Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.751
Поени од реакции
4.102
Ako vi trebaat gumeni amortizeri mozat odlicno da posluzat onie sto gi izoliraat auspucite kaj kolite od karoserijata. Obicno se praveni od kvaliteten materijal koj izdrzuva toplina, sol, voda , dolgotrajni se i eftini.
Inace ako stavite los amortizer ce dobiete obraten efekt od onoj za koj se nameneti.
Moe licno mislenje e deka i ne se neophodni ovie gumeni amortizeri ako e montazata pravilna, bidejci i onaka glavniot krivec za vibraciite e kompresorot, koj vece ima svoi podloski od guma i e dovolno prigusen. Vo teorijata na oscilacii e poznato deka dodavanje na uste edni amortizeri pokraj postoeckite go nosi sistemot vo nekoi drugi sostojbi na visi harmonici ili vo rezonanci. Dobar primer e kamionsko ili avtobusko vozacko sediste koj ima svoj individualen sistem za prigusuvanje na vibraciite. Kamionot amortizira na gumite, potoa na amortizerite na sasijata i vozacot na ova sediste. Ste primetile na neramnina vozacot prodolzuva da se lula so amplitudi mnogu pogolemi od onie na karoserijata.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.811
Поени од реакции
32.903
@tzlatko како што напишав погоре јас климите ги ставив на L профили, под еркерите на вториот спрат (заради заштита од дожд, и други причини). L профилите се прецизно нивелирани, и цврсто заштрафени во столбовите под фасадата. Засега само Lomo-то го користам, Toшибата тек треба да почнам, и баш ме интересира дали и таа ќе произведува такви вибрации.

Интересни моменти:
- Звукот се слуша само приквечер, и тоа само во неделиве откако навистина залади (а климата се користи веќе пар месеци). Дење не се слуша ништо (повисоки се температурите).
- Звукот понекогаш личи на далечен авион во слетување, :D но најчесто како зуење на прилично ниски фрекфенции (како од јак бас).
- Надвор не се слуша ништо, но внатре и тоа како се слуша.

Сето ова ме наведува на размислување дека се работи за резонанци произведени од вибрации на компресорот при појако оптеретување. Можеби причината е тоа што L профилите се заштрафени директно во столбовите. Да беа класични држачи, монтирани на ѕид, претпоставувам дека самиот ѕид би амортизирал помалку звучно.

Нејсе, значи ако веќе имам звучно сметање - не гледам што би си направил проблем со поставување на silent block-ови (гумици). Најпосле постапката е лесно реверзибилна. ;)
Единствено можеби би заварил пар странични профили (да не „одшета“ климата, ако некогаш се искинат гумите од silent block-овите).
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.751
Поени од реакции
4.102
@Vanlok
Nema da pogresis ako stavis gumici i "vidis" sto ce se sluci. Oscilaciite se "sejtan" rabota i epten mnogu interesen del od fizikata.
Kompresorot e proizvoditelot na vibracii, a zidot ima svoi sopstveni oscilacii (kako i vsusnost sekoe telo vo prirodata), kako sto se priblizuvaat vrednostite na frekfrenciite na kompresorot i zidot i stanuvaat se pobliski, taka i amplitudite (vibraciite) se zgolemuvaat. Vo slucaj na nivni ednakvi frekfrencii doadja do REZONANCA i ogromni amplitudi koi mozat da go srusat zidot ( za sreca ova e mnogu retko, no ostvarlivo).
Inace ne e dobro da se strafat gornite dva strafa od nosacite ( tie se i najoptovareni na izvlekuvanje, dodeka dolnite se pritisnati do zidot) za betonskite erkeri, so sto se prenesuvaat oscilaciite na celiot zid (pogotovo so metalni tipli).
Inace gumicite imaat metalen del vo vnatresnosta pa nema opasnost deka po stareenjeto ce se raspadnat i ce se pomesti klimata, tuku ce dopira metal na metal, taka da nema potreba od stranicni profili.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.811
Поени од реакции
32.903
Inace ne e dobro da se strafat gornite dva strafa od nosacite ( tie se i najoptovareni na izvlekuvanje, dodeka dolnite se pritisnati do zidot) za betonskite erkeri, so sto se prenesuvaat oscilaciite na celiot zid (pogotovo so metalni tipli).
Посебно горните два штрафа се предимензионирани (такви му се најдоа на комшијата), секој поединачно има носивост од над 200кила. Но покрај тоа што се јаки, очигледно е дека и одлично пренесуваат вибрации.



@Vanlokkako sto se priblizuvaat vrednostite na frekfrenciite na kompresorot i zidot i stanuvaat se pobliski, taka i amplitudite (vibraciite) se zgolemuvaat. Vo slucaj na nivni ednakvi frekfrencii doadja do REZONANCA i ogromni amplitudi koi mozat da go srusat zidot ( za sreca ova e mnogu retko, no ostvarlivo).
:eek: :confused:


@Vanlok
Inace gumicite imaat metalen del vo vnatresnosta pa nema opasnost deka po stareenjeto ce se raspadnat i ce se pomesti klimata, tuku ce dopira metal na metal, taka da nema potreba od stranicni profili.
Дали си сигурен дека горниот и долниот навој се (метално) споени меѓу себе? Нели тогаш со таква цврста врска се губи смислата на целата работа и улогата на гумата (абсорбција на вибрации)?

Тогаш исто му доаѓа да ставам слој гума меѓу носачите и подножјето на климата, и потоа повторно да заштрафам... Јас мислам дека тие сајлент блокови се гуми во кои има залиено пар метални навои - кои немаат директен контакт меѓу себе, туку ги држи гумата. Така гумата ги амортизира вибрациите.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.751
Поени од реакции
4.102
Nema metalen del so navoj vo amortizerot, tuku samo metalno cevce zalieno vo gumata no ponisko od gumata i koga go stegas ne se dopira metal na metal, tuku moze posle nekoe vreme toa da se sluci ako ne e kvalitetno. Zatoa mozes da koristis ova od avto delovi -drzac za auspuh.....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.811
Поени од реакции
32.903
Штом знаеш - знаеш. Јас само теоретизирам... На крајот на краиштата јас секако ќе морам да пробам, или со тие автомибилските (наводно ауспусите за Рено биле со такви гумици) - или Kodus ако понуди нешто поквалитетно.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Aj koga podigas tenzii da ti odgovoram adekvatno, ti ocigledno si prost pabotnik ako uopste rabotis, taka da izgleda si nemal kontakti so inspekcii, vo slucaj da ne si zadovolen so dobienoto ako odis vo pazarisna po staro kazano, segasna finansova, doagaat so tebe na lice mesto ili pravat zapisnik, prijaveniot obicno ke go krka debelo. Vo Setek ti se plasat od senkata ako odis da prijavis defekt, a ne pa da vlezes so inspektor. Zakonski e loso so mora da go popravat vo rok od mesec dena i da ti go vratat ili da ti go zamenat so nov, sto vo slucaj na klima e malce zaebano no vo sekoj slucaj si zastiten 100%, taka da ako nesto funkcionira vo drzavata toa e bogami inspekcijata. I ne ti e kriva Danska sto ti ne si izlegol podaleku od kontejnerot u ulica.
Ti ostanav dolzen, slozen coveku.
Ne digav tenzii, ama izgleda te "pogodi" neshto vo nervot. Da, prost rabotnik sum, bidejki rabotam prosto, eve duri sega uspeav da odgovoram. Vo Setek ti se plashat od senkata AMA ako ti "slozen coveku" imash potreba od tie inspekcii da se zalish, zavrshi rabota, ke si ostanesh doma na greenje so panel i so milionski smetki.
I Danska ne mi e kriva "slozen coveku", jas bev tamu, ziveev i rabotev i povtorno ke ziveam i rabotam tamu. Cela sreka "slozen coveku" shto mojot kontejner e stacioniran daleku, bidejki spored tebe "slozen coveku" od toj kontejner ne sum bil podaleku.
Koj seljak si, ne si svesen.
Im se izvinuvam na ostanatite clenovi na ovaa ceneta tema na forumov, shto ova beshe nadvor od temata.[DOUBLEPOST=1451161159][/DOUBLEPOST]
Prasav cisto da dobieme pretstava kako raboti Daikin na Auto mod, sto po moja nekoja pretpostavka e deka raboti slicno kako Gree masinite, a toa znaci ako ima razlika vo T pogolema od 2 stepena ona fino ke si zalaufa na pojaka brzina (4/5) dur ne vleze na usisnata strana vo 1stepen od zadadenata i posle ke si namali izduv na 1va/2ra brzina. So dobri prozori i bez znacitelni gubitoci vo prostorijata i na postignata zadadena T nema ni da ima potreba pokasno da menuva u 3ta/4ta.
Ako luftiras nekogas i go oladis prostorot bas pusti ja na Auto pa kazi kako se ponasa i dali jako duva na pocetokot.
Ja imam Mitsa (dodusa 3,5ka) i sum luftiral navecer, do 19C ke padne vnatre T i na zadadena 24 ona ne ukljucuva na 3ta ili 4ta brzina nego si duvka u 1va 2ra sto mene ne mi se dopagja posto ke i treba doolgo vreme, mozebi i saati da ja postigne taa zadadena od 24. Zadadena od 24 pak znaci deka na tavan kaj sto e usisot ke bide 24, sto pak vo prostorot vnatre na 1,5m visina mereno ke dade nekoi 22C ili 23C.
Auto modot da funcionira e bitna rabota, zosto sevkupno na krajot dava i pomala dnevna/mesecna potrosuvacka, bas onaka optimalna, zasto na manuelno ona konstatno trosi nekoja odredena vataza.
Mitsata moja, ja rabotam na auto celo vreme. Na maximum brzina dosega ima duvano samo minata godina, okulu nova godina koga nadvor beshe nekoi -20. Znaci koga imashe mnogu golemi toplotni zagubi. Bash edna vecer tolku silno duvashe shto me razbudi (klimata e na nekoi 5 metra od mojata glava, dodeka spijam).[DOUBLEPOST=1451161233][/DOUBLEPOST]
Mene pa vidis toa jako duvanje mi e najlosata rabota duri mislam i glava me podzaboluva od toa. Toa so mitsava tvoja sto bi ostanala da postignuva u prva i vtora (pretpostavuvam toa e taka softverski kaj niv poradi ostvaruvanje pogolema ekonomicnost) mene na primer bi mi se svigjalo bez razlika sto podolgo vreme bi postignuvala zadadena T, go spomnuvam ova kako eden dodaten moment a toa se vkusovite koi duri i vo tehnikava edna marka i model moze da ja izdignat ili spustat vo neciv rejting.
Se slozuvam so tebe
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Prasav cisto da dobieme pretstava kako raboti Daikin na Auto mod, sto po moja nekoja pretpostavka e deka raboti slicno kako Gree masinite, a toa znaci ako ima razlika vo T pogolema od 2 stepena ona fino ke si zalaufa na pojaka brzina (4/5) dur ne vleze na usisnata strana vo 1stepen od zadadenata i posle ke si namali izduv na 1va/2ra brzina. So dobri prozori i bez znacitelni gubitoci vo prostorijata i na postignata zadadena T nema ni da ima potreba pokasno da menuva u 3ta/4ta.
Ako luftiras nekogas i go oladis prostorot bas pusti ja na Auto pa kazi kako se ponasa i dali jako duva na pocetokot.
Ja imam Mitsa (dodusa 3,5ka) i sum luftiral navecer, do 19C ke padne vnatre T i na zadadena 24 ona ne ukljucuva na 3ta ili 4ta brzina nego si duvka u 1va 2ra sto mene ne mi se dopagja posto ke i treba doolgo vreme, mozebi i saati da ja postigne taa zadadena od 24. Zadadena od 24 pak znaci deka na tavan kaj sto e usisot ke bide 24, sto pak vo prostorot vnatre na 1,5m visina mereno ke dade nekoi 22C ili 23C.
Auto modot da funcionira e bitna rabota, zosto sevkupno na krajot dava i pomala dnevna/mesecna potrosuvacka, bas onaka optimalna, zasto na manuelno ona konstatno trosi nekoja odredena vataza.
Eve da konkretiziram za prasanjeto znacidenes okolu 10h (soncevo bese okolu 8-9C nadvor neli) duvanjeto si bese ko uvek u vtora brzina otvoriv provetriv okolu 3min se spusti T od 24C na okolu 22C, go postaviv duvanjeto vo Auto i odma klimata pocna da duva vo visoka brzina dali 5ta ili 4ta nemozam da kazam so sigurnost zasto nema svetlosen indikator na panelot na ovoj model zatoa e i budzeten neli ama sekako silno duvase i za mnogu brzo vreme postigna zadadena T (25C) i posle spusti ama ne vo spora najverojatno vo 3ta brzina i taka odrzavase (sto mene ne mi se svigja). Posle onaka mi tekna da spustam za eden stepen zadadena T odnosno na 24C i ona sto se desi e klimata prestana da duva (poshto imase postignata T 25C neli) i odma napravi eden mini defrost iako sakjeto ne bese zamrznato niti imase fateno mraz barem vizuelno od nadvor ko sto gledav. Standardno pravi defrost koga zdravo ke se "zabeli" i trae okolu 8min, ovoj maliov defrost traese ne poveke od 3-3.5min i posle si prodolzi so odrzavanje na T so manuelno vrakjanje od moja strana pak vo omilenata mi 2ra brzina. Koga postignuvase so auto zadadena T povlece negde 1400W i posle namali. I da zavrsam vo postot kade sto navedov deka odrzava T so okolu 700W ke se popravam zasto e sepak okolu 600W (na poladno nakaj 700W na potoplo okolu 500W).
Ete od prva ruka info za "Makvent" :D
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Монтажа на gree ucrown18 ...може да збориме за gree било што , меѓутоа климата е страшна. Сум монтирал што не ти не и слободно можам да кажам дека климава вреди секој денар вложен во неа. Дува неверојатно жешко а тивка е што не се ни слуша ( на двапати проверував дали уклучил компресорот )Салон од 40 м2 го загреа ( дури неподносливо топло) за 20 мин. Ако на некој му треба некоја додатна информација околу климава, слободно прашајте.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Цена на климата ако може да видиме колку е економично?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
20151227_151336.jpg 20151227_150913.jpg 20151227_150921.jpg 20151227_150906.jpg здраво,и јас да споделам како работи mitsubishi fh35.Температура на далечинското подесена на 23 степени,2 брзина на вентилаторот е од 07 до 23,а од 23 до 7 часот е на аutо вентилаторот подесен и температурата се намалува на далечинското на 19 степени.Од потрошувачката сум многу задоволен што можи да се види и од сликите.Отприлика излегува 400 вати просек на 1 час,а денарите 437 се дури и помалку затоа што на мерачот можиш да подесиш скапа и ефтина тарифано неможиш да направиш неделата дека цел ден е ефтина. Минатата сметка со клима и без излезе разлика само 1300 ден грубо бидејки тогаш немаву мерач за потрошувачка. Кога имаше магла вода при дефрост течеше како од да тураш со шише :), но сега прави само мали дефрости од само минута или две иако нема мраз на надворешната единица.
20151227_151336.jpg 20151227_150913.jpg 20151227_150921.jpg 20151227_150906.jpg ше д5ека надворешнат 20151227_151336.jpg
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
диме1978 од каде ја имаш набавено метеоролошката станица и колку ја имаш купено? Да не ти е случајно од http://www.loging.mk пошто имам гледано таму една слична.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Монтажа на gree ucrown18 ...може да збориме за gree било што , меѓутоа климата е страшна. Сум монтирал што не ти не и слободно можам да кажам дека климава вреди секој денар вложен во неа. Дува неверојатно жешко а тивка е што не се ни слуша ( на двапати проверував дали уклучил компресорот )Салон од 40 м2 го загреа ( дури неподносливо топло) за 20 мин. Ако на некој му треба некоја додатна информација околу климава, слободно прашајте.
Kolku e dolga instalacijata na cevkite,gledam bajagi dolgo e.

Kolku pari e klimava?

Moze za cenava i vo pp.
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
диме1978 од каде ја имаш набавено метеоролошката станица и колку ја имаш купено? Да не ти е случајно од http://www.loging.mk пошто имам гледано таму една слична.
Да од логинг ми е купена те порачана преку нивната интернет страна. Логинг се коректни. А мерачот го порачав од ддсторе,кои сеуште се со македонски менталитет заеби го муштеријата. Порачуваш поскапо нешто,а добиваш од поефтиното и одма по твојата жалба ги пресменуваат сликите и ти велат грешка во сликите. Сега на ддсторе има 2 мерачи на портошувачка со иста слика но со различна цена. Типична Македонска Работа :) . Мислам дека цената беше околу 1500 ден.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Да од логинг ми е купена те порачана преку нивната интернет страна. Логинг се коректни. А мерачот го порачав од ддсторе,кои сеуште се со македонски менталитет заеби го муштеријата. Порачуваш поскапо нешто,а добиваш од поефтиното и одма по твојата жалба ги пресменуваат сликите и ти велат грешка во сликите. Сега на ддсторе има 2 мерачи на портошувачка со иста слика но со различна цена. Типична Македонска Работа :) . Мислам дека цената беше околу 1500 ден.
Sigurno mozes kaj meracot na struja da napravis vo settings da ti bide i vo nedela cel den eftinata tarifa ucitana. Ja imam drug model onoj od loging ama isto prvo me bunese taa kombinacija na denovi ama posle procepkav i go srediv. Koj model konkretno e tvojov?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom