Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
чекај малку дечко ТИ РАБОТИШ ТАМУ ИЛИ ИМАШ РОДНИНА ШТО РАБОТИ ТАМУ во министерство???? дали ке пројде или не ке ни каже за два/три месеци,,,,ништо негуби само може да добие....ПОЛЕКА со гатањето,,,,,би требало да и речеш СО СРЕЌА како добар каваљер,зашто ако пројде таа ке пројдат сите.......не се лути ништо навредливо[DOUBLEPOST=1445224520][/DOUBLEPOST]
во ред чекаме ДАЈ БОЖЕ добри вести од нив или од тебе.........
pepibe jas samo sakam da pomognam jas podnesov 2011 zemav drzavljanstvo 2015 jas mislam deka za cetiri godini imam dovolmo iskustvo so sto ne bev vrakjan nazd preku 8 ili 9 pati bev za sofija de za prezime razlicno pa bass togas izlegoa nema javuvanja na telefon za intervju iako imas brojce poso se javuvaa ne telefon pa pocnaa so imejl pa so starive dokumenti posle so da ti kazam tie djabe ne baraad dokumenti od predci inace nemam nisto protiv site so podnesoa za bg grazdanstvo site da zemam da jas samo sakam da poomognam ok(y)
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pisi poraka ako ne si se snasol[DOUBLEPOST=1445160813][/DOUBLEPOST]
Вратен сум на дополнителна. Најдов некаков препис на венчаница од дедо и баба на бг од ‘43 и крштеница од тетка од ‘44. Преписите немаат ни печат ни потпис и како такви сигурно нема да ми ги прифатат. Прашав во манастирот ми рекоа немаат оргинали и дури ни книгите ги немаат. Дали можеби некој знае каде би можел да добијам документ што би го прифатиле во Министерство?
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.175
Поени од реакции
1.041
Ве молам подетално некој да објасни што е финтата со умреница за тие што имаат прадедо/прабаба родени пред 1918 год. Јас имам прадедо роден 1917 во село кое тогаш било под бугарско. Дали можам да извадам потврда од клубот во Струмица на основ на тоа ?
 
Член од
21 април 2015
Мислења
39
Поени од реакции
30
Ве молам подетално некој да објасни што е финтата со умреница за тие што имаат прадедо/прабаба родени пред 1918 год. Јас имам прадедо роден 1917 во село кое тогаш било под бугарско. Дали можам да извадам потврда од клубот во Струмица на основ на тоа ?

Зборувано е за ова погоре во форумов. Можеш да извадиш потврда.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
што збориш бре,,,ИНТЕРВЈУ закажување сега за после една година,толку очајна ситуацијата дојде???????дан си грешка????????
а кога мислиш ти ? после 3 дена од кога ќе ги оставиш документите ?, јас одприлика толку чекав
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Чисто да ви дадам мое искуство може некому може да помогне...... Најдов извод на родени од баба ми, родена во перник, но изводот беше копија а не оригинал. Посредникот со фотокопијата се обрати во матичната служба во Перник и врз база на фотокопијата му издадоа оригинален извод кој секако заврши работа во Дабч.... така да и ако немате оригинален документ има начин да се дојде до документ....
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
dostavena mi bese uste vo juli mesec cekav pozitivno no dobiv prekratena prepiska moze molba. ili ne
Piši molba za svaki slučaj nisto te Kosta .ja sum slična situacija kako tebe na dop proverka so
Prv bratuced i cicko podalecin vo Sofija koj živje koj ima 90god so njegova izjava na notar dadena so negovo izvodni spojeni za dokazivanje rodbinska vrska Eve se uste sam na dop proverka godina i nesto .
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Termin za vo DABCH SEPTEMVRI 2016-za proishod toa e
Tolko e I jas 2013 godina koga aplicirav electronski aplicirav za vo DABC na 6 septemvri 2013 a mi dadea termin za na 9 juni 2014 10 meseci se tie si cekav taka no toe imase guzva ete I sega ima guzva I taka ke bide dr nema osven da cekate I jas uste cekam se iznacekav veke mn sporo pregleduvat dodusa novi protokoli nikako da pustat gledam proveruvam I brojcijna od 2014 do 6 iladi se zastaneti na gore si nemat Aber da im se smeni statusot ama toa e da se nadevame deka ke ja obrzat rabotata do nova god barem do mart mesec da ja iscistat 2014 :(
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
5
сакав да Ве прашам дали некој има информација доколу склучам брак со бугарски државјанин ке добијам работна дозвола во Англија (тој е веќе 4 месеци таму)? Доколку да, дали тој треба да има некои документи од Англија за сместај и плата за јас да можам да одам откако ке склучиме брак? позз
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.467
Поени од реакции
4.987
Tolko e I jas 2013 godina koga aplicirav electronski aplicirav za vo DABC na 6 septemvri 2013 a mi dadea termin za na 9 juni 2014 10 meseci se tie si cekav taka no toe imase guzva ete I sega ima guzva I taka ke bide dr nema osven da cekate I jas uste cekam se iznacekav veke mn sporo pregleduvat dodusa novi protokoli nikako da pustat gledam proveruvam I brojcijna od 2014 do 6 iladi se zastaneti na gore si nemat Aber da im se smeni statusot ama toa e da se nadevame deka ke ja obrzat rabotata do nova god barem do mart mesec da ja iscistat 2014 :(
Може се стигнати до 6000 некаде со враќање на дополнителна проверка, ама со одобрување и уважување на молбата се заглавени на 4000 и не мрдаат веќе доста време. Па сега ти види кога ќе ја исчистат.

сакав да Ве прашам дали некој има информација доколу склучам брак со бугарски државјанин ке добијам работна дозвола во Англија (тој е веќе 4 месеци таму)? Доколку да, дали тој треба да има некои документи од Англија за сместај и плата за јас да можам да одам откако ке склучиме брак? позз
Ако е он редовно вработен, има обезбедено стан и има доволно финансиски примања месечно за да се грижи за двајцата ќе можеш да одиш со брак, доколку тие услови не ви се исполнети нема да ти дадат виза.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Може се стигнати до 6000 некаде со враќање на дополнителна проверка, ама со одобрување и уважување на молбата се заглавени на 4000 и не мрдаат веќе доста време. Па сега ти види кога ќе ја исчистат.



Ако е он редовно вработен, има обезбедено стан и има доволно финансиски примања месечно за да се грижи за двајцата ќе можеш да одиш со брак, доколку тие услови не ви се исполнети нема да ти дадат виза.
Zemajki predvid deka poveketo se na dopolnotelna da ne recam site togas za odobruvanje I uvazuvanje na molbata ke idi po brzo zatoa sto ne se mn tie so treba da gi uvazat kako so gledas so 3 protokoli stignaa do 4 iladi a pocnaa da odobruvaaat od skoro nema ni mesec no nekako sporo I'm odi se od avgust navaka :/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom