Ладно цедени масла

C

cige

Гостин
Купив едно лелено од Биокосмос, има вкус на бензин. Сите се такви?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
И јас често го купувам Монини... само нели е сомнително како таа иста амбалажа ја користат повеќе разни видови на ладно цедени масла?

Можеби се работи за ист увозник кој увезува во висковолуменски садови, па преточува во амбалажа за продавање на мало... ама некако сомнително ми е тоа, истото шише го имаат најголемиот број на маслата.

На крају краева, ако не е оригинална амбалажата кој ја контролира веростојноста дека тие масла се навистина тоа што се декларирани на амбалажата? (која патем е некако аматерски направена)
Можеби ни Л нема од ладно цедење во тие масла. Знам знам, тоа е изборот - ама мене не ми се допаѓа работава. Има нешто матно во сето тоа.
Монини е зелено цело време , што кажува дека не е природно без конзерванс . Природното маслиново масло е зелено само околу месец-два , колку и да е затемнето и затворено , после тоа оксидира и пожолтува . Италијанските масла се за класа полоши од грчките особено критските .
Пред 50-60 тина години сусамовото и афионовото масло беа скоро единствени масла на нашиот пазар , со турскиот назив ( шарлаган).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Природното маслиново масло е зелено само околу месец-два , колку и да е затемнето и затворено , после тоа оксидира и пожолтува . Италијанските масла се за класа полоши од грчките особено критските .
Твој предлог за маслиново масло?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Најдобра варијанта е ако имаш некого на Крит околу нова година да си порачаш 10-15 литра дирекно од познат произведувач. За жал и мене ми се пракина таа линија на снабдување . Втора по квалитет варијанта е да се снабдуваш во Солун ама да внимаваш маслото да е од островите , Крит и областа на Ханија препорачливо. Трета , која ја користам јас е Лидл , има таму канти 5 литра критско масло. Во првата варијанта 100% си сигурен дека имаш вистинско ладно цедено масло од избрани маслинки , втората варијанта е пак ладно цедено ама од различни маслинки од еден регион е сега зависи и од трговецот ама тука ништо не можеш , се е до среќа. Третата варијанта е малку понеквалитетно масло ама најлесно достапно .
Знам дека е најлоша од овие варијанти ама пак е подобра од италијанските .
Едно запамти , цената е репер за квалитетот , нема добро ладно цедено маслиново масло за 5 евра литар .
 
Член од
13 септември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Зошто нерафинирано ладно цедено масло?
Ладно цеденоте масла се многу поздрави од рафинираните масла, од причина што содржат многу есенцијални масни киселини, витамини, амино киселини, лецитин и минерали кои и ги нема во рафинираните масла.
За разлика од ладно цедените масла, рафинираните масла при процесот на производство хемиски и термички се третираат пришто се губат многу од хранливите вредности.[DOUBLEPOST=1505309508][/DOUBLEPOST]На овој линк може да си порачате свежо да ви исцедат масло од било кои маслодајни семенки.
https://www.facebook.com/Bio-at-114398465904205/[DOUBLEPOST=1505309572][/DOUBLEPOST]
Купив едно лелено од Биокосмос, има вкус на бензин. Сите се такви?
На овој линк може да си порачате свежо да ви исцедат масло од било кои маслодајни семенки.
https://www.facebook.com/Bio-at-114398465904205/
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали ако се чува правилно може да се користи и после рок?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали ако се чува правилно може да се користи и после рок?
Може ама не е добро за тебе, голем дел од маслата се оксидирани уште во време на производство, после рок тнко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom