Primera División - Liga BBVA 2015/2016

Кој ќе биде шампион ?


  • Вкупно гласачи
    180
  • Гласањето е завршено на .

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
730
Поени од реакции
1.568
Пеп е добар тренер, ама тренериште ќе биде кога ќе земе ЛШ со друг тим освен со Барса.
За Енрике не ми се прае муабет, Пеп за него е тренериште. Еве, живи били па видели. Ќе дочекамо ваљда Енрике да води друг клуб (да не му биде раштиман оркестар ко Рома ко што викаш ти) па ќе го видимо каков тренер е. Иако мене јасно ми е, ама и на вас да ви се разјасни.
Океј. Јакиов успех го има у Баерн, Бундеслига. Со младинци да играа цела сезона ќе освојат титула. Реал му одржа лекција у ЛШ, јебига, не му е тоа Барса. Ограничен ко риба у аквариум е.
Никому не пораснале критериуми, само немој да ми збориш дека успех е што некој тренер со Баерн освоил Бундес лига.

И не ми ги извртујте зборојте дека кој и да е тренер на Барса ќе освои све со нив.
Муабетот е за фудбалери а подоцна и тренери на млади селекции на Барса, кои ја разбираат филозофијата на тимот. Нормално, со барем два грама памет. Не ги бираат туку така. Затоа реков дека и Чави да го постават после некоја година, големи са шансете да го напрае тоа што го направија Пеп и Енрике.
Статистички гледано според последниве десет години,поголема е веројатноста Барселона да е шампион во Ла лига отколку Баерн да е шампион во Бундесот.
Бундеслигата последниве 2 години изгледа лесен залак за Баерн откако Пеп е тренер(ги урна сите рекорди во лигата).
Предходно беше далеку понеизвесна (низ годините се плеткаа и освојуваа Дортмунд,Штудгард,Волзбург...).
Ако ти се чини дека Леверкузен,Шалке и слични тимови не се конкуренција,сети се лани на Реал-Шалке 1/8 финалето на Бернабеу.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Аман Џони, аман жити све најмило! Доста изиграваш екперт у секоја тема, фали уште у тема за научна фантастика да глумиш експерт.
Иско бил була играч, а Мата и Силва мајка ебавале на негови години. Абе од мајка што ебаваја фатија џенем, едниот кј Арапине, а другиот кј Русинот. Да ебаваја мајка, ќе ги испуштеа Барса или Реал таќе лесно.
Значи Иско е пимплач, ама у последнио време е еден од најдобрите играчи у Реал. Под водство на Зидан не знам кј виде ти пимплање од Иско.
Ама ај, џабе објаснуем. Ќе ми влезеш сеа со некоја теорија и ќе ме утепаш, јер ипак си екперт.
Па во тоа време Реал и Барса и немаа некоја потреба од услугите на Силва а посебно Мата,во 2009 година летото Реал Мадрид изнапотроши еден куп пари на Роналдо,Кака,Алонсо,Бензема и немаа потреба некоја од Силва,каде подоцна во 2010 година ги купија Озил и Ди Мариа бидејќи едниот изигра добро светско а другиот беше нинџа во Бенфика..а во меѓувреме Силва беше капарен за Сити па и реално не му требаше на Реал и плус не се сопфаѓаше во тимот според играта која се практикуваше...за Мата во 2011(летото кога замина во Челзи) веќе немаше место во Реал Мадрид бидејќи веќе ги имаа Озил и Ди Мариа(Каљехон) на тие позиции и за овај требаше да даваат еден куп пари за да грее клупа што немаше никаква логика...затоа си замина во Челзи и за истата причина Негредо си замина во Севиља.

Барселона во тоа време беше најдоминатна екипа со златната тројка Чави-Бускетс-Иниеста, а напред Педро-Виља и Меси па не му се исплаќаше да ја растурваат екипата и да плаќаат еден куп пари за резерви кога си поминаа со поефтини играчи.

Иско во Реал Мадрид дојде за време на ремонт во 2013 година како најдобар млад играч во светот..еве 2 и пол сезони чоекот стагнира и не е баш на тоа ниво каде што вие очекувате, а Мата и Силва беа ѕверки во тие години и само чоек што не ги гледал можи да се инаети...ене го Силва уште му продава селски финти на дефанзивците во Англија
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Pep ne bil dobar trener posto nema Liga Sampioni vo drug klub, Enrike ne e dobar posto nasledil tim vklopan tim od Ped, Mesi ne e dobar posto go ima Xavi i Iniesta, Buskec osven da glumi ne znae nisto drugo, Pike ne e dobar defanzivec, La Masija ne e veke dobra skola, tiki-taka ne e ubava. Barsa si redi Liga Sampioni i Primeri i trojni i sestki i petki sekoja godina, ajde eksperti, kazete ni go tajniot recept.
Znaci i Pele e samo eden dobar igrac posto neli, ne igral nikogas vo Evropa i ne e eden od najdobrite vo istorija, kamoli najdobriot. Fergi e samo eden dobar trener, 26 godini,samo eden klub, samo 2 Liga Sampioni jbg, Ronaldinho, obicen prosek, samo 3 godini vo top forma. Zidan, crven vo finale, lider ne pravi taka, jbg i nego. Vistinata e deka ziveeme vo era na Barselona i sekoja nivna mala maana ke ja analizirame in real time da najdeme greski vo sistemot samo za da ima nesto da kazeme deka ne cinat, koga ke zboruvame posle 15 godini site ke kazete sosema drugi nesta.
 
Последно уредено:
R

red.devil

Гостин
Ако беше до јачината на тимот и Мартино ќе освоеше се. Факт е дека и двајцата наследија мртов тим , и двајцата го воскреснаа. Океј квалитетот е тука , али сам по себе нема да дојде до израз. Треба со глава во ѕид да одиш за да им успоруваш ваков успех , и да ги ставаш во рангот на просек тренери.
Проблемот со Мартино беше што сакаше да измислува топла вода. Сакаше да тера со свој стил на игра во Барса, е така не може и му се удри од глава. Пеп, Виланова и Енрике ја разбираат и ја почитуваат филозофијата на Барса. Не проба никој од нив да менува нешто (и зошто би менувал кога имаа совршена формула).
Не сакам да ги деградирам успесите на било кој од двајцава, а и третиот -Тито - ќе ги имаше ако не му се десеше тоа што му се деси. Ама Мартино не можеш да го користиш како контра аргумент зошто не спаѓа во истиот тип на менаџери. Исто како Мурињо да ги однесеш во Барса да ги учи на дефанзивна игра, без посед и на контри да играат, па овој ќе фејлне и ти да го наречиш лош менаџер.

Не знам, тешко е да си фан на Барса а и на фудбалот воопшто и од тв и медуими да оцениш кој е добар или лош менаџер во Барса кога самите менаџери се приспособуваат на играта на Барса а не обратно како што е во повеќето клубови.
Пеп го ценам многу, дури и премногу последниов период зошто истражував и научив повеќе за него што чоек е (јасно, сакав да дојде во Јунајтед) ама досегашниов престој во Баерн е неуспех и ќе е неуспех ако не освои ЛШ сезонава. Бундесот го освојуваа без никаква конкуренција и секоја чест на Пеп за тоа ама кој и да беше менаџер ќе ја освоеше таа титула, можеби со помалце поени и не толку доминантно ама пак ќе ја освоеше. Баерн го зема Пеп за ЛШ да им донесе, па ако не освојат сезонава, ќе се смета за неуспех.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Проблемот со Мартино беше што сакаше да измислува топла вода. Сакаше да тера со свој стил на игра во Барса, е така не може и му се удри од глава. Пеп, Виланова и Енрике ја разбираат и ја почитуваат филозофијата на Барса. Не проба никој од нив да менува нешто (и зошто би менувал кога имаа совршена формула).
Не сакам да ги деградирам успесите на било кој од двајцава, а и третиот -Тито - ќе ги имаше ако не му се десеше тоа што му се деси. Ама Мартино не можеш да го користиш како контра аргумент зошто не спаѓа во истиот тип на менаџери. Исто како Мурињо да ги однесеш во Барса да ги учи на дефанзивна игра, без посед и на контри да играат, па овој ќе фејлне и ти да го наречиш лош менаџер.

Не знам, тешко е да си фан на Барса а и на фудбалот воопшто и од тв и медуими да оцениш кој е добар или лош менаџер во Барса кога самите менаџери се приспособуваат на играта на Барса а не обратно како што е во повеќето клубови.
Пеп го ценам многу, дури и премногу последниов период зошто истражував и научив повеќе за него што чоек е (јасно, сакав да дојде во Јунајтед) ама досегашниов престој во Баерн е неуспех и ќе е неуспех ако не освои ЛШ сезонава. Бундесот го освојуваа без никаква конкуренција и секоја чест на Пеп за тоа ама кој и да беше менаџер ќе ја освоеше таа титула, можеби со помалце поени и не толку доминантно ама пак ќе ја освоеше. Баерн го зема Пеп за ЛШ да им донесе, па ако не освојат сезонава, ќе се смета за неуспех.
Тоа ми е муабетов цело време. Ама некој или нема мозок да разбере па ми ги извртуе цело време зборојте, или не сака да разбере само за да тера инает.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.034
Поени од реакции
36.315
Јас зборував за после Барса , оти нели Гвардиола бил труба у Баерн , а исто го чекало и Енрике. Играчите се јаки , филозофијата на Барса ја почитувале , а никој не сака да им оддаде признание дека имаат нешто у тиквата шо ги става у топ 5 во светот.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.034
Поени од реакции
36.315
Моментално е , со 5 титули во 1 сезона.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Значи какви мастермајнди од тренери сте имале вие по младинските категорие, свака част.
Реков, живи били па видели. Ќе дојде време и ќе тренира Енрике друг тим (не дека до сега не тренираше, ама Рома била ваква, Селта била таква) утре заутре и наредниот тим сигурно ќе му биде расштиман оркестар па и за тоа ќе се најде изговор итн.
А мастермајндот Пеп све што успеа у Баерн е да освојуе Бундеслига покрај Дортмунд (кој не е ни блиску до оној Дортмунд од пред 3 сезоне), Шалке и Борусија факинг Менхенгладбах, а у ЛШ да попие 4 комада дома од Реал, нешто што беше незамисливо за него додека беше у Барса. Ама не било до филозофијата и стилот на игра на тимот и доминантната генерација што ја имаше, туку до него било.

И немојте за број на титуле бе. Тоа си стои и никој не им го негира. Ама вие еден Мурињо го оспоруевте и го викавте "преведувач", истиот кој успеа со ПОРТО И ИНТЕР да освои ЛШ, ама затоа го напраевте тренериште Енрике што освоил ЛШ со Барса. Па сеа овде као глумите лудило, некој им ги оспоруел титулете или не знам што.
 
R

red.devil

Гостин
Добро, пробајте малце да сте самокритични. Како можете со сигурност да тврдите дека е топ5 или слично кога тимот ви изобилува во квалитет. Имате тројца напаѓачи кои што влегуваат во топ5 од кои едниот е најдобриот во светот, двајца везни играчи од топ5 во светот, го менувате Чави со Ракитиќ а овој изгледа подобар од него, го имате можеби најдобриот (за мене најдобар) заден везен играч, ма немој да ме јебеш Ракитиќ е класа играч ама во Барса изгледа 5х подобар од тоа што е. Случајно нели?! :icon_lol:
Јас да сум би се запрашувал што го прави толку специјален Енрике. Можеби и се прашувате и некои од вас имате претстава, ама освен титулите не кажувате никаков атрибут во што е добар, искрено мислам добар дел од вас не ги знаете неговите способности, освен што освоил пет титули во една сезона. :toe:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.034
Поени од реакции
36.315
Е ај ќе чекаме човекот Нобелова да освои , па вие да му оддадете признание.

Квалитетот го имаше и со Мартино али не следел филозофија и измислувал нови ствари , затоа не го бива. Океј. Енрике следи филозофија , квалитетни играчи имал и на нив се вадел. Со тие муабети беше негиран и Пеп , сега и Енрике. Цели 8 год го слушаме истиот кур се тресе у најлон ќесе муабет , а костурот на почетниот тим што го играше Пеп е пола отиден ( Чави , Пујол , Анри , Виља итн .. ). Значи му фаќа на некој црпката да најде замена за тие играчи , да направи добри трансфери , жив пример сам го спомна Ракитич погоре. Енрике сигурно има голем удел во трансфер политиката што ја води Барса , тешко дека без негово одобрување туку така се купува играчи. Суарез да не го ни спомнувам , најоправдан и најдобар трансфер шо и се десил на Барса у последните 10 год. Плус тука е тимскиот дух , мора цврст човек со авторитет да ги спои тие играчи за да функционираат како целина.

Значи јас незнам како ќе се одвива кариерата на Енрике после Барса , али моментално за мене е врвен тренер. И Пелегрини има квалитетни играчи и голем буџет , па незнае да се спои самиот себе , камоли тим да направи.


Јас да сум би се запрашувал што го прави толку специјален Енрике. Можеби и се прашувате и некои од вас имате претстава, ама освен титулите не кажувате никаков атрибут во што е добар, искрено мислам добар дел од вас не ги знаете неговите способности, освен што освоил пет титули во една сезона. :toe:
А шо треба да очекуваме бе брат од фудбалски тренер? Да биде успешен со клубот во зависност од приоритетите и средствата со кои располага. Еве на пример Јунајтед ти е у најмала рака финансиски еднаков , ако не и поголем од Барса , а одкога напушти САФ трансфер политиката е срање , и неможе да сврзи 2 победи под ред. Значи ипак треба авторитет и самоуверен лик што ќе го слушаат сите.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
А има некој да ми каже кој е рецептот? Има по стотина (фанови на реал повеќето) да негираат секој можен успех на Барса, како што тврдев погоре, па ај кажете ни каде е разликата тогаш? Зошто Барса е успешна? Само ве молам без bullshit типот "склопување", од се помалце ама одделно никаде најдобри, ниту Меси најдобар, ниту Пеп, ниту Енрике, ниту филозофијата. Сите овие се добри и затоа Барса има успех, ете ова е одговорот ваш, само за да не се прифаќа реалноста.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Нека освои Енрике титула со Демикелис.:icon_lol: Ако го видиш Сити со малце по отворени очи ќе видиш дека и не е некој тим со некој стварно добри играчи. Не можи Сити да освојува титули само со еден голгетер (Агуеро) кој пропушта најмалце 10 натпревари во сезона поради повреди и со Демикелис, Мангала, Клиши...:facepalm: Кој тренер не би освоил титули со Нејмар, Меси, Суарез? Дај бидете малце самокритични и реални, Енрике не е тренериште...:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom