Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Ввинфо нема практичен дел?
Ако ги има некој командите за SSH нека прати пп, фала :)
Па ако добро се сеќавам немаше прв колоквиум т.е. беше само етест (историја на нетот бла-бла и ворд/ексел формули) . Втор колквиум беше исто етест + имаше и практично ( ftp/telnet и image magick )
Јас кога полагав немаше практично одделно за прв колоквиум, ввинфо(оси).
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.199
Поени од реакции
57.804
Јас кога полагав ввинфо имаше и практичен дел.
Google пребарување, Libre office writer и calc
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.498
Дали некој се пријави на последниот конкурс од Endava за Graduates?
Мене ми се јавија денес и некако како да беа изненадени што аплицирам а сум 4та година, барем по тонот на гласот така ми звучеше, можда сум грешка. Во конкурсот точно пишува :
Criteria:
IT graduate (Academic year 2014/15) or senior year student.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дали некој се пријави на последниот конкурс од Endava за Graduates?
Мене ми се јавија денес и некако како да беа изненадени што аплицирам а сум 4та година, барем по тонот на гласот така ми звучеше, можда сум грешка. Во конкурсот точно пишува :
Criteria:
IT graduate (Academic year 2014/15) or senior year student.
И мене ми се јавија, ме прашуваа дали одам на факултет или само полагам.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.498
Не знам, мене ми е логично студент од 4та година уште да слуша предавања, не знам за нив :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не знам, мене ми е логично студент од 4та година уште да слуша предавања, не знам за нив :)
Ваљда прашале дали ја посетуваш наставата или си идеш на полагање. Има и вакви :D Иначе во оваа Ендава колку што се вработија капацитети, толку собраа и зелки од кај мене од група што Ц го положија со учење шеми за матрици, датотеки напамет. Штета би било вас две да не ве соберат, зборам за вас пошо ве знам :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.498
Абе не дека годинава ептен сум била на факултет, на две предавања дали сум била, али редовно по програма нели уште имам предмети кои ги слушам, значи уште не сум завршила со слушање. Глупаво ми беше да и речам одам на полагање само, ескивирам од предавања :D
Али пишав во апликацијата expected to graduate 2016, и ко ми се јавија као зачудени беа малце, не знам :D
 
Член од
19 септември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Колеги задолжително е да се оди на Есенска студентска планинарска тура? И дали се води некаква евиденција, печат и сл.?
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Sto e so anketava za kalkulus? da odbereme teorija, zadaci ili zadaci i teorija.Ako odberes zadaci treba drug den da polagas teorija ili...?
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Dali ke moze da se koristat programite od office 365 preku mejlot @students po zavrsuvanje na studiranjeto na finki.Dali toj 1TB na OneDrive ke vazi?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
10.571
Не можев да отидам на увид, а сум паднал за еден поен, има шанси некако да полагам втор колоквиум?
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Може ли некој да ми го даде бројот на Емилија Џундева што дава часови по Електроника?
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дали некој има или може да ми даде информација колку courses го чини факултетот? Поконцизно, колку простор зафаќаат податоците, колку персонал треба за одржување на системот, дали може да се намали цената доколку податоците се во cloud, а не на суперкомпјутер (во случај кога не би го поседувал ФИНКИ компјутерот) и сл?
Најверојатно нема да има некој да ми помогне за ова, но можеби ќе прочитам нешто корисно. Од служба на факултет не ми даваат одговор на прашањава.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Дали некој има или може да ми даде информација колку courses го чини факултетот? Поконцизно, колку простор зафаќаат податоците, колку персонал треба за одржување на системот, дали може да се намали цената доколку податоците се во cloud, а не на суперкомпјутер (во случај кога не би го поседувал ФИНКИ компјутерот) и сл?
Најверојатно нема да има некој да ми помогне за ова, но можеби ќе прочитам нешто корисно. Од служба на факултет не ми даваат одговор на прашањава.
Courses и другите сервиси не се на суперкомпјутерот. Има посебни сервери за нив.
Courses е бесплатен софтвер, цената на courses е само во неговото одржување.
За префрлување на податоците на cloud најдобро е да збориш со некој од систем администраторите, финки не е само courses,code и уште неколку други сервиси што се пристапуваат од студентите, има многу повеќе во позадина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom