Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
„Зидвест пресе“: Со Македонија владее криминална банда

“Македонија: Од тигар на хартија до мајмун“

Со Македонија владее криминална банда. Состојба која европските политичари не ја негираат, но за што, од дипломатски причини, не зборуваат отворено.

Ако Европа не сака 'да излезе мајмун', ќе мора веднаш да ѝ стави крај на гнилата магија на приклучувањето: посредството треба да се прекине, статусот на кандидат да се одземе. Ако измачените Македонци веќе не сакаат да бидат опивани од илузии, ќе знаат што треба да направат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Возможно е Софија Лаличиќ да му одземе тоа. Не викам не. Ама, ако не му одземат, да викаш во заблуда сме биле, не лажеле, судот ја покажа вистината. Бива?
сите сме биле во заблуда, дека живееме во демократска и праведна земја.
Се гледа по потезите на власта дека унапред се спрема за избегнување на судења и пресуди, се аболицираа личности за кои и немаше ни постапка ни обвинение ни судски процес ни казна, седнаа сите кажаа кој за шо може да биде гонет и си се аболицираа комплетно.
И сега е се “по закон“ се е по “устав“ и ние сме сега правна и законска држава.
Изгледа не очекуваа на почеток дека СЈО така сериозно ќе ја зфати работата и дека ќе се осмели да удри на најккрупните имиња, па сега им “текна“ за неуставности на СЈО за аболиции за помулувања....
Зато шо немаат со шо да го дочекаат обвинението или судскиот процес. Сигурно се консултирале и со правници и адвокати и добиле лоши прогнози, “како знаете и умеете, судење немојте да чекате“
Сега не им се безбедни ни парите во странство зато шо се поиграа и со меѓународната заедница, и тие сметки (освен ако не ги префрлат во Кина или Русија) не им се веќе гарантирани.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Да сведочи ќе мора. Ама распит во кој се одредува притвор, не.

Денешниот прес на Катица воопшто не му е на штета на Груевски. Катица најави смешни судења. Замисли ситуација, во која судот на Двојче му одзема имот, а за Миле, Гордана и Сашо вика дека нема причина.

Не знам дали си свесен што најави Катица денес. Ако судот им одземе имот (кој патем кај сите е мал), само ќе го потврди тоа што после аболицијата секако сите можеа да го зборат. Ако не им, ги исчистил од аболицијата. Зошто и требаат такви судења, таа си знае.
Свесен сум што најави Катица денес и разбирам што сакаш да кажеш, дека ќе можат пред нивните судови да се исперат од аболицијата.

Ама мислам дека и СЈО се свесни за тоа што го прават и сигурно има цел која во скоро време би требало да ја видиме.

Не е веројатно дека таква работа би прогледале десетина правници од кариера и туку така да му ја вратат кариерата на Груевски.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
сите сме биле во заблуда, дека живееме во демократска и праведна земја.
Се гледа по потезите на власта дека унапред се спрема за избегнување на судења и пресуди, се аболицираа личности за кои и немаше ни постапка ни обвинение ни судски процес ни казна, седнаа сите кажаа кој за шо може да биде гонет и си се аболицираа комплетно.
И сега е се “по закон“ се е по “устав“ и ние сме сега правна и законска држава.
Изгледа не очекуваа на почеток дека СЈО така сериозно ќе ја зфати работата и дека ќе се осмели да удри на најккрупните имиња, па сега им “текна“ за неуставности на СЈО за аболиции за помулувања....
Зато шо немаат со шо да го дочекаат обвинението или судскиот процес. Сигурно се консултирале и со правници и адвокати и добиле лоши прогнози, “како знаете и умеете, судење немојте да чекате“
Сега не им се безбедни ни парите во странство зато шо се поиграа и со меѓународната заедница, и тие сметки (освен ако не ги префрлат во Кина или Русија) не им се веќе гарантирани.
Супер. Значи ти ќе веруваш во судските одлуки. И јас исто. Мене ми сметаше да нема судење, како што вчера изгледаше. Ама денес Катица кажа дека судења ќе има. Што е одлична вест. Па, ако судот одлучи дека треба да им одземаат имот, нека им го одземаат, па макар на Марс го префрлиле.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Супер. Значи ти ќе веруваш во судските одлуки. И јас исто. Мене ми сметаше да нема судење, како што вчера изгледаше. Ама денес Катица кажа дека судења ќе има. Што е одлична вест. Па, ако судот одлучи дека треба да им одземаат имот, нека им го одземаат, па макар на Марс го префрлиле.
а бе сфатете дека ова веќе не е домашна претстава со домашна публика
Излеговме на светска турнеја бе
Со странска публика и странска критика
 
S

silmarillion

Гостин
Хорхе - Јас ли сум крив што БЦ има постапка за Надеж? Таа постапка може да се злоупотреби и затоа го аболицирав.

Ајде до тука е, од тука натака без буткање еден по еден преку Табановце.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Свесен сум што најави Катица денес и разбирам што сакаш да кажеш, дека ќе можат пред нивните судови да се исперат од аболицијата.

Ама мислам дека и СЈО се свесни за тоа што го прават и сигурно има цел која во скоро време би требало да ја видиме.

Не е веројатно дека таква работа би прогледале десетина правници од кариера и туку така да му ја вратат кариерата на Груевски.
Сем ако не е така договорено. Ете, Хорхе вика дека Заев барал сам аболиција. Не за џабе шумарот беше на пресот на Катица.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Кога не се спремни за шах, што го игаат. А? Сеа како ќе ја тераме работава и кога ќе бидат распишани изборите. Дамјан Пирана-Хиена вика нема избори, а кој е он да каже. Нит е власт нит е фактор, а се чатали без аргументи и насилно. Тоа е она што ги е.бе кокошките, а не е петел. Џабе се трудите ја имаме контролата. :)
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Младино запишете во тефтерот, „лошо е кога се импровизира.“
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom