Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
nekoj so promena na status od dopolnitelna da se pofali da znajme gore dolu do kade se stignati pozz
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Зошто да чека 3 месеци? После завршувањето на интервјуто веднаш добиваш бројче, со кое можеш да си ја следиш постапката. Ова ако одиш директно преку софија правам муабет. За преку амбасада можеби се чека 3 месеци за да добиеш бројче. СУма сумарум, исто ти се фаќа. :)
Preku ambasada se ceka brojce okolu 3 meseci
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
Сега го добиваш веднаш бројчето. Нема чекање како во 2013. Ова за во Софија. Преку амбасада, го чекаш бројчето 2-3 месеци најмалку. :)
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
I preku Sofija se ceka za brojce vo 2013 g rodnina moj cekase 3 meseci posle intervjuto vo Sofij
Сега го добиваш веднаш бројчето. Нема чекање како во 2013. Ова за во Софија. Преку амбасада, го чекаш бројчето 2-3 месеци најмалку. :)
Ни во 2013 се чекасе ни сеа а преку амбасада незнам како е
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Сега го добиваш веднаш бројчето. Нема чекање како во 2013. Ова за во Софија. Преку амбасада, го чекаш бројчето 2-3 месеци најмалку. :)
Јас преку амбасада лани го чекав бројчето од јули па се до февруари оваа година...се каам со не отидов директно Бг :(
 
D

Daniel_faca

Гостин
Добро за бројчето преку амбасада после 3 месеци прашуваш во амбасадата да ти го кажат или во министерството?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Јас преку амбасада лани го чекав бројчето од јули па се до февруари оваа година...се каам со не отидов директно Бг :(

Cekaj cekaj pa ti si cekal 8 meseci za brojce[DOUBLEPOST=1442739881][/DOUBLEPOST]
Добро за бројчето преку амбасада после 3 месеци прашуваш во амбасадата да ти го кажат или во министерството?
Vo ambasada se vrsis tamu i jas cekam brojce preku ambasada mi kazaa Noemvri ce bide
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Добро за бројчето преку амбасада после 3 месеци прашуваш во амбасадата да ти го кажат или во министерството?
Јас кога ги предодов докуентите лани во Јули во Скопје и кога го завршив интервјуто,ми дадоа број од амбасадава тука и ми рекоа јави се после нова година.После неколку јавувања во Јануари и Февруари ми кажаа кој број да го следам на таа MJS страна...и сеа ко будала по два пати дневно дремам таму
 
D

Daniel_faca

Гостин
Фала на одговор мислам дека може да се праша и во министерството за побрзо
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Cekaj cekaj pa ti si cekal 8 meseci za brojce[DOUBLEPOST=1442739881][/DOUBLEPOST]

Да,од Јули 2014 до Февруари 2015 само за број,и сега предпоставувам од Февруари ќе чекам година и некој месец како што се зборува дека било пракса во повеќе случаеви.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.552
Поени од реакции
5.168
Не нема да чекаш од Февруари, не е битно кога си го добила бројот битно е кога си влезена во регистрите во правосудие. Веројатно бројот ти е ххххх/2014 тоа значи дека си влезена во процедура некаде пред нова година, ама не се секирај ќе си почекаш некаде до кај март/април 2016 во најдобар случај.

Некој погоре напиша дека дипломатска пошта пракаат на месец/два. И тоа не е точно, зависи колку има гужва. Повеќе луге што идат преку амбасада почесто ќе испраќаат пошта. Порано кога имаше гужва и преку амбасада поштата се испраќала обично на 2/3 месеци сега зашто мн се намали гужвата ја испраќале на 5/6 месеци. Како и да вртиш од амбасада до сега беше поспоро за некој 6-8 месеци споредено со идење директно во софија, ама сега како што читам дека во софија закажуваат за происход во јуни што е за 9 месеци + за интервју во февруари значи за 5 месеци од сега може е исплатлив ризикот да идеш преку амбасада порано закажуваат со чекањето ќе се израмни само времето и единствена придобивка е што ќе заштедиш пари и ќе можеш сам да си ја бркаш цела постапка без посредник и да не се нервираш дали некој друг доставил документи што требало да ги достави.
 
D

dimitars

Гостин
Не нема да чекаш од Февруари, не е битно кога си го добила бројот битно е кога си влезена во регистрите во правосудие. Веројатно бројот ти е ххххх/2014 тоа значи дека си влезена во процедура некаде пред нова година, ама не се секирај ќе си почекаш некаде до кај март/април 2016 во најдобар случај.

Некој погоре напиша дека дипломатска пошта пракаат на месец/два. И тоа не е точно, зависи колку има гужва. Повеќе луге што идат преку амбасада почесто ќе испраќаат пошта. Порано кога имаше гужва и преку амбасада поштата се испраќала обично на 2/3 месеци сега зашто мн се намали гужвата ја испраќале на 5/6 месеци. Како и да вртиш од амбасада до сега беше поспоро за некој 6-8 месеци споредено со идење директно во софија, ама сега како што читам дека во софија закажуваат за происход во јуни што е за 9 месеци + за интервју во февруари значи за 5 месеци од сега може е исплатлив ризикот да идеш преку амбасада порано закажуваат со чекањето ќе се израмни само времето и единствена придобивка е што ќе заштедиш пари и ќе можеш сам да си ја бркаш цела постапка без посредник и да не се нервираш дали некој друг доставил документи што требало да ги достави.[/q


Доста изджано размислување Викса!
 
Член од
29 март 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Ve molam moze li nekoj da mi kaze, kolku vreme trae procedurata za bg pasos, kolku cini preku posrednik iili sam da brkas, i sto e potrebno, mislam od kade se pocnuva. Jas neznam nisto pa ako moze nekoj skolski da mi objasni :). odnapred blagodaram
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Sega nie sto sme preku ambasada koga dobieme deka e pozitivno reseno dali cekame i da potpise i vicepremierot ????
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom