Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
Луѓе дај кажете најсигурен начин за праќање на телефон од УСА до МК. И да кошта до 50 еу максимум шипингот.


Непотизам :D
1.USPS First Class Mail International - овој shipping ти е со real tracking number и до сега се нема случено нешто да не ми стигне од USA со овој вид на испорака а верувај порачувам многу работи од USA и строго барам со оваа испорака да биде.Мислам дека за телефон ке излезе и под 50 ЕУР shipping али не сум сигурен.Пратката ќе ти стигне во Македонска Пошта и од таму ке добиеш известување за да ја подигнеш откако ќе платиш 18% ДДВ.

2.USPS Priority Mail Express International - Уште посигурен shipping со real tracking number но за разлика од првиот пример двојно поскап и пратката нема да ти стигне во Македонска Пошта туку во некоја од претставништвата за брзи пратки во Македонија.(FedEX,UPS,DHL) и тие ке платат 18% ДДВ на државава(потоа ти ги плаќаш тие пари на нив + 2500 денари дополнителни трошоци ) и ќе ти го донесат пакетот дома .[DOUBLEPOST=1452826876][/DOUBLEPOST]
Ти образложија нешто или? Затоа што ја веќе го порачав ова па изгледа ќе треба да си спремам уште некој денар.
Да, ми кажаа дека во Македонија има доволно дистрибуција за SAMSUNG производи (Сетек,Техномаркет,Нептун,Т-Mobile итн) и дека.... ајде ќе го цитирам царинскиот службеник: Што треба ние да направиме на Македонскиве фирми ? Да ги ставиме клуч и готово завршена работа !!!
Му објаснив дека баш овој производ(бежичен полнач за брзо полнење) го нема во Македонија и дека никаде неможе да се нарача( во МК го има само стандардниот модел како ти што си го порачал и е околу 2000 денари во Т-Mobile ) али тоа воопшто не го интересираше.
Уморен сум веќе од ваквите однесувања на царинските службеници во МК али што да се прави ми требаат одредени производи кои за жал ги нема во МК.
 
Последно уредено:

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.599
Поени од реакции
2.220
1.USPS First Class Mail International - овој shipping ти е со real tracking number и до сега се нема случено нешто да не ми стигне од USA со овој вид на испорака а верувај порачувам многу работи од USA и строго барам со оваа испорака да биде.Мислам дека за телефон ке излезе и под 50 ЕУР shipping али не сум сигурен.Пратката ќе ти стигне во Македонска Пошта и од таму ке добиеш известување за да ја подигнеш откако ќе платиш 18% ДДВ.

2.USPS Priority Mail Express International - Уште посигурен shipping со real tracking number но за разлика од првиот пример двојно поскап и пратката нема да ти стигне во Македонска Пошта туку во некоја од претставништвата за брзи пратки во Македонија.(FedEX,UPS,DHL) и тие ке платат 18% ДДВ на државава(потоа ти ги плаќаш тие пари на нив + 2500 денари дополнителни трошоци ) и ќе ти го донесат пакетот дома .[DOUBLEPOST=1452826876][/DOUBLEPOST]
Да, ми кажаа дека во Македонија има доволно дистрибуција за SAMSUNG производи (Сетек,Техномаркет,Нептун,Т-Mobile итн) и дека.... ајде ќе го цитирам царинскиот службеник: Што треба ние да направиме на Македонскиве фирми ? Да ги ставиме клуч и готово завршена работа !!!
Му објаснив дека баш овој производ(бежичен полнач за брзо полнење) го нема во Македонија и дека никаде неможе да се нарача( во МК го има само стандардниот модел како ти што си го порачал и е околу 2000 денари во Т-Mobile ) али тоа воопшто не го интересираше.
Уморен сум веќе од ваквите однесувања на царинските службеници во МК али што да се прави ми требаат одредени производи кои за жал ги нема во МК.
Не ја подигнувај пратката ако не ти одговара. Ќе ти ги вратат парите а таа ќе се врати кај селерот.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
Не ја подигнувај пратката ако не ти одговара. Ќе ти ги вратат парите а таа ќе се врати кај селерот.
Познато ми е тоа али тоа не е поентата овде туку дека за овој производ не е царина 15% и 18% ДДВ.
Тие ставаат толкави давачки бидејќи според нив во МК го има овој производ и нема потреба да се нарачува од интернет и за да ги заштитат продавниците во Македонија ти мораш да си ги платиш тие големи давачки во овој случај за државава и другпат пет пати да размислиш дали да порачуваш такво нешто или едноставно да се помириш со работиве во МК и да си отидеш во некоја од македонските продавници за бела техника и што имаат тие за продажба тоа да си купиш односно да користиш производи кои се постари модели и не ја вршат истат функција како новите модели.Те ''опаметуваат'' односно извини ГИ ЗАШТИТУВААТ македонски продавници за бела техника.
 
Член од
14 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
7
18/01/2016 22:09 - Dispatch PreAlert to Macedonia MPC PMIH (KLIA) што значи знае ли некој?

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
112
Поени од реакции
23
здраво, имам порачано производ од ebay на 23,12,2015-платено, се....
после неколку дена го тргаат производот од ebay и после два дена се одјавува и продавачот.Пробав да го следам на тракинг, не даде никакви резултати и отворив request за производот и треба да чекам до 25,01,2016 одговор-имате ли друг предлог?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.055
Поени од реакции
6.380
kako da prijavam na ebay deka proizvodot ne mi e stignat a posleden datum mu e 20.1 da odam na toa Didn't receive ili kade treba?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
kako da prijavam na ebay deka proizvodot ne mi e stignat a posleden datum mu e 20.1 da odam na toa Didn't receive ili kade treba?
Или прво исконтактирај со продавачот или директно i didn't receive it, твој избор. А можеш да почекаш и до петок :)
 
B

bngj45

Гостин
Дали на ebay може да сe нарачува со visa картичка или мора со pay pal.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.458
Може и со виса, ама пак пејпел треба да имаш
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
58
Поени од реакции
8
Не, немора да имаш ПП, само трансакцијата се процесира преку ПП.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.458
Значи? Ако немаш ПП преку што ке се процесира трансакцијата
 

VisualBasic2008

Хобист
Член од
4 март 2012
Мислења
196
Поени од реакции
46
Вака.. имам порачувано од ибеј мали работи и стигаа се како што треба.. само едно најдов дека беше отворено (пакувањето) е сега не сум сигурен дали тоа од таму (што не ми се верува) или од поштата.. не сум сигурен дали да купам поскапи работи да не ми ги дигнат хахахха. Има некоја шанса така да направи МКД пошта?? :$
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Вака.. имам порачувано од ибеј мали работи и стигаа се како што треба.. само едно најдов дека беше отворено (пакувањето) е сега не сум сигурен дали тоа од таму (што не ми се верува) или од поштата.. не сум сигурен дали да купам поскапи работи да не ми ги дигнат хахахха. Има некоја шанса така да направи МКД пошта?? :$
Уште прашуваш дали има шанса :D Биди среќен и што ти стигнале :) Поголемите и поскапите работи секогаш нека ти ги испраќаат со препорачана пошта за да не ти ги дигнат.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.458
Не е отварано друже ниту од таму ниту од поштата, туку од царината.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom