88ми американски филмски награди (Оскари 2015, 28 Февруари)

Кој е вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    93
  • Гласањето е завршено на .

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.503
Поени од реакции
33.643
Искрено, не знам уште. И двата ми беа топ, а сакам да го гледам уште еднаш Revenant, и во кино. Плус, денес им се придодаде и Mad Max: Fury Road. Тоа се трите мои десетки во 2015-та.

А, и The Big Short не ми е уште гледан.[DOUBLEPOST=1453229027][/DOUBLEPOST]
Не бе, има уште многу, не е само тој. ;)
Au da me ubies nemase da pomislam deka ke ti naprai 5/5 kejf Mad Max. :D

Nogu jak film, ama realno ne e za vo trka za oskar.

Dzirni snimanje, da go cenis uste poise.
https://www.youtube.com/watch?v=U9kK-CbqH0k

Inaku Room okej e screenerot? :oops:
 
G

grande-juve

Гостин
Au da me ubies nemase da pomislam deka ke ti naprai 5/5 kejf Mad Max. :D

Nogu jak film, ama realno ne e za vo trka za oskar.

Dzirni snimanje, da go cenis uste poise.
https://www.youtube.com/watch?v=U9kK-CbqH0k
Зошо не е за Оскар? зашо е акција, а не некоја трогателна драма според вистински случки? Ги неам глеано уште Биг Шорт и Ревенант, али другиве номинирани без проблем ги шие in my book
 
W

wicked_1

Гостин
Зошо не е за Оскар? зашо е акција, а не некоја трогателна драма според вистински случки? Ги неам глеано уште Биг Шорт и Ревенант, али другиве номинирани без проблем ги шие in my book
Не заебавај не е комплетен филм, барем да имаше некое подобро запознавање со сторијата, ретроспектива на настани и слично..
Изгледа како некоја шорткат верзија.
 
G

grande-juve

Гостин
Не заебавај не е комплетен филм, барем да имаше некое подобро запознавање со сторијата, ретроспектива на настани и слично..
Изгледа како некоја шорткат верзија.
Запознаени се сите со Мед Мекс светот, јасно е овој дека е осамен воин, по мене непотребно ќе беше поопширно објаснуење, доста беа флешбековите... Си знаеше филмов точно шо сака да биде, од почеток до крај јака акција, адреналин, кинематографија, саундтрак, плус нешо шо е многу тешко во акциони филмови, да те натера да се грижиш за ликовите, поготово Шарлиз Терон... За мене без дилеми комплетна акција, а и акциите се филмови :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.360
Au da me ubies nemase da pomislam deka ke ti naprai 5/5 kejf Mad Max. :D

Nogu jak film, ama realno ne e za vo trka za oskar.

Dzirni snimanje, da go cenis uste poise.
https://www.youtube.com/watch?v=U9kK-CbqH0k

Inaku Room okej e screenerot? :oops:
Јас најмалку сакам акции и вестерни од филмските жанрови, всушност. Не се сеќавам на некоја акција која ми направила мерак, искрено. Морам да пробуричкам низ изгледаните филмови за да видам дали има некој таков. За овој, искрено, ни јас не се надевав. Цело време го одложував баш затоа што не сакам акции. Пред две-три недели почнав да го гледам, но по 10 минути од филмот морав да го исклучам зашто малиот го виде, се исплаши од еден од ликовите и не можев да го смирам. Денес искористив прилика додека спиеше, и искрено се изненадив. Не само од ефектите, приказната, сценографијата, туку и некои моменти ептен емотивно ги доживеав, а не можам ни сам да си објаснам зошто. :D За сега Room можеби ми е во благо водство пред Revenant, ама само заради изненадувањето кое го предизвика кај мене - од него па ептен не очекував да остави таков впечаток врз мене и да истури толку многу емоции. Ама се надевам дека ќе успеам да го гледам Revenant во кино, што може и ќе промени многу.

Од скринерите, реално само за Carol беше ептен катастрофа (btw, уште се чудам како Carol не доби номинација за најдобар филм покрај петте други), другите можат да пројдат, ако гледаш на помал екран. плус, драма/трилер е, нема ефекти и сценографија за која е неопходно филмско платно, ама, ти си знаеш.[DOUBLEPOST=1453233213][/DOUBLEPOST]
Запознаени се сите со Мед Мекс светот, јасно е овој дека е осамен воин, по мене непотребно ќе беше поопширно објаснуење, доста беа флешбековите... Си знаеше филмов точно шо сака да биде, од почеток до крај јака акција, адреналин, кинематографија, саундтрак, плус нешо шо е многу тешко во акциони филмови, да те натера да се грижиш за ликовите, поготово Шарлиз Терон... За мене без дилеми комплетна акција, а и акциите се филмови :)
Функционираше одлично и кај човек како мене, кој нема познавање од Mad Max светот. Јас воопшто немав проблем со приказната, а реков дека ме изненади позитивно факторот - емоции кој ретко може да се види во ваков филм. Одличен, одличен.
 
W

wicked_1

Гостин
Запознаени се сите со Мед Мекс светот, јасно е овој дека е осамен воин, по мене непотребно ќе беше поопширно објаснуење, доста беа флешбековите... Си знаеше филмов точно шо сака да биде, од почеток до крај јака акција, адреналин, кинематографија, саундтрак, плус нешо шо е многу тешко во акциони филмови, да те натера да се грижиш за ликовите, поготово Шарлиз Терон... За мене без дилеми комплетна акција, а и акциите се филмови :)
Пак, не го спорам жанрот, филмот го гледам како целина. Потребно е барем да ги има основите категории, тука немаше апсолутно никакво запознавање со сторија, да е prequel/sequel ќе сфатев, ама не е, оваа е комплетно нов Мед Мекс свет.
Филмот е предобра акција, ама не е материјал за оскар според мене само заради тоа.
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Запознаени се сите со Мед Мекс светот, јасно е овој дека е осамен воин, по мене непотребно ќе беше поопширно објаснуење, доста беа флешбековите... Си знаеше филмов точно шо сака да биде, од почеток до крај јака акција, адреналин, кинематографија, саундтрак, плус нешо шо е многу тешко во акциони филмови, да те натера да се грижиш за ликовите, поготово Шарлиз Терон... За мене без дилеми комплетна акција, а и акциите се филмови :)
Дoбрa глумa, мене нaјвеќе ми се дoпaднa феминистичкиoт мoмент :D
"We are not things."

Истo, имaм зaмеркa зa стoријaтa, прв пaт ми беше дa гледaм Mad Max и гo гледaв вo друштвo зoштo инсистирaa и се љубители нa aкции. Целo време прaшувaв кoј е oвoј, пa oд кaј сеa oвa, штo се случилo, зoштo вaкa, нишo јaснo не ми беше пa мoрaше нa пoчетoкoт дa ми дaдaт увoд :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Не се сеќавам кога другпат филм што излегол толку рано во годината да биде номиниран за најдобар филм, нели сите излегуваат горе долу два-три месеци пред оскарите.
 
G

grande-juve

Гостин
Не се сеќавам кога другпат филм што излегол толку рано во годината да биде номиниран за најдобар филм, нели сите излегуваат горе долу два-три месеци пред оскарите.
Си заслужил :). Мило ми е шо у случајов ептен признание му оддаоа(10 номинации), без разлика на жанрот и шо е блокбастер..

Истo, имaм зaмеркa зa стoријaтa, прв пaт ми беше дa гледaм Mad Max и гo гледaв вo друштвo зoштo инсистирaa и се љубители нa aкции. Целo време прaшувaв кoј е oвoј, пa oд кaј сеa oвa, штo се случилo, зoштo вaкa, нишo јaснo не ми беше пa мoрaше нa пoчетoкoт дa ми дaдaт увoд :)
Добро, тоа сепак било до овој филм конкретно, затоа што не е поврзан преку приказната со другите делови. Ја мислев во смисол на карактерот на Макс и на дистиопскиот свет со банди кои сакаат да ги контролираат работите што се вредни, тоа се' е исто/слично како и во претходните делови @wicked_1 . Иначе те сфаќам викед, али ја го видов ко нов Макс/филм во стариот свет на "Mad Max" ради тоа погоре што пишав, така да немав никаква потреба од објаснувања што и како се случувало(а и без тоа ќе немаше потреба, по мене) :)

@wot скринерите од Big Short и Carol не ми поминаа за минимален квалитет, Room гледлив ми беше.
 

Lenny

Seventh Son of a Seventh Son
Член од
16 февруари 2012
Мислења
335
Поени од реакции
406
Не се сеќавам кога другпат филм што излегол толку рано во годината да биде номиниран за најдобар филм, нели сите излегуваат горе долу два-три месеци пред оскарите.
абе лани нели беше Хотелот Будимпешта ептен рано мислам ????? инаку за заслужено е 100% и ме радува што старците од академијата мале почнале да гледаат out of the box и конечно различен тип на филм да има толку номинации
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Си заслужил :). Мило ми е шо у случајов ептен признание му оддаоа(10 номинации), без разлика на жанрот и шо е блокбастер..
.
Ептен заслужено и затоа ме чуди што е во категорија за најдобар филм, не личи некако на академијата :) ама нека продолжи трендот, ни требаат вакви филмови, никако спотлајтовците на вот :icon_mrgr:
абе лани нели беше Хотелот Будимпешта ептен рано мислам ????? инаку за заслужено е 100% и ме радува што старците од академијата мале почнале да гледаат out of the box и конечно различен тип на филм да има толку номинации
Не ми текнува за него дали беше во номинација за најдобар филм...
 

Lenny

Seventh Son of a Seventh Son
Член од
16 февруари 2012
Мислења
335
Поени од реакции
406
Ептен заслужено и затоа ме чуди што е во категорија за најдобар филм, не личи некако на академијата :) ама нека продолжи трендот, ни требаат вакви филмови, никако спотлајтовците на вот :icon_mrgr:

Не ми текнува за него дали беше во номинација за најдобар филм...
Screenshot_1.png
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.360
Не се сеќавам кога другпат филм што излегол толку рано во годината да биде номиниран за најдобар филм, нели сите излегуваат горе долу два-три месеци пред оскарите.
Ако не се лажам, последен таков филм, кој излегол рано, а зел Оскар беше Гладијатор. А инаку, номиниран има по некој секоја година: лани Grand Budapest Hotel и Whiplash, на пример.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.360
Бидејќи завршив со номинираните за најдобар филм, еве прв update од мене, со моите фаворити во категориите кај што сум изгледал сѐ:

ФИЛМ: Тука имам топ 3, всушност. Иако Room најмногу допре до мене (за сега. сакам The Revenant да го погледнам и на кино), сепак би се радувал кога било кој од нив би го освоил Оскарот:

1. The Room
2. The Revenant
3. Mad Max: Fury Road

следуваат уште две супер-филмчиња што ептен ми се допаднаа:
4. Brooklyn
5. The Martian

два ОК, но не донесоа сѐ баш онака како што замислував и посакував:
6. Bridge of Spies
7. Spotlight

и Beasts of the Southern Wild на годината:
8. The Big Short

РЕЖИЈА: Исто како погоре, со тоа што овој пат со изменет редослед:

1. Ињариту за The Revenant
2. Џорџ Милер за Mad Max: Fury Road
3. Лени Абрахамсон за Room

Том Меккарти и Адам Меккеј не ја заслужија ни номинацијата тука, а не пак Оскар.

АКТЕР ВО СПОРЕДНА УЛОГА: Овде немам топ 3, туку само еден фаворит:

1. Силвестер Сталоне во Creed
ОК беа и:
2. Марк Руфало во Spotlight
3. Марк Рајланс во Bridge of Spies

а ништо посебно:
4. Том Харди во The Revenant
5. Кристијан Бејл во The Big Short

АДАПТИРАНО СЦЕНАРИО: Овде не можам да говорам за добри адаптации, зашто немам читано ништо од изворниот материјал, но ако ги гледам како оригинални дела, имам два фаворити:

1. Brooklyn
2. Room
- прекрасни реплики! Воведната од детенцето беше WOW! А и повеќето други негови.
сосема задоволителни беа и:
3. Carol
4. The Martian

лошо:
5. The Big Short

PRODUCTION DESIGN: Е тука не можам воопшто да зборувам од аспект кој production design-ер е најдобар (не се чувствувам компетентно и способно), па ај, од аспект кој филм мене ми беше најдобар:

1. The Revenant
2. Mad Max: Fury Road
3. The Martian
4. The Danish Girl
5. Bridge of Spies


КОСТИМОГРАФИЈА: Овде еден отскокнува од останатите по оригиналноста:

1. Mad Max: Fury Road
иако одлични костими имаше и во:
2. Cinderella
и во:
3. The Danish Girl
4. Carol
5. The Revenant
 

Kajgana Shop

На врв Bottom