Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
868
Поени од реакции
424
SEAT Cordoba / 2001 година. / 1.9 TDI

Исто така додека возиш, после неколку минути почнуваат да трепкат греачите (ваљда дека има проблем). Гасам светла за време на возење, и после 1/2 го сменува трепкањето на греачи од шалтаблата.
Bi rekol so 99% sigurnost deka e rasipano automatceto za stopovi so se naoga dole kaj papucata za kocnica. A moze i releto 109 so go napojuva kompjuterot da zaebava, edno od ovie dve raboti e.


Дали влага колата во "limp mode" т.е. дали кога ке светне сијаличето за грејачите ја враќа туражата и го исклучува турбото... Ако прави така тогаш јас целам на прекидачот за кочници... Ако не прави, тогаш може да е ова второво или едноставно само некое стоп светло да е изгорено...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.585
Поени од реакции
2.608
Едно прашање.
Зедов Пежо 206, со вградено радио, ама со касета е и не ме бендисува. Планирам да го сменам. Е сега, колава има команди на волан, поточно како раче за попуштање намалување, и следна и претходна песна (радио станица). Ме интересира, дали ако ставам ново радио, можи да се изведи некако то рачето да функционира?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Едно прашање.
Зедов Пежо 206, со вградено радио, ама со касета е и не ме бендисува. Планирам да го сменам. Е сега, колава има команди на волан, поточно како раче за попуштање намалување, и следна и претходна песна (радио станица). Ме интересира, дали ако ставам ново радио, можи да се изведи некако то рачето да функционира?
Заеби тоа "рачето" и онака е без везе, пошо имаш многу мала разлика растојание од него и радиото. Башка јас не би си играл многу со електрониката на 206, стави си нормално радио до USB и ако можеш смени ги звучниците на вратите, пошо се картонски.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Едно прашање.
Зедов Пежо 206, со вградено радио, ама со касета е и не ме бендисува. Планирам да го сменам. Е сега, колава има команди на волан, поточно како раче за попуштање намалување, и следна и претходна песна (радио станица). Ме интересира, дали ако ставам ново радио, можи да се изведи некако то рачето да функционира?
Има адаптер па било кое радио/цд ќе работи преку командите на воланот
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.748
Поени од реакции
8.007
Bi rekol so 99% sigurnost deka e rasipano automatceto za stopovi so se naoga dole kaj papucata za kocnica. A moze i releto 109 so go napojuva kompjuterot da zaebava, edno od ovie dve raboti e.
Дали влага колата во "limp mode" т.е. дали кога ке светне сијаличето за грејачите ја враќа туражата и го исклучува турбото... Ако прави така тогаш јас целам на прекидачот за кочници... Ако не прави, тогаш може да е ова второво или едноставно само некое стоп светло да е изгорено...
Добро е, ништо сериозно не се деси. Самиот сум си направил спој поради тоа што пред тоа менував штоп светилка, и сум ставил појака волтажа.

Ја вратив старата и сега се е во ред, ќе си купам со иста волтажа. Пошто гледам оние што идат заедно со тријаголников, прва помош и сет резерва светилки... се прејаки за моиве.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
310
SEAT Cordoba / 2001 година. / 1.9 TDI

Исто така додека возиш, после неколку минути почнуваат да трепкат греачите (ваљда дека има проблем). Гасам светла за време на возење, и после 1/2 го сменува трепкањето на греачи од шалтаблата.
Оди на дијагностика. Сијаличката за греачиге е симбол за грешка во меморијата на Ецу-то
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
276
Кој мирис/освежувач за во кола го користите? Јас го користев овој на сликата од бензинска го земав 100 ден. ама многу слабо мирисаше и се истроши за нецели 2 недели. Препорака за некое миривче да мириса убаво, да се осеќа мирисот (да мириса појако), и да трае подолго?
12027678_1624673287806530_1257717370009991981_n.jpg
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Кој мирис/освежувач за во кола го користите? Јас го користев овој на сликата од бензинска го земав 100 ден. ама многу слабо мирисаше и се истроши за нецели 2 недели. Препорака за некое миривче да мириса убаво, да се осеќа мирисот (да мириса појако), и да трае подолго?
Прегледај го приврзокот 129184
Од ова до сега најзадоволен, трае повеќе од месец и предобро мириса.



Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Дали некој знае некој ново отворен салон (ако не годинава, претходната година) за нови Land Rovers во Скопје? Детали немам, ако може некој да помогне би било супер. Мал детал е дека би требало да е един салон во РМ.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Дали некој знае некој ново отворен салон (ако не годинава, претходната година) за нови Land Rovers во Скопје? Детали немам, ако може некој да помогне би било супер. Мал детал е дека би требало да е един салон во РМ.
Сега пред скоро се отвори салон, после електрометал/киа салонот од лева страна е, За Land Rovers и Jaguar е.

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Сега пред скоро се отвори салон, после електрометал/киа салонот од лева страна е, За Land Rovers и Jaguar е.

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
Има веб страна нешто да се разгледаат цените, контакт нешто да се најде таква работа?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Има веб страна нешто да се разгледаат цените, контакт нешто да се најде таква работа?
Не верувам сеуште да имаат веб страна зошто максимум 2 недели како се отворени и сеуште го средуваат објектот. Најдобро да поминеш од кај нив да си прашаш и разгледаш.

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.748
Поени од реакции
8.007
Дечки како се справувате со ентериерот внатре, поточно пластиката... гребнатинки, излиженост за рачките кај вратите.



Дали постои некое решение, боја, некоја квалитетно лепење или слично?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Дечки како се справувате со ентериерот внатре, поточно пластиката... гребнатинки, излиженост за рачките кај вратите.



Дали постои некое решение, боја, некоја квалитетно лепење или слично?
Во врска со дотраената внатрешната пластика не можеш многу нешто да смениш.
Има многу спрејови, креми, ама тоа не носи никаков ефект, једино да се евентуално иструга и префарба, али за тоа треба стручно лице.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom