Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pa jas i toa go velam deka i AEHI e skap za 43000, do pred nekoe vreme bea cenite normalni i na gree i na vivax )koga bea Geyi i Gexi i hansol okolu 40k.. Cenite na vivax i gree se kacija poradi "odnos dolar euro" a cenite na toshiba, mitc. ostanaa isti.

Vo oficijalniot katal na Gee ima dve razliciti Hansol, ali sto e razlikata vo Vivax (Geyi) tuka i vo Skandinavija, dali vo tolku mal obem na brendot Vivax se isplati da se pravat posebno za Mk posebno sa Norveska i Svedska, koga mozeme na prsti da izbroime kolku tamu koristat Vivax.

Jas znam edno, Toshiba Suzumi+ 16 e poslaba vo odnos na greenje od Vivax Gexi i po dokument i vo zivo, koj ne veruva zimo ide neka zaladi pa bujrum na kafe.
Jas nitu branam nitu favoriziram nekogo, tuka sme da gi spodelime iskustvata megu sebe, a komentarot od tipot deka sto vie mislite deka toa e isto i deka tuka nema sansi da prodavaat takva klima, e izlisen i bez fakti i argumenti, sto i jas ne mozam da go tvrdam sprotivnoto, ama praksata za Gexi go pokazuva gorenapisanoto
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.775
Поени од реакции
31.717
Neznam sto ne e jasno kako sto imam procitano od tvoite komentari za GREE mislam deka imas pisano GREE ama ne gree...
Хехе, абе не го закачај Горан - тој си има проблем со објект кој е ужасен за загревање. Се работи за дуќан на кој повеќе од пола ѕидна површина му е класично стакло. Значи извесно има огромни топлотни загуби. Не само тоа туку и плафонот му е невозможно висок, повеќе метри - заборавам точно колку.
Климите грејат со конвекција, односно го загреваат воздухот, а сите знаеме дека топлиот воздух бега нагоре. Пошто плафонот е многу висок, извесно има големи разлики во температурите на воздухот од највисоката точка, до најниската точка. Многу лоша ситуација за греење.

За Горан треба некое радијациско греење, пошто конвекција едноставно е невозмжно да го загрее.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Jas znam edno, Toshiba Suzumi+ 16 e poslaba vo odnos na greenje od Vivax Gexi i po dokument i vo zivo, koj ne veruva zimo ide neka zaladi pa bujrum na kafe.
gorenapisanoto
Pa nije kriva Toshiba sto si ti izabrao klimu koja je deklarisana na + 7 c sa 5 kw toplote na temperaturama ispod nule gubi nesto vise na kapacitetu.Klima se ne gleda koliki kapacitet grejanja ima na + 7 c , nego koliko greje na 0 , -5 , -7 ..... C.Ti mozes da kupis i Daikin i da platis 1500 Eura , ali neces moci da zagrejes svoj prostor.
I sta ces posle da kazes , da Daikin nije dobra klima , da nista nevalja jer ti nisi zagrejao svoj stan.
Pa nije tebi kriva Toshiba , Daikin nego si lose dimenzionisao uredjaj.Nije Toshiba i Daikin za svakog.

Fujitsu to radi drugacije, on raspali po grejanju i potrosnji struje.
Pogresno je generalizovati i pisati kako jedna Toshiba nije dobra klima za grejanja a ustvari je problem sto ti nisi znao da izaberes adekvatan uredjaj za sebe.Sam si kriv.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ne mozes da me razberes sto sakam da ti kazam.
Da pogresno je generalizovati, toa i go zboram, deka Vivax Gexi koja mozese da se kupi za 650evra ili Gree Hansol (ne onaj isti koji prodaju u skandinaviji), ne e duplo los u grejanu kolku sto e Fujitsu LT koja kosta 1600evra.
Pa kad mi raspali za 1600eura, sigurno nece koliko i dva Hansola

Ne e dobro da davas kvalifikacii koj kolku znael i koj kolku e educiran za bilo sto, samo davav paralela za toa deka i poeftinite brendovi imaat solidni klimi za greenje, kako sto ti kazes da se ne generalizira
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.775
Поени од реакции
31.717
@Sass човекот е право, и сам знаеш дека Toшиба има различна филозофија на концептот на греење. Тие прво гледаат да заштедат на потрошувачката и да задржат висок СОР фактор, а тек потоа на моќноста во греењето/ладењето. Сме го збореле ова неколку пати, наназад последниве неколку години.

Убаво се сеќавам дека се пишуваше за Тошиба Сузими, колку грее во какви надворешни услови. Затоа и одбрав Тошиба за салонот, заради потрошувачката и квалитетот - а дали добро ја димензионирав тоа ќе видиме зимава кога ќе се вселам таму.
Јас многу добро знам дека моќноста во греење и опаѓа прилично, како се намалуваат температурите, но мене пресметката ми се базира тоа дека многу вложив во изолација, и дека топлотните загуби треба да ми се мали.

Еве уште еднаш за Тошиба Сузими 13ката, според овој документ:
http://www.toshiba-klima.at/pdf/en/anwendungshandbuch/DB SuzumiPlus ENG.pdf
На +7 целзиуси надвор, климата може да даде максимум 4200W топлинска енергија, при што ќе троши 1080W електрична енергија.
На 0 целзиуси надвор, климата може да даде максимум 2944W топлинска енергија, при што ќе троши 930W електрична енергија.
На -7 целзиуси надвор, климата може да даде максимум 2595W топлинска енергија, при што ќе троши 841W електрична енергија.
На -10 целзиуси надвор, климата може да даде максимум 2357W топлинска енергија, при што ќе троши 796W електрична енергија.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Te cene za Fujitsu su bas preterano visoke kod vas.Tako da nije bas prikladno bilo sta uporedjivati .

Ja imam dve skupe klime ali sam zato sada kupio klimu za 500 E jer meni treba takva klima.Kupio sam Daikin rxb 35 c i postavio je u sobu od 19 m 2.Izabrao sam Daikin jer po mom misljenju odgovara za tu povrsinu grejanja.Evo klima radi sa potrosnjom struje od 0. 185 - 0.220 kw ( 185 - 220 wati ) struje.U specifikaciji Daikina pise da je minimalni input struje 0.300 kw.A to su vrednosti koje daje Daikin pod nominalnim kapacitetom.
Daikin,Toshiba imaju jako dobru modulaciju rada na manjem kapacitetu , tako su podesene.
Mitsubishi recimo nema bas takvu modulaciju rada,on je podesen drugacije.
Postoje i razlike od proizvodjaca do proizvodjaca.Zato treba izabrati adekvatnog proizvodjaca za svoje potrebe.Po nekom mom misljenju za vece povrsine Fujitsu ,za srednje povrsine Mitsu , a za manje povrsine Daikin ,Toshiba.
Kupio sam uredjaj za 500 E , naravno da moze i za taj novac da resis problem grejanja.
Mnogo je vazno ispravno dimenzionisati uredjaj i proizvodjaca.
Iskreno ja nikada nisam razmatrao kupovinu Gree klime.Pre par godina se pojavio taj model Gree Hansol i shvatio sam da to sto se prodaje u Norveskoj i model Hansol u Srbiji nisu iste klime.[DOUBLEPOST=1445600762][/DOUBLEPOST]
@Sass човекот е право, и сам знаеш дека Toшиба има различна филозофија на концептот на греење. Тие прво гледаат да заштедат на потрошувачката и да задржат висок СОР фактор, а тек потоа на моќноста во греењето/ладењето. Сме го збореле ова неколку пати, наназад последниве неколку години.

Убаво се сеќавам дека се пишуваше за Тошиба Сузими, колку грее во какви надворешни услови. Затоа и одбрав Тошиба за салонот, заради потрошувачката и квалитетот - а дали добро ја димензионирав тоа ќе видиме зимава кога ќе се вселам таму.
Јас многу добро знам дека моќноста во греење и опаѓа прилично, како се намалуваат температурите, но мене пресметката ми се базира тоа дека многу вложив во изолација, и дека топлотните загуби треба да ми се мали.

Еве уште еднаш за Тошиба Сузими 13ката, според овој документ:
http://www.toshiba-klima.at/pdf/en/anwendungshandbuch/DB SuzumiPlus ENG.pdf
На +7 целзиуси надвор, климата може да даде максимум 4200W топлинска енергија, при што ќе троши 1080W електрична енергија.
На 0 целзиуси надвор, климата може да даде максимум 2944W топлинска енергија, при што ќе троши 930W електрична енергија.
На -7 целзиуси надвор, климата може да даде максимум 2595W топлинска енергија, при што ќе троши 841W електрична енергија.
На -10 целзиуси надвор, климата може да даде максимум 2357W топлинска енергија, при што ќе троши 796W електрична енергија.
To su NOMINALNI kapaciteti .Pogledaj ovde

http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/RAS _ gamme résidentiel domestique/DataBook/DB_TCTC-E15-RAS002_RAS-B10-13-16-18-22N3KV2-E1_EN.PDF

Na kraju ( na zadnjem listu ) ovog dokumenta imas minimalni - nominalni - maksimalni kapacitet koje daje Toshiba.
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
момци ми треба една информација по можност да е проверена од ваше лично искуство....

планирам дома да поставам соларен систем но имам проблем што панелот е одалечен од бојлерот едно 20 30 метра... е сега проблемот е во тоа што за циркулација на гликолот сакам да користам алупласт цевки 20ка ама малку се плашам затоа што летно време бојлерот стига темпертура од 90+ степена а гликолот во алупласт цевките сигурно и поголема температура ке крене па се плашам од аспект на алупластот да не пукне да не се стопи или слично.... инаку пола од метражата на алупастот ке бидат ставени во земја а пола од нив поминуваат низ кошулица на куќата...


ако не ја бива работава со алупласт и ако е ризична кажете барем со кој тип на цевка да го терам гликолот....
Bump...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Trudim se da pisem sto jednostavnije.Koliko sam ja uspeo da razumem , a mislim da jesam .Gree u Skandinaviji i Gree u Makedoniji nisu isti uredjaji.Samo lice spolja.
Boldiranoto gore deka "Gree u skandinavija ne e isto GREE u Makedonija, Srbija itn" e fraza sto moze da se procita po forumi. So eden zbor lupetanje bez fakti zemeno zdravo za gotovo...eve zasto.
Fakt 1...Gree eden isti model (primer Hansol) pravi za EU, USA, Eastern Europe, Afrika...itn itn...no site ovie Hansol verzii imaat svoj ProductCodeNumber, broj sto gi distancira edna od druga ovie verzii za isti model....sve zavisi od prodavacot (MK,SR) koja verzija t.e koj ProductCode Broj ke odluci da go donese za prodazba. Site tie verzii t.e. ProductCoe broevi mozat da se najdat po servisnite upatstva, i koga ke soberes 3-4 ili10 razlicni servisni za eden isti model ke znaes koja e najdobrata verzija na toj model i negoviot ProductCode broj.
FAKT broj 2, slucajot so Lomo vo MK, od site Produc kodovi vo MK se nosi najdobrata verzija na LOMO so LCLH kit ili potocno Product Code CB419005401.
Fakt 3...Za Makedonija Hansol ProductCode e CB148008300, toj model/verzija ide so SanyoKomporesor C-6RZ110H1A twin-roatary so Pdesign=5Kw i 17000btu u heating mod(18ka cista), ColdPlasma filter, IFeeel funkcija....dotuka ova e za mene ista FH35VE.......plus greaci(i elektronika za niv) t.e Compressor i Chassis Heater....ova e vekje za mene VEHZ verzija na FH.
Koji se ProductCode Brojevi donose u Srbiji ili ako vec tvrdis u skandinaviji? Naravno da neznas, ali "ti znas sigurno" da nije isti sa onim u skandinaviji, ma neznas ti nista ;)
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
A mozda i Vivax gi pravat posebno za Norveska 174parcinja, za Svedska 58 komada i za Makedonija 153parcinja, ama ovie ke gi napravime posebno, da ne grejat mnogu a i da bidat poeftini. A na slika ja sporeduvav onaa od skandinavija so mojava, kolku sto mozam da vidam kompletno isti, ist kompresor Sanyo, dimenzii, tezina i sl. E sega ako bakarot vo izmenuvacot e so pogolem procent na kalaj pa toplovodnite karakteristiki se osiromaseni vo odnos na skandinavskite.;)

Od gore navedenot, da se slagam deka toshiba e tapa za greeneje, vprocem i Daiseikai gi dava gore dole istite karakteristiki na -15 kako i suzumito.

Ajde navedete koja klima ima Q=3.0KW ili poveke na -15C , kako bi mozele pravilno da dimenzionirame greenje

Ili ke izleze 5-6 klimi od koi 4 se ekstremno skapi za da se opravda samoto koristenje na klima uredi.

Tokmu poradi ova samata situacija ni dava za pravo koristenje na tapa klima uredi kako Toshiba (ili kineski klimi koi grejat kako Hansol i gexi) za zagrevanje , kolku tolku da go amortizirame udarot na luksuzot narecen zagrevanje
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Da e samo toa, dobro bi bilo. Bezobrazno i arogantno e da mi pisuva tuka na srpski. Nemam nisto protiv Srbija, naprotiv, ama ova e stvarno preterano. Sto kazuva covekov sto ne znaeme ni samite? Saka da ni kaze deka ima pari pa kupil 3 vrhunski klimi? Ili saka da mi kaze deka ako klimata trosi 180-225 W deka "stedi" struja. Osnovnite fizicki zakoni velat deka sekoja prostorija "trosi" toplinska energija, vo slucajov el. energija onolku kolku ima toplotni gubitoci za zadadena temperatura. Dali ce cicka po 200-300W i nema da zastanuva, ili ce rokne vednas 1000 W pa ce iskluci e energetski SOSEMA ISTO. Ako veruvate poinaku togas ste vo mrezata na reklamni trikovi na proizveduvacite ili na zanesenjaci od tipot od Srbija......
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.775
Поени од реакции
31.717
:)
@Sass тоа се политики на произведувачите. Гри, Фуџитсу, итн, тие идат на моќност во греењето, без разлика на СОР факторот. Добар избор на тие што сакаат да за што помали пари да купат клима (ако потрошувачката ќе биде нешто поголема), и да се греат исклучиво со нејзе.

Тошиба иде на заштеда во потрошувачката, и задржување на висок СОР. Тоа значи помала моќност на пониски температури, но значи и поголема заштеда. Самата моќност, е јасно специфицирана и декларирана - сите да можат да си ги димензионираат потребите. Смешно е заради тоа да кажеш дека Тошиба е тапа.
Можеш да кажеш дека си се зезнал што пред пазарење не си го знаел капацитетот на моќноста при пониски температури. :)

Не знам за другите овде, но јас сето ова го знаев во старт уште пред да почнам да ја користам климата. Баш ти беше меѓу тие што ми укажавте на истиот муабет што сега го правиме.
Затоа не ме разбирај погрешно, само сакам да ги кажеме работите какви што навистина се. За некои други идни читатели во иднина да можат правилно да доснесат свој заклучок, ако ни ги читаат муабетиве. (y)
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Vi kao da radite od procenta prodaje Gree klima u Makedoniji ili ste zaposleni u marketigu Gree.
U Srbiji se isto prodaju Gree klime samo sto SVI ZNAJU DA SU TO kINESKE KLIME koje su dobre ( solidne ) klime.Vi ovde napraviste nauku od tih Kineskih klima.Prikazujete nekakve testove iz Norveske , service manual .
Naravno da se Gree klime razlikuju i to treba da znaju ljudi, i po kompresoru i po elektronici,senzorima i ostalim detaljima od uredjaja koji se prodaju na drugim trzistima gde vladaju visi standardi i zakoni.
Pa to svi znaju u cemu je problem ???[DOUBLEPOST=1445607519][/DOUBLEPOST]
Da e samo toa, dobro bi bilo. Bezobrazno i arogantno e da mi pisuva tuka na srpski.
Koji ti problem imas ? Pa ljudi iz Hrvatske , Bosne , Srbije ucestvuju jedni kod drugih na forumu.Ovde je cilj nauciti o klima uredjajima a ne ko je Srbin , Bosanac , Hrvat , tu ljudi pisu i prenose svoje znanje o klimatizaciji.To je cista dobra volja tih ljudi, jer znanje ima svoju cenu.
A ti ocigledno jos uvek zivis u pecini sa medvedima i siris nauku o Gree klimi.
Ti mislis da ako si procitao Bugarske forume da si mnogo pametan.To ti je ista prica kao onaj tvoj kolega sto je video na Bugarskom forumu klimu Daikin RXB-C pa mu nije jasno odakle dvoredni izmenjivac......xexexee....
Mnogo vi citate te forume pa mislite da ste pokupili svu pamet o klimatizaciji.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ironicno toa go kazav deka Toshiba e tapa, zatoa prasav napisete mi koi klimi se tie sto se prodavaat kaj nas i imaat kapacitet od nad 3kw, na -15C, za da ne promasime vo kupuvanjeto, neli.

Druze imas google translate, prvo procitaj pa napisi.

Sta bi ti kupio da je Lt vise od duplo skuplja od Hansola, a hansol je proveren da greje

Jel znas da kod nas Vehz je jeftiniji od Lt, a valjda znas koja je razlika izmedju ove dve. Zato molim te ne spomiji Fujitsu ovde

Nadam se da si razumeo
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.775
Поени од реакции
31.717
Ironicno toa go kazav deka Toshiba e tapa, zatoa prasav napisete mi koi klimi se tie sto se prodavaat kaj nas i imaat kapacitet od nad 3kw, na -15C, za da ne promasime vo kupuvanjeto, neli.
Тогаш должам извинување, филтерот за иронија нешто не ми функционира. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom