Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
66
Ostanuva faktot deka, dodeka ne se izglasa zakonot moze samo da se talasa ovde so informacii i prasanja okolu dobivanje potvrdi za poteklo, i od BKKS i od M&B zdruzenie.
Moze da se dobie proizhod od dabc. Eve uste edna informafija. Site dokumenti od predicte sto se vo potvrdata treba da bidat prevedeni na bugarski i zavereni na bugarski notar i da se dadat zaedno so potvrdata
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
14
Pozdrav, za site od forumov, nova sum ovde so cel da najdam odgovor na odredeni dilemi sto gi imam so vadenje na BG pasos. Ke moze li nekoj od poiskusnite da mi kaze i odgovori na slednive prasanja
1. Kakvi se iskustvata i dali da podnesam dokumenti za Proishod vo Bitola ili Sofija?
2. Pri izbor na posrednik cenite variraat. Od 180e do 500e. Onie sto baraat 500e velat deka drugive ne gi kazuvaat site trosoci do kraj i tvrdat deka imat poveke vrski i zatoa pobrzo ke odi postapkata, makar sto poveke od jasno e deka istata e od 1-2 god?
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
Vo ministerstvo zakazuvaat intervju od sega za kraj na fevruari. Decko mi bese vo vtornikot da podnese dokumenti mu zakazaa za kraj na fevruari I rece deka ima golemi guzvi.

Za tie sto nemaat nikakvi dokumenti-POSREDNICKATA mu rekla deka nisto ne se znae duri ne go izglasaat zakonot i duri ne pocne da se primenuva, no se golemi pesimisti i ona i drugi posrednici(se raboti za advokati koi velat deka noviot zakon ima nedorecenosti), a isto se SPEKULIRALO i niz krugovi vo ministerstvoto deka nekakov dokument ke mora da se prilozi...
No gledame deka zakonot uste neizglasan go primenuvaat delumno...taka da nisto ne se znae so bugarive kako i sekogas...
Daj boze da ne se tocni spekulaciite i site da dobieme drzavjanstva..
Kako i da e..znaci ostanuva da pocekame duri go izglasaat zakonot i duri pocnat da go primenuvaat...
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
14
Ќе пробаме , па ако биде... Имам јас стари документи, од Дедо ми воена книшка, имам и живи роднини во бугарија кои ќе ги контактирам, деверот има БГ пасош, и сопругот има венчаница од прабаба, па затоа се надевам, ама некако со овие посреднициве никако да се снајдам. Еден од Петрич ни бара 500е за еден пасош и не убедува дека другиве не ги кажуваат сите трошоци. Овие другиве велат дека за 500е се продаваат лаги само...и моментот дека процедуриве во Битолскиот конзулат се развлечени и дека во софија е подобро...а други велат во Софија е многу гужва....Едни велат битно е посредникот да има врски во министерство, други викат кога ќе ти дојде редот-тогаш, и дека никој не може да те бутне некаде...конфузно...А плус фактот дека во МК и БГ има над 180 посредници...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Нема никакво правило еве кај мене се изминати полни 1 година и 9 месеци или во превод 21 месец па уште ми стои дека ми е во задолжителна процедура нит чекам за потпис ништо. Целосна документација + предок по права линија со бг егзархија и бг државјанство.
Нема никакво правило тука едноставно е ќе си чекаш и ќе се молиш да биде побрзо.
da ama i sam si kazuvas deka site brojcinja okolu tvoeto izlegle osven tvoeto. isklucokot go potvrduva praviloto. tolku se ceka 18 meseci + - za nekoj mesec,.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
може ли да ве прашам вас вие кои имате поднесено за дупликат происхот дали ви бараја дополнителни документи за да ви го издадат,зашто еден член на форумов напиша дака не му побарале никакви документи за да му го издадат???ме ИНТЕРЕСИРААТ ВАШИТЕ ИСКУСТВА
Кога ги поднесував документите и додека тетката ги разгледуваше дојде портиерот и почнаа да прават муабет дека тие што немаат никаков дополнителен документ ги враќа назад,во смисла оние кои немаат стари документи или доказ за блиски роднини со бугарско државјанство.За оние со потврда од Бугарско здружение искрено незнам.Имај во предвид дека ова инфо е од пред 2 месеци.[DOUBLEPOST=1443706376][/DOUBLEPOST]
Е од тогаш сум 3ти Јануари 2014. Бројката ми е од некаде крај на март почеток на април зашто одев преку амбасада ама лошото е тоа што на форумов имаше луѓе кои кажаа дека исто преку амбасада биле после мене на интервјуто а имаа помаломбројче од мене некои дури и указот го чекаам/може и го земале веќе. Ама ајде ќе видиме до кога ќе иде оваа голгота и уште колку време ќе чекаме.
Се надевам брзо ќе се среди се и набрзо сите ќе не израдуваат

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Wiksa знаеш ли дали указот може да го подигнеш во Софија ако имаш поднесено документи преку амбасада?Или задолжително го испраќаат до амбасадата па од таму го земаш?
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Ќе пробаме , па ако биде... Имам јас стари документи, од Дедо ми воена книшка, имам и живи роднини во бугарија кои ќе ги контактирам, деверот има БГ пасош, и сопругот има венчаница од прабаба, па затоа се надевам, ама некако со овие посреднициве никако да се снајдам. Еден од Петрич ни бара 500е за еден пасош и не убедува дека другиве не ги кажуваат сите трошоци. Овие другиве велат дека за 500е се продаваат лаги само...и моментот дека процедуриве во Битолскиот конзулат се развлечени и дека во софија е подобро...а други велат во Софија е многу гужва....Едни велат битно е посредникот да има врски во министерство, други викат кога ќе ти дојде редот-тогаш, и дека никој не може да те бутне некаде...конфузно...А плус фактот дека во МК и БГ има над 180 посредници...
Реално на времето беше од 200-250 евра некој со 3 пати превоз до Софија некој сами си плаќаа. После тоа испадна законот за дополнителен документ јас платив 50 евра плус за заверка на нотар за 4 изводи кој ме поврзуваат со мојата баба. Вкупно ме фати 300 евра до сега+120 евра за превоз 4 пати што бев до Софија. Е сеа од коа ќе го добиеш државјанството се плаќа 35 евра мислам за него и матичен број кој немам информација колку кошта. За на крај да си платиш и 35 евра за пасош плус лична карта. Нормално и превоз до софија.. Мене ќе ме кошта околу 500 евра без превозот..
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
14
Реално на времето беше од 200-250 евра некој со 3 пати превоз до Софија некој сами си плаќаа. После тоа испадна законот за дополнителен документ јас платив 50 евра плус за заверка на нотар за 4 изводи кој ме поврзуваат со мојата баба. Вкупно ме фати 300 евра до сега+120 евра за превоз 4 пати што бев до Софија. Е сеа од коа ќе го добиеш државјанството се плаќа 35 евра мислам за него и матичен број кој немам информација колку кошта. За на крај да си платиш и 35 евра за пасош плус лична карта. Нормално и превоз до софија.. Мене ќе ме кошта околу 500 евра без превозот..
Фала за информацијата.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.470
Поени од реакции
4.989
da ama i sam si kazuvas deka site brojcinja okolu tvoeto izlegle osven tvoeto. isklucokot go potvrduva praviloto. tolku se ceka 18 meseci + - za nekoj mesec,.
Па и другите околу мене или се на дополнителна или чекаат во задолжителна ама тие се со повеќе од 18 месеци тоа ми беше зборот. Нема правило зависи како ќе се погоди. Пример во периодов имавме промена на власта, има заостанати случаи од претходната влада, се чека нов закон да се изгласа и милион глупости ама па имавме помалку аликанти. Се надевам дека следниве нема да ги имаат нашиве проблеми ама па затоа ќе се соочат со гужва кога ќе се изгласа новиот закон ако е позитивен за сите.

Wiksa знаеш ли дали указот може да го подигнеш во Софија ако имаш поднесено документи преку амбасада?Или задолжително го испраќаат до амбасадата па од таму го земаш?
Колку што знам мораш да го чекаш во амбасада. А одкако ќе го добиеш можеш да си ја продолжиш постаката преку софија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom