Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.304
Поени од реакции
22.099
МТВ јa зaбoрaви бе?
Ете ги гoре вестите oд Телмa и вестите oд Сител зa прес кoнференцијaтa нa Кaтицa.
Дaли пo се штo слушнaвме нa снимките кoј ги уредувa вестите, кaкo гaсaт струјa нa стaв шo не им се бендисувa, ти уште ми трoпaш тукa зa некaквa демoкрaтијa?

Зoштo не дaвaaт регулaцијa нa медиуми, aкo се тoлку зa демoкрaтијa. Абе лaтaс личнo викa декa се куртoн вести, вие гo брaните. Ај oн лaпa милиoни и дa се прaи нaудрен сеa, oпрaвдaнo е.
Али фaци шo зa ситни пaри ги брaнaт се бедни. Ај силвaневa дa ги брaни, рaзбирaм земa 20 000 еврa зa пaтни сaмo.

Еден месец дa известувaaт реaлнo и бaлaнсирaнo зa крaткo време ќе ги снемa.
Еднa бoмбa не пуштијa еј ти ми збoриш зa демoкрaтијa. Нa МТВ не пуштијa, aј сител, кaнaл 5, aлфa тргни ги нaстрaнa.
Ти си гледаше тоа што сакаш да видиш на друга телевизија? Си прочита тоа што сакаше на друг портал? Си купи весник од тој што сакаш да си купиш?
За мене тоа е доволно демократски. Ти тоа што го сакаш не е демократија туку едноумие.
 
S

silmarillion

Гостин
Оваа мора да се случи но најубаво да се одигра откако би влегле во ЕУ, НАТО, гледај сега у моментов бидејќи се пробува хаос е у државава, сите соседни земји сакаат да ја искористат ситуацијава додека ние се караме внатре....не се знае кој што сака да искористи од ова
Научна фантастика е целиот муабет, од средување работите во државата до влегување во некаков си НАТО ЕУ или незнам каде.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.983
Поени од реакции
12.544
Мојот и твојот став е земен за пример како два спротивни ставови и како некој трет непристрасно би ги пренел, а не дека се битни.
И јас никако да те натерам да кажеш дали според тебе Телма и 24 се објективни и непсристрасни. Толку ти е тешко или треба да читам меѓу редови.
Незнам како си го сфаќаш ти тоа обејктивно и непристрасно исто како незнам што ти подразбираш под диктатура( пошто не кажа). За да биде тоа технички изводливо треба да има еден медиум и толку. Тој што ке каже тоа. И тоа пази технички изводливо а не објективно. Независно и објективно новинарство непостои, никогаш не постоело и нема да постои. Не дека секаде е диктатура туку дека секогаш постои и друга страна на медаљата. За некој тоа што е објективно за некој не е и обратно. Во твојот случај провладини медиуми се Сител и Канал 5 пример а независни очигледно се Телма и 24 вести. За мене пак Телма и 24 вести се проопозициски. Она што е битно во случајот е дека и ТИ и ЈАС имам можност како и сите други да ги следиме двата( ако сакаме секако) како и сите граѓани на републиката . Сите тие се национални телевизии ( приватни) кои се емитуваат низ цела територија. И јас и ти имаме пристап до интернет, можеме да купиме весник. Значи и јас и ти и сите други имаат можност на избор што ке гледаат и што ке читаат и сами да проценат што е и како е. Така е или не е така ? Сега додуша ти ако се сметаш за посебно паметна и тебе никој неможе да те заведе за разлика од остатокот на народот па мора да им се сервира само твојата вистина е сосем друга работа , но во основа тоа би било спортивно на се она што ти наводно тука се залагаш.
Мислам на што би личело ако сите медиуми ја кажуваат само твојата верзија на објективност и непристрасност. Јас би рекол диктатура. Дај одлучи се сега ти си за диктатура или за демократија, пошто ова за што се залагаш не е демократија. Да не се имаш збунето нешто или пак скраја да е да не си подпаднала под влијание на некој независен медиум.
Ти изгледа не ме читаш или читаш само тоа што ти одговара. Во ниедно известување не треба да се завзема став, ете да ти надробам.
Ајде ако сметаш дека Телма известува пристрасно цитирај ми во кој дел од текстот за пресот на Јанева се зазема став? Каде се величи опозицијата, а се напаѓа власта со погрдни имиња?
Јас Телма ја земам за најнепристрасен медиум во државава, заедно со 24 вести и Алсат. Ете ти директен одговор.
Под диктатура не подразбирам само на ова што се случува со медиумите, туку и сите работи поврзани со партиски вработувања, партиско судство. Не си се завлекол по судови последниве години изгледа.

Аха, значи според @palpem додека се патриоти криминалот е оправдан, може да замижиме?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.304
Поени од реакции
22.099
Јас никаде не сум трчал по амбасади, но секако ќе финансирам уривање на оваа власт.
Твое право е тоа како ке си ги трошиш парите се додека се работи за демократско уривање на оваа влада а тоа е само на избори. Се друго е насилно рушење на државно уредување и треба најстрого да биди казнето а со извршителите на истото да се постапува без милост како што би се постапило со секој предавник во секоја демократска земја.
Се сложуваш со ова ?[DOUBLEPOST=1455632094][/DOUBLEPOST]
Нашата е поуба :love:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Твое право е тоа како ке си ги трошиш парите се додека се работи за демократско уривање на оваа влада а тоа е само на избори. Се друго е насилно рушење на државно уредување и треба најстрого да биди казнето а со извршителите на истото да се постапува без милост како што би се постапило со секој предавник во секоја демократска земја.
Се сложуваш со ова ?:love:
Токму така, со се можам да се сложам од горенапишаното освен со „демократска власт„.
Впрочем и ти во твојот предходен пост кажа дека е режим но имал болка мачкина кашлица.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Ти изгледа не ме читаш или читаш само тоа што ти одговара. Во ниедно известување не треба да се завзема став, ете да ти надробам.
Ајде ако сметаш дека Телма известува пристрасно цитирај ми во кој дел од текстот за пресот на Јанева се зазема став? Каде се величи опозицијата, а се напаѓа власта со погрдни имиња?
Јас Телма ја земам за најнепристрасен медиум во државава, заедно со 24 вести и Алсат. Ете ти директен одговор.
Под диктатура не подразбирам само на ова што се случува со медиумите, туку и сите работи поврзани со партиски вработувања, партиско судство. Не си се завлекол по судови последниве години изгледа.

Аха, значи според @palpem додека се патриоти криминалот е оправдан, може да замижиме?
од двете злата едно ќе се одбере, кој како го осетил на свој грб, ете Костур си имал проблеми со сегашните и има причина, проблемот е што нема реално кој да ги смени вмро, незадволен е народот од вмро, ама па на сдсм не им забораваат како владееле...
Иначе за медиумите како сакат бе батка ќе си кажуваат, не ми е гајле ни телма ни сител , јас кај сакам си читам, неоти и ги читам нешто многу , ама приватни бизниси се тие телевизии , ако сака телма може цел ден за заев да збори, ако сака сител цел нек збори за грујо, приватни бизниси, сами одлучуаат, тоа е така во цел свет, глеј ја политичкава трка во уса што се дешава...
според мене они треба да донесат закон владата кога се рекламира рамномерно да биде кај сите, да не плаќа реклами само на сител а на другите не, а за известувањето тоа си е нивно, кој како сака ќе известуа, така функционира секаде
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.304
Поени од реакции
22.099
Ти изгледа не ме читаш или читаш само тоа што ти одговара. Во ниедно известување не треба да се завзема став, ете да ти надробам.
Ајде ако сметаш дека Телма известува пристрасно цитирај ми во кој дел од текстот за пресот на Јанева се зазема став? Каде се величи опозицијата, а се напаѓа власта со погрдни имиња?
Јас Телма ја земам за најнепристрасен медиум во државава, заедно со 24 вести и Алсат. Ете ти директен одговор.
Под диктатура не подразбирам само на ова што се случува со медиумите, туку и сите работи поврзани со партиски вработувања, партиско судство. Не си се завлекол по судови последниве години изгледа.
Ти си мислиш дека јас сум на интервју а ти си некоја божем непристрасна новинарка.
Прашуваш и прашуваш а никако да одговориш на прашањата кои ти се поставени кон тебе. Нити си ти новинарка нити сум јас на интервју во твојата емисија.
За Телма ти одговорив тоа што имав да ти кажам. Никој тебе не те брани да гледаш што сакаш и од кој извор сакаш. Зошто мене би ми го скратила тоа право? Само затоа што ти така мислиш. Не мислиш дека си имаш големо мислење за себе.
Значи да заклучиме. Ти ги сметаш за непристрасни и објективни јас ги сметам за опозициони и тоа е тоа. Тебе никој не ти брани што да гледаш и мене никој не ми брани што јас да гледам. Сите среќни и весели.
За партиски вработувања аман не почнувај. СДСМ го измислија партиското вработување само што ете тебе никој не ти кажал.
А за судски лавиринти, незнам можи ти паднал судија кој бил избран во еднопартискиот парламент ако знаеш која година беше тоа. Знам дека не беше родена тогаш ама сепак провери и не не било во социјализмот.
Ајде сега играј си непристрасна и објективна новинарка и следниот пост нека ти биди за изборот на судии од тој период, колкав број беше, кој ги донесе и како, каде се сега тие. Такви работи знаеш како права непристрасна новинарка.[DOUBLEPOST=1455633167][/DOUBLEPOST]
Токму така, со се можам да се сложам од горенапишаното освен со „демократска власт„.
Впрочем и ти во твојот предходен пост кажа дека е режим но имал болка мачкина кашлица.
Добро е што во нешто се сложивме. И тоа е некој почеток.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Никаде не е искоренет, но мора да се минимизира во што помала форма.
што и да се деси на изборите кој и да дојде на власт, ( иако искрено мислам вмро ќе победи само поради неспособноста на сдсм) но нема да биде ништо исто како порано од начин на функционирање, криминал, уцени...ќе размисли два пати некој пред да се осмели да краде

а тек хаварија ќе се направи сеа со специјалново обинистелство ако искочи вистина дека Фатиме е снимена како уценува при распит...
мала земја бе, врти улево удесно, едните исти се ххххх
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.304
Поени од реакции
22.099
Да не ми се местиш бе за дечко? Не си играј дрдувки што би рекле битолчани.

Овој криминал мора да падни.
Битолчани викаат дрндупка веќе кога праша.
А и немораш да го паѓаш нивото на дискусија. Има доволно декларирани педери на форумот веќе ако ти се присака.
Туку вака ајде малце да видиме колку можиш да фрлиш далеку.
Викаш овој криминал мора да падни. Под криминал претпоставувам мислиш демократски избраната влада која победува на неколку изборни процеси кои патем речено беа на барање на опозицијата. Добро. И после што ? Ајде вака во кратки црти да го чуеме и твоето мислење. Сигурно си помислил и на тоа.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Битолчани викаат дрндупка веќе кога праша.
А и немораш да го паѓаш нивото на дискусија. Има доволно декларирани педери на форумот веќе ако ти се присака.
Туку вака ајде малце да видиме колку можиш да фрлиш далеку.
Викаш овој криминал мора да падни. Под криминал претпоставувам мислиш демократски избраната влада која победува на неколку изборни процеси кои патем речено беа на барање на опозицијата. Добро. И после што ? Ајде вака во кратки црти да го чуеме и твоето мислење. Сигурно си помислил и на тоа.
Демократски избрана влада видовме колку била со печатењето на лажни матични и лични карти.
Од кога ќе падне оваа власт ново сонце ќе огрее.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
протестите на кои беа фрлани талпи, бекатони, камења по полицијата,исто со шипки и стапови лице во лице при кои полицијата не превзеде сила ами се реши преку видеоматеријал да ги гони виновниците за насилство врз службено лице ???
Класичен политички случај беше тоа и самиот многу добро го знаеш тоа.
Тие двајца за кои збори не беа притворени врз основа на видеоматеријал туку врз основа на слика од која не може да се извади никаков заклучок.Никаков удар ни кон полицаец ни ништо,ги фатија на пик зошто стоеа горе на ѕидот.
Затоа тие што фрлаа камења и кршеа прозори во општина Центар глеам сите ги казнија или ги осудија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom