Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Andreas_bild

Cr7_conor mcgregor
Член од
23 октомври 2007
Мислења
77
Поени од реакции
76
Имаш опција да не чека дупликат произход син ти,со копија заверена на нотар,од твоето уверение за државјанство,да аплицира,на основ родител со државјанство,зашто не треба произход,директно во Софија.
Mhm fala a dali da go napravam to preku sofija ili konzulatot bidejki kako sto pisuvaat ovde ligeto na intervju zakazvat duri za april maj a vo konzulatite pomalce narod ima ? Sto velis pozdrav
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Како може со бугарски происход да се живее и работи во Бугарија? Кои се услови и документите треба да се добие постојан престој и дали може и во ЕУ да се работи ? Ако некој знае нека напише коментар.
Треба да си побараш виза за престој во Бугарија(од амбасада или конзулат). Од како ке добиеш виза ке одиш во Софија и ке поднесиш барање за карта за престој. За да работиш ти треба работна дозвола, која се добива по барање од работодавател од Бугарија(има некој услови што треба да ги исполни). И не не можиш да работиш во други држави освен Бугарија.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo na site deneska sum vraten na dopolnitelna proverka i sum od 2014 maj. So dokumentI treba da se dostavi.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
Има да чекаш,ако скоро си бил на интервју.Првин спремај си документ за предок,роднина ако досега немаш носено.Инаку одиш на дополнителна,а тек тогаш кога ке ти биде одобрено,земаш удостоверение.Е тек тогаш можеш да се сликаш.
imam podadeno za predok, site tie raboti gi imam daeno ,
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Треба да си побараш виза за престој во Бугарија(од амбасада или конзулат). Од како ке добиеш виза ке одиш во Софија и ке поднесиш барање за карта за престој. За да работиш ти треба работна дозвола, која се добива по барање од работодавател од Бугарија(има некој услови што треба да ги исполни). И не не можиш да работиш во други држави освен Бугарија.
Се е точно освен тоа дека му треба работна дозвола за да работи.Ако извади карта за престој без разлика дали има ЕГН или ЛНЧ може да работи со тааа разлика што ако има карта со ЛНЧ може да биде осигуран максимум на половина работно време од 4 часа а не на фул од 8 часа !!
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Се е точно освен тоа дека му треба работна дозвола за да работи.Ако извади карта за престој без разлика дали има ЕГН или ЛНЧ може да работи со тааа разлика што ако има карта со ЛНЧ може да биде осигуран максимум на половина работно време од 4 часа а не на фул од 8 часа !!
So postojan prestoj ne moze da se raboti 8 casa?
 
Член од
21 април 2015
Мислења
39
Поени од реакции
30
Епа моментот е што сега постои шанса и за тие што немат никакви стари документи или роднини со буг државјанство. Но, морат да пронајдат изводи или умреници од баба/дедо/прабаба/прадедо што се родени како што разбрав пред 1918 год. На база на тие документи треба да извадат документ од БККС и со таа документација да аплицираат за происход. Колку е ова точно, не можам со сигурност да потврдам. Само знам дека мојот посредник ги даваше овие инструкции пред некој ден на нови апликанти. Дали ќе поминат или не/ времето ќе покаже....ама ако немате др документ,пробајте - ништо не губите/

Поминува сигурно. Јас така поминав
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Поминува сигурно. Јас така поминав
посредниците истото и мене ми го кажаја,веке не барале дополнителни документи за докажување корени,,,ОФИЦИАЛНО пуштиле и со потврдите од клубовите,,НО ПРАШАЊЕТО Е дали некој има добиено гражданство со потврдите???ИМА ЛИ НЕКОЈ ОВДЕ?!!?!?!?!!?
 
Член од
21 април 2015
Мислења
39
Поени од реакции
30
Н
посредниците истото и мене ми го кажаја,веке не барале дополнителни документи за докажување корени,,,ОФИЦИАЛНО пуштиле и со потврдите од клубовите,,НО ПРАШАЊЕТО Е дали некој има добиено гражданство со потврдите???ИМА ЛИ НЕКОЈ ОВДЕ?!!?!?!?!!?

Не знам претходно дали се поминувало, ама ова е по нова процедура и никој нема стигнато до државјанство. Ама најважен е фактот дека барем се добива происход што е првиот чекор кон добивање на државјанство.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Н



Не знам претходно дали се поминувало, ама ова е по нова процедура и никој нема стигнато до државјанство. Ама најважен е фактот дека барем се добива происход што е првиот чекор кон добивање на државјанство.
се сложувам бате истите зборови,деновиве вртам телефони по посредници и клубови ми ги кажуваат истите зборови,,наводно се поминувало веке со нивните декларации и потврди,,само што незнам во што веке да верувам ако законот уште не е изгласан зашто сега пуштаат а порано не прекратуваја ИГРАЊЕ ИГРАЧКИ греота за некои луге,,но белки да пуштаат ДАЈ БОЖЕ да е точно да се среди веке за сите нас...
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
5
Дечки малце помош кој баксуз сум јас две години ми стои бројчето во дополнителна и сега најдов стар документ од пра дедоми и пред два дена ме прекратија а документот не ми е предаден во бг дали вреди да го носам сега бидејки се работи за два дена или џабе ке одам?????
 
Член од
19 мај 2015
Мислења
38
Поени од реакции
27
Ako moze nekoj da mi dade link od arhivot kaj sto ima koj sluzel vojska da go pobaram dedo mi on sluzel ama nemam nikakov dokument barav ama nemozam ad najdam na forumov
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom