Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Aj ve molam nekoj od vas sto odel preku ambasada za proizhod posle kolku vreme si go doznal brojceto?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
KAKO STO CITAM NA LOSO IDE RABOTAVA SITE NESTO VE VRAAKAAT NEKA KAZAT VEKE BUGARIVE KE DAVAAT ILI NE SAMO IM GI POLNIME DJEBOVITE NA POSREDNICITE I GUBIME NERVI[DOUBLEPOST=1449700632][/DOUBLEPOST]PAK MAKEDONCE NE ZAEBAVA TI VIKA NE SE SEKIRAJ SE KE BIDE GOTOVO SAMO TI APLICIRAJ PREKU MENE
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
KAKO STO CITAM NA LOSO IDE RABOTAVA SITE NESTO VE VRAAKAAT NEKA KAZAT VEKE BUGARIVE KE DAVAAT ILI NE SAMO IM GI POLNIME DJEBOVITE NA POSREDNICITE I GUBIME NERVI[DOUBLEPOST=1449700632][/DOUBLEPOST]PAK MAKEDONCE NE ZAEBAVA TI VIKA NE SE SEKIRAJ SE KE BIDE GOTOVO SAMO TI APLICIRAJ PREKU MENE
Тоа баш лично се уверив коа го сменија законот лани коа бараа директен предок Блгарин, чисто да тестирам кај кој ке ги фрлам парите за посредување извртев на 10ина посредници, и сите ист одговор “другарче, нема проблем, збери парички и документи и ке седнеме на кафе негде ке договореме работа,а за документи не се секирај, ке се смени тоа, сеа привремено е ради косоварите и сиријците...„
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
епа пријатели "конечно" вчера поднесов за дупликат происхот,ме радува што немаше гужва брзо завршив работа и одат по список и закон,госпоѓата на шалтер за происходот ми рече јануари,исто сакам да пренесам читајчи го соопштението во ДАБЧ за добивање происхот документи уважуваат не само од членови на фамилијата и клубовите туку и црковни документи,подадов само од БККС струмица ми дадоја картонче незнам каде да го гледам..па со среќа на сите и со ГОСПОД НАПРЕД
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
епа пријатели "конечно" вчера поднесов за дупликат происхот,ме радува што немаше гужва брзо завршив работа и одат по список и закон,госпоѓата на шалтер за происходот ми рече јануари,исто сакам да пренесам читајчи го соопштението во ДАБЧ за добивање происхот документи уважуваат не само од членови на фамилијата и клубовите туку и црковни документи,подадов само од БККС струмица ми дадоја картонче незнам каде да го гледам..па со среќа на сите и со ГОСПОД НАПРЕД
http://www.aba.government.bg/?legal=7 tuka se proverva
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
епа пријатели "конечно" вчера поднесов за дупликат происхот,ме радува што немаше гужва брзо завршив работа и одат по список и закон,госпоѓата на шалтер за происходот ми рече јануари,исто сакам да пренесам читајчи го соопштението во ДАБЧ за добивање происхот документи уважуваат не само од членови на фамилијата и клубовите туку и црковни документи,подадов само од БККС струмица ми дадоја картонче незнам каде да го гледам..па со среќа на сите и со ГОСПОД НАПРЕД
So sreka. Koga zakaza termin i kolku vreme cekase do denot za podnesuvanje?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Едно е јасно. Тотална каша попара си правеле во Ми
sosema si vo pravo i jas imam dadeno dosta pari pa seuste samo cekam samo si mislam deka niv celta ne im e nie da dobieme pasosi tuku poveke pari da ostavime pa koj dobil sreka koj ne na zdravje parite
@sasok Nikad ne reci nikad. Pari nikad dosta. I ne e ovde sve vo parite. Se raboti i za ideologija. Tie sto bea precka na taa ideologija, vcera si zaminaa. I za da znaat i drugite ponatamu deka, za sekoj sleden koj sto od rupa ce saka sviraljka da izigrava, ne biva. Sam ce si pobara da si odi.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Едно е јасно. Тотална каша попара си правеле во Ми

@sasok Nikad ne reci nikad. Pari nikad dosta. I ne e ovde sve vo parite. Se raboti i za ideologija. Tie sto bea precka na taa ideologija, vcera si zaminaa. I za da znaat i drugite ponatamu deka, za sekoj sleden koj sto od rupa ce saka sviraljka da izigrava, ne biva. Sam ce si pobara da si odi.
Ова мислиш за министерот оставка што даде?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
A vrz koj osnov mu bila ostavkata ne sum zapoznaen
Pomedju prvo i vtoro citanje, RB t.e. ex-Ministerot Ivanov, imaa podneseno predlog da se donese zak. ramka, da ja nareceme 6/6, a ABV podnese skroz sprotiven predlog - zak. ramka 6/5. Bese izglasan zakonot na ABV so 201 glasa ZA ili vo prevod, za zakonot na ABV glasaa site zaedno - GERB, PF, ABV, partijata na Lukarski clen na RB i skoro cela opozicija PROTIV predlogot na svojot koalicionen partner RB potocno na ministerot od vlada, i Ivanov normalno, si dade ostavka, a Radan Knev otide vo opozicija.[DOUBLEPOST=1449743597][/DOUBLEPOST]
Ова мислиш за министерот оставка што даде?
Da. Imase dosta izjavi po poslednava nedela deka ex-min. Ivanov na mnogu nacini se 'talasa' pravi opstrukicii (vcera toa go izjavi samiot Karakacanov), i fakticki so toa sto ne mu go glasaa predlogot, mu ja prenesoa porakata deka e nepozelen.

Koga nekoj ti opstruira, ne si ni vamo ni tamo. Ne ides napred. Ja koci cela koalicija i cela vlada. Stvara razdor i kavgi, precki. Pa videte samo sto napravi, kaov haos od edna edinstvena stavka - drzavjanstvo, a sigurno ima uste milion drugi temi. Zatoa edino resenie e -ne igras vise u nas tim. Sve na svemu, pozitivna situacija, vo sekoj pogled.
 
Последно уредено:
S

Sukhoi-27

Гостин
Pomedju prvo i vtoro citanje, RB t.e. ex-Ministerot Ivanov, imaa podneseno predlog da se donese zak. ramka, da ja nareceme 6/6, a ABV podnese skroz sprotiven predlog - zak. ramka 6/5. Bese izglasan zakonot na ABV so 201 glasa ZA ili vo prevod, za zakonot na ABV glasaa site zaedno - GERB, PF, ABV, partijata na Lukarski clen na RB i skoro cela opozicija PROTIV predlogot na svojot koalicionen partner RB potocno na ministerot od vlada, i Ivanov normalno, si dade ostavka, a Radan Knev otide vo opozicija.[DOUBLEPOST=1449743597][/DOUBLEPOST]
Da. Imase dosta izjavi po poslednava nedela deka ex-min. Ivanov na mnogu nacini se 'talasa', i fakticki so toa sto ne mu go glasaa predlogot, mu ja prenesoa porakata deka e nepozelen.
Тоа беа внатрешни борби за политичка превласт во Бугарија , беше поврзано нешто со јавниот обвинител и неговото влијание (кое именуваниот министер сакаше да го зголеми).....Мислам дека нема да има никакво влијание врз пасошите ,зашто тие се сосема друга политика, за тоа одлучуваат многу повеќе фактори.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Тоа беа внатрешни борби за политичка превласт во Бугарија , беше поврзано нешто со јавниот обвинител и неговото влијание (кое именуваниот министер сакаше да го зголеми).....Мислам дека нема да има никакво влијание врз пасошите ,зашто тие се сосема друга политика, за тоа одлучуваат многу повеќе фактори.
Ne e tocno. Ivanov uste pred da bide prvoto citanje za sudskata reforma se ispokara so javniot obvinitel. Naprotiv, sakase da go namali vlijanieto na j.obv Eve tekst http://sofia.topnovini.bg/node/645045 -
Kako nema vlijanie za pasosite? Koj gi pravese site opstrukcii i za otegluvanje na komisijskite raspravi, pa da se glasa zakonot, prvo citanje, pa sega i vtoro glasanje-citanje? Ministerot za pravoosudie. Preku koe ministertvo ide drzavjanstvoto? Koe ministerstvo ja napravi ovaa kasa so predmetite za koja sekodnevno na forumov citame? Za kogo zboruvase vcera Karakacanov? http://novanews.novatv.bg/news/view/2015/12/09/132924/каракачанов-не-виждам-нешто-което-да-поставја-под-в'прос-коалицијата/
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Ne e tocno. Ivanov uste pred da bide prvoto citanje za sudskata reforma se ispokara so javniot obvinitel. Naprotiv, sakase da go namali vlijanieto na j.obv Eve tekst http://sofia.topnovini.bg/node/645045 -
Kako nema vlijanie za pasosite? Koj gi pravese site opstrukcii i za otegluvanje na komisijskite raspravi, pa da se glasa zakonot, prvo citanje, pa sega i vtoro glasanje-citanje? Ministerot za pravoosudie. Preku koe ministertvo ide drzavjanstvoto? Koe ministerstvo ja napravi ovaa kasa so predmetite za koja sekodnevno na forumov citame? Za kogo zboruvase vcera Karakacanov? http://novanews.novatv.bg/news/view/2015/12/09/132924/каракачанов-не-виждам-нешто-което-да-поставја-под-в'прос-коалицијата/
Политиката на една држава нема врска со желбите на еден поединец.Без дозвола од некој над него немало да прави такви опструкции.Ако беше до него уште тогаш ќе го сменеа ама очигледно пасошите не биле приоритет.Друже со оваа оставка пасошите немаат врска !
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Дечки, документи за происход поднесов во Битола уште во април, ми рекоа за 6 месеци, еве декември сме уште нема ништо. Таа на шалтер ми рече дека 99 посто ќе добијам, бидејќи дедо ми има бугарски пасош. Знае ли некој од искуство колку време ќе трае целиот процес? Немам ни бројче, ни интервју закажано ни ништо. А смртно ми се брза :( Може ли некако да се забрза постапката? Како? Да идам до Софија? Да платам негде нешто? Ве молам за помош !!!!:place::place::place:
 
Член од
2 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
45
A moze da mi kazes sto dokumenti prilozi za da dokazes poteklo? Pozz[DOUBLEPOST=1448299343][/DOUBLEPOST]
Stvarno uste toa ne doznavme dali nekoj dostavil kako dopolnitelen vo ministerstvo udostoverenie od bugarsko zdruzenie i da mu ja uvazile molbata, ili pa za da izdadat proizhod od DABC
[DOUBLEPOST=1449748943][/DOUBLEPOST]Zdravo nova sum na forumot :) ako znae do kaj se so proishodite, kolku vreme se ceka? Imam podadeno 29 oktomvri uste nema nisto fala
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom