Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Може помош за изборниве за 3 семестар ...
Како прв ке го земам интерактивни апликации.. а за втор се мислам нешто помеѓу напредно, формални јазици или интернет програмирање.
Ме исплашија многу за напредно, некој искуство? :)
Internet programiranje e beskorisen + kaj Loskovska e (vidi pogore), inaku lesen predmet.
Napredno ne e lesen predmet no e mn korisen, se raboti vo java i ako prisustvuvas na vezbi i predavanja kje steknes mn znaenje. Jas na primer kaj Mazdarov ne se pojaviv deka mn kasno mu bea predavanjata :D i se steknav so 7ca. Si bara kontinuirano vezbanje, ama kje ti se isplati, ja ti go preporacuvam :)
 
Член од
3 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
2
Може помош за изборниве за 3 семестар ...
Како прв ке го земам интерактивни апликации.. а за втор се мислам нешто помеѓу напредно, формални јазици или интернет програмирање.
Ме исплашија многу за напредно, некој искуство? :)
Од тие 3 предмета само формални јазици го имам слушано, па ќе ти кажам само за него.
Релативно лесен предмет, само аудиториските беа доволни за положување и за некоја повисока оцена.
Предметот е како некој вовед за компајлери и веројатно малку и за обработка на текст(стрингови) и слично, така да релативно некорисен за мнозинството студенти.Али ако сакаш да поминеш лесно би ти го препорачал, бидејќи јас кога го слушав(пред 2 год) аудиторските често место 2 саати ги завршувавме за некаде саат-саат и 15 мин и лабораториски имаше некаде еднаш во 3 недели, така да прави голем простор за одмор и шанса да се спремат другите предмети добро.
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Некоја информациа за објектно ориентирана анализа и дизајн....Која е тежината, дали е корисен...?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Ај уште еден пост од типот "Некој да каже нешто за: "
1. Машинска визија
2. Вовед во роботика
3. Моделирање и симулација
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2008
Мислења
844
Поени од реакции
444
Некоја препорака за корисен изборен предмет од зимски семестар, не мора да е лесен?
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
147
Поени од реакции
64
Како е распоредов со предавања на 15ти официјално се почнува или на 1ви?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
15
Поени од реакции
0
дали некој знае шо ќе се дешават на 15-ти? слушам нешто во кино милениум ќе сме оделе ? о.О
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.034
Поени од реакции
3.615
дали некој знае шо ќе се дешават на 15-ти? слушам нешто во кино милениум ќе сме оделе ? о.О
Лани и пред тоа една година мислам дека се одеше во Кино Милениум. Јас, како бруцош лани бев на 15ти академски час имавме таму, нишо посебно, бла бла некои муабети ова она и истиот тој ден објавија распоред валиден за од 16ти септември. Се сеќавам не беше оформен распоредот па јас првата недела ги имав сите предавања во еден ден, како и сите останати групи. На 16ти почнав во 8 часот, има 3 часа предавање Дискретна Математика 1 со Марија Михова, потоа уште 3 часа предавање Калкулус 1 со Верица Бакева, следно беше 2 часовно предавање по Структурно Програмирање од Дејан Ѓоргевиќ, за конечно да дојде крајот со последниот предмет, Вовед во Информатика и 2 сати предавање со Коста Митрески. Значи се на се ме фати 10 сати, она кул старт, само како подготовка за што потоа следуваше. Следните денови бев слободен бидејќи ги ислушав сите предавања, но од следната недела почнаа аудиториските, а недела потоа и лабараториските и бесконечните обврски.
Така да, mates, let's play the game.
 
Член од
13 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ќе може некој да ми каже од кои книги се учи Калкулус 1 и Дискретна математика 1. Видов дека за Калкулус 1 задолжителна литература е Calculus од Anton, Bivens и Davis 2002 година ама тоа било во 2011/12 година, можда смениле нешто. Плус има еден куп едиции од книгите, сакам да знам кои се правилните за да ги симнам од нет и да си ги разгледам за полесно да ми биде понатаму. Ако имате линкови или нешто, уште подобро :) :)
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Некоја препорака за корисен изборен предмет од зимски семестар, не мора да е лесен?
Зависи што поконкретно те интересира.
Јас би препорачал Машинско учење и Мобилни платформи и програмирање.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
844
Поени од реакции
444
Зависи што поконкретно те интересира.
Јас би препорачал Машинско учење и Мобилни платформи и програмирање.
Гледам да избирам предмети кои нема да бидат само теоретски, него ке има и програмирање/проекти... Мобилни ми е слушан веќе. За машинско се мислев и лани ама некако ми изгледа многу теорија, малку програмирање.
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Може ли да се избере изборе предмет од друг смер...? Пример ИТ системи за учење да можат да го изберат студенти на ИКИ/КНИ а е во листата изборни предмети на Е Технологии...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom