Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Дечки за колку време одприлика се добива происход .. поддадов документи на 20-ти октомври ... ако некој знае нека пише ...фала позз
STO DOKUMENTI ODNESE I KOLKU PLATI ZA PREVEDUVANJE LEGALIZIRANJE
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Здраво на сите.сакам да прашам дали некој слушнал за здружението Македонско Бугарско пријателство,кои имаат канцеларија во штип?позз
Тоа е огранок во Штип на здружението Македонско Бугарско пријателство од Битола.
https://www.facebook.com/543225802368857/photos/a.543240169034087.127481.543225802368857/1069742679717164/?type=3&theater
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Некој да ми пушти како пример точно пополнета уплатница за Воен архив во бугарија ?
Фалаааа :)
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
не се секирај си направил само еден краток моабет со неа,добро си прошал,ме интересира само ако може, кој месец датум подаде во дабч документи за наново процедура??ме загрижува закажувањето за интервју велат закажувале дури ноември декември...?!!?!
24 Mај подадов, 3 Август ми беше готов дупликатот произход - одма тој ден поднесов и во Правосудие па ми закажаа за Ноември...значи 6 месеци цела процедура од Дабч до Интервју ..
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
me interesira tia sto nemaat dopolnitelni dokumenti,,,, mozat li da zemat prozihod dali ke im dadat bez dokumenti dopolnitelnii ?
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
me interesira tia sto nemaat dopolnitelni dokumenti,,,, mozat li da zemat prozihod dali ke im dadat bez dokumenti dopolnitelnii ?
Zosto postavuvas takvo prasanje koga ti imas bugarski dokument original so koj te odbija...znaci ocigledno ti si eden od mnogute koi sirat deinformacii,kako e odbien a donesol dokument!
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Lugje, aj neka pomigne nekoj Vo Ponedelnik odam da si go podignam Proishodot i odma idam vo Ministerstvo za pravda da zakazam intervju. Osven izvod legaliziran, lekarsko, i za neosuduvanost ( site legalizirani ) + dve sliki..... sto tocno dr mi treba ? Vidov deka treba Molba i Avtobiografija- Dali mozebi nekoj cuva popolnet primer, sto treba da se pise vo Avtobiografijata.......i popolneta uplatnica ako nekoj ima, super bi bilo.... Dali se toa site pdokumenti ili ima uste nesto ?
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Lugje, aj neka pomigne nekoj Vo Ponedelnik odam da si go podignam Proishodot i odma idam vo Ministerstvo za pravda da zakazam intervju. Osven izvod legaliziran, lekarsko, i za neosuduvanost ( site legalizirani ) + dve sliki..... sto tocno dr mi treba ? Vidov deka treba Molba i Avtobiografija- Dali mozebi nekoj cuva popolnet primer, sto treba da se pise vo Avtobiografijata.......i popolneta uplatnica ako nekoj ima, super bi bilo.... Dali se toa site pdokumenti ili ima uste nesto ?
Ако закажуваш интервју не верувам дека ти требаат сите документи. Ќе ти ги бараат за време на интервју. А и автобиографијата треба да е преведена ништо посебно пишуваш што си завршила,што си работела и каде и тоа. Уплатница ќе ти дадат во банка пополнета. А молбата ти е најважниот документ зошто е адресирана до министерот за правда во која бараш бугарско државјанство . Од сите овие треба и копија.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zosto postavuvas takvo prasanje koga ti imas bugarski dokument original so koj te odbija...znaci ocigledno ti si eden od mnogute koi sirat deinformacii,kako e odbien a donesol dokument!
prasuvam zosto saka moj prijatel da podnesi a nema nikakov dokument dali moze da podnesi .. a nema dopolnitelen dokument ..... prvo razmisli dvapati posle pisuvaj gluposti nema za sto da se lazime ovde site sne so ista maka i so nades da izvadime drzavjanstvo ... a za tvoja informacija rokot na dostavuvanje mi bil istecen i za toa sum odbien barem taka na salter 4 vo ministerstovo za pravosudie mi kazaa obzalivv molba da mi objasnat podetalno pa cekam dogovor preku email ili telefonski
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Ima li nacin da doznaes koj mesec si zapisan vo pravosudieto znam deka mnogu kasni dip posta ama ne znam kolku meseci gubime[DOUBLEPOST=1447972919][/DOUBLEPOST]

Ne ti e mnogu pametno gubis mnogu vreme so dip posta koja ionaka e uzasno spora[DOUBLEPOST=1447973042][/DOUBLEPOST]

Bese direkno vo ambasada da ti go kazat brojceto ili ti go kazaa preku telefon
не бев,им се јавив на телефон и ми го кажаа
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Конечно денеска се сликав и да ви кажам дека ме фати 10 мин чекање во полиција. Не е страшно ништо. Посредникот ми среди се само влегов се сликав и тоа е тоа. Со среќа на сите :)
 
Член од
3 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Конечно денеска се сликав и да ви кажам дека ме фати 10 мин чекање во полиција. Не е страшно ништо. Посредникот ми среди се само влегов се сликав и тоа е тоа. Со среќа на сите :)
kad se ide po ukaz,treba da se prijavi na adresu u sofiju i onda kada moze da se podnese zahtev za pasos tog dana ili mora da se ceka,hvala unapred
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
za tie sto nemaat dokument edna mala pomos od moja strana no ne da vi izvadam tuku da ve povrzam so covek koj e od makedonija a zive vo sofija koj sto navase baranje ke pobara informacija vo drzaven arhiv vo sofija dokolku najde dokument se sdogovarate za uslovi,cena i slicno.znaci mene mi pomogna zatoavi pisuvam.ne voen arhiv tuku obicen arhiv vo koj edno 80% od nas nasi predci se naoga nesto sto bi svrsilo rabota. pisetemi vo poraka ke vi dadm kontakt.pozzz i so sreka
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Imase negativni mislenja za postata od ambasada deka bila premnogu spora. Mislam deka toa se samo muabeti sto ne se so nisto poddrzani. Konkretno za DABC denes zboruvav so oddelot sto raboti na izdavanje poteklo na tie sto dale dokumenti preku konzulsite sluzbi. Vrabotenata mi objasni deka konkretno od Skopje posta se dobiva sekoj mesec na kraj na mesecot pomegu 25-30ti. Posledna posta dobiena vo dabc od Skopje e na 26ti oktomvri so dokumenti sto bile dadeni vo septemvri. Znaci tie sto dale vo oktomvri ke im stignat tamu vo noemvri, tie sto sega davaat vo noemvri ke stignat na kraj na dekemvri. Istoto se slucuva i obratno koga se dostavuvaat nazad. Eventualni precki ili kasnenje kaza deka bi bilo zaradi losa koordinacija vo konzulskata sluzba.
ti si preku ambasada ili se naodjas vo muabet tie sto se preku ambasada mozat da napisat dali e toa taka kako sto ti pisuvas ako ne ti e tesko potrazi gi moite postovi i proveri kolku vreme jas cekav za proizhod a sega za brojce se uste cekam Toa sto taa tetka ti kazala toa se edni muabeti realnosta e sosema druga se ceka i toa dosta dolgo i toa ne se muabeti toa e realnosta
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom