Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Gree mak imaat ovlasteni monteri megju koi sum i jas

Кога веќе кажуваш дека си овластен монтер имам едно стручно прашање за тебе?
Која е твоја работа или што конкретно правиш кога ќе отидеш кај некој да му направиш годишен сервис и продолжување на гаранција?
Кај мене тие што лани ми ја монтираа климата пред две недели дошле дома кај мене (јас бев на работа) за да ми направат годишен сервис и продолжување на гаранцијата, и батките си излегле на тераса си запалиле по една цигара си направиле муабет едно 5-6мин влегле внатере ја прашале сопругата:
- убаво ли грееше лани зимата, да убаво си грееше и рекла сопругата,
- а убаво ли ладеше сега летово - да ладеше и кажала,
подигнале капакато од внатрешната единица
- еее па овие филтри биле чисти - па чисти се рекла сопругата си ги чистеме најмалку 2пати месечно, и батето си пише фактура од 800ден и си отиде.
И сега кажи ми дали тоа според тебе е редовен сервис кој кошта 800ден?
Imenjak, klimata/grancijata dali ti e od Gree ili od Vivax(Pakom) ?.
I sto ti pisuva vo nea za redovniot servis....samo tolku imam da te prasam posto znam deka imas Vivax a ne Gree klima[DOUBLEPOST=1446246032][/DOUBLEPOST]
Јас имам најобична НЕО клима купена за ладење и веќе 3-та година се греам со неа во соба од 20м2 со добра изолација.Просек во цела зима имам проблем 5-6 дена со неа кога паѓа под -5с. На овие Т (5-15с) просечната потрошувачка за 24ч.се движи од 2-2.5KW за Т од 22с
Месечно помалку троши од едно мое излевање во град (5-6 пијачки)
Dobro be sekoj pat li morame da te potsetuvame deka koga pisuvas za toa tvoe NEO imas obvrska da napises i deka klimata e montirana i ti so nea si u Gevgelija koja po sekoja logika spagja u Warm Climate Zona i barabar si so Grcite u klimatska zona so prosek +2 temperaturi.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Стрелец
Климата денеска ми ја донесоја од енергосистем кај нивните претставници за Прилеп,но тие само продаваат без монтажа. Најдов монтажер 4000 ден,30 до 45 мин вакумирање и да постави гумици под надворешниот дел од климата. Бидејки ке ми служи претежно за греење,а и така одговара повејке ке ја монтирам на јужната страна од кујката каде ке биди изложена цело време на сонце(исправете ме ако грешам со овој избор). Кое е најдобро висинско растојание надворешна со внатрешна единица,и колку растојание е најдобро да има до плафонот. Можеби монтажерот си има искуство,но имам лошо искуство со ткн(МАЈСТОРИ).Благодарнот до сите кои одвојуваат време. Поздрав
Ako imas prostor od plafonot okolu 15-20cm neka ima dovolno e, da ne ja zalepi samo mnogu do plafon zasto procesot ide vaka....prvo se vsisuva vozduhot pa duri posle se izduvava. E sea FH35 ima masivna-golema shkrga odozgora i nema da ima problem da usisa vozduh, ama neide i da ja stiskas do plafon i da nemoze da dise. Mora da vlece vozduh od prostorot za da go vrati posle niz duvanje.
Neznam so monter si nasol, prasanjeto e dali toj ima pecat da ti udri na Garantniot list so sto i garantira za montazata, i dali taa firma Energosistem ke ti ja priznaat kako soodvetna za montaza....podobro konsultiraj se so Energosistem za ova.
Mora da e firma nemoze komsija da ti ja namontira
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Svako ko hoce da prosiri svoje znanje o klima uredjajaima i grejanju moze da cuje i neka drugacija misljenja i stavove.
Moze da procita i iskustvo ljudi u Bosni.

http://forum.klix.ba/grijanje-na-struju-da-ili-ne-t79741s4275.html

Svuda na Balkanu se prodaju klime Gree .[DOUBLEPOST=1446246799][/DOUBLEPOST]Ponuda je velika i raznovrsna.Najgore je primati informacije samo sa jedne strane ili samo sa jednog foruma.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Na nekim drugim forumima se vode neke drugacije diskusije a sve u cilju razmene iskustva.Kao ovde u Hrvatskoj.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=875468&page=123

Naravno da se ovde kao i na drugim forumima diskusija ima civilizaciske norme bez obzira na nacionalnu pripadnost.
lik tihi2 na elitmadzone...mnogu moze da se nauci od ovoj lik/nick...sekoja cest za informaciite sto moze da se dobijat od nego, sve mu e kvalitetno napisano, sve potkrepeno so tocni podatoci, formuli, brojki, coekov e genijalec!
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.744
Поени од реакции
31.693
Јас имам најобична НЕО клима купена за ладење и веќе 3-та година се греам со неа во соба од 20м2 со добра изолација.Просек во цела зима имам проблем 5-6 дена со неа кога паѓа под -5с. На овие Т (5-15с) просечната потрошувачка за 24ч.се движи од 2-2.5KW за Т од 22с
Месечно помалку троши од едно мое излевање во град (5-6 пијачки)
:D
Пеер, алал да ти е тролањето... кога да те прочитам си се смеам како улав. ;)

Најбоље е што ништо не лажеш, 100% право си кажуваш. Си добил на лотарија, си начекал Нео клима правена во втора смена, ем со нешто посаглам делови се погодила. И навистина те грее, и супер ти е....
Хаха, ама не им кажуваш дека живееш во Гевгелија и автоматски дека е едно 10 до 15с, степени потопло кај тебе... :)
Цар! :LOL:

Ама некој што не те знае, ќе се заебе невидено кога ќе ги бапне пола иљадарче евра, на Нео „инвертер“ клима. После на душа ќе го носиш, ама јбг... ти си знаеш како со кармата се справуваш. ;)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Па знаат горе долу сите членови дека сум од Гвг. и како што кажа @Strelec јас мислам и дека над 2С. е просечната зимска Т во овие краеви.Не реков јас дека е добра климата, него за тука врши работа во поголем дел од зимата и тоа доста успешно.Можам да замислам добар инвертер како би работел тука, би растурал од греење со уште посмешна потрошувачка од таа јас што ја напишав, а за која знам дека никој и не верува дека е така
 
Член од
3 октомври 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
Gospoda!
Немам време да ги прочитам пстовите за најекономично греење?! Но да се знае, длабинските топлотни пумпи имаат најекономично греење!! Охриѓани да знаат да ја искористат топлинската енергија од Охридското езеро со помош на топлотни пумпи ќе се гееја скоро за џабе! Ама тие си се паметни и се греат кој како ќе се санајде?!
Да не зборувам за Кочани, а и други локалитети во наша убава МАКЕДОНИЈА!
Второ по економичност, е греењето со климатизери!
Да не образложувам овдека зошто?! бидејќи се е образложено во научните кругови!
П.С.
Голем поздрав до сите корисницни на евтина топлинска енергија - топла вода и топлинска енергија за греење!
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Ne e losho da obrazlozish zoshto e poevtino, ovdeka na forumot nema nikoj od "naucnite krugovi". Llicno smetam deka e najbiten odnos vlozeno-dobieno za odreden vremenski period
pa taka greenje so klimatizeri e poeftino. Komfor e veke drugo prashanje.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Сум имал прилика да учествувам (не и да мотирам) при монтирање и пуштање во употреба на геотермална пумпа.Искористување на бунарска вода ,инвертор и цела една подстаница за затоплување на една станбена зграда во Скопје (9 стана).Навистина греењето е неверојатно евтино.(мислам дека за цела зграда потрошувачката е околу 2 кв).Присуствував и кога се пушташе и ладењето....еееее тука...ладењето врска немаше...ни приближно како со клима уред..Можеби и треснав некоја глупост :) меѓутоа ова е тоа што сум го видел. (не и монтирал)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Toplinska pumpa zemja-voda e edna od najekonomicnata opcija so sto i vo ekstremno niski temperaturi COP e skoro konstanten i dosta visok (4-5 kaj podobrite tp), za razlika pak kaj topl. pumpi vozduh-vozduh (klima ured) na ekstremno niski temp. od okolu -20 pa i poveke, retko koja klima moze da raboti, a i da moze prasanje kolku e isplatlivo.

Problemot e sto cenata na cinenje na ovie topl. pumpi e mnogu visoka, i bez nikakvi supvencii od starna na drzavata, so sto go pravi isplatlivo za mnogu, mnogu godini.

Cenovnata razlikata na ovie pumpi vo odnos na tp vozduh-voda e vo toa sto kaj prvite ima plus busenje na bunari koj cinat (od okolu 30evra/metro pa nagore)
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Imenjak, klimata/grancijata dali ti e od Gree ili od Vivax(Pakom) ?.
I sto ti pisuva vo nea za redovniot servis....samo tolku imam da te prasam posto znam deka imas Vivax a ne Gree klima[DOUBLEPOST=1446246032][/DOUBLEPOST]


Климата ми е земена од Адванс медија, а ми ја мотираше фирма која има соработка со нив за монтирање клими овде во Струмица, и е овластен сервисер за Vivax. Кога ја купив од Адванс медија ми кажаа дека може да ми ја монтира било кој овластен сервис и истиот да ми врши продолжување на гаранција.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Добро зар таа Грее Кози е нова клима и никој ја нема монтирано лани?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom