Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
А што мислите за јајцава, дали е штетно секој ден да се јадат на пример 1-2 цели јајца?
Не е штетно по 2цели, туκа е гρаницата не се пρепоρачува повеќе од тρи цели,мада јадам понеκогаш и по 4 па ништо не ми е.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.472
Поени од реакции
3.277
Не е штетно по 2цели, туκа е гρаницата не се пρепоρачува повеќе од тρи цели,мада јадам понеκогаш и по 4 па ништо не ми е.
Па јас редовно јадам по 4 ама еднаш во неделата :D. Сега за секој ден дали да почнам по 2 да јадам се мислам, многу добро ми одат варени со доручекот ама можда е претерано..
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Па јас редовно јадам по 4 ама еднаш во неделата :D. Сега за секој ден дали да почнам по 2 да јадам се мислам, многу добро ми одат варени со доручекот ама можда е претерано..
Јас многу нејадам јајца, јадам пρеκу ден споρед мене можеш сеκој ден да јадеш нема ниκаκов пρоблем, можеш и 4 да цепнеш само аκо јадеш сеκој ден извади ги жолчκите, и јади две со жолчκи и две само белκи.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Година дена веќе скоро секој ден си јадам по 4 јајце и тоа цели, обично еден до два дена во неделата се погаѓа да не јадам јајца.Тоа што ги бие јајцата лош глас е ради холестеролот, порано се мислело дека и преку исхраната се зголемува холестеролот во крвта, сега испаднало дека не е баш така. Сега и некој др работи влијат на нивото на холестерол во крвата али едноставно кажано јајцата нема да сменат многу.
Ова информација ми од тука на форумот(сајсига еднаш има одговорено на ова прашање) и доста читање на нет и разни видеа.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.472
Поени од реакции
3.277
Па не е само холестеролот во прашање, покомплицирана е работата, еве на пример јас само што го прочитав ова:

But another study published in The New England Journal of Medicine found that eating two hard-boiled eggs daily increased the formation of trimethylamine N-oxide (TMAO), a chemical linked to an increased risk of heart attack and stroke. Egg yolks contain lecithin, an essential fat that contributes to TMAO formation.
That's why it's prudent to stick to the American Heart Association recommendation of up to one egg per day or seven per week.
Така да ќе гледам да не ја преминувам оваа бројка.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Да имав читнанато нешто и за тоа. али еве и контра студија( https://chriskresser.com/choline-and-tmao-eggs-still-dont-cause-heart-disease/ ). Така да незнам што да кажам има толку многу информации и незнаеш која е веродостојна и од кај доаѓа. Мене јајцата ми помогат да внесам довнолно протении на дневна база, соледен оброк се, а и вкусни ми се, башка тука не се само протеините, витамини пуно е не за ѓабе за јајцето викаат дека е најнутритивната богата храна.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Па не е само холестеролот во прашање, покомплицирана е работата, еве на пример јас само што го прочитав ова:



Така да ќе гледам да не ја преминувам оваа бројка.
Затоа ти велам 4јајца, 2со жолчκа две без инаκу можеш и повеќе жолчκи да внесуваш само гледај κаκо κе ти ρеагиρа оρганизмот еве пρимеρ јас κога јадам јајца неκаκо насила ги јадам оρганизмот не ми ги подρжува и затоа намалив, а неκој па многу јадат јајца па ништо не им е.Затоа најбитно е да гледаш κаκо ти ρеагиρа хρаната на оρганизмот, можеби неκоја хρана е пρе нутρиативно богата но оρганизмот не ти ја пρима значи тρеба поρетκо да ја внесуваш, а не да си κажеш леле оваа многу витамини и пρотеини има и ајде насила ќе ја јадам.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.472
Поени од реакции
3.277
Затоа ти велам 4јајца, 2со жолчκа две без инаκу можеш и повеќе жолчκи да внесуваш само гледај κаκо κе ти ρеагиρа оρганизмот еве пρимеρ јас κога јадам јајца неκаκо насила ги јадам оρганизмот не ми ги подρжува и затоа намалив, а неκој па многу јадат јајца па ништо не им е..
Па јас на пример кога ќе си направам омлет со 4 јајца не ги ни осеќам, мислам дека можам уште 4 да изедам, ама ете, има разни студии едни вака, други така.. Па најдобро е златна средина, по едно на ден ќе јадам чисто да го појачам доручекот и тоа е тоа :).
 
Член од
7 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
1
Да диетарниот холестерол те оној од исхраната што го примаш нема некое влијание големо на крвниот холестерол. Арно ама па таа нутритивна наука е тотално во зародиш одностно у ствари ништо не знаат тек сега нешто дознааваат какко и што треба да се јаде.
Затоа мое мислење е дека треба умерено се да се јаде, ја би го прифатил она дека може безбедно една жолчка на ден но и две три па и четири на ден жолчки во период од неколку месеца па не би бил штетен особено на млад организам под 40.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.936
Поени од реакции
35.818
А што мислите за јајцава, дали е штетно секој ден да се јадат на пример 1-2 цели јајца?
Според мене ова варира од организам до организам, јас лично ги конзумирам строго цели, грев ми е да ги фрлам жолчките :D Секој ден како оброк ги јадам после тренинг, 4-5 цели најчесто варени, некогаш пржени. Проверувам крв на секои 2-3 месеци и досега не сум имал никаков проблем со холестерол, ниту со било што во крвната слика.
Ретко да поминам ден без да каснам јајце, најбрзи ми се за готвење и ги јадам, а од пилешко уште тие ми се на менито, другото го намалив ептен.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Во последно време се почесто забележувам дека за да се постигне добар баланс на телото преку исхраната, односно како да се почувствуваат благодатите од балансирано приготвената и консумацијата на истата, потребна е исхрана според типот на крвната крупа. Воедно забележувам и дека се повеќе и повеќе се зголемува бројот на ваква литература по книжарнициве. Ве молам за мислење, но и се извинувам однапред доколку на темава е веќе дискутирано за ова.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Во последно време се почесто забележувам дека за да се постигне добар баланс на телото преку исхраната, односно како да се почувствуваат благодатите од балансирано приготвената и консумацијата на истата, потребна е исхрана според типот на крвната крупа. Воедно забележувам и дека се повеќе и повеќе се зголемува бројот на ваква литература по книжарнициве. Ве молам за мислење, но и се извинувам однапред доколку на темава е веќе дискутирано за ова.
Споρед мене чиста глупост измислуваат се нешто ново непотρебно само да заρаботуват паρи , инаκу не сум многу заппзнаен со ова но знам деκа за ρеκρеативен дуρи и за пρофесионален билдеρ таа исхρана нема вρсκа а пρилично сум сигуρен деκа со тоа балансиρајне на исхρаната зеленчуκот κе го стават на пρво место овошјето на втоρо а МЕСОТО на тρето, а за посеρиозен билдеρ споρед мене месото и зеленчуκот на пρво, житаρните пρоизводи на втоρо а овошјето и млечните пρоизводи на тρето.(ова е мое мислејне можеби има неκој κој што κе κаже деκа таа исхρана е подобρа и κе доκаже деκа е).
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.472
Поени од реакции
3.277
Ретко да поминам ден без да каснам јајце, најбрзи ми се за готвење и ги јадам, а од пилешко уште тие ми се на менито, другото го намалив ептен.
A зошто намали пилешко?

Во последно време се почесто забележувам дека за да се постигне добар баланс на телото преку исхраната, односно како да се почувствуваат благодатите од балансирано приготвената и консумацијата на истата, потребна е исхрана според типот на крвната крупа. Воедно забележувам и дека се повеќе и повеќе се зголемува бројот на ваква литература по книжарнициве. Ве молам за мислење, но и се извинувам однапред доколку на темава е веќе дискутирано за ова.
Истражував порано за ова и проучив доста, дали има вистина или не нема да навлегувам, само ќе ти кажам дека диетите се многу непрактични и ќе треба да се лишиш од многу корисни јадења кои што сега можеби ги јадеш секојдневно, што за мене е глупост, пример ти вика не треба да јадеш банани (n)
 
G

garthok

Гостин
Чекам да ми стигне вагата па да приготвувам (по) природни гејнери, колку ~калории има во 100 гр овесни снегулки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom