Фан Клуб: Рома

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.786
Со играчите и замислите @santino .Мене само ме изненади пасивната реакција по голот, очекував да се отвори Спалети, ама касно запали.И мислам дека нема доверба во одбраната, ДДР го стави бек (Спалети колку паметам никогаш ДДР не го играше како штопер) и Раџа и Ваинкер (или како и да се пишува) играа повлечено.Дигне никогаш и не изиграл нешто добро у напад, добар е у дефанзива, али не паметам нешто посебно да изиграл у напад.Како и да е правиот тест за мене на Рома на Спалети ќе е Сасуоло таму.Тогаш се ќе се види многу јасно и играчите, и Спалети.
 
Последно уредено:

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Мене ме бендиса замислата ама многу слаба игра на играчите. Беше тешка утакмица но премногу простор му дадовме во средината и тоа не уби. Многу споро одевме во напад и тоа беше еден проблем. Друг проблем беше што напаѓачиве 2 години немаат видено ништо друго освен додај долга топка напред и надевај се дека некој ќе ја фати па не можевме да направиме акција пред голот на Јуве колку сакаат добра одбрана нека имаат, мораше многу подобро. Ни фалат бекови, и лев и десен. Џеко и Салах би ги играл само кога Садик ќе се измори 3 пати попаметно игра од нив. Единствена светла точка денес би рекол Счежни кој беше 90 минути на ниво и не може да се укриви за голот.

Сега да очекуваме засилувања во одбраната, да се врати машината за перење во средина па да имаме простор за ротација со него и со нинџата, и еден напаѓач или полушпиц што знае да одигра 1 на 1 и што има муда
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Znaci kako prvo Spaleti igra so igraci koi odgovaraa na igrata na violinistot sto e super odigrano za toj tim. Megjutoa mnoooogu treba da se menuva. Pola igraat pola stojat kako babi i nemaat poima sto da pravat.

Prvo sto zabelezav razlika pomegju nas i niv e deka nasite cekaat topka da im se podade vo noga za razlika od Juve sto topkata se podavase nekoe metro ponapred i se trcase da se stigne do nea.

Odbranata bese na nivo ovoj pat iako bese dosta potpomognata od sredinata. Dzeko stvarno nemoze da se snajde ovde, izguben e covekot. Po mene on mi lici povekje na onie sto cekaat napred vo 16terec topka i samo da zabijat gol. A problemot kaj nas e sto nie nemame takva sredina, nemame tehnicari koi bi mu go ovozmozile toa. I da ne se lazeme deka Juventus e slab poradi slabiot pocetok. Dosta se uigrani i imaat dobri poedinci koi se dosta opasni.

I na kraj sto mnogu mi smeta e toa sto AMA IC NE TRCAAT (sekoja cest na poedinci). Se nadevam deka kje donesat nekoe pojacuvanje sega, a na leto kompleten remont na timov.

FORZA ROMA
FORZA SPALETI
:)
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.786
Malo smo pokušavali, morali smo više napadati. Treba nam još jedan centralni bek i dva fudbalera koja znaju igrati prema napred. Florenzi je šampion, ali je izgubio samopouzdanje. Moramo popraviti ambijent i entuzijazam tima.Го сакам човекот, ама го сакам буквално, не патетитка изјави како виолината.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.257
Поени од реакции
3.284
Имам доверба во Лучијано само ете овие играчи не се по негов вкус и треба да им ја наметне неговата филозофија на игра.. Ајде нека се врати Строки веќе неможам пациентите Ванкер, Кеита да ги гледам..
Луѓе знам Жервињо е скоро продаден во Кина, ама зошто не игра има повреда некоја или Спалети му дал принуден одмор??
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.418
Поени од реакции
17.063
Romanista напиша:
Juve never looked like conceding in this game. Not a slight on us (we had several tactical issues in the final 3rd that need to be sorted), but a testament to their solidity. They do the 3-man backline better than any team in the world right now so all we can do is learn from this game and from how they use that system.

If anything, the scoreline was rather kind to us, but nonetheless, I think we did well defensively today. All 3 CBs surprisingly looked ok despite the 2 yellows (DDR was extremely lucky to finish the game on the pitch, it must be said) and Szczesny looked solid throughout. Florenzi was very poor again (has been since that wonder goal) and Digne was only marginally better. Vainqueuer and Pjanic were pretty average in the middle, expected more from both. Nainggolan just seems wasted behind the strikers as he doesn't understand the position like Perrotta did before him. I think that takes time, but right now he's not there. Dzeko was a passenger all game, that chance at the end notwithstanding, Salah just couldn't find his way out of Evra's pocket long enough to make any impact on the game.

I think this is the right system, but not the right group of players in some positions.

My only knock on Spalletti was that it took him way too long to make changes. That was as Garcia-esque as you can get. That said, it's game 2 for him and he's only had the squad for 10 days. I think the signs are actually pretty promising. Just need to make the right signings over the next few days and he needs to tinker a bit more with squad selection and tactics. We're moving in the right direction. That this didn't end with more goals conceded is rather indicative of it.
:) ?
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.914
Поени од реакции
8.788
Ne trebas da bides razocaran tuku da imas malce povekje strplenje.

FORZA ROMA
FORZA SPALETI
:)
Се нервирам што и покрај лошата игра, имаше утакмици каде несреќно губевме, последната со Верона, Кастан несмасно пенал направи, истото во 94 мин го направи и Мајкон пред некоја утакмица, уште на една изгубивме поени на крајот, а овој пат мислев според текот на играта дека ќе ја привршиме кон 0-0, ама еден ситен потег, односно полушанса ја реши утакмицата, ама ич немаме ни среќа у пм и сме еден од најкомплицираните клубови во светот!!
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Се нервирам што и покрај лошата игра, имаше утакмици каде несреќно губевме, последната со Верона, Кастан несмасно пенал направи, истото во 94 мин го направи и Мајкон пред некоја утакмица, уште на една изгубивме поени на крајот, а овој пат мислев според текот на играта дека ќе ја привршиме кон 0-0, ама еден ситен потег, односно полушанса ја реши утакмицата, ама ич немаме ни среќа у пм и сме еден од најкомплицираните клубови во светот!!
Aj so Verona si vo pravo, ama so Juve ne si. Ovojpat imavme srekja sto samo taa greska ni ja naplatija. Iskreno izigravme ocajno na sredina i napad. Kako po obicaj koga cel natprevar se branis kje go izedes ednas pa sto saka neka bide. Pri krajot na prvo polivreme ni dozvolija da se otvorime i da napadneme i pak se ni bese za dzabe koga nema nikoj taa prokleta SREDINA da na zacvrsti da im gi izvlece igracite na sredina za da mozeme da napadneme. A onaka kako vcera, bunker oni bunker nie, jebem ti fudbalot.

FORZA ROMA
FORZA SPALETI
:)
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.786
Кратко и јасно, за многу кратко време, видовме голема промена во Рома.Со Верона не ја гледав, но со Јуве видов драстична промена во пристапот на игра, и начинот на кој играчите ја водат топката.Видовме дека нема повеќе патетични изјави без содржина по натпреварот, туку Спалети јасно и гласно ги кажува проблемите во тимот, кој мора да се променат.Одма му кажа јавно на Флоренци дека изигра под неговото ниво, без трте мрте.Навивачите знаеме што да очекуваме, и кои се можностите на Рома, кажа јасно Спалети меѓу редови, со овој крпен тим да бидеме среќни Европа да видиме, и друг факт, Јуве не победи оти беше надмоќен, туку Јуве ја победи Рома во менталитет.Нашиве изградија менталитет да играт нерешено, пацерски лузерски менталитет, а тоа не се менува за факинг 10 дена.Промените ако бидат како што ние посакуваме ќе се видат по Сасуоло, и таман ако го спуштиме Реал на Олимпико во што верувам и тоа како, Рома ќе тргне нагоре.Борбата е јасна 3то место и ЛШ, да не се изгуби сезона да не играме на највисоко ниво, па да не сакат играчите да идат кај нас.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.914
Поени од реакции
8.788
Aj so Verona si vo pravo, ama so Juve ne si. Ovojpat imavme srekja sto samo taa greska ni ja naplatija. Iskreno izigravme ocajno na sredina i napad. Kako po obicaj koga cel natprevar se branis kje go izedes ednas pa sto saka neka bide. Pri krajot na prvo polivreme ni dozvolija da se otvorime i da napadneme i pak se ni bese za dzabe koga nema nikoj taa prokleta SREDINA da na zacvrsti da im gi izvlece igracite na sredina za da mozeme da napadneme. A onaka kako vcera, bunker oni bunker nie, jebem ti fudbalot.

FORZA ROMA
FORZA SPALETI
:)
Прво ми викаш да бидам стрплив кога ти кажав дека сум разочаран од резултатот и играта, сега ми викаш како лошо сме играле, па тоа и јас ти го зборам, незнам што не сум во право?? :D

Средниот ред беше премногу повлечен во дефанзива за да помогне во нападот, затоа и бевме премногу неопсни во напад, а да кажеш дека Јуве искористија само една грешка греота е, барем мислам дека колку толку добро се браневме и тоа против Јувентус, нешто што не ни успеваше против многу треторазредни екипи оваа година. Ти велам, криво ми е што не успеавме да го сочуваме резултатот, бидејќи добро функциониравме во дефанзива, ги неутрализиравме и од една полушанса примивме гол, врти сучи секогаш конечниот исход ни е лош како и во претходните утакмици, еднаш немавме барем малку спортска среќа..


Се нервирам што Руди не беше сменет уште со Специја, па Мистерот да имаше повеќе време да ја склопи и консолидира оваа распашана банда и да пробаше да ја спаси сезоната, вака се отиде во курац и пласман во ЛШ ни е максимумот оваа сезона и доколку не почнеме да тепаме ќе отиде возот..

И уште една работа да кажам што приметив, Салах од како што се врати од повредата игра катастрофално, со победа во наредното коло мора да качуваме морал и да сврземе серија..
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.914
Поени од реакции
8.788
^кога веќе дојде, може само среќа да му посакаме, како што читав, нема да има обавезен откуп, само право на откуп ќе имаме, одлично!!
Шарави му е падната формата, но сега е повторно во Италија каде што знае најдобро да игра и се надевам ќе ја повтори првата сезона кога играше за Милан :)


Жервињо за 19 факинг милиони у Кина, доколку е точно, Саба нека пие пиво од мене:D
 
Член од
13 март 2011
Мислења
1.939
Поени од реакции
1.930
^кога веќе дојде, може само среќа да му посакаме, како што читав, нема да има обавезен откуп, само право на откуп ќе имаме, одлично!!
Шарави му е падната формата, но сега е повторно во Италија каде што знае најдобро да игра и се надевам ќе ја повтори првата сезона кога играше за Милан :)


Жервињо за 19 факинг милиони у Кина, доколку е точно, Саба нека пие пиво од мене:D
Коа ке се земе све у свему Жервињо ни е најбољи играч , незнам што толку се радувате што ќе го дадеме...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom