Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
The Lobster - тоа е тоа, го очекувам година- две откако ја најавија кратката содржина на филмот затоа што ми беше ебено предобро јака! И те како филмот има длабока содржина во него околу двојките, потрагата по својата сродна душа и сл. Самата атмосфера, генијалната грчка музика попратена во позадина, сценариото топ, глумците генијално одбрани, тотално чист погодок од секој агол, Јоргос е скриен талент кој допрва ќе се докажува! 9/10 и моментално во топ 3 кај мене за 2015! Сакам забегани филмчиња!


45 Years - добар навистина, крајот беше предобро направен, па и говорот на сопругот... можна номинација за Шарлот, фацијалните експресии, сета таа емотивност и болка, одлично!

The Danish Girl - еден од послабите на Том Хупер, не знам зошто океј ми беше филмот, глумата на Алисија Викандер фантастична, девојката си грми кај и да глуми... Еди ќе лапа номинација, можен Оскар, ама не тврдам ништо се додека не го изгледам во целост Лео! Не очекував таков крај, мислев дека ќе има некоја среќен крај иако не знаев ништо за самата сторија. Очекувам Том Хупер во идниот филм оригинално сценарио некое, доста беше со адаптации и базирани врз вистинска приказна. 7/10
 
B

Blade Torch

Гостин
Стрејт Аута одличен. Далеку сум од познавање рап и почетоците негови, ем информативно ми делуваше, ем ме изненади, посебно од глумата. Риспект \м/
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.649
Поени од реакции
38.837
samo ja ke ostanam nezadovolen od martian..
ne znam so tolku vidovte
ebate dokumentarecot
interstellar > 50 light years > martian
ти што виде у интерстелар? интерстелар е кружење околу стол у буквална смисла, а мартиан за разлика е интересен, плус е пореален и е поблизок до публиката, не треба да си професор по физика да го сфатиш некои работи кои не се ни докажани.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
ти што виде у интерстелар? интерстелар е кружење околу стол у буквална смисла, а мартиан за разлика е интересен, плус е пореален и е поблизок до публиката, не треба да си професор по физика да го сфатиш некои работи кои не се ни докажани.
:icon_lol:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Once upon a time there was a crooked tree and a straight tree. And they grew next to each other. And every day the straight tree would look at the crooked tree and he would say, "You're crooked. You've always been crooked and you'll continue to be crooked. But look at me! Look at me!" said the straight tree. He said, "I'm tall and I'm straight." And then one day the lumberjacks came into the forest and looked around, and the manager in charge said, "Cut all the straight trees." And that crooked tree is still there to this day, growing strong and growing strange.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.563
Сабајле додека одев кон работа, на телефон налетав на статија на Indiewire за најризичните режисерски потези во 2015. Не можам да ја најдам сега, само ако можам ќе се сетам на некои од ризиците кои ги презеле:
-Јафар Панахи го снимил Taxi во Иран, иако во 2010 бил забранет и уапсен од иранската влада заедно со целата своја фамилија заради наводно ширење пропаганда против нив во неговите филмови.
-Ињариту и Лубецки го снимиле целиот The Revenant само на дневна светлина
-Son of Saul бил снимен комплетно во гро-план
-Tangerine - снимен со iPhone 5
-Victoria - снимен во еден долг shot од 140 минути.
-Plemya - снимен на јазикот на глувонемите, без subtitle

Мислам дека имаше уште, ама не ми текнуваат. Ова стварно година на ризици. :P
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Сабајле додека одев кон работа, на телефон налетав на статија на Indiewire за најризичните режисерски потези во 2015. Не можам да ја најдам сега, само ако можам ќе се сетам на некои од ризиците кои ги презеле:
-Јафар Панахи го снимил Taxi во Иран, иако во 2010 бил забранет и уапсен од иранската влада заедно со целата своја фамилија заради наводно ширење пропаганда против нив во неговите филмови.
-Ињариту и Лубецки го снимиле целиот The Revenant само на дневна светлина
-Son of Saul бил снимен комплетно во гро-план
-Tangerine - снимен со iPhone 5
-Victoria - снимен во еден долг shot од 140 минути.
-Plemya - снимен на јазикот на глувонемите, без subtitle

Мислам дека имаше уште, ама не ми текнуваат. Ова стварно година на ризици. :P
Изгледај го видеово од кинематографот на Dark City, The Martian, Alien:Covenant. Баш кажува како во иднина не би било воопшто чудно доколку излезат филмови снимени во "телефон" формат наместо досегашниот landscape (16:9) стандард. Збори и за други работи, интересно е за гледање.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Victoria е предобар филм. Многу ми е јак концептот снимање филм наеднаш, а баш убаво се вклопува и додава на интензитетот во ваков трилер. Не можеш да трепнеш, нема „пауза-кадри“ и е прав ролеркостер, што од настани, што од емоции. Глумата совршентство. Најдобар филм за 2015 според мене.

Викторија (Лаиа Коста) е најсимпатичната и најслатка девојка што сум ја видел во последно време. Таква неодолива насмевка, да се стопиш.:love:

 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Го глеав Martian вчера па глеам го споредувате со Interstellar па ај и него да го изгледам иако не поштувам вакви филмови ич.
Добар е Интерстелар, малце досаден на моменти, напорен и тежок ама генерално како филм е боље од Мартиан иако овој вториов е поинтересен за гледање, по лабав.
Ако би бирал уште еднаш кој од нив два да репризирам тогаш дефинитивно Мартиан. Доволно ми е еднаш во животов Интерстелар. Т.е може и ќе го глеам пак... во 2030та година на МТВ секој викенд реприза. :icon_mrgr:
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Имаше од Златикевичиус некои фан факти за филмови, и имаше нешто и за Викторија, па еве да додадам и јас нешто што го најдов на нет:
- Освен што е филмот во еден кадар, цели 140 мин.
Истиот е сниман само 3 пати. На третиот пат, за малце пак ќе ја утнеле, посебно на делот кога идат со колата и Викторија(Лаиса Коста) го утнала патот, па режисерот викал од багажник да запрат, ги фатило општа паника. После во постпродукција му го избришале гласот.
- Поголемиот дел од филмот е импровизиран, т.е разговорите меѓу глумците.
- Повеќето глумци се аматери и ова им е прво значајно дело.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
Само што го изгледав The Lobster. Многу, многу чуден филм. Ме потсетува помалце на форумов...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom