички или други причини, ако е прекршен уставот тој треба да го поништи тој закон.
Па Уставниот суд очигледно ја прекрши законитоста со давањето овластувања на претседателот да помилува виновни за изборни измами. Зошто тогаш застануваш на страна на Уставниот суд?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не Ѓорѓе, не е ова трибина на гдом со другарите амеби, не може да го обликуваме правото и да ја местиме логиката ко што тебе ќе ти одговара, си го згрешил местото.
Гледам дека имаш голема желба за дебата, ама правната неписменост извира од тебе па потопуе се живо и диво.
А така. Ти настапуваш како швалер кој само дава оцени за другите, ама не знаеш да кажеш ништо. Гукни бе нешто околу ова? Или не знаеш, а? Те сетив што „марка“ си, дека си неписмен тип кој само шмекерски кажува „нема да ти објаснувам“, а си дудук. Ако ништо друго, си можел барем да ги прашаш во партијата што да одговараш, барем да имавте некое заедничко решение за одговор. Слаб си, слаб си... Ве тепам на секое поле, немате одговори, па одите со навреди.[DOUBLEPOST=1463047675][/DOUBLEPOST]
Па Уставниот суд очигледно ја прекрши законитоста со давањето овластувања на претседателот да помилува виновни за изборни измами. Зошто тогаш застануваш на страна на Уставниот суд?
Самиот знаеш дека ова не е точно. Впрочем, тоа го кажа(л) и СДСМ уште кога се донесуваа тие одредби во Собранието.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Па Уставниот суд очигледно ја прекрши законитоста со давањето овластувања на претседателот да помилува виновни за изборни измами. Зошто тогаш застануваш на страна на Уставниот суд?
Тој не застана зад помилувањата за изборни измами, туку го укина законот (од 2009г мислам беше) кој беше незаконски (пази и самите СДСМ го тврдеа тоа), а та во 2016г на некој му текна да поднесе иницијатива.
Не застанувам во одбрана туку тој треба да си ја работи работата за што и е направен, а не на некој кога не му одговара да изјавува дека не го признава, а кога суди обратно супер е.
Еве нека поднесат иницијатива и за амнестијата да се испита колку е законски, ама никој не смее ни да помисли на тоа.
 
W

wicked_1

Гостин
А така. Ти настапуваш како швалер кој само дава оцени за другите, ама не знаеш да кажеш ништо. Гукни бе нешто околу ова? Или не знаеш, а? Те сетив што „марка“ си, дека си неписмен тип кој само шмекерски кажува „нема да ти објаснувам“, а си дудук. Ако ништо друго, си можел барем да ги прашаш во партијата што да одговараш, барем да имавте некое заедничко решение за одговор. Слаб си, слаб си... Ве тепам на секое поле, немате одговори, па одите со навреди.
Оваа аболиција треба да биде укината бидејќи не е донесена складно нашата легислатива.

Не е покрената постапка за да се утврди јавен интерес, не е поднесен предлог до Министерството до правда - институција која треба да цени основаност и факти, донесена е самоволно врз основа на член кој не постои во законот од 93та.
Претходните аболиции и помилувања беа поминати низ утврдените филтри за да имаат легитимитет, оваа не. Плус да не збориме за интензитет и бројот на кривични дела, ужас.

Ама ја ѓорѓе џабе ти објаснувам, ти неук ретард, ништо повеќе. И сам си напиша претходно дека ништо не знаеш. Читај ѓорѓе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom