Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Регист'р на организациите на б'лгари по смис'ла на ЗБЖИРБ, објавени званично на вебот на ДАБЧ http://www.aba.government.bg/index.php?show=registur

И што е битно кој клуб од кога е ? А можда и тој Лазар само глуми строгоќа...

Ја земав потврда пред еден месец преку Битолскиот клуб, и без големи театри кој може и кој не можел, и овие документи важат, а овие не важат.... Добив потврда врз основа на оригинал документи-докази, веродостојно исите документи како што на времето во 2012, ги поднесов во ДАБЧ, изводи на родени од баби, дедовци, родители родени во МК. И тоа е тоа, и престанете да измислувате разни неточни приказни, да замајавате народ со лажни информации.

Mu ja zatna, na Vaseto.
јас велам времето да покаже......[DOUBLEPOST=1447734288][/DOUBLEPOST]
Gledam deka ima mnogu dvoumenja okolu bugarskite zdruzenija. Jas pred da vadam uverenie od niv detalno se rasprasav na telefon i vo dabc i vo ministerstvoto za pravda vo Sofia. Fakt e deka dvete zdruzenija i vo Bitola i vo Strumica se priznati no sekade na telefon mi go naglasuvaa BKKS i deka zadolzitelno e da ima navedeno na kakva osnova e izdadeno toa uverenie za toa da go pisuva vo proizhodot od dabc. Ako nema cvrsta osnova i dokaz od statistika na naselenieto sleduva da baraat dopolnitelen dokument za dokaz na poteklo na predci. Toa e toa sto mene mi go kazaa a ne e nesto sto jas go izmisliv. Taka da jas stojam zad i go preporacuvam zdruzenieto vo Strumica BKKS. No sekoj ostanuva da izbere. Vazno e na kraj site da uspeeme i da dobieme :)
Е БРАВО БЕ БРАТ им го збибери на овие горе....:LOL::ROFLMAO::aplauz:
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
a dali podpolni deklaracija i ja zaveri li na notar koga vagase potvrda od kaj lazar?
Da i taa deklaracija e na makedonski i treba da se prevede i zaedno so site drugi dokumenti od predcite sto se navedeni vo potvrdata isto taka prevedeni plus statistikata sto isto ja ima vo potvrdata zapisano kako osnova vrz koja se dokazuva tvoeto bugarsko poteklo se davaat zaedno
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
I konecno I oficijalno se stignati do 7 iladi od 2014 od 7 do 8 isto taka se pregledeni no seuste ne I'm e smeneto statusot na site prepiski na tie od 7 do 8 no tie so se do 7 iladi 99% I'm e smenet statusot toa znaci deka dosta brzo si ja vrsat rabotata samo taka da prodolzat I da so Gospod napred site da si docekame so poskoro ubava vest :) uste malko ostana :)
 
S

Sukhoi-27

Гостин
I konecno I oficijalno se stignati do 7 iladi od 2014 od 7 do 8 isto taka se pregledeni no seuste ne I'm e smeneto statusot na site prepiski na tie od 7 do 8 no tie so se do 7 iladi 99% I'm e smenet statusot toa znaci deka dosta brzo si ja vrsat rabotata samo taka da prodolzat I da so Gospod napred site da si docekame so poskoro ubava vest :) uste malko ostana :)
Да не знаеш до каде се со 2013 прегледување на дополнителните?[DOUBLEPOST=1447760343][/DOUBLEPOST]
Kako sto uspeav da proveram i vrz osnova na clenovive sto pisuvaat nekade do 5000/2013. Do tuka ima prekrateni i vrakanje vo zadolzitelna.
Има во последните протоколи и после 10 000 дадени уверенија што биле вратени со соопштение на дополнителна.Мн време се чека после достава на дополнителни :/
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
39
Поени од реакции
32
Pa pozdrav na site clanovi da spodelim so vas radosne vesti za tie shto sme na doplnitelna sega kucaf po brojcina do 6692/2013 se site pregledani i menat im e status na brojceto vecina se vo zadlozitelna ima i po jeno dve brojcina se uste na doplnitelna ama mozda ne dostavia nikakof dokument pa ne gim se mena status aman ide dobri brzo
 
Член од
17 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dobar den!!!sakam da prasam..jas pred edna godina dostaviv dokumenti za vadenje bg.passos vo sofija(so poteklo od baba,dedo)preku posredniki od togas navamu nemame nikakvi info...go prasuvame posrednikot i non stop ni vika te nema koj da potpise te za 10tina dena...nez kako ide toa nit imame udostoverenie nit brojce nit zakazano intervju.mnogu vi blagodaram ako nekoj znae da ni dade bilo kakov odgovor
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.467
Поени од реакции
4.986
Da da preku Sofija!
Извини што ќе го искорстам твојов пост за да покажам дека нели јас бев будала што сам ја бркав постапката па уште и преку амбасада и завршив за година и 10 месеци. Среќа у целава ситуација заштедив некоја ситна пара и нерви од преваранти посредници.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Вака се чекорите? Ај корекција ако грешам

1. Документи во ДАБЧ
2. Документи во Министерство
3. Интервју
4. Државјанство
5. Лична карта
6. Пасош
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Извини што ќе го искорстам твојов пост за да покажам дека нели јас бев будала што сам ја бркав постапката па уште и преку амбасада и завршив за година и 10 месеци. Среќа у целава ситуација заштедив некоја ситна пара и нерви од преваранти посредници.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Vo red e sve toa drugar, ali veruvaj jas nisto ne vidov maka so posrednicite, duri mn sum im blagodaren, vo pravo si i ti ama mene poblisku mi e sofija odkolku skopje, ima i takvi posrednici sto zezaat a ima i posteni veruvaj, moe mislenje e deka samo malku poveke se bavi vo ambasadata! Najbitno od se e sve da zavrshi dobro!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom