Нирвана или ГНР

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
nisto od dvete i dvajcata pejaci mi se grdi pederi:helou:
:pos::pos:
Добра финта...:)


Инаку шо знам....Нирвана се отпрвин баш спротивното од комерцијала, ама после Smells like Teen Spirit станаа идоли на деца кои претходно се слушали Дјуран Дјуран или пак некои забегани поп/њу-вејв бендови....

Ганзи отсекогаш се биле комерцијала....ама имаат некоја жичка која ги одделува од Motley Crue (ако се вака спелува), или пак од некои други глупави бендови од тоа време (Poison, L.A. Guns и такви срања).....

И двете групи се гиганти во музичката индустрија ама ипак сум уште наклонет кон G'n'R иако ислушав се што можам да најдам од Нирвана мислам дека се а one-man band т.е. дека само Курт Кобејн имал влијание и глас таму, и половината од сите вистински „фанови“ на Нирвана не ги знаат другите два члена од групата или пак дека Курт Кобејн е левак на гитара.
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
vaka... ne mozam da se odlucam ni za eden od niv. trgajki gi nastrana site predrasudi od tipot "komercijala/underground", bi mozel da recam deka i pokraj se, i dvata benda imaat so sto da se pofalat. Mislam, nikoj ne bi mozel da go zaboravi 100% izdrogiraniot Kobein kako prvi rastur na scena so pesni od 2 akorda i pet zbora, isto kako sto mnogu lugje i den denes se "palat" na November rain ili Paradise City. Znaci, spored mene, i dvata benda se dovolno unikatni, dobri i vlijatelni. Nirvana go imase diviot, nepovtorliv poleten duh, duhot na mladosta i buntot, ja imase onaa energija na ednostavnosta na muzikata i iskrenosta. GNR, pak, imaa neverojatni momenti koga bleskaa so svoite simfonii, interesni hibridi, momenti koga postavuvaa novi standardi i umetnicki dostreli na meinstrim scenata.

pa, toa e se od mene.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Какво е ова споредување???? Како можат овие два сосема различни правци да се споредат? Ко магаре и шифуњер:tapp:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Какво е ова споредување???? Како можат овие два сосема различни правци да се споредат? Ко магаре и шифуњер:tapp:
Малку барем да си запознаен со музичката историја би знаел зошто ја поставив темава:nenene:

Ама глеам нешто по панкот си па би требало да си добро запознае ако не со гнр барем малку со нирвана.
Ме интересираат мислења на луѓево за двата бенда затоа што на времето кога беа во топ форма имаше многу контроверзии помеѓу двата.:smir:
Знам дека имаш да кажеш нешто затоа повели.
 

ПојзонГрл

Оne in a Million
Член од
22 јули 2007
Мислења
264
Поени од реакции
1
Колку што сум информирана, Axl бил фан на Нирвана и го викнал Курт Кобејн да настапат заедно на Use Your Illusion Tour при што Курт го одбил и ги нарекол ГНР патетични.
После тоа Axl го нападнал Курт на MTV Video Music Awards зашто C.Love го прашала Axl дали сака да биде кум на нивната ќерка.

Инаку баш и не сум некој фан на Нирвана, а ГНР ги обожавам =) Али ипак без Слеш и Даф ГНР не се тоа што беа...
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
имаат добри песни и едните и другите ама Led Zeppelin се закон
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
insomniac муабетов ти вриштеше..

Да не беше Изи ГНР ќе ми беа ептен одбивни..
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
само мала споредба. реков дека и ГНР и Нирвавана имаат добри песни ама имаат и чкарт, додека Лед Цепелин немаат чкарт песна
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
само мала споредба. реков дека и ГНР и Нирвавана имаат добри песни ама имаат и чкарт, додека Лед Цепелин немаат чкарт песна
Поштуем мислење. Ама ја па да кажам а мисалм дека и други ќе ме подржат кога ќе се изјаснам дека НИРВАНА нема НИТУ ЕДНА чкарт песна!:toe:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Па може да се каже ама како за кој. Некој што не сака гранџ ќе рече дека сите се шкарт на Нирвана, или пак за Ганзи не е битно. Се е до личниот вкус.

Инаку да си бидеме јасни Ганзи се технички подобри (барем во гитарите и басот) бидејќи Кобејн не е некој талент за гитара, а тој басистот уште помалце :) Ама риспект за Дејл Грол. За Ганзи, Изи има одлични вештини само што не му даваат предност во песните, само ритам свири :icon_conf: Како што рече Марина (го имаше Изи во потпис некое време :)) да не е тој, џабе е Слеш (многу талентиран гитарист, риспект за него) бидејќи овој му ги смислува ритам гитарите (слеш и ритам два различни поима, но слеш и соло е веќе нешто :)).
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
ГнР се појаки каде каде.
За чкарт песни незнам. Сите добри песни на ГнР се закон. Тешко дека постои музичар кој можи да се пофали со нешто слично на нив.

п.с. Кај најдовте да ги споредвате гнр и нирвана.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Па може да се каже ама како за кој. Некој што не сака гранџ ќе рече дека сите се шкарт на Нирвана, или пак за Ганзи не е битно. Се е до личниот вкус.

Инаку да си бидеме јасни Ганзи се технички подобри (барем во гитарите и басот) бидејќи Кобејн не е некој талент за гитара, а тој басистот уште помалце :) Ама риспект за Дејл Грол. За Ганзи, Изи има одлични вештини само што не му даваат предност во песните, само ритам свири :icon_conf: Како што рече Марина (го имаше Изи во потпис некое време :)) да не е тој, џабе е Слеш (многу талентиран гитарист, риспект за него) бидејќи овој му ги смислува ритам гитарите (слеш и ритам два различни поима, но слеш и соло е веќе нешто :)).
Максимална почит за ченовите на ганзи освен за ексл кој што сметам дека е неталентиран вокал и едноставно моронска личност а за тесктовите не ми отворај уста.
Слеш е страшен гитарист нема збор за тоа-ама не можеш него со курт да го споредш два различни стла од крајност во крајност.
Но ако зборваме со факти сите егледни гитарски списанија го стваат курт како еден од најдобрите гитаристи во историјата.
Затоа што добар гитарист не е некој шо може да утепа некое солосо свтлосна брзина, туку луѓе кој што влеваат иновации во рок музиката како што направи том морели со рејџ и курт со нирвана.

Мене многу повече ми се допаѓаат тие негови два акорда исвиирени од срце и со многу мелодичност одколку некои си солажи.

Мо го тргам на страна слеш како екстра квалитет:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom