Феминизам!

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Со ова.



Зарем не е целата поента фокусот кон конкретен проблем?
Samiot feminizam e problem.Dosta se optovareni masko-zenskite odnosi so egoizam i materijalizam ,dodaj tuka i fenimizam i posle zalopojki nemalo ljubov ova ona.Feminizmot se zalaga za dominacija na zenata se e drugo glumenje i farsa!
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Samiot feminizam e problem.Dosta se optovareni masko-zenskite odnosi so egoizam i materijalizam ,dodaj tuka i fenimizam i posle zalopojki nemalo ljubov ova ona.Feminizmot se zalaga za dominacija na zenata se e drugo glumenje i farsa!

феминизам
(едн.) феминизмот
Вид збор: Именка, машки род
Политичка струја за рамноправност на жената со мажот.
Англиски: feminism
Употреба: Политика
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.763
Поени од реакции
6.380
Samiot feminizam e problem.Dosta se optovareni masko-zenskite odnosi so egoizam i materijalizam ,dodaj tuka i fenimizam i posle zalopojki nemalo ljubov ova ona.Feminizmot se zalaga za dominacija na zenata se e drugo glumenje i farsa!
Тоа е тоа сакаат доминација а не рамноправност. А и да сакаат рамоноправност не ни можеме да бидеме рампноправни пошто не сме исти ни психички ни физички. Али оди докажи им. Ѕверов најубаво си објаснува :

 
Т

Триптико

Гостин
феминизам
(едн.) феминизмот
Вид збор: Именка, машки род
Употреба: Политика
Што не ти е јасно? :D

Кога го видов по втор пат, мене не ми е јасно нешто. Што значи (едн.)? ФеминизмОТ е членувана именка со наставка - от. Сигурно не е еднина...или е? Агдо, дај подобра страна, не зезај :D
 
Последно уредено од модератор:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Мене лично ми е многу интересно, дека феминистите се секогаш спремни да напаѓаат западни, општества, заедници и индивидуалци, заради тоа што имало "голема" дискриминација, но немам досега видено феминисти да се заангажираат за правата на жените во Блискиот Исток. Животот на тие жени е навистина ужасен, а феминисти постојано ја игнорираат нивната состојба. Годишно околу 5000 жени умираат поради убиства во чест (honor killing), во земји каде што шаријатот е поприменет , маж може да силува жена и да не одговара ако таја нема најмалце 4 сведоци, мажи таму смеат да камшикуваат жени, жените се принудени да се покриваат со шамии (без разлика дали тие сакаат или не), каменуваат жени и други одвратни работи.
Каде се феминистите во тоа лудило,?!
Од таа гледна точка има и хомосексуалци што се мачени или убивани што лично треба исто да ме засега. Јас и шака луѓе не можеме да го промениме Средниот Исток, дури и да сакаме. Друго е кога дејствуваш во западно општество со таа шака луѓе. Да е до мене, од корен би променил многу работи таму, ама не е. Никој не ти дава палка на добротворен диктатор само затоа што си желен да промениш нешто :D.

@Agda Beata Можеше барем навредата од Шкорпи да ја изоставиш :icon_lol:
Де, кај те навредив?[DOUBLEPOST=1443741136][/DOUBLEPOST]
Тоа е тоа сакаат доминација а не рамноправност. А и да сакаат рамоноправност не ни можеме да бидеме рампноправни пошто не сме исти ни психички ни физички. Али оди докажи им. Ѕверов најубаво си објаснува :
Доминација е тоа што се случува сега, од страна на еден пол. Ако ти требаа примери. А рамноправноста не бега во биолошки води. Диморфизмот е оставен да игра улога каде треба а игра улога. Проблемот е кога биологијата ја користите да го оправдате статус квото. Кое благе везе нема со биологија.

Нормално дека не сме психички и физички исти со жените. Они се поиздржливи. Биологија and all that shit.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Друго е кога дејствуваш во западно општество со таа шака луѓе. .
Работата е што и во тие т.н. западни општества нема многу аир од тој т.н. феминизам па бадијала се посочува со прст кон балканот и т.н. балкански мажи како виновници. Знаеш сигурно и самиот податоци за плати, вработеност жени/мажи и сексуална злоупотреба во членките на ЕУ. Дури и за female genital mutilation кој начелно е забранет ама постои, често и се толерира (од мештаните во една анкета Британија мислам беше, правена како експеримент за FgM, само еден човек има гласано против) па вели неофицијално околу 500.000 жени се жртви на FgM во тие држави.
Борба за еднакво третирање во држава е можи потребно (еклатантен пример, неосновано отпуштање од работа на бремена жена) ама на ниво на семејство..., зависи од каква средина потекнуваш и какви семејни односи имало. Оној кој гледал нерамноправност во домот или во околината, нормално смета дека сите така живеат, ама не е така. Самиот кажа, биологија. Примерот погоре е ок. Јас на почеток на бракот работев тешки работи, главно камиони и шлепери, сопругата чуваше бебе, сето тоа од практични причини, биологија и слично. Не случајно жените имаат трудничко боледување и потоа, по закон, скратено работно време.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Mazite odat pod penzija na 64 a zenite na 62,na takva ramnopravnost mislese,primer???:cautious:
Не, кога викам рамноправност, мислам на апсолутно никаква полова дискриминација. Зошто ми набиваш работи под нос кои не сум ги кажала? Разбираш ли дека ти нема поента муабетов? Демек сакаш да ми укажеш на лицемерие и грешки и покрај тоа што јасно ги имам изнесено моите ставови? Или реплицираш само за да водиш инает и да му контраш на соговорникот?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Не, кога викам рамноправност, мислам на апсолутно никаква полова дискриминација. Зошто ми набиваш работи под нос кои не сум ги кажала? Разбираш ли дека ти нема поента муабетов? Демек сакаш да ми укажеш на лицемерие и грешки и покрај тоа што јасно ги имам изнесено моите ставови? Или реплицираш само за да водиш инает и да му контраш на соговорникот?
Ti kazav samo primer kade sto zenite imaat pogolemi prava od mazite.Znaci zenite odat 2 godini porano pod penzia od mazite.Zarem toa ne e polova diskriminacija na mazite ???
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Ti kazav samo primer kade sto zenite imaat pogolemi prava od mazite.Znaci zenite odat 2 godini porano pod penzia od mazite.Zarem toa ne e polova diskriminacija na mazite ???
Е. А ние на темава наведовме уште милион случаи каде жената е дискриминирана(и тоа од страна на мажот, не само од државата), што е процентуално повеќе од дискриминацијата извршена на мажите и затоа е потребен акцент на феминизмот. Меѓу другото, пред неколку поста го посочивме и причинителот на дискриминација и опресија врз двата пола, а тоа е денешното општествено уредување, и затоа е потребна борба за социјална правда. Што не е јасно?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.238
Поени од реакции
6.932
гледам некои термини “радикална феминистка“ хахахахахахахахаааааа
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Е. А ние на темава наведовме уште милион случаи каде жената е дискриминирана(и тоа од страна на мажот, не само од државата), што е процентуално повеќе од дискриминацијата извршена на мажите и затоа е потребен акцент на феминизмот. Меѓу другото, пред неколку поста го посочивме и причинителот на дискриминација и опресија врз двата пола, а тоа е денешното општествено уредување, и затоа е потребна борба за социјална правда. Што не е јасно?
Eeee borba za socijalna pravda,to e to!Znaci najgolemata neednakvost e megu siromasnite i bogatite,megu rabotnikot i gazdata.Rabotnickite vo tekstilnite fabriki nemaat problem od nekoj si tamu patrijarhat,tuku od nivnite gazdi i gazdarici.Tuka e najgolemiot problem.Ako feministkite sakaat da se izborat za pogolema socijalna pravda jas ke ve podrzam so ogromno zadovolstvo i ke vi se pridruzam!
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Eeee borba za socijalna pravda,to e to!Znaci najgolemata neednakvost e megu siromasnite i bogatite,megu rabotnikot i gazdata.Rabotnickite vo tekstilnite fabriki nemaat problem od nekoj si tamu patrijarhat,tuku od nivnite gazdi i gazdarici.Tuka e najgolemiot problem.Ako feministkite sakaat da se izborat za pogolema socijalna pravda jas ke ve podrzam so ogromno zadovolstvo i ke vi se pridruzam!
Тоа е само дел од кој сме сите засегнати. А што е со домашното насилство, потчинетата улога на жената во семејството(не во секое!), циркумцизијата, затворањето во мрачна соба за време на месечниот циклус итн? За оваквиот тип на дискриминација зборуваме, кој е процентуално поголем кај жените.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
а тоа е денешното општествено уредување, и затоа е потребна борба за социјална правда. Што не е јасно?
Ако мислиш на законските рамки, не гледам законски да има причинител за дискриминација. Ај посочи каде тоа, кој закон, правилник?
Тоа е само дел од кој сме сите засегнати. А што е со домашното насилство, потчинетата улога на жената во семејството(не во секое!), циркумцизијата, затворањето во мрачна соба за време на месечниот циклус итн?
Скокаш од тема на тема па тешко е човек да те следи.
Вакво нешто законски има од кај што главно доаѓаат мигрантите. Домашно насилство има и во т.н. развиени земји. Исто и сечење на женските гениталии и потчинета улога на жената. Кај нас напротив, сечење клиториси и срамни усни на пример немам прочитано да има. Што имаат постигнато феминистичките друштва по овие прашања, макар во членките на ЕУ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom