Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
@Erich Zann

Mислам дека ти имаше пишано оти си го гледал филмот за Меси. Англиски превод најде ли негде? :)
На јутуб директ го гледав, 30 минити некаде беше. Не е класичен документарен убо скоцкан, туку онака со изјави на легенди и најдобри моменти на Меси беше. Немаше превод мислам.

p.s сега гледам дека за различни правиме муабет :D
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.664
На јутуб директ го гледав, 30 минити некаде беше. Не е класичен документарен убо скоцкан, туку онака со изјави на легенди и најдобри моменти на Меси беше. Немаше превод мислам.

p.s сега гледам дека за различни правиме муабет :D
Да,да за различни филмови е муабетот. Само што го изгледав, ептен добар документарец. :)
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Оддамна не бев изгледал 3 филмови за помалку од 12 часа, The Notebook, Mad Max и Idiocracy, кој од кој поразличен... во последно време во такво расположение сум да гледам повеќе романтични драми, па The Notebook најдобро ми легна, претходните денови бев ги изгледал About Time и Love Actually, сите супер филмови. Mad Max принудно го гледав, во друштво, многу добра акција испадна :uzi: За крај барав некој филм што не трае многу време, го отворив каталогот за тапчовци и во описот за Wall-E беше спомнат Idiocracy, сакам такви филмови, идејата супер, реализацијата не баш.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Wake in Fright (1971)

Најдоброто нешто што сум го гледал општо во животов, а со сигурност во минативе месец дена. Мастерпис у пичку матер. Имаше и некои сцени кратки шо ги мотав, оти не можев да гледам, некако прилично ме вознемируваа. А со оглед на тоа што подоцна прочитав дека се земени вистински снимки од истите и склопени во филмот за да изгледаат пореално, уште толку ме дозаебаа.

Како и да е строго препорачливо.
Си пиша ама никој не те примети ваљда го немат гледано страшно добар филм крајот :X3:сум те претицал со гледање за еден месец порано добро е што го дистрибуирале2012 инаку ќе бил утепан Rating: 7.8/10 - ‎4,638 votes

"Have a drink, mate? Have a fight, mate? Have some dust and sweat, mate? There's nothing else out here."

Вчера го репризирав пак Фауст од чехов Јан. Ми се отвори една дилема за то кој најистрипан филм дали овај или Holy Mountain :D

овој
Enter the Void

Препорачано коа имаш време ѕирни 1-30-40 ти е макс времетраење не очекувај Бум онака убави 7ци се тс за одд коупле паѓа 8ца четиво е ...коа ќе ги гледаш глеј ги по редослед :icon_mrgr:се надевам нема да колнеш :X3:

1.Still Life (2013)
2.Inside.Llewyn.Davis.
3.The Odd Couple
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Me интересира шо дрога зел Херцог ко го напишал сценариото за сценава/ко ја режирал, сеисто.

И има еден заебан коментар од подолу шо го видов.

This scene really is great, it just brings together all of the other strangeness from the rest of the film and throws it at you all at once. It's almost as if the little people has become kings of their own little world, just full of chaos and beauty...love it.

Доста контраверзна во секој случај.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ме наежи...
Ме расплака... :place::place::place::place::place:[DOUBLEPOST=1449611089][/DOUBLEPOST]Почна пред-божиќната еуфорија и кај мене дома: The Holiday (2006) - полн со клишеа, од почеток до крај, но кога некој филм ќе ме остави озарен со насмевка од уво до уво, и уште милион клишеа да има, пак би му дал висока оценка. Ете - 9, само заради клишеата. Препорачувам за Божиќ!
 
Последно уредено:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
The Little Prince ми се допадна многу повеќе од Inside Out, но и двата се одлични. Кај принцот имаше поубав storytelling и беше многу поемотивен. Исто така повеќе се врзав со главните ликови во TLP, но и споредните беа доволно уникатни и интересни.

Inside Out од друга страна беше малце поведар и со подобра идеја/оригиналност но надвор/внатре во главата ни го рушеше текот на гледањето и мислам дека беше за нијанса претерано.

The Little Prince 10/10
Inside Out 9,47/10
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom