Дежурна Ординација! #2

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
dobro nikoj li neznae da mi odgovori?zosto bratot na decko mi e ko zmija laden?
Зошто е ладен треба испитувања да се направат, а како да се стопли има многу начини, особено во денешно време. Почнувајќи од топли бањи, па до термофори за во кревет, и веќе има создадено електрични ќебиња со греачи. Друго ништо не би можеле да ти помогнеме на форумов.


@ХулахопкиСоТочки читав за твојот проблеми со железото. Како женско би те советувала да видиш како се движи месечно во крвта, особено кај некои може да се губи поголема количина за време менструација, па освен што организмот послабо ти го апсорбира, може и повеќе да губиш. Најди го изворот, следи го хемоглобинот да не имаш некое скриено крварење (обично од дигестивен тракт). Освен овие додатоци и лекови што си ги конзуморала ќе ти дадам друг совет, малку алтернативна медицина, но ефикасно! Пченична трева! Има една фабрика во битола ја произведува (од таму сме набавувале, но може и на др место да ја најдеш). Обработен е, во мали садови за една употреба, замрзната мора да се чува, ја ставаш во чашка и за 10 мин мораш да ја испиеш. Има непријатен мирис,но кога се мора тоа е. Чини 1000 денари 30 парчиња (значи еден месец). Доколку си заинтересирана пиши во пп ќе ти дадам подетални информации за искуство и контакти.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
dobro nikoj li neznae da mi odgovori?zosto bratot na decko mi e ko zmija laden?
-Периферна васкуларна болест,
-Синдром на Рејно(почесто кај жени, но се среќава и кај мажи),
-Хипотиреоидизам,
-Недостаток на магнезиум, витамин Б12,железо,
- Болести на срцето(вродени аномалии),
-...
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
@Kadaif или некој од поупатените, ми треба мислење.
На редовен гиниколошки преглед преку вагинално ехо ми најдоја ендометријален полип. Докторката ми рече ќе пробаме да го извадиме надвор со терапија и ми препиша Примолут нор од 16 ден од циклус да ги пијам 10 дена, 3 месеци така. Е сега бидејќи се обидуваме за бебче со сопругот ме интересира дали Примолутот може да влијае негативно? Докторката ми рече да не се пазиме, па според тоа не би требало но ме интересира мислење. Ми рече откако ќе завршам со пиењето примолут 10 дена за 2-3 дена треба да добијам, ако не добијам најверојатно сум бремена. По тие зборови примолутот не би требало да има штетно влијание но ме интересира сепак мислење. Иако и самата сум фармацевт, кога станува збор за себе потешко резонира човек.
Исто така еден ден после овој преглед отидов кај друг доктор, тој ме гледаше на надворешно 4д ехо. Не виде ни полип ни ништо. Ми рече дека се е во ред, дека нема никаков проблем.
Ме интересира дали првава докторка може да видела пропаднат или оплоден фоликул (бев на преглед за време кога би требало да имам овулација) и го помешала со ендометријален полип, дали е воопшто тоа можно? Друго, дали е можно вториов доктор да не го видел полипот на надворешно ехо? На кое ехо се гледа подобро, надворешно или вагинално?Утре
ќе одам кај трет доктор да видам тој што ќе ми каже, но да слушнам и ваши мислења ме интересира.
Поентата ми е да не се трујам со хормони за без потреба кога не сум имала никогаш никаков проблем до сега, да напоменам дека и циклусот ми е редовен на 30 дена. Исто првава докторка ми рече дека целта на пиењево примолут е да ја доведеме менструацијата на 28 дена, но не ми е јасно зошто би ја носела на 28 дена кога мене редовно ми иде на 30?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
29
Поени од реакции
25
Имам болки во стомакот поточно под папокот одкако пред 3 месеци кренав тешко, на средината и према десна страна, бев на ехо нема ништо, бев да проверат кила нема ништо. Дали некој би знаел на што може да асоцира ова. Благодарам.
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
@Kadaif или некој од поупатените, ми треба мислење.
На редовен гиниколошки преглед преку вагинално ехо ми најдоја ендометријален полип. Докторката ми рече ќе пробаме да го извадиме надвор со терапија и ми препиша Примолут нор од 16 ден од циклус да ги пијам 10 дена, 3 месеци така. Е сега бидејќи се обидуваме за бебче со сопругот ме интересира дали Примолутот може да влијае негативно? Докторката ми рече да не се пазиме, па според тоа не би требало но ме интересира мислење. Ми рече откако ќе завршам со пиењето примолут 10 дена за 2-3 дена треба да добијам, ако не добијам најверојатно сум бремена. По тие зборови примолутот не би требало да има штетно влијание но ме интересира сепак мислење. Иако и самата сум фармацевт, кога станува збор за себе потешко резонира човек.
Исто така еден ден после овој преглед отидов кај друг доктор, тој ме гледаше на надворешно 4д ехо. Не виде ни полип ни ништо. Ми рече дека се е во ред, дека нема никаков проблем.
Ме интересира дали првава докторка може да видела пропаднат или оплоден фоликул (бев на преглед за време кога би требало да имам овулација) и го помешала со ендометријален полип, дали е воопшто тоа можно? Друго, дали е можно вториов доктор да не го видел полипот на надворешно ехо? На кое ехо се гледа подобро, надворешно или вагинално?Утре
ќе одам кај трет доктор да видам тој што ќе ми каже, но да слушнам и ваши мислења ме интересира.
Поентата ми е да не се трујам со хормони за без потреба кога не сум имала никогаш никаков проблем до сега, да напоменам дека и циклусот ми е редовен на 30 дена. Исто првава докторка ми рече дека целта на пиењево примолут е да ја доведеме менструацијата на 28 дена, но не ми е јасно зошто би ја носела на 28 дена кога мене редовно ми иде на 30?
Би те советувала да направиш консултација со друг доктор, мислам вагинално ехо е подобро за твојот проблем. Докторката со примолут сака да воспостави подобра контрола на должината на циклусот бидејќи смета дека полипот е на хормонална база, па ако го скрати траењето на циклусот ќе ја прекине 'исхраната' на полипот со можност истиот да се намали или да го снема. Условно кажано нема проблем според мене да останеш бремена, но во зависност од големината на полипот и хормонската зависност би можеле проблеми подоцна да се појават (пример ако е многу голем па зафаќа многу простор во празнината на матката па нема да дозволува соодветен раст на плодот и да врши притисок, но да не те исплашам сѐ е тука со многу прашалници, големината , времето, хормонска активност итн итн).
Дека може да се смеша полип со фоликул е не логично, полипот се гледа во матка, а фоликул на јајник, што значи или не го видел вториот, или првиот не видел убаво и истиот не постои. Мој совет, побарај уште некое мислење, акп не ти кажат ништо прашај, речи вака и вака ми кажаа, ве молам проверете внимателно уште еднаш, совет побарај. Поздрав
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Би те советувала да направиш консултација со друг доктор, мислам вагинално ехо е подобро за твојот проблем. Докторката со примолут сака да воспостави подобра контрола на должината на циклусот бидејќи смета дека полипот е на хормонална база, па ако го скрати траењето на циклусот ќе ја прекине 'исхраната' на полипот со можност истиот да се намали или да го снема. Условно кажано нема проблем според мене да останеш бремена, но во зависност од големината на полипот и хормонската зависност би можеле проблеми подоцна да се појават (пример ако е многу голем па зафаќа многу простор во празнината на матката па нема да дозволува соодветен раст на плодот и да врши притисок, но да не те исплашам сѐ е тука со многу прашалници, големината , времето, хормонска активност итн итн).
Дека може да се смеша полип со фоликул е не логично, полипот се гледа во матка, а фоликул на јајник, што значи или не го видел вториот, или првиот не видел убаво и истиот не постои. Мој совет, побарај уште некое мислење, акп не ти кажат ништо прашај, речи вака и вака ми кажаа, ве молам проверете внимателно уште еднаш, совет побарај. Поздрав
Фала ти на одговорот.
Кога реков дали е можно да го смешала со фоликул мислев на веќе оплодена јајце клетка која би требала да се вгнезди во матката, но сепак и тоа е малку веројатно.
Инаку станува збор за мало полипче од 8x3 милиметри и јас ја прашав докторката зошто веднаш не би преминале на хирушко (хистроскопско) отстранување и таа ми рече дека е многу мало и постои шанса при менструалното крварење кога се лушти зидот на маткакта да се откорне и полипот.
Ќе терам еден месец терапија со примолут, па после веднаш откако ќе ми заврши циклусот ќе одам на друг доктор да видам тој што ќе ми каже.
Фала ти на советот во секој случај.
 
Член од
5 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
здраво,ако може да добијам некој совет ако некој го имал истиот проблем.имам нередовна менструација т.е некогаш и неможе да добијам ако не пијам апчиња,имам синдром на полицистични јајници.сум пиела секакви апчиња,со заштита без заштита итн и сеа пиев примолут за да добијам,и добив па кломифен за да добијам и нареден месец и метформин треба да ги пијам додека да останам бремена.апчињата ги пиев само еден месец и наредниот месец не добив.правев тест преку крв,негативен е.но тоа што ме загрижи е тоа што докторот ми рече дека нејасен случај сум имала јас,преку ехо виде дека имам некое меурче и ми кажа дека или е знак на бременост или бременост која се прикратила,демек плодот не се развивал,излезе пак дека не сум бремена преку тест преку крв вторпат.исплашена сум,си мислам да не го имам најлошото,тумур.......добро ке ми дојдат некои совети.ви благодарам
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Фала ти на одговорот.
Кога реков дали е можно да го смешала со фоликул мислев на веќе оплодена јајце клетка која би требала да се вгнезди во матката, но сепак и тоа е малку веројатно.
Инаку станува збор за мало полипче од 8x3 милиметри и јас ја прашав докторката зошто веднаш не би преминале на хирушко (хистроскопско) отстранување и таа ми рече дека е многу мало и постои шанса при менструалното крварење кога се лушти зидот на маткакта да се откорне и полипот.
Ќе терам еден месец терапија со примолут, па после веднаш откако ќе ми заврши циклусот ќе одам на друг доктор да видам тој што ќе ми каже.
Фала ти на советот во секој случај.
Прогестеронот е хормон што ја регулира втората фаза од циклусот, онаа по овулација и го подготвува телото за можна бременост. Кога настанува менструација нагло паѓа нивото на прогестеронот. Во твојот случај со таблетите после 10тиот ден, ќе падне нивото на прогестеронот и со менструација ќе се одлепи функционалната слузница (ендометриум) и тој би требало да испадне.
Ти посакувам се најдобро.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
29
Поени од реакции
25
Имам болки во стомакот поточно под папокот одкако пред 3 месеци кренав тешко, на средината и према десна страна, бев на ехо нема ништо, бев да проверат кила нема ништо. Дали некој би знаел на што може да асоцира ова. Благодарам.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Осеќам некоја нелагодност над колената и одвреме како трпнење на десната подочница.Периодично чуствував и омалаксаност и желба за спиење.На лекар ја проверив крвта и испадна дека имам висок холестерол,иако со месеци предходно ја имав сменето исхраната и исфрлено голем дел од храната што го зголемува холестеролот.Може ли сето ова да е на нервна база или реакција на зголемен холестерол
 
Член од
25 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Веќе подолго време како да ми стој нешто на дишните патишта и треба да вдишам длабоко па да се тргне тоа нешто но за кртко пак е тука знае ли некој што може да биде.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Ми треба мала помош. Прогуглав набрзина ама не најдов ништо поконкретно. Се работи за девојками баш денес се слушнавме и ми кажа дека и најдоја чир на желудник. Не ми кажа конкретно за што се работи ама ми рече дека и рекле можно е да се префрли на дванаесетпалачно црево.
Добивањето и лекувањето ми се јасни, ме интересира кој е последицити и колку е опасно оваа чудо.
Јас сум во странство во моментов и стварно ми е заебано од ко разбрав. Ве молам за информација. позз
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
29
Поени од реакции
25
Имам болки во стомакот поточно под папокот одкако пред 3 месеци кренав тешко, на средината и према десна страна, бев на ехо нема ништо, бев да проверат кила нема ништо. Дали некој би знаел на што може да асоцира ова. Благодарам.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Имам болки во вратот односно болките се јавуваат странично од вратот и се прошируваат со главоболка кога ќе се уморам, работам, вежбам и кога ќе се одморам 100 % престануваат болките али се ненормални болки. Што може да биде десено?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ме касна пчела прв пат после 15 години и тоа на стаза додека возев точак :zver:
Пече сега ама се трпи, на грбот е убодот. Сакам да прашам, да ставам ли нешто утре кога ќе станам или ок е и вака?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom