Феминизам!

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
2) Артикот вади аргумент на база на Реалити ТВ шоуа, како Survivor. Реалити не значи реално, ако си работел како дел од екипата на такво шоу, ќе знаеш не само за ова, него и за деталите;
Која е логиката да reality show се обиде да заработи повеќе пари со тоа што ќе направи вакво сценарио? Жените ќе си речат глупости и нема да го гледаат, а мажите поарно фудбал ќе си пуштат, или што и да им прави кејф. Како што и пишува, повеќе пати се случило истово на различни Survivor shows.

3) Феминист не се станува, нити поништува, така лесно со гледање на една епизода од Survivor или Big Brother;
Секој за себе.

4) Феминизам не е поделба на мажи и на жени во посебни региони, па самово сценарио да држи тежина;
Сценариово не се ни работи за тоа, си пишува во насловот за што е. Го постирав оти на темава се разви дискусија за патријахалност и кој колку е способен
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Како што и пишува, повеќе пати се случило истово на различни Survivor shows.
Што значи некој истата скрипта ја терал ради што носи рејтинг и гледаност. Спонтани срања во реалити шоуа њамат. Не од ваков калибар.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Ова е за неспособни жени кои се плашат или не сакаат да превземат одговорност. Исто како муабетот за слободата во темата „Анархија“. Поентата не е да ја префрлиш одговорноста на еден пол, туку заеднички да се решаваат проблемите. Патем, се согласувам со она што ти го пишал Шкорпи.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Ова е за неспособни жени кои се плашат или не сакаат да превземат одговорност.
Патем, се согласувам со она што ти го пишал Шкорпи.
Од една страна го земаш шоуто за релевантно и го коментираш, од друга се согласуваш со Шкорпи.

Choose one.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Од една страна го земаш шоуто за релевантно и го коментираш, од друга се согласуваш со Шкорпи.

Choose one.
Се согласив со ова.

Consider the following:





3) Феминист не се станува, нити поништува, така лесно со гледање на една епизода од Survivor или Big Brother;

4) Феминизам не е поделба на мажи и на жени во посебни региони, па самово сценарио да држи тежина;

5) Феминизам =/= Матријархат;



Ме шокира фактот дека и после 37 страни поголемиот дел од вас уште не знаат што е феминизам и зошто воопштп се случил. Ако мажите го воделе светот низ историјата, некогаш се прашувам како сме ја преживеале Ледената Доба ако вака тешко ви оди сфаќањето на некои работи за повеќето.
Заборавив да потенцирам, моја грешка.

Патем, ова е оној женски хендикеп, кој го спомнав претходно, благодарение на патријархатот, кој истовремено ги унаказува и мажите.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Од една страна го земаш шоуто за релевантно и го коментираш, од друга се согласуваш со Шкорпи.

Choose one.
АнФем и јас ти го коментираме како "релевантен" постот бидејќи ти го опна како релевантен аргумент. И океј, нема да заобиколуваме или да го игнорираме, коментиравме за истиот. И не видов да имаше две страни, јас и она сме на иста страна по прашањево.

Едно прашање ако може, кој од вас тука се смета за феминист и зошто ?
Не преферирам да се нарекувам феминист, повеќе пропонент на еднаквост (што вклучува и полова еднаквост), али кој како сака и му е позгодно нека ме нарече. А зошто - ќе го земам како реторичко прашање, бидејќи темава немаше да биде отворена да беше се во ред со денешното општество во однос на половите.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Аа овакој не гу бива , овој веќе ми личи на : Собрала се дружина да га е.е Божина !
Как'в сироти патријархат ? Овој е офанзива на жене и педери против мушкарци ( не се сеќам лезбејке изјаснисва ли се на коју страну су ).
 

Павле_Од_Тарсус

Апологет
Член од
23 септември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
21
АнФем и јас ти го коментираме како "релевантен" постот бидејќи ти го опна како релевантен аргумент. И океј, нема да заобиколуваме или да го игнорираме, коментиравме за истиот. И не видов да имаше две страни, јас и она сме на иста страна по прашањево.



Не преферирам да се нарекувам феминист, повеќе пропонент на еднаквост (што вклучува и полова еднаквост), али кој како сака и му е позгодно нека ме нарече. А зошто - ќе го земам како реторичко прашање, бидејќи темава немаше да биде отворена да беше се во ред со денешното општество во однос на половите.
Мене лично ми е многу интересно, дека феминистите се секогаш спремни да напаѓаат западни, општества, заедници и индивидуалци, заради тоа што имало "голема" дискриминација, но немам досега видено феминисти да се заангажираат за правата на жените во Блискиот Исток. Животот на тие жени е навистина ужасен, а феминисти постојано ја игнорираат нивната состојба. Годишно околу 5000 жени умираат поради убиства во чест (honor killing), во земји каде што шаријатот е поприменет , маж може да силува жена и да не одговара ако таја нема најмалце 4 сведоци, мажи таму смеат да камшикуваат жени, жените се принудени да се покриваат со шамии (без разлика дали тие сакаат или не), каменуваат жени и други одвратни работи.
Каде се феминистите во тоа лудило,?!
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Мене лично ми е многу интересно, дека феминистите се секогаш спремни да напаѓаат западни, општества, заедници и индивидуалци, заради тоа што имало "голема" дискриминација, но немам досега видено феминисти да се заангажираат за правата на жените во Блискиот Исток. Животот на тие жени е навистина ужасен, а феминисти постојано ја игнорираат нивната состојба. Годишно околу 5000 жени умираат поради убиства во чест (honor killing), во земји каде што шаријатот е поприменет , маж може да силува жена и да не одговара ако таја нема најмалце 4 сведоци, мажи таму смеат да камшикуваат жени, жените се принудени да се покриваат со шамии (без разлика дали тие сакаат или не), каменуваат жени и други одвратни работи.
Каде се феминистите во тоа лудило,?!
Тамошните феминисти/ки се активни на тие територии.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
@Agda Beata Можеше барем навредата од Шкорпи да ја изоставиш :icon_lol:

Да те цитирам од претходно
Поентата не е да ја префрлиш одговорноста на еден пол, туку заеднички да се решаваат проблемите.
Не ја префрлам вината на ниту еден пол, не спомнав ништо такво. Туку што ако заедничкото решавање на проблемите доведе до “патријахална“ ситуација? Пр. имаш комшии каде што мажот работи нешто, а жената по дома пере, средува, готви, се грижи за децата. Но и двајцата се ниско образовани и едвај нашле една работна позиција, која да кажеме дека е физичка, па заеднички се договориле дека мажот треба да ја прифати, а жената да остане по дома. Дали е оправдано во таква ситуација да жената биде “нападната“ од феминистки дека живее под репресија од мажот, и дека има патријахално уредување во нејзиниот дом?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
@Agda Beata Можеше барем навредата од Шкорпи да ја изоставиш :icon_lol:

Да те цитирам од претходно


Не ја префрлам вината на ниту еден пол, не спомнав ништо такво. Туку што ако заедничкото решавање на проблемите доведе до “патријахална“ ситуација? Пр. имаш комшии каде што мажот работи нешто, а жената по дома пере, средува, готви, се грижи за децата. Но и двајцата се ниско образовани и едвај нашле една работна позиција, која да кажеме дека е физичка, па заеднички се договориле дека мажот треба да ја прифати, а жената да остане по дома. Дали е оправдано во таква ситуација да жената биде “нападната“ од феминистки дека живее под репресија од мажот, и дека има патријахално уредување во нејзиниот дом?
Не си ме разбрал, не мислев конкретно на тебе, туку воопшто за ситуацијата.
Во оваа ситуација што си ја дал, се работи за договор и никој не е репресиран, затоа што и двајцата работат и товарот не паѓа на еден од нив. Товар во смисла некој од нив да има работа надвор од дома и да има обврска да ги извршува и домашните работи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Не си ме разбрал, не мислев конкретно на тебе, туку воопшто за ситуацијата.
Во оваа ситуација што си ја дал, се работи за договор и никој не е репресиран, затоа што и двајцата работат и товарот не паѓа на еден од нив. Товар во смисла некој од нив да има работа надвор од дома и да има обврска да ги извршува и домашните работи.
Ама они не го споделиле овој договор со јавноста, комшиите, интернетот. Феминистичките организации не ги интересира што конкретно се случува во семејствата, тие се фокусираат на проценти. Како што е процент на невработени жени, или застапеност на жените во домашните обврски. Јасно е дека претходниот договор во барем 80% од случаевите ќе иде во корист да мажот работи, а и мора да се согласиш дека така е сосема соодветно. Но потоа тоа може да се злоупотреби во некакви си кампањи каде што не верувам дека ќе ја подобри ситуацијата
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.106
Ама они не го споделиле овој договор со јавноста, комшиите, интернетот. Феминистичките организации не ги интересира што конкретно се случува во семејствата, тие се фокусираат на проценти. Како што е процент на невработени жени, или застапеност на жените во домашните обврски. Јасно е дека претходниот договор во барем 80% од случаевите ќе иде во корист да мажот работи, а и мора да се согласиш дека така е сосема соодветно. Но потоа тоа може да се злоупотреби во некакви си кампањи каде што не верувам дека ќе ја подобри ситуацијата
Не се согласувам со првото. Зошто мислиш така? Си имал некое негативно искуство?

Зошто би било подобро мажот да работи?

Точно дека нема да ја подобри ситуацијата, затоа што проблемот не потекнува од нееднаквоста меѓу половите, туку од авторитарниот систем. Но ова не значи дека нема потреба од феминизмот. Во ред е да се стави акцент и на него, но не и да биде единствена цел, токму поради горенаведениот проблем.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Не се согласувам со првото. Зошто мислиш така? Си имал некое негативно искуство?
Кое прво? Во целина ми беше постот, не знам што точно издвои

Зошто би било подобро мажот да работи?
Физички е појак, напоменав дека се работи за физичка работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom