Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Изгледа имаме различен концепт за тоа што се институции. Ти имаш султански концепт, јас демократски. Институциите треба да работат независно од волјата на еден човек, или група на луѓе. Тебе сега ти се чини дека немаме институции затоа што повеќе еден куп работи не зависат од волјата на Грујо.
http://plusinfo.mk/vest/61063/vanhaute-do-izborite-kje-nema-sredbi-na-rabotnite-grupi

Еве пример. Ова е волјата на Грујо и пазарење. Ама не е институции. Одложување на датумот за избори не е институции. Проблемот со медиумите ќе се решаваше институционално, доколку СДСМ нивниот предлог го поднесеа во Собрание. Тоа ќе беше институцијата во која се решава.

Тоа што се случува во Македонија во последниве година и 2 месеци нема врска со демократија, има врска со дерогирање на државата. Ама не е најбитно, тоа е пред крај, од ден на ден станува се поочигледно. Прашањето е, што планираат за да го средат кршот што ќе остане зад нас. Јас немам сомнение дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски, после избори ќе биде помоќен од тоа што премиерот Груевски бил моќен во јануари 2015та. Иако најверојатно не ми веруваш за тоа. Мојата дилема е, дали Груевски има план како таа моќ да ја префрли врз премиерот Груевски. Затоа што ако не го направи тоа, не направил ништо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.241
Поени од реакции
81.384
Демократски концепт не може да живее во македонскиот контекст на институциите. Затоа што самите вработени во институциите пројавуваат деспотски карактеристики во моментот кога ќе си го сместат задникот на државен стол, а устата на државна цицка. :)
Да, тоа е интересна карактеристика на овој народ.
Стави го на позиција од која ќе има барем еден човек под него и одма е Наполеон.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Ако нема преговори за медиумите тогаш тоа е одлука на Заев и Меѓународната, сепак знаат дека после победата на СДСМ на изборите кога и да се одржат но мислам дека ќе се одложат уште еднаш за поубедлива победа, СДСМ ќе може сам да ги уреди медиумите тогаш нема да има потреба од преговарање со распарчената ДПМНЕ или Груевски кој наверојатно ќе му биде конфискуван цел имот во државата и странство и ќе биде осуден на 10години ( за тоа се пазари Груевски да не биде осуден повеќе од 10 години затвор).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
http://plusinfo.mk/vest/61063/vanhaute-do-izborite-kje-nema-sredbi-na-rabotnite-grupi

Еве пример. Ова е волјата на Грујо и пазарење. Ама не е институции. Одложување на датумот за избори не е институции. Проблемот со медиумите ќе се решаваше институционално, доколку СДСМ нивниот предлог го поднесеа во Собрание. Тоа ќе беше институцијата во која се решава.

Тоа што се случува во Македонија во последниве година и 2 месеци нема врска со демократија, има врска со дерогирање на државата. Ама не е најбитно, тоа е пред крај, од ден на ден станува се поочигледно. Прашањето е, што планираат за да го средат кршот што ќе остане зад нас. Јас немам сомнение дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски, после избори ќе биде помоќен од тоа што премиерот Груевски бил моќен во јануари 2015та. Иако најверојатно не ми веруваш за тоа. Мојата дилема е, дали Груевски има план како таа моќ да ја префрли врз премиерот Груевски. Затоа што ако не го направи тоа, не направил ништо.
Државата ја дерогираше Миле со вреќите, Мијалков со сваровски судиијките кои добро пушат, Горде со МВРО, Протуѓер со Курир, и Латас и Миленко со куртон вестите.

А премногу светла иднина гледаш за Грујо, мене почнува човекот на карикатура да ми личи. Уште едно одложување на изборите и ќе ги фрли чевлите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Државата е дерогираше Миле со вреќите, Мијалков со сваровски судиијките кои добро пушат, Горде со МВРО, Протуѓер со Курир, и Латас и Миленко со куртон вестите.

А премногу светла иднина гледаш за Грујо, мене почнува човекот на карикатура да ми личи. Уште едно одложување на изборите и ќе ги фрли чевлите.
Тогаш имаме различно разбирање за тоа што е држава. За мене е апарат, за тебе веројатно нешто повеќе. :D

Какво одлагање на избори, кога Ван Хојте не вика дека законот за медиуми е предуслов за истите како што викаше, туку вика дека за истиот нема да се преговара до избори. А истовремено сите сем СДСМ (тука вклучително и меѓународната со големо м) веќе викаат изборите на 5ти јуни, а не изборите.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Какво одлагање на избори, кога Ван Хојте не вика дека законот за медиуми е предуслов за истите како што викаше, туку вика дека за истиот нема да се преговара до избори. А истовремено сите сем СДСМ (тука вклучително и меѓународната со големо м) веќе викаат изборите на 5ти јуни, а не изборите.
Тука само можам да ти кажам ќе видиме. И малициозно да те предупредам дека аргументот Ќе видиме досега не ти функционираше баш најдобро.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Тука само можам да ти кажам ќе видиме. И малициозно да те предупредам дека аргументот Ќе видиме досега не ти функционираше баш најдобро.
40 дена не е некоја голема трагедија. Друго мене ми смета повеќе. Ама за тоа потоа. Прво нека дојде 7ми април, па ќе продолжиме. :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Што има на 7ми април?
Па, за изборите да се оддржат на 5ти јуни, Собранието треба да се распушти на 7ми април. Нема баш толку долго време за менување датум, за брзо ќе знаеме дали ќе се одложуваат изборите или нема. :)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
40 дена не е некоја голема трагедија. Друго мене ми смета повеќе. Ама за тоа потоа. Прво нека дојде 7ми април, па ќе продолжиме. :D
Прекршувањето на бетонираниот збор е голема трагедија, со која многу луѓе разочарува.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Прекршувањето на бетонираниот збор е голема трагедија, со која многу луѓе разочарува.
Кого разочарува, кога во ВМРО-ДПМНЕ има 10 члена и 500.000 фантоми? Не лупај глупости, држи до една од приказните. Вака двете истовремено не бива. Во контрадикција сам со себе влагаш.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Заев и Меѓународната ако оценат дека СДСМ нема да победи со голема разлика на 5 Јуни без никакво довумење до 3 Април ќе кажат дека нема избори, па колку и да скока Грујо како мало дете на кое му земале играчка, ништо нема да му помогне.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Па, за изборите да се оддржат на 5ти јуни, Собранието треба да се распушти на 7ми април. Нема баш толку долго време за менување датум, за брзо ќе знаеме дали ќе се одложуваат изборите или нема. :)
А тоа, ОК. Нема врска, СДСМ нема да излезе на избори на 5 Јуни, тоа е сигурно. А не знам кој на Грујо ќе му аминува избори без опозиција, и што такви избори реално би смениле.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
А тоа, ОК. Нема врска, СДСМ нема да излезе на избори на 5 Јуни, тоа е сигурно. А не знам кој на Грујо ќе му аминува избори без опозиција, и што такви избори реално би смениле.
Ќе излезе СДСМ на избори, кога и да се оддржат. И на 24ти да беа, ќе излезеа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom