FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Не стигнав да го изгледам A short story about love :toe: може нареден пат ќе го спомнам, кога ќе пишуваме за друг филм.
Intouchables ми е гледан ама ете ќе се гледа пак.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
А еве кои ексивираа за првите два филма: @Mich0MKD , @Луси_Лу , @Продиџи и @Хоуп - не ги гледале и двата, @RectumAnale , @џимеј , @AniMagus (фалеше коментар и за првиот) и @Iceboy -вториот. За првиот пишав претходно во некое мислење. Ја имате темата, ги имате насловите, никогаш не е е доцна за да фатите приклучок и да ги изгледате и претходните два. ;)

За The Intouchables, имате:
879 MB - The Intouchables 2011 720p BluRay x264 French AAC - Ozlem
1,64 GB - The Intouchables 2011 1080p BluRay x264 French AAC - Ozlem
4,37 GB - The Intouchables [aka Untouchable] 2011 720p BluRay x264-GECKOS[PublicHD]
12,29 GB - The Intouchables (2011) FRENCH 1080p BluRay x264 DTS-FGT
па сѐ до
13,03 GB - Intouchables 2011 1080p BluRay DTS x264-ESiR и
13,42 GB - Nietykalni - Intouchables *2011* [1080p.BluRay.x264-BRY] [Lektor PL]
и др. :P
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Aaaaa многу јак филм.
Да се rewatcha или не, прашање е сега. Искрено одамна немам ривочнато (cringe) филм пошо некако ми е како губење време.
Мислам дека ќе направам исклучок во случајов.
God, I miss that nigger.
@Zlatikevichius Злате, не се замарај да бараш/копираш/пастираш рилисес (cringe x2) за олку познат филм, сите ќе најдат...
Можеш и штета да направиш како на пример последниов ти е синхронизиран на Полски :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Aaaaa многу јак филм.
Да се rewatcha или не, прашање е сега. Искрено одамна немам ривочнато (cringe) филм пошо некако ми е како губење време.
Мислам дека ќе направам исклучок во случајов.
God, I miss that nigger.
@Zlatikevichius Злате, не се замарај да бараш/копираш/пастираш рилисес (cringe x2) за олку познат филм, сите ќе најдат...
Можеш и штета да направиш како на пример последниов ти е синхронизиран на Полски :D
За претходниот десетина души ми побараа линк во порака, па за да си олеснам малце, затоа. :P
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
За претходниот десетина души ми побараа линк во порака, па за да си олеснам малце, затоа. :P
Добро ама тој беше релативно unknown.
И тоа ме чуди уствари кога е првиот резултат на кикес...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ај да пишам оти нема да го гледам пошто го гледав пред месец дена со сестра ми и мајка ми. Се думав каков филм да им сервирам за да уживаат.
Морам најпрвин да потенцирам дека овој филм за мене ја има една од најубавите музики, па благодарение на филмот го открив маестралниот композитор Ludovico кој со сигурност остава трага што ќе ја зграбат идните генерации по нас. Дури и тема му отворив на кајгана, кој не го слушал под итно.

Филмот изобилува со доста емотивни моменти. Во него е прикажана маестрална трансформација на лик, кој успева да избега од канџите на безделничарењето и уличните сплетки, благодарение на ликот на Филип. Во ликот на Филип е претставен чоек со силно изградена етика и цврст карактер, кој изненадува со своите ставови, размислувања и подвизи, покрај лошата состојба во која се наоѓа. Воедно по брзата проценка на црнчето, сфати дека во него се наоѓа лик кој може да го доведе на прав пат. Интересно е тоа што пушта по малку од јадицата, до степен да самоиницијативно другиов се фати на мамката, без да го присилува и форсира на одредени реакции. Со тоа се јавува во улога на учител и татко, кој претпазливо и со голема грижа му пристапува на помагачов. Во филмот исто така се наоѓаат многу јаки комични моменти кои знаат човек да го насмеат и покрај сета сериозност истакена во драма жанрот. Особено јаки ми беа миговите со забавата и оркестарот.
Крајот е нешто ненајебливо. Солзи ми дојдоа ко го гледав првпат, а богами и втор пат пред месец дена. Наредување на коцки, победување над срамот, а со тоа и победа над осаменоста во која пливал ликот на ФИлип се до средбата со црнчево. Одлично разработени ликови, приказна богата со случувања, драма на високо ниво, зачинета со Лудовико, буквално потполна и силна во секоја секунда.

10/10 во топ 10 филмови ми е на сите времиња.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Топ.(y)
Одамна ми е на тапет ама никако да го изгледам, ваљда и никад немаше ни да го изгледам.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Ke nadomestam, imam seuste obvrski eden ton, so lekari, ne e opravduvanje no so tri deca, se desava, sorry :(
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Го иам филмиштево 5-6 пати до сеа глеано, ама сеа ќе си го симнам у 1080 и ќе си го глеам со УСБ на телевизор па тек тогаш ќе пишам коментарче :D
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
@Вокерка - зошто и официјално не ни се придружиш? :P
Не сум редовна поради обврски периодов, кога можам гледам и предлози од тука ама не сакам да се „обврзувам“.
All about Eve го гледав, ми изгледаше интересен ко предлог, не стигнав да искоментирам. Овие другите два гледани од порано. :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ќе се ѕирне пак франуцскиов, а му се мислев да го репризирам скоро.

Јас уште сум во дилема, пет филмови, никако да се одлучам кој највеќе ќе ви се допадне. Европско во секој случај, дали од северот, дали од истокот е знак прашалник :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ќе се ѕирне пак франуцскиов, а му се мислев да го репризирам скоро.

Јас уште сум во дилема, пет филмови, никако да се одлучам кој највеќе ќе ви се допадне. Европско во секој случај, дали од северот, дали од истокот е знак прашалник :)
Север, север! :vozbud:
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Конечно филм по мој вкус, т.е. за сечиј вкус, мислам дека нема да има такви што нема да им се допадне :D
Прв пат го гледав истата година кога излезе и сум го оценил со 9ка, после вчерашното гледање сменив во 10ка, вистинско ремек дело е филмот.
Многу ме интерсира само дали буквално сите сцени од филмот навистина се случиле или имат додадено за филмот да биде позабавен. The Intouchables и Life is Beаutiful на Роберто Бенини се единствените кои успеале да ме насмеат толку многу, а при тоа да научат вредни лекции за животот.
Многу ми се допадна односот на Филип со вработените, во ниеден момент од филмот не остават впечаток дека се вработени, туку всуштност пријатели кои се грижат Филип.
Филип со вработувањето на Дрис не доби само раце и нозе, туку и најдобар другар и огромна доза на позитивна енергија во неговиот живот која му фалеше ненормално многу.


My true disability is not having to be in a wheel chair. It's having to be without her.
 
G

grande-juve

Гостин
И мене ми е глеан тогаш коа искочи, 8ца си добил, ќе се репризира...

Север, север! :vozbud:
Pathfinder Норвешки, преубав филм, во природа, снегови, посебна атмосфера.. ако сакаш експрес Северен предлог, не му ја мисли :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
И мене ми е глеан тогаш коа искочи, 8ца си добил, ќе се репризира...


Pathfinder Норвешки, преубав филм, во природа, снегови, посебна атмосфера.. ако сакаш експрес Северен предлог, не му ја мисли :)
Искрено, до сега не сум сретнал лош филм од Северот! Што и да е, ќе помине. ;) Иако, префирам Данска пред останатите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom