Нирвана или ГНР

ПојзонГрл

Оne in a Million
Член од
22 јули 2007
Мислења
264
Поени од реакции
1
ГНР дефинитивно. Многу подобра музика многу подобри текстови.
само еден пример од Нирвана od I used to love her

I used to love her
then i had to kill her
i had to put her ,:toe:six feet under.....
Кај се фати баш за оваа? I used to love her е една од послабите песни на ГНР. Има многу поубави од оваа...
Иначе се знае дека Нирвана се подобри, и текстови и музика се комплет. Побарај каде сакаш, Нирвана се секогаш меѓу првите листи за најдобри песни, албуми итд.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Koga stanuva zbor za muzichki kvalitet nema shansi da gi sporedite tie 2 benda od prva prichina shto svirat razlichen stil na muzika. Nemoze sea nekoj da mi kaze deka nirvana se muzicki po izdrzani od GnR poso grandzot e nisto poveke od 3 rifa, a dodeka majstoriite na slesh i vokalot na Axl se .... hmm ..... ednostavno boli glava! Toa e isto kao da sporeduvate bubnjevi i tarambuka :) Toa ne znachi deka gi potcenuvam Nirvana, goleminata na ovie bendovi e nepoimliva za voopshto da bi mozele da bidat potceneti, ostavile i te kako golemi tragovi vo istorijata na muzikata!
No sepak jas koga bi biral, bi gi odbral GnR! Bi odbral kvalitet! Bi go odbral soloto na Sweet Child, bi ja odbral akustikata na Patience, agresivnosta na Night Train, pianoto na November Rain.... i nema da napravam pogreshen izbor!!! :) G'N'R definitivno e mnogu pokvaliteten bend od Nirvana!!!
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Koga stanuva zbor za muzichki kvalitet nema shansi da gi sporedite tie 2 benda od prva prichina shto svirat razlichen stil na muzika. Nemoze sea nekoj da mi kaze deka nirvana se muzicki po izdrzani od GnR poso grandzot e nisto poveke od 3 rifa, a dodeka majstoriite na slesh i vokalot na Axl se .... hmm ..... ednostavno boli glava! Toa e isto kao da sporeduvate bubnjevi i tarambuka :) Toa ne znachi deka gi potcenuvam Nirvana, goleminata na ovie bendovi e nepoimliva za voopshto da bi mozele da bidat potceneti, ostavile i te kako golemi tragovi vo istorijata na muzikata!
No sepak jas koga bi biral, bi gi odbral GnR! Bi odbral kvalitet! Bi go odbral soloto na Sweet Child, bi ja odbral akustikata na Patience, agresivnosta na Night Train, pianoto na November Rain.... i nema da napravam pogreshen izbor!!! :) G'N'R definitivno e mnogu pokvaliteten bend od Nirvana!!!
Дефинитивно си во право, не можат да се споредат двата бенда. ГНР се срање а Нирвана се богови. Да повторно си во право од гласот на ексл не да боли глава туку тумор на мозок задава, затоа што се лигави ама се лигави на глуп начин. Да ги споредиш тие два бенда е како да ставиш дело од големиот моцарт на една и глоријан од друга страна...само што гнр се глоријан.

Затоа момак ако бираш квалитет бирај нирвана а ако бираш срање скогаш гнр е вистинкиот избор но на крај одлуката е твоја.:pank:
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
Другар, те разбравме погоре дека си од оние шо слепо ѓи сакаат Нирвана и од се срце ѓи мразат ГнР, не мора да не труеш после секој позитивен пост за ГнР, секој си има свој вкус.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Другар, те разбравме погоре дека си од оние шо слепо ѓи сакаат Нирвана и од се срце ѓи мразат ГнР, не мора да не труеш после секој позитивен пост за ГнР, секој си има свој вкус.
дРуГаР не коментирам на секој пост туку на тие што навердуваат едното на цена на другото.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
И Нирвана и ГНР.Неможам да одвојам,али Нирвана повеќе ги поштуем.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
дРуГаР не коментирам на секој пост туку на тие што навердуваат едното на цена на другото.
Abe ne navreduvam samo sporeduvam kako toa zvuchi vo moite ushi, ja ne ti kazav deka ne gi slusham nirvana ili deka gi mrzam.... daleku e od toa, nego ti kazuvam deka GNR mi se poubavi za slushanje, po kompletni vo muzichka smisla, a nirvana pred gnr gi imam zaslushano, so niv ustvari sum pochnal muzika da slusham:) ako ne se rachuna zlatno slavejche neli :)
Ne si zimaj se pri srce!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
burn84 само сакаше да каже: нема да најдете таков бенд со толку минимална техника да пренесе такви емоции како што знаат. Е тоа е Нирвана
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.911
Поени од реакции
23.895
Некогаш едноставноста е генијална (Клептон на пример). Пораснав со двата бенда и нема да ги споредувам. За мене барем прашањето на Нирвана или Гнр е она прашање од детството кого сакаш повеќе мајка ти или татко ти?

Гижо честито 10,000-ка.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Некогаш едноставноста е генијална (Клептон на пример). Пораснав со двата бенда и нема да ги споредувам. За мене барем прашањето на Нирвана или Гнр е она прашање од детството кого сакаш повеќе мајка ти или татко ти?

Гижо честито 10,000-ка.
Сосема случајно го пишав 10.000ти пост посветен на бендот што ми е прва љубов :D
 

АнГеЛ

I will change the world
Член од
2 август 2006
Мислења
381
Поени од реакции
2
burn84 само сакаше да каже: нема да најдете таков бенд со толку минимална техника да пренесе такви емоции како што знаат. Е тоа е Нирвана
Не сакаше баш само тоа да го каже :)

ГНР се срање а Нирвана се богови.

Да ги споредиш тие два бенда е како да ставиш дело од големиот моцарт на една и глоријан од друга страна...само што гнр се глоријан.

Затоа момак ако бираш квалитет бирај нирвана а ако бираш срање скогаш гнр е вистинкиот избор но на крај одлуката е твоја.:pank:
Ама ајде...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Го знам убаво бурн и неговите ставови во врска со Нирвана, и веруј тоа сакаше да го каже.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не сакаше баш само тоа да го каже :)



Ама ајде...
Слеш е подобар гитарист од курт ама во техничка смисла...во се друго не може да се спореди. Но ако отвориш ролинг стоунес и да побараш листа на 100 најдобри гитаристи ќе видиш дека курт е подобро рангиран затоа што се разбира е далеку покреативен.

Затоа џабе ми контрираш.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
I GNR se bolji bend od Nirvana ama u tehnicka smisla, taka?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom