Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Има апдејт на сајтот за проверка на преписките , додадено е подоле поле за тие преку конзулат.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Има апдејт на сајтот за проверка на преписките , додадено е подоле поле за тие преку конзулат.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Jas si vidov seuste nema info za.mojata prepiska ama mn glupo go napravija ova so pregledi na prepiskite :/
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
decki izvinite offtopic sto pisuvam no imam edno prasajne.
Treba da odam za svajcarija mesecov i imam bg i mk pasos. Kaj nas koj pasos go pokazuvam a koj vo svajcarija?
Na nasa granica Mk pasos, sekade posle patuvas so Bugarskiot[DOUBLEPOST=1453215145][/DOUBLEPOST]
Se soglasuvam ako nekoj kazuvaat deka moze I so licna bg karta no ne e loso I pasoso da si go imas v djeb za sekoj slucaj zosto ne znajs koga I kade ke ti pobaraat pasos sepak odis vo dr drzava
So licna karta moze da patuvaat gragjanite na drzavite sto se vo Shengen, a Bugarija seuste ne e vo Shengen, taka da obavezno mora pasos
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Na nasa granica Mk pasos, sekade posle patuvas so Bugarskiot[DOUBLEPOST=1453215145][/DOUBLEPOST]
So licna karta moze da patuvaat gragjanite na drzavite sto se vo Shengen, a Bugarija seuste ne e vo Shengen, taka da obavezno mora pasos
Ne e tocno. Na teritotija na EU i drzavite sto ne se vo eu moze da se vleze so licna karta
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ ОНИЕ КОИ СЕ ПРЕКУ АМБАСАДА:

Денес околу 8,30ам им пишав маил на министерство за правосудие дека неможам да си ја следам преписката поради тоа што го имам само бројот на преписката кој е хххх/година. Побарав информација како да проверувам на новиот систем. Пред некој 30 минути значи некој 5 работни часа подоцна ми вратија со кој број ми е молбата и кој е бројот на мојата преписка со тоа што имаа и наведено кој број каде да го пишам (во случај да не сум видел на форумов кој број каде иде да не замарам по милион пати со исти прашања :) )


Маилот беше испратен на следнава адреса:
bgcitizen@justice.government.bg

Subject: Липсвашта информација за проверка на статуса

Body na mailot:


Здравејте,
Казвам се Ime Prezime и кандидатствах за б'лгарско гражданство в б'лгарското посолство в Скопие. Молбата ми беше предадена на 3-ти јануари 2014(datata koga ste bile na intervju) и беше интервјуиран в с'штото време. Номер'т на мојта преписка е 43xx/2014(brojot sto vi go imaa dadeno od ambasada za koj sto gledavte do sega). С новата система за проверка ми трјабва ПИН номер, којто не е бил предоставен на мен. Аз лјубезно ве питам, ако може да ми предоставите тази информација и как мога да проверја статуса.

Доп'лнителна информација, којато ште провери самоличността ми:
Име: Ime
Фамилија: Prezime
ЕГН (македонски): embg(makedonski)
Име на баштата: tatkovo ime
Име на мајката: ime na majkata

Благодарја,
Ime Prezime
Јас изгледа немам среќа,Го пишав ова веднаш кога го објави но до сега нема никаков одговор :(
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Osven sto jas poznavam luge koi patuvaat samo so licna karta istoto go ima i sekade na internet
За п'туване в рамките на Европејскија с'јуз, страните влизашти в Шенгенската зона и Обштата зона за п'туванија, както и в Албанија, Босна и Херцеговина, С'рбија, Черна гора и Република Македонија , б'лгарските граждани не са дл'жни да носјат паспорт, а могат да използват само своите национални лични карти.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
82
да имаат направено update на страната за проверка и ми го пишува ова:
Молбата Ви е уважена. Вашата преписка е вклјучена в Указ 181 от 2015 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
31
Поени од реакции
56
да имаат направено update на страната за проверка и ми го пишува ова:
Молбата Ви е уважена. Вашата преписка е вклјучена в Указ 181 от 2015 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.[/
koja godina si i koj broj
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
41
druze ti ke bides od prilika nomvri 100%
27 oktomvri :)[DOUBLEPOST=1453220305][/DOUBLEPOST]
Оние кои поднесоа произход на почеток од декември 2015 год. ги закажаа на интервју дури во јули/август 2016. Моја проценка е кога би отишол сега, ќе те закажат дури во септември/октомври 2016.
Vo pravo bese jas deneska bev da podnesam dokumenti za intervju, i mi zakazaa na 27/11
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Moжи некој да даде линк од новиот систем за проверка?Фала многу!!!
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Ne e tocno. Na teritotija na EU i drzavite sto ne se vo eu moze da se vleze so licna karta
Ne e tocno, cicko mi patuva so bg pasos, a drzava sto ne e vo shengen pokraj licnata karta mora da ima i pasos, a granica nema sansa da pomines so bugarska licna karta, garantiram za toa
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom