Законот на Телема

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.209
Поени од реакции
8.842
Moже појаснување околу ова:

73. Злочинот на клеветата, кој причинува човечка беда во толку голем степен се смета за крајно опасен во Редот, но е невозможен заради клаузула во Заветот од Третиот Степен.

Како може клеветата да биде оневозможена? И дали е потполно оневозможена или само неутрализирана?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Moже појаснување околу ова:

73. Злочинот на клеветата, кој причинува човечка беда во толку голем степен се смета за крајно опасен во Редот, но е невозможен заради клаузула во Заветот од Третиот Степен.

Како може клеветата да биде оневозможена? И дали е потполно оневозможена или само неутрализирана?
Доволно е да се каже дека постои клаузула која се однесува на клеветата, не би навлегувал во понатамошни детали.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.209
Поени од реакции
8.842
Доволно е да се каже дека постои клаузула која се однесува на клеветата, не би навлегувал во понатамошни детали.
Koрисно би било ако такво нешто може да се примени и надвор од вашиот Ред, во секојдневниот живот. Или такво нешто е невозможно надвор од редови, заедници, еснафи и слични здруженија?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Koрисно би било ако такво нешто може да се примени и надвор од вашиот Ред, во секојдневниот живот. Или такво нешто е невозможно надвор од редови, заедници, еснафи и слични здруженија?
За нас дадениот збор и заклетва се одраз на нашиот карактер и чест. Да ја прекршиш заклетвата, значи да се лишиш самиот себе од можноста да бидеш човек. Врз ова се темели клаузулата што е спомената.
Надвор од нашиот Ред има секакви луѓе, па и такви што честа и доблеста на им значат ништо, а прекршениот збор не им е никаков проблем.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.643
и во вашиот ред има такви луѓе, не само надвор.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
и во вашиот ред има такви луѓе, не само надвор.
Никогаш неможе да има 100% ефикасност, но клаузулата за која стануваше збор ја елиминира можноста таквите луѓе да опстојат и останат во Редот.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Без навреда, сакам да дискутирам за Телема, наидов на фини Телемити, но најчесто налетував на Телемити со его до небото, експонирајки знаење за Телемата, со дрски одговори и нешто во стил ,,јас знам повеќе астрологија од тебе, земи учи, после ќе дискутираме", се надевам овде ќе има по конструктивни разговори. Неодамна читав за спиритуелен таоизам, дознав дека по церемонијалната иницијација во нивната секта човекот се здобива со златно-жолта аура (која наводно штити од душевни напади и слично). Искрено до сега не сум побарал иницијација во ниту еден Ред, но после некое време учење на теорија и практикување на ритуали како Малиот истерувачки ритуал на Хексаграм и Рубиновата Ѕвезда, забележав жолта обвивка околу моето тело и мојата глава. Долго време се прашував од каде и зошто баш таа обвивка... одкако престанав да ги практикувам тие ритуали, ја снема. Среќен сум што од како дознав за Телема почнав по сериозно да се посветувам на Јогата, да вежбам Јогинско дишење и тоа ми отвори нови хоризонти во спиритуелноста.
By the way, дури и од Телемитите кој не најдовме баш најдобар заеднички јазик научив добри фрази за доминација во разговор, хаха. Друга забелешка ми е тоа што Телемата има некој допирни точки со Хиндуизам, т.е ми се чини како целата Телема да е обратно пропорционална со Хиндуизам, кога станува збор за Јога, инвокации, сексуална магика и слично. Не знам кој како ќе го сфати ова... само моја лична перспктива, но не и конечна. Поздрав :cool:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Неодамна читав за спиритуелен таоизам, дознав дека по церемонијалната иницијација во нивната секта човекот се здобива со златно-жолта аура (која наводно штити од душевни напади и слично). Искрено до сега не сум побарал иницијација во ниту еден Ред, но после некое време учење на теорија и практикување на ритуали како Малиот истерувачки ритуал на Хексаграм и Рубиновата Ѕвезда, забележав жолта обвивка околу моето тело и мојата глава.
Не те разбрав баш најдобро. Зборуваш за иницијација во спиритуален таоизам или за некаква друга иницијација?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Зборувам за иницијација во спиритуален таоизам. "Xiao Yao Pai Schools"
Не ми е позната, не би можел да ја коментирам.
Во телемата иницијациите се симболична и драмска изведба, чија цел е преку метафоричен начин да го подучи и упати иницијантот во мистериите на Природата и Реалноста.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Среќен роденден Кроули.

Om Crowley Namaha.

Сонце: 19°14' Вага
Подзнак: 8°00' Лав
Месечина:22°48' Риби

Најверојатно господата од О.Т.О ќе задоцнат со соопштување на форум, поради славење на роденден. Нека ме извинат на сарказамот. :)[DOUBLEPOST=1444662317][/DOUBLEPOST]Луѓе постојат ли активни организации во Македонија како А.:.А.: ?
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.962
Премногу пати во минатото Телемити објавуваа тука за роденденот на Кроули, „за првата ноќ на Пророкот и неговата Невеста“ - Liber AL, II:37 итн итн...
Редно е и други да потсетат за роденденот на г-нот Алистер и нормално, со ред и за другите прослави :)

Happy B-day, Uncle Al :)
[DOUBLEPOST=1444677400][/DOUBLEPOST]И да додадам во врска со A.'.A.'., повели линк.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom