Огревно дрво (проблем со достава на ЈП МП)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
На Канал 77 е пренесена изјава на Војо Секуловски кој вели: „ кризата на пазарот со огревно дрво се должи на фактот што јавното претпријатие нема доволен дотур на дрва соодветно на потребата на граѓаните во земјава.Според него, засега има исечено од 300 до 400.000 кубици огревно дрва, а на пазарот има потреба до 1 милион кубици. “
http://www.kanal77.com.mk/mk/vesti/ekonomija/item/17014-kriza-so-ogrevno-drvo.html

Ако навистина недостасуваат шесто-седумсто илјади кубици тоа не е можно да се увезе за месец или два
Увоз од 600 илјади кубици во рок од еден месец значи дека секој ден треба да се увезуваат 20 илјади кубици, односно секој ден треба во Македонија да влегуваат илјада камиони, а прашање е дали можат да се обезбедат толку камиони
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Нормално е дека ЈП односно државните институции се одговорни за кризата и цената. Цена, количина на сеча, контрола на судови, маркери, мерки против дива сеча...ја диктира државата. За обемот, од 2000 кога се сечеле над 850 илјади, последните години се сечат просек 500-550 илјади м3. Ме интересира само каде отидоа оние 1600 кои 2013 ги вработија во Јавното. Ако нема доволно или цена се качува, нормално дека треба мерки. Иначе не ни може да се најде податок дали и колку огревно годишно се увезува.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Eве нешто охрабрувачко за ситуацијата со огревно дрво
Сител објави изјава на министерот Цветков кој вели:

Се преземаат сеопфатни и максимални мерки за обезбедување доволно огревно дрво. ЈП „Македонски шуми“ е задолжено да ги маркира дрвата во приватните шуми и да дава дозвола за сечење, да распише тендер за вработување нови дрвосечачи, а ќе се набават и камиони за транспорт на исеченото огревно дрво.

Владата секоја недела ја разгледува состојбата со огревното дрво, а за оваа цел е формирана и посебна комисија. Нејзините најнови оценки, како што рече министерот, се дека набрзо ќе се санираат сите проблеми во оваа сфера.

Во Македонија годишно се потребни околу 800 илјади метри кубни огревно дрво,

http://sitel.com.mk/cvetkov-se-prezemaat-merki-za-obezbeduvanje-dovolno-ogrevno-drvo
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Како поефтинија,,,, Струјата е " огин и пламен “ : Македонија има поскапа струја од САД
Poveke go napisav kako sala, moeto prasanje e kade se drvata sto gi sadat unazat 10 godini do sega ke bea za secenje, neli preku sadenjeto se obnovuvaat, mene ova mi izgleda kao finta ke napravat kriza i ke stigne 4000-5000 kubik i ke izleze na tv grujo i ke rece vladata gi poeftinuva drvata za 500 den, i pak ke bidat okolu 3500-4000 nema od sto da se puni budzetot sekoja nedela zimaat krediti, losa e rabotava.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.282
Поени од реакции
16.309
Poveke go napisav kako sala, moeto prasanje e kade se drvata sto gi sadat unazat 10 godini do sega ke bea za secenje, neli preku sadenjeto se obnovuvaat, mene ova mi izgleda kao finta ke napravat kriza i ke stigne 4000-5000 kubik i ke izleze na tv grujo i ke rece vladata gi poeftinuva drvata za 500 den, i pak ke bidat okolu 3500-4000 nema od sto da se puni budzetot sekoja nedela zimaat krediti, losa e rabotava.
Посади у двор ти едно дрво и види колкаво ќе порасне за 10 години.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Ke ima greenje za 2-3 dena, isto taka imam i bagrem koj za pomalku od 7 godini izrasna dovolno za i od nego da ima za greenje 3-4 dena.

Nie se naogame pred golema mizerija od koga postoi drzavava, poveketo luge zemaat po 10.000 den plata a site znaeme deka tie ne stigaat za tekovni trosoci a kamo li za kupuvanje na drva koi cinat okolu 4.000 den kubik za da grees edna soba ti trebaat najmalku 3 kubika znaci 12.000 den a kade se drugite sobi ?
Treba vladata site drva da gi isece i da bide kubik 1.000 den, a na prolet jas ke bidam prviot sto ke ide da sadi i da gi obnovuva sumite.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.282
Поени од реакции
16.309
Ke ima greenje za 2-3 dena, isto taka imam i bagrem koj za pomalku od 7 godini izrasna dovolno za i od nego da ima za greenje 3-4 dena.
Претпоставував дека за багрем се работи.
Само што финтата е што багремите не се сееја у изминати 10 години и единствено нешто за што се сеат тие е поради заштита од ерозија, зашто се брзо растечки. Друга корист од нив нема.

Инаку кај нас се сечат 50-100 годишини претежно букови и дабови дрва, кои претежно ги има по шумите кај нас и кои не толку брзо растат и се размножуваат ко багремот.
Еве слободно иди прошетај по плацови и види дали има некој да продава багреми. И у случај да ги има, цената бар за лани знам дека им беше 30-35 евра за кубик.

И не ми кажуј за греење колку треба дрва, зашо у просек трошам 20 кубика по сезона.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Претпоставував дека за багрем се работи.
Само што финтата е што багремите не се сееја у изминати 10 години и единствено нешто за што се сеат тие е поради заштита од ерозија, зашто се брзо растечки. Друга корист од нив нема.

Инаку кај нас се сечат 50-100 годишини претежно букови и дабови дрва, кои претежно ги има по шумите кај нас и кои не толку брзо растат и се размножуваат ко багремот.
Еве слободно иди прошетај по плацови и види дали има некој да продава багреми. И у случај да ги има, цената бар за лани знам дека им беше 30-35 евра за кубик.

И не ми кажуј за греење колку треба дрва, зашо у просек трошам 20 кубика по сезона.
Катастрофа, со парно под 15 кубика и плус ќумур не се проаѓа а цените постојано се покачуваат.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве предлог дрвата да се редат накрст
ради полесно сушење


[DOUBLEPOST=1442005823][/DOUBLEPOST]Огревно дрво нема, се чека на интервентен увоз од Србија,
E наслов на напис на Плусинфо
http://plusinfo.mk/vest/39531/ogrevno-drvo-nema-se-ceka-na-interventen-uvoz-od-srbija
Во написот има изјави на директорот кој вели;
Македонски шуми има огревно дрво. Секојдневно се испорачува на граѓаните, пензионерските и други здруженија на граѓани кои имаат договорени количини за испорака уште на почетокот на годината. Тоа е наш начин на работа и практика востановена со години. Договорите ги потпишуваме до април, за да може да планираме колкаво ќе биде производството во текот на сезоната за сеча. Годинава имаме за 30 отсто поголема побарувачка на огревно дрво и планираме до почетокот на грејната сезоната да го испорачаме. Цената и годинава на нашето огревно дрво останува иста. Буката во складиштата се продава по цена од 2.370 денари, а дабот 2.450 денари.Со превоз буката чини 2.500 денари за кубен метар, а дабот 2.600 денари. Доколку имаме можност, огревно дрво ќе испорачаме и за слободниот пазар, но прво ќе го испорачаме договореното - вели директорот на ЈП „Македонски шуми“, Жарко Караџоски.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Почна мало раздвижување на камионите со дрва кај нас али не е тоа што беше лани. Па многу народ кај нас зимаат борово дрво, секоја 3-4 кука има борови дрва.Ке топли али нема да држи жар и ке си имат маки со често чистење ќунци и оџак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom