Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Фала на информациите. Очигледно другите членови не го разбраа моето прашање па ми кажуваат дека треба да закажам на ДАБЧ[DOUBLEPOST=1443613657][/DOUBLEPOST]Да прашам дали некој има се најдено во ситуација како мене за мојот дедо презимето му е едно, а на мојот татко е друго. Во изводот на татко ми сепак стои дека тој му е татко со другото презиме. Дали ке ми прават проблеми во ДАБЧ?
Има еден куп случаеви како твојот објаснето поназад во темава. Земи прочепкај,а не да чекаш некој да ти надроби и да ти стави во уста.
 
Член од
10 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
95
БОРИС ВАНГЕЛОВ: Благодарја, господин председател. Уважаеми народни представители! Това, което каза минист'р'т на правос'дието, е точно така. Но преди да кажа какво мислим по този напред'к от страна на Агенцијата, којто дејствително с'штествува, ште ви отговорја на в'проса за Македонија, којто конкретно задавате в момента.
Гражданите на Република Македонија могат да разчитат на следнија начин да се удостовери б'лгарскијат произход, којто вече сме уеднаквили като практика с'с С'вета по гражданството и с Дирекција „Б'лгарско гражданство”. Това п'рво е документ, којто доказва б'лгарски произход на в'зходјаштија или на близки на в'зходјаштија. Ако нјама так'в документ, може да се ползва и б'лгарско гражданство на нјакои негови роднини. И ако и так'в документ не с'штествува, вече дејства следваштијат алтернативен законов способ – удостоверение, издадено от б'лгарска организација.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
D

Daniel_faca

Гостин
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/steno/ID/3888
еве ви го стенограмот од излагањето на министерот Христо Иванов и другите учесници и верувам ќе најдете одговори кои ги барате
Ова е во ред...што се случи на денешното има ли некој некаква информација?
 
Член од
6 ноември 2013
Мислења
26
Поени од реакции
7
Здраво на сите. Моето прашање е едноставна па се надевам некој ќе го одговори за да не листам 600 страни. Се решив да извадам бугарски пасош. На мајка ми дедото имал брат во Бугарија и таму имам и тетки и чичковци и братучеди. Братучедите ми паѓаат трети мислам. Колкава е шансата да ми дадат пасош? И кој дукументи треба да ги имам нивни?
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
nesto novo slusnav dali e vistina i dali ima nekoj nesto slusnato pocnale vejke da davaat potekla so bratucedi ako nekoj nesto znaj neka pisi pa da vidime informacijava dali e tocna pozz do site
 
Член од
10 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
95
Ова е во ред...што се случи на денешното има ли некој некаква информација?
Денешното заседание не знам дали се одржа,а не беше ни во врска со проблемот за државјанствата.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Епа ајде за ова да позборуваме од последниот стенограм, значи претседателот на ДАБЧ вика дека откако ќе се врати препискатата на дополнителна може да се однесе удостоверение од регистрирана организација на Бугарите во Македонија и се ќе било ок? Што мислите? поздрав
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
nesto novo slusnav dali e vistina i dali ima nekoj nesto slusnato pocnale vejke da davaat potekla so bratucedi ako nekoj nesto znaj neka pisi pa da vidime informacijava dali e tocna pozz do site
Таква дезинформација шират посредниците. Институциите во бугарија си се држат сега за сега стриктно до законот.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Едно инфо дечки во врска со пасошот Б`лгарски. Дали некој има информација или искуство со декларација од бугарско здружение како потребен документ за добивање на бг пасош ???
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Таква дезинформација шират посредниците. Институциите во бугарија си се држат сега за сега стриктно до законот.
znaci ne e od posrednik informacijava od ambasada e druze a znaeme site deka posrednicite mora da sirat takvi dezinformaci za nisva korist pozz
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
znaci ne e od posrednik informacijava od ambasada e druze a znaeme site deka posrednicite mora da sirat takvi dezinformaci za nisva korist pozz
Да во дабач го прифаакаат тоа со прв братучет ,мој братучет доби произход со копија од лична карта на првбратучед и нормално птребните изводи и си закажа интервју во фебруар позз
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ok имаме луѓе таму под претпоставка дека би се вработил наредниот ден значи ќе може веднаш да заминам?
А каков е случајот со блиските на пр.на сестра ми дечкото исто го чека пасошот ќе можи таа со лесно да замини преку него или мене?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom