Каде да наjдам? [Food Edition]

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Го има и кај нас, се продава како големи калапи, се користи во сендвичари во фритези и во пекари наместо свинска маст. Го има во продавници за пекарски репроматријали, а неколку пати го имам начекано и во маркети.

Го немам начекано во маркети за домашна употреба, за оние лимените од плус 10 кила знам. Ама знам дека во продажба кај нас се баајги неквалитетни ( попознати како палмино масло ).
 
I

[In]kognito

Гостин
Млеко за кафе? Дали има поголема грамажа (не оние што се мали по 10 млекца во едно) туку како обичново млеко што е пакувано?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Млеко за кафе? Дали има поголема грамажа (не оние што се мали по 10 млекца во едно) туку како обичново млеко што е пакувано?
Има на Мегле во литар тетрапак. Неколку пати го видов во Веро и Рамстор, не знам дали уште го носат.
Замена ако не најдеш земи млеко во прав за кафе ( го немам пробано ).
 
B

Blade Torch

Гостин
Ај тука ќе прашам. Гледам низ град многу разнесуваат пратки со моторчиња ресторант Bravos. Некој онака да препорача кое јадење им е најубаво и дали вредат. :D
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.302
Има на Мегле во литар тетрапак. Неколку пати го видов во Веро и Рамстор, не знам дали уште го носат.
Замена ако не најдеш земи млеко во прав за кафе ( го немам пробано ).
Oвде кај што сум јас ја има оваа варијанта, ама не чини. Мора во топла вода да ја мешаш, оти во ладна не се растопува, туку се збираат грутчиња.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Oвде кај што сум јас ја има оваа варијанта, ама не чини. Мора во топла вода да ја мешаш, оти во ладна не се растопува, туку се збираат грутчиња.
Да, ова е една од варијантите. Млеко во прав и верувам дека е лошо.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.302
Да, ова е една од варијантите. Млеко во прав и верувам дека е лошо.
Нажалост не е млеко во прав, ради тоа што има се, само млеко не. Има глукозен сируп, вегетални маснотии, протеини од млеко и останатото е се што почнува со Е-број.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.486
Поени од реакции
31.397
А што му фали на пресното млеко... Или се бара „доживљај“ како у кафич? :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.486
Поени од реакции
31.397
Aх, ОК тогаш. Сепак имаш извинување зошто мораш да ги консумираш сите тие конзерванси и хемии. :coffee:

Се извинувам за дигресирањето во офтопик, радозналоста беше појака од мене. ;)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Има млеко за кафе, грчко мислам во Веро од 0.5/1 Л.

За топ трилече, купете готов карамел во кантичка од продавницата за слаткарници до Дојрана. Нема да згрешите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom