Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2009
Мислења
24
Поени од реакции
5
Izvini ako pogresno sum navela ime na TC, ali toa e odma u centar na glavna raskrsnica. Kibo restoran e vo istata zgrada na I sprat. Znam deka Zoki moj skolski drugar drzi fotokopirnici vednas sproti kancelarijata na Asja.[DOUBLEPOST=1447098654][/DOUBLEPOST]
Moze svasta nekoj da nudi i da se objavuva, a Bogomi i da poveruvaat vo vakvi gluposti. Da ne go baram tekstot, skoro bese na BG vesti objaven deka ce se proveruvaat i vece izdadeni BG drzavjanstva na nekoi koi sto ne znaat ni da beknat zbor blgarski.
Jas sum musliman i zatoa sakav da ve prasam dali e mozno zs kontaktirav so liceto i mi rece ke piseme dogovor na notar 50% placas sea 50% na kraj koga ke ides sam da si go podignes drzavljanstvoto



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Дечки дали може во исто време да се подигне происходот од Агенцијата за Б’лгари, и во истиот ден да се однесат лекарското и неосудуваноста во Министерството за Правда? Фала Ви.
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
15
Се јавив денес во амбасадата во Скопје. Дипломатската пошта од Софија сеуште не им е стигната.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Дечки дали може во исто време да се подигне происходот од Агенцијата за Б’лгари, и во истиот ден да се однесат лекарското и неосудуваноста во Министерството за Правда? Фала Ви.
Може али имај во предвид дека произходите од ДАБЧ ги даваат после 15:00h а Министерството работи до 17:00h а како е овие денови пред Министерството,дали има многу народ,тоа незнам.
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Дечки, а кои формулари се пополнуваат за Министерство за Правда? Знам дека треба происходот, биографијата, неосудуваност, лекарско, да уплатам такса некоја... И уште што? (Да дополни некој кој знае?) Поздрав. Благодарам![DOUBLEPOST=1447110766][/DOUBLEPOST]И дали има некој што ќе иде деновиве во Софија, од Ск?
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Uopste ne e bitno, decki. Idi si kaj Asja, preveduvac koj sto go preporacuva BG ambasada, vo centar e, TC Soravija, limenata zgrada, na I ili II sprat i javi se zakazi za legalizacija vo ambasada.

Asja za 1 dokument prevod naplaca 250,00 den.
Legalizacija u ambasada e 15 eura od 1 dokument.

Posle samo ides u Sofija i gi predavas u Ministerstvo.

Eve ti telefon od Asja za prevod: 075 355 867.

U BG ako ides, treba 2 pati da ides i mislam deka tamo prevod i legalizacija se poskupi. Za cenite gore kako idat ne znam. Nekoj drug neka informira.
Prasav za legalizacija i prevod od nekolku posrednici, mi rekoa deka za ambasadata ako ja teras tamu postapkata tamu si pravis legalizacija, a ako ja teras vo sofija postapkata vo sofija si pravis prevod i legalizacija,.....
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Здраво дечки. Во среда сум на интервју во Софија во 11ч. Може некој да ми каже освен тие прашањата што ги имаме и знаеме веќе сите, дали треба да носам нешто со мене плус?
Некои документи за происходот или нешто да треба да се уплаќа? Ви благодарам
пс: и ако има некој совет за интервјуто што и како, со задоволство би го послушал :)
БАТЕ СО СРЕЌА,пиши ми после ако сакаш,како е и што е!!!
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Jas sum musliman i zatoa sakav da ve prasam dali e mozno zs kontaktirav so liceto i mi rece ke piseme dogovor na notar 50% placas sea 50% na kraj koga ke ides sam da si go podignes drzavljanstvoto



Sent from my iPhone using Tapatalk
Па провераваал ли си дали можеш да најдеш документи, за да докажеш происход или тоа е невозможно ?
 
Член од
6 март 2009
Мислења
24
Поени од реакции
5
Па провераваал ли си дали можеш да најдеш документи, за да докажеш происход или тоа е невозможно ?
Imam eden dokument no so toj dokument me prekratia ne mi dadoa proishod i izgubiv edna godina a ovoj 1000 eura mi bara i sto ne najcudnoto mi vika za 2 meseci ides sam podigas drzavljanstvo .. Zatoa pisav na forumov da dadete vase mislenje .. Dali e mozno ili ima svoi kanali pa moze da vrsi rabota


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
K
Imam eden dokument no so toj dokument me prekratia ne mi dadoa proishod i izgubiv edna godina a ovoj 1000 eura mi bara i sto ne najcudnoto mi vika za 2 meseci ides sam podigas drzavljanstvo .. Zatoa pisav na forumov da dadete vase mislenje .. Dali e mozno ili ima svoi kanali pa moze da vrsi rabota


Sent from my iPhone using Tapatalk
Moze falc pasos ili bojko borisov direktno da urgira.ne si igraj krivicno ke odgovaras i ke imas zabrana za vlez vo eu najmalku pet godini.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Prasav za legalizacija i prevod od nekolku posrednici, mi rekoa deka za ambasadata ako ja teras tamu postapkata tamu si pravis legalizacija, a ako ja teras vo sofija postapkata vo sofija si pravis prevod i legalizacija,.....
Зависи за што.

Знам човек што од самиот почеток иде преку Софија, сега правеше превод кај Г-а Асја (од БГ Амбасада ја посочија неа како легален преведувач), потоа, се јави на број 058 058 555 да закаже во амбасада за легализација на преведените документи, за да истите ги предаде преведени и легализирани, во Софија, Во Министерство за правда.

И секако, ако така те информирале, мора да е точно.[DOUBLEPOST=1447144881][/DOUBLEPOST]
Kako moze falc da e koga ides sam podigas drzavljanstvo .. Taka mi vika
Sent from my iPhone using Tapatalk
До државјанството, дечки, ќе ги лупнеш 500 еура. Стојам зад секој збор вчера што го напишав.

И ако толку му веруваш на тој што ти кажал, што не прашуваш нас овде?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom