Нирвана или ГНР

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Слеш е подобар гитарист од курт ама во техничка смисла...во се друго не може да се спореди. Но ако отвориш ролинг стоунес и да побараш листа на 100 најдобри гитаристи ќе видиш дека курт е подобро рангиран затоа што се разбира е далеку покреативен.

Затоа џабе ми контрираш.
Тие листи користат како тоалет папир само... ништо од нив.

Гитаристите не можат да се стават на ранг листа. Енд оф факинг стори.

Слеш има добра техника, бољи гитарист е од Курт, шо сакате кажете, али овој е бољи текстописец и бољи песни има. Затоа и Нирвана како бенд се култ, а Ганзи си се Ганзи и пак ќе останат легенди во музиката. Кој е подобар, нема одговор. Едноставно нема.



Ај сеа жими се клуч на темава, оток е веќе.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Тие листи користат како тоалет папир само... ништо од нив.

Гитаристите не можат да се стават на ранг листа. Енд оф факинг стори.

Слеш има добра техника, бољи гитарист е од Курт, шо сакате кажете, али овој е бољи текстописец и бољи песни има. Затоа и Нирвана како бенд се култ, а Ганзи си се Ганзи и пак ќе останат легенди во музиката. Кој е подобар, нема одговор. Едноставно нема.



Ај сеа жими се клуч на темава, оток е веќе.
:aplauz::aplauz: :bravo::bravo::bravo::zver: :zver::zver::bravo::bravo::bravo::aplauz::aplauz::aplauz:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Тоа што на вас двајца ви е досадно темава не значи дека треба да ја затвориме за сите,ако не ја сакајте не ја посетувајте
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Немат исход од темава.
90% од членојве во својот пост спомвет дека темава немат смисла. Другите 8% си пишет смајлиња.
Оставам 2% за некој да си се најт и да се убедит дека сепак добро се искажал.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Тие листи користат како тоалет папир само... ништо од нив.

Гитаристите не можат да се стават на ранг листа. Енд оф факинг стори.

Слеш има добра техника, бољи гитарист е од Курт, шо сакате кажете, али овој е бољи текстописец и бољи песни има. Затоа и Нирвана како бенд се култ, а Ганзи си се Ганзи и пак ќе останат легенди во музиката. Кој е подобар, нема одговор. Едноставно нема.



Ај сеа жими се клуч на темава, оток е веќе.
Фала фор д нус флеш...знам дека тие списоци се ставаат како тоалет папир но го напишав за да се спуштам на нивото на мојот репликатор.

Слеш свири побрзо и лупа солажи и ништо повеќе од тоа. Солажите на Курт според мене а и уште неколку члена се далеку поквалитетни од тие на слеш.

Ако не ти се допаѓа не ја читај темата. Кој бенд е подобар...се разбира дека има одговор, само треба да се види кој параметри се споредуваат. А за музиката како уметност итн отн се знае дека нирвана се неприксоновени не кон гнр туку кон милион други за тоа.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Слеш свири побрзо и лупа солажи и ништо повеќе од тоа. Солажите на Курт според мене а и уште неколку члена се далеку поквалитетни од тие на слеш.
:uvo: WTF??? Ako nema so da kazes barem ne tropaj gluposti!
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Солажите на Слеш се шаблонски, и се онака повеќе стандардни, но чоекот е бољи гитарист од Курт. Сеа шо се излитени неговите рифови и солажи, друга дваесе.

Курт мислел out of the box, затоа е уникат, а дека има бољи солажи од Слеш, тешко, најозбилно.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
У која смисла тешко? дека не му се шаблонски?

И самиот кажа дека Слеш има шаблонски солажи, што според мене секој шаблон е најголемото тупење во музиката. Ништо повеќе од уште еден гитариста што знае да исвири нешто технички.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Ajde neka bide...... ednozichnite solazi na Kurt se bolje od tie na Sles, toa sakte da mi kazete?

:nenene: NOT!:nenene:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Солажите на Слеш се шаблонски, и се онака повеќе стандардни, но чоекот е бољи гитарист од Курт. Сеа шо се излитени неговите рифови и солажи, друга дваесе.

Курт мислел out of the box, затоа е уникат, а дека има бољи солажи од Слеш, тешко, најозбилно.
Кажав и јас неколку пати дека слеш е подобар гитариста, но солажите на курт се подобри. Самиот кажа дека слеш е шаблониста.

Ajde neka bide...... ednozichnite solazi na Kurt se bolje od tie na Sles, toa sakte da mi kazete?

:nenene: NOT!:nenene:
Да тоа сакаме да ти кажеме, јас свирам гитара веќе 7 години и ти тврдам дека едно анти соло на Курт е едноставно поубаво за слушање а и по мераклиско за свирење од едно 5 минутно тупење на слеш.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Да тоа сакаме да ти кажеме, јас свирам гитара веќе 7 години и ти тврдам дека едно анти соло на Курт е едноставно поубаво за слушање а и по мераклиско за свирење од едно 5 минутно тупење на слеш.
Pa druze i ja sviram gitara nekoi 5-6 godini, i nema pesna znachi od nirvan sto nemozam da ja otsviram, duri i za taa sto neznam da ja sviram nema da mi trebaat poveke od 10 - 15 da ja naucham, toa znachi deka ne mi e predizvik da sviram nirvana!
A dodeka da mu vlezam ja u shablonot na slesh, i da naucam koja bilo pesna od gnr mi treba bajagi poveke vreme! Pa samo sweet shild sollata gi vezbav nekoi 15-20 dena postojano ako ne i poveke......
Nema vrska, aj zaebi, vaka do nova godina moze da se raspravame i da ne dojdeme do nikakov zakluchok!
:cug:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Pa druze i ja sviram gitara nekoi 5-6 godini, i nema pesna znachi od nirvan sto nemozam da ja otsviram, duri i za taa sto neznam da ja sviram nema da mi trebaat poveke od 10 - 15 da ja naucham, toa znachi deka ne mi e predizvik da sviram nirvana!
A dodeka da mu vlezam ja u shablonot na slesh, i da naucam koja bilo pesna od gnr mi treba bajagi poveke vreme! Pa samo sweet shild sollata gi vezbav nekoi 15-20 dena postojano ako ne i poveke......
Nema vrska, aj zaebi, vaka do nova godina moze da se raspravame i da ne dojdeme do nikakov zakluchok!
:cug:
Заклучокот е дека сите сме луѓе и различни сме и различно ги перцепираме двата бенда. Ти со твој уши ги слушаш а ја со мој и као што рече вака можеме до бескрај да дискутираме. Затоа ај само да ги слушамеи да уживаме:pank:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Нема зашо да не се караме. Тука во игра влегува типичноста во рок музиката, ама чим нејкете да се карате ок...кој ве е** lol
 

Kajgana Shop

На врв Bottom