Терористички напади во светот

Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
И ИСЛАМОФОБИЈАТА Е ТЕРОРИЗАМ :facepalm:
Нека му каже некој на стариов дека антитероризмот е под дифолт исламофобичен. Затоа што не се сите муслимани терористи, ама сите терористи се муслимани.

Па каже:
Исламската цивилизација и муслиманите на светот му ја подарија математиката, астрономијата, компасот, медицината, значи основите на науката.
:pos::pos::tapp:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Темава полека забега како и секоја друга тема од светските случувања на форумот, со неодржани теории на заговор, линкови од сумњиви сајтови и религиозни фанатици преселени од подфорумот религија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.304
Поени од реакции
31.159
Се слагам со се освен со тоа дека политичарите не ги застапуваат граѓаните туку банкарите. Тоа е само лејм екскјуз за давањето легитимитет на бипартизанството во САД кое се изгласува на сите избори токму од народот. Чим си искочил на гласање толку е. Дали после банкари биле, картел за нафта, оружје...ирелевантно е.
За семантика се фаќаш. И не е свеедно, сите (други) криминалци заедно на светов, сите стави ги на куп - картели и мафии и секакви, сите заедно не се ни минискулно делче од големината на легалните злосторства што ги прави елитната класа на банкари.
Политичарите? Хаха, па банкарите сите ги спонозирираат, па после кој и да дојде на власт - секако е во нивна контрола.
Сите убаво знаат што му се случи на последниот претседател на САД кој се обиде да им пркоси на банкарите. Ајде, сигурно знаеш за кој зборувам? ;)

Иначе О’Киф (од погоре) е интересно човече, сум го слушал на неколку дебатни емисии. Многу поедуциран и попаметен е одошто на прв поглед изгледа (стереотипите за имиџот се длабоко всадени).
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
46
Поени од реакции
13
@g.stavreski кажи ми, дали ти сметаш дека нападите во Париз, на Петок 13ти, воопшто се немаат случено?
Ако таа дата е случаjна начи требе да веруваме во дедо мраз и други приказни за деца.
Тука е важно да се разбере "таргетот" на CIA со тие false flags. Jасно е дека нивната цел е обичниот граганин. Оноj загубен во
секојдневниото, малце набожен, суеверен...и ефектот го постигнаа. Отиди на феjсбук и види. Обичниот граганин е во аларма от заканата "ISIS". Во филмот е на 100% и веруваа дека сега е во воjна и западот ке го бори "ISIS".
Problem, reaction, solution. Веке самите французи се согласни да закупаат оружје, нали сега постои "причина".
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.304
Поени од реакции
31.159
Ако таа дата е случаjна начи требе да веруваме во дедо мраз и други приказни за деца.
Тука е важно да се разбере "таргетот" на CIA со тие false flags. Jасно е дека нивната цел е обичниот граганин. Оноj загубен во
секојдневниото, малце набожен, суеверен...и ефектот го постигнаа. Отиди на феjсбук и види. Обичниот граганин е во аларма от заканата "ISIS". Во филмот е на 100% и веруваа дека сега е во воjна и западот ке го бори "ISIS".
Problem, reaction, solution. Веке самите французи се согласни да закупаат оружје, нали сега постои "причина".
Повеќе од јасно ми е што е фолс флаг, и кој е целта. Многу интересна тема е тоа, но прво одговори ми на прашањето:
Дали ти сметаш дека нападите во Париз, на Петок 13ти, воопшто се немаат случено? Дека се измислени, снимени во студио, итн?[DOUBLEPOST=1448052682][/DOUBLEPOST]
И ИСЛАМОФОБИЈАТА Е ТЕРОРИЗАМ :facepalm:
Нека му каже некој на стариов дека антитероризмот е под дифолт исламофобичен. Затоа што не се сите муслимани терористи, ама сите терористи се муслимани.
Прва работа што треба да се прашаат ваквите, е како нивната релгија на мирот казнува апостасија (напуштање на верата).
Можам да цитирам делови од куранот, ама ова е поинформативно:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/saudiarabia/11431509/Saudi-Arabia-court-gives-death-penalty-to-man-who-renounced-his-Muslim-faith.html
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.324
Поени од реакции
18.183
Еден другар кој живее во Чаир ми вика дека голем дел од поранешни криминалци, дилери на дрога, рекетари, бивши затвореници итн. станале вехабисти, односно од тие според националноста најголем дел се турци и босанци, додека помал дел Албанци.
Тоа е општ феномен секаде и православните криминалци и апаши со тек на време стануваат многу религиозни.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Тоа е најголемата трагедија :(
Не е и некоја трагедија еве јас сум либерал и левичар (вистински, не од некна и член на ЛЕНКА и др. срања) но кога некои работи се злоупотребуваат, па маме му ебем.[DOUBLEPOST=1448052944][/DOUBLEPOST]
https://en.wikipedia.org/wiki/Apostasy_in_Islam

И на исток ништо ново...
https://en.wikipedia.org/wiki/Apostasy

Арно де.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.304
Поени од реакции
31.159
(со фотографиите добро оди „музиката“ од видеото подолу)



http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/12008525/Russian-Air-Force-writes-For-Paris-on-bombs-used-in-Syria-air-strikes.html




Classic Putin: 'To Forgive The Terrorists Is Up To God, But To Send Them To Him Is Up To Me'
Enough said.
http://russia-insider.com/en/politics/classic-putin-forgive-terrorists-god-send-them-him-me/ri11258

Like any other day, Russian President Vladimir Putin woke up, shaved himself with a sharpened axe (didn't even use shaving cream), and then mentioned casually to a reporter, “To forgive the terrorists is up to God, but to send them to him is up to me.” :D



@Erich Zann чисто да видиш што е „онанисање“:
:P
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Тоа е општ феномен секаде и православните криминалци и апаши со тек на време стануваат многу религиозни.
Така демек се "искупувале" од гревовите кои ги направиле.

Само според твојава реплика изгледа тебе како муслиман ти смета тоа што го пишав иако темава е за тероризам кој моментално го вршат вахабистиве. Очекував таков одговор од муслиманите
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
46
Поени од реакции
13
Повеќе од јасно ми е што е фолс флаг, и кој е целта. Многу интересна тема е тоа, но прво одговори ми на прашањето:
Дали ти сметаш дека нападите во Париз, на Петок 13ти, воопшто се немаат случено? Дека се измислени, снимени во студио, итн?
Сигурен сум дека е false_flag, но не сум сигурен дали е hoax. Тоа ке се види во следните дни. Сега излегуваат многу интересни клипови за вероватни crisis actors. Види овде што станува...гледаj го целиот клип.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.304
Поени од реакции
31.159
Хаха, има момементи кога и јас се сомневам дека Тенеќето е Вахаби! ;)[DOUBLEPOST=1448054183][/DOUBLEPOST]
Сигурен сум дека е false_flag, но не сум сигурен дали е hoax. Тоа ке се види во следните дни. Сега излегуваат многу интересни клипови за вероватни crisis actors....
Како ќе ги „купат“ сите тие ражалостени роднини на 129те убиени во Париз, и преку 200 тешко ранети што лежат по париските болници?

Нема логика во тоа, веќе ти реков, многу поевтино е да пратат 10тина празноглави вахаби терористи во самоубиство. Такви имаат со лопати да ги ринеш, посебно сега со најновата „пратка“ која дојде со бегалскиот бран.

Точно е дека операцијата е фолс флаг, ама фолс флаг на Америте - не на жабарите, тие секако соработувале но тоа најверојатно било едноставно следење наредби да не реагираат на очигледните припреми за терористичките напади.

Во меѓувреме, мани се од тие видеа кои „докажуваат“ дека имало глумци и што ти ја знам што. Знаеш ли кој ги шири тие видеа? Па тие што сакаат да ја заматат водата, обичниот човек да се збуни. Најпосле сеедно е, нели. Само целите на фолс флаг операциите се важни во целава приказна, во тоа се надевам се согласуваме.

Во меѓувреме, размисли кој ќарува со ширење на вакви видеа каде се тврди дека е лажно нешто што сите знаат дека 100% се има навистина случено. И прочитај го ова подолу:
https://en.wikipedia.org/wiki/Useful_idiot
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2013
Мислења
46
Поени од реакции
13
Jас за тоа ти викам дека не сум сигурен дали е hoax. Тоест, дали и "убиените" се театар. Но тоа не е важно. Важно е дека со сигурност не се джихадисти...
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/paris-attack-witness-says-black-6834503

Според овоj сведок нападателот е бел, висок, jак, на возраст около 35. И интересно е дека оружјето со кое се е пукало е калашников прозведен во Бугариjа. Може и да е некоj платеник от балканот. Нема да се учудам ако и Борисов има нешто во таа работа. Има веке опит после "атентатот" во Бургас со cia и израелските служби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom